Öregség ​öregedés nélkül 2 csillagozás

Hosszú élet és vitalitás
Rudi Westendorp: Öregség öregedés nélkül

Míg ​egy évszázaddal korábban a várható élettartam negyven évre rúgott, mára eléri a nyolcvanat, és az az embertársunk is megszületett már, aki százharmincöt évesen távozik az örök vadászmezőkre.
Áldás ez vagy átok az emberiségre nézve?
A világszerte elismert holland gerontológus, Rudi Westendorp könyvében az öregedést biológiai, gazdasági és szociológiai szempontból járja körül, olyan, minden korosztályt foglalkoztató témákat érintve, mint az öregedés és a betegségek kapcsolata; az élet minősége idős korban; vagy épp az öregedés biológiai és pszichológiai vonatkozásai