Eretnek 32 csillagozás

S. J. Parris: Eretnek

Giordano ​Bruno – egykori szerzetes, költő, tudós és mágus, a római inkvizíció szemében eretnek – keresztülvág Európán, nehogy hitéért, miszerint a Föld kering pályáján a Nap körül, megégessék. Mert ennyi is elegendő lenne, hogy máglyára kerüljön, és akkor arról még nem is beszéltünk, hogy előszeretettel tanulmányozza az okkult filozófiákat és a mágia gyakorlatát.

S. J. Parris magával ragadó regényében éppen ez a ritka tudás utáni vágya hajtja az Erzsébet-kori Angliába, ahol váratlanul beszervezik kémnek és titkos ügynöknek, és immár kettős megbízatással érkezik Oxfordba, az egyetemi városba. Hivatalosan egy királyi vendéget kísér el útján, és mellesleg a kopernikuszi világegyetem-elméletről tart előadást és vitát. Nem hivatalosan azonban a királynő ellen szervezett katolikus összeesküvést kell feltárnia és lelepleznie. Küldetését drámai fordulatok nehezítik: hátborzongató gyilkosságok sora és egy okos, szépséges lány felbukkanása is mind hátráltatják őt szokatlan… (tovább)

Eredeti cím: Heresy

Eredeti megjelenés éve: 2010

Agave Könyvek, Budapest, 2012
490 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155049958 · Fordította: Török Krisztina · Illusztrálta: Kuszkó Rajmund

S. J. Parris: Eretnek

Mindent összevetve egy modern felfogásban íródott, gyors sodrású krimit olvashatunk, amelyet egy valós történelmi korszakba illesztett át az írónő, nem mellesleg a stílusával fejet hajt a kor szellemének is. Így tökéletesen megférnek egymás mellett a barok körmondatok, a humorral, a krimi toposzai, a történelem tényszerűségével, valamint a kegyetlenség is a humanizmussal. Akik a szó szoros értelmében vett történelmi regényt várnak, azok esetleg csalódni fognak. Leginkább azoknak ajánlanám, akik nem a keményvonalas krimi hívei, és szeretnének egy teljesen más helyzetben játszódó nyomozást olvasni, amelyben nem mellesleg megismerhetik az 1580-as évek Angliájának társadalmi helyzetét és gondolkodásmódját is. Egy szó mint száz, a történelmi krimi fúzió jelen esetben tökéletesen megvalósult, nem érdemes különválasztani a kettőt, mert azzal nem mondanánk teljesen igazat az olvasóknak.

Értékelés: 8.5/10
Bővebben: http://irasalgor.blog.hu/2012/12/04/s_j_parris_eretnek

Miestas>!
S. J. Parris: Eretnek

Alapvetően az ötlet jó, a kivitelezés még 36-os cipőben jár, de ha ügyes az írónő lesz ebből még egy szép karcsú női 40-es méret is!
Az első száz oldal alig tartogat valami izgalmat az olvasónak -itt jön a lényeg, ez annak való, aki szereti a történelmet-, majd jön az első gyilkosság, és az izgalom fokozódik…aztán megint egy kis mélabú….majd igen a vége ügyes. A főszereplő a híres filozófus Giordano Brunó helyes pasi lehetett a magakorában, de talán nem túl jó nyomozó, ettől függetlenül megnyerő figura.
A helyszín viszont pazar, Oxford, egyetemi kollégium, könyvtár….
Az viszont mindenképpen említésre méltó, hogy az írásmód nagyon igényes. Nincs szó ismétlés, választékos és igen kellemes olvasmány.

Citadella>!
S. J. Parris: Eretnek

Érdekes és izgalmas volt valós történelmi helyszínen, valós történelmi korban játszódó krimit olvasni. A nyelvezetét szokni kell, de nem nehéz ezen sem átlendülni.

S. J. Parris: Eretnek

Történelmi krimi, avagy Oxford sötét titkai. Jó pörgős sztori, hihető karakterek, olvasmányosan, izgalommal, korhű köntösben. Nem okozott csalódást.
A fordítót pedig külön dicséret illeti, a barokkos, cirádás mondatok olvasható, és fordulatos magyarításáért. Bemutatja az 1580-as évek Angliájának társadalmi helyzetét és gondolkodásmódját. Tiltott könyvek, gondolatok, elvhű papok, ki is az eretnek? Izgalmas kérdések, ahonnan a szerelem sem maradhat ki.

ppayter>!
S. J. Parris: Eretnek

Érdekes ötlet történelmi köntösbe bújtatni egy klasszikus krimit és főszereplőnek egy olyan emblematikus figurát használni, mint Giordano Bruno. S. J. Parris kísérlete egész jól sikerült, az Eretnek nem csak egy izgalmas krimi, hanem némi betekintést is ad az 1580-as évek Angliájának vallási ellentétektől és ébredő tudományosságtól hangos környezetébe.

Korábban nem igazán olvastam történelmi krimiket, ez most fölkeltette az érdeklődésemet a stílus iránt.

