Szabaduló ​asszonyok 13 csillagozás

A szabadság első 24 órája
Rudnóy Teréz: Szabaduló asszonyok Rudnóy Teréz: Szabaduló asszonyok

„…Rudnóy ​Teréz író volt már akkor is (három megjelent s egy kéziratban maradt regénnyel a háta mögött), amikor deportálták. Szerencsére nem érte be a szenvedések és borzalmak regisztrálásával, képes volt szelektálni a fontos és másodlagos körülmények között. A társait – ha akarta, ha nem – már a lágerben is úgy figyelte, mint majdan megörökítendő figurákat. Érteni akarta a látszólag felfoghatatlant, megfejteni az embereket szenvedőket és kínzóikat, naivakat és céltudatosakat, érzékenyeket és közömbösöket.
Regénye attól is kivételes alkotás, hogy a felszabadulás nagy pillanatát nem a történet végének, hanem az új konfliktusok kezdetének és forrásának láttatja. A nézetek kibékíthetetlen ellentéte nem rabok és rabtartók, nem häftlingek és a lágert őrző németek között tör ki, hanem a felszabadítók és felszabadítottak közé emelt világszemléleti fal következtében. Lulu, a főhősnő az emberi igazságérzetre apellálva kéri ki magának, hogy a felszabadítók a bűnösökkel szemben is… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1947

Noran, 2011
Dante, Budapest, 1947
176 oldal · keménytáblás

Rudnóy Teréz: Szabaduló asszonyok A szabadság első 24 órája

Roppant módon felkavaró és fájdalmasan sokkoló volt ez a történet.
Teljes mértékben egyetértek a Nyerges András által írt utószó soraival. Tényleg csekély azok száma, akik ismerik az írónő nevét, illetve műveit, amit nagyon sajnálok. Örülök, hogy nekem utamba sodorta az élet, hiszen sokkalta többet adott sok más klasszikus holokauszt történetnél.
Rudnóy meglehetősen sajátos módon közelítette meg a témát, és mesélte el a saját táborbeli tapasztalatait, mind a narrátor személyét, mind pedig a cselekményt tekintve. A könyvben ugyanis nem ő mesélt személyesen, hanem csak meséltetett, és nem egyszerűen csak visszaemlékezett a táborban elszenvedett borzalmakra, hanem különböző személyek szemén keresztül láttatta – közvetlenül a szabadulás után – az általa átélt eseményeket. Ha nem lett volna a könyv végén az említett utószó, akkor az olvasóban talán fel sem merül, hogy mindezt a szerző élte át. Ez pedig rendkívül sajátos közlésmódnak mondható, ami engem teljesen letaglózott.
A Lulu által láttatott történet nagyon szíven ütött, és torokszorítóan szomorú volt. Minderre az érzésre pedig csak még egy lapáttal rátett a történet befejezése, aminek kegyetlenségére a legkevésbé sem számítottam. Részletezni nem szeretném, ezt olvasni kell.
Mindenképpen csak ajánlani tudom ezt a végletekig elgondolkodtató és érzelemdús könyvet, olvasójának biztosan hiánypótló élményben lesz része. A magam részéről szeretnék megismerkedni Rudnóy Teréz többi művével is.

Mária_Pfaff>!

Rudnóy Teréz: Szabaduló asszonyok A szabadság első 24 órája

Azt mondják, Rudnóy Teréz még nagyon sokra vitte volna, ha nem ilyen tragikusan fiatalon hal meg, Kaffka Margit és Szabó Magda elődjének tartja a szakma. Ezért is voltam nagyon kíváncsi rá. Sok holokauszt témájú könyvet olvastam, és mindig meglepődöm, amikor mégis új nézőpontból olvashatunk erről a rettenetről. Rudnóy Teréz a szabadulás első napjairól ír, talán konkrétan az első 24 óráról. A könyv központi témája: jár-e kegyelmes bánásmód azoknak, akik ezt nem adták meg másnak? Nagy kérdés. Ajánlom elolvasásra.

ppeva P>!