Bővebben a blogon: http://kultnaplo.blogspot.hu/2012/10/s-j-parris-eretnek.html

S. J. Parris: Eretnek

Maga a történet hajaz a Rózsa nevére, ám mégis más. Fordulatos, cselekményes, váratlan fordulatokban bővelkedő. Igazi krimi a történelem lapjain. Igaz, a Wikipedia szerint Bruno professzornak ment Oxfordba, és két évig tartózkodott ott, míg a regény szerint mindössze két hetet töltött a városban. De ez csak kicsinyes szőrszálhasogatás. A könyv jó! Akinek lehetősége van rá, feltétlen olvassa el!

Hiranneth>!
S. J. Parris: Eretnek

Ritkán olvasok történelmi krimiket, de ez kifejezetten tetszett. Érdekes főhős választás, hiszen Giordano Bruno neve mindenkinek ismerősen cseng. Az 1580-as évekbe kalauzol el minket az írónő, Angliába, ahol is épp a katolikus vallást üldözik, és mindezek mellett egy kollégiumban szedi áldozatait egy ismeretlen gyilkos. Bruno pedig nyomozni kezd, miközben saját malmára is próbálja hajtani a vizet, és megtalálni egy elveszettnek hitt könyvet, mellyel gyökeresen megváltoztathatja a keresztény vallást.
Nekem tetszett a krimi szál vezetése, és a különféle jelképek elhelyezése benne, ahogyan a kor ábrázolása. És Bruno alakja is szimpatikus volt, szerintem abban a korszakban engem is simán eretneknek neveztek volna a könyvolvasási mániám miatt. Úgyhogy mélyen együtt éreztem tudós barátunkkal.
Mindenesetre én kíváncsi leszek a folytatásokra is.

Tóth_László_7>!
S. J. Parris: Eretnek

Ez a sokadik történelmi krimi, ami az anglikán egyház születésekori periódusban játszódik. Valamennyi közül messze Sansom munkái mennek túl a szimpla kanadregények szintjén: kiderül belőlük, hogy nem VIII. Henrik nemi élete és nem is Anglia önállósága indokolta az anglikán vallás születését, hanem a feltörekvő polgárság igényei feszítették szét a merev katolikus hierarchival összhangban álló politikai berendezkedés kereteit és vezettek a polgári forradalomhoz egy fél évszázaddal e regények történésének ideje után. E háttér akár érzékeltetése híján sajnos e munkák megmaradnak a szórakoztató irodalom szintjén, bár e funkciójukat dícséretesen el is látják.

Király_László_2>!
S. J. Parris: Eretnek

Nem könnyű jó krimit írni. S. J. Parrisnak sikerült.
De mit mondjon az ember egy olyan krimire, ahol Giordano Bruno meg az egész reneszánsz okkultizmus csak egy üres díszlet.

Bur3sz>!

Nem, az élet túlságosan is rövid, hogy gyűlöletre fecséreljük.

robinson P>!

– Csak a kíváncsiság kedvéért: miért hagyta el a rendet?
– Rajtakaptak, amint Erasmust tanulmányozom az árnyékszéken.

Irasalgor>!

Isten szabta rám a terheimet, viszont a segítőket magam választom ki a küzdelemhez.

43. oldal, 1. fejezet

robinson P>!

– Az udvar túlsó felében, pontosan szemközt a szobájával van csodás könyvtárunk, amit bármikor kedve szerint használhat, mondanom sem kell talán.
– Sok könyvet tartanak? – kérdeztem, ahogy leráztam a vizet a köpenyemről.
– Szinte egyetlen kollégium se büszkélkedhet a mi gyűjteményünknél gazdagabbal – húzta ki magát nagy büszkén, és meg is értettem az érzelmeit, hiszen könyvekről volt szó.

Bur3sz>!

…a kereszténység mindennél jobban kiéhezett egy új filozófiára, amelyben végre mind egyesülhetünk, ahogy a vallási háborúk sötét korszakát felváltja majd a közös emberiesség és istenség felvilágosult élménye.

robinson P>!

– És a tiltott könyveket hol tartják?
Goldwyn egyszerre falfehérré vált, és rémült zavarodottsággal pislogott rám.
– Hiszen itt nincsenek tiltott könyvek, Bruno doktor. Hogy is gondolhat ilyesmit?
Ugyan már, Goldwyn mester – tártam szét megadóan két tenyeremet, hogy lássa, ártatlanul vetettem fel a dolgot –, eddig nem jártam még olyan egyetemi könyvtárban, ahol ne különítettek volna el, bizonyos olvasmányokat, amelyek nem kerülhettek a diákok kezébe.

Irasalgor>!

– Láthatod, Bruno, hogy csakis csalódás lesz osztályrészed, ha az asszonynépet a társalgás erényéért próbálod megismerni.

29. oldal, 1. fejezet

Irasalgor>!

– Hogy tudhatja az ember, hogy kiben bízhat? Mármint ha az életéről van szó?
– Addig senkiben sem, amíg nem bizonyítottak.

250. oldal, 10. fejezet

Az ember csak akkor jön rá, milyen drága is az otthon, amikor már elveszítette.

viidori I>!

Valaha pap voltam, otthonosan mozgok a hazugságok és a tettetés mezején, ne aggódjon excellenciád.