Rudnóy Teréz: Szabaduló asszonyok A szabadság első 24 órája

Sok-sok érdeme mellett számomra rengeteget rontott, hogy hiteltelenné tette az a törekvése, hogy úgy mesélje el, mintha mindez az első 24 órában történt volna.
Mindemellett nagy kár, hogy ennyi éven át agyon volt hallgatva…

nitu>!

Rudnóy Teréz: Szabaduló asszonyok A szabadság első 24 órája

Nem pont az amit ígér, de ettől függetlenül akit egy kicsit is érdekel a téma, annak érdemes elolvasnia, mert égető és megválaszolhatatlan kérdéseket vet fel.

Makeupcakes>!

Rudnóy Teréz: Szabaduló asszonyok A szabadság első 24 órája

5 oldalnyi Agatha Christie-s érzéstől eltekintve megdöbbentő könyv, sokat olvastam már ebben a témában, ez mégis teljesen más szemszögből mutatja be a borzalmakat…biztosan újraolvasom még.

minczer>!

Rudnóy Teréz: Szabaduló asszonyok A szabadság első 24 órája

Nagyon érdekes a témafelvetés – megérdemli-e az állatiasan kegyetlen ellenség az emberséges bánásmódot, mondván hogy mindannyian emebrek vagyunk, ne süllyedjünk le az ő szintjükre, krisztusi szeretet, stb. vagy éppen ellenkezőleg, irmagjukat is ki kell írtani, most és azonnal. Az amerikai kapitány, aki vasalt egyenruhában érkezett a tengerentúlról, képviseli a humánus véleményt, Lulu, a haláltábort túlélt és aznap szabadult zsidó prosti pedig a „szemet szemért” elvet. (Fordítva lehet hogy érdekesebb lett volna…).Ez az alapállás. A tálalás viszont már nem sikerült annyira. Különösen a kapitány és bajtársainak alakja igen mesterkélt. Így nem beszélnek hétköznapi emberek a háború kellős közepén, mint ahogy őket beszélteti az író.
Lehetett volna akár 5* is….

cassiesdream>!

Hát idehallgasson, kapitány. Én még nem tudom, hogy mit égetett a lelkembe a szenvedés. Benne égek még a tűzben. Hiszen nincs még huszonnégy órája, hogy szabad vagyok. Hogy nem kell rettegnem a haláltól. Értse meg kapitány, hogy nem tudom még, hogy mit égetett a lelkembe. De itt állok maguk között, és maguk tanítani akarnak engem embertársi szeretetre a német iránt. Hisz mióta csak beléptem ide, csak reszketek, és nem szólhatok, nem ordíthatom, hogy miért fürdetitek őket tejbe, vajba, ők nem emberek, ők vadállatok!

madrugada>!

És mennyi energiát fogyasztott el arra, hogy azt az akaratot elnyomja, amivel minden porcikája más életet akart élni? Képzeljen el egy hajórakományt. Ugye, tekintélyes dolog! Hát azt megmozgatná vele!
– Nem éreztem szerencsétlennek magam. Higgye el…
– Mert még odáig se jutott ez az önmagához való hűségben, hogy meg merje vallani magának: csikorgatom a fogamat és meghunyászkodom, mert azt teszem, amit a többiek elvárnak tőlem.

madrugada>!

Mert boldogságra törekszünk minden korban és minden helyzetben. Azt is megkérdezte, hogy nem tiszta, nem egészséges élet-e? Sokaknak az, egészen biztosan az. De nem magának. Magának azért nem tiszta, mert ha a teste engedelmeskedett is ennek a nehéz és hideg vasjáromnak, a lelke, a fantáziája mást szomjazott. Az ösztöne mást követelt.

R_Kingaa>!

– Mert nincs jó nemzet és rossz nemzet, mint ahogyan nincs jó ember és rossz ember. Mindegyik jóból áll és rosszból. A nemzeteknek is, mint az embereknek, körülményeik vannak, mint a palántáknak jó földje és rossz földje.

R_Kingaa>!

Teliholdat kerget a szél tépett felhők között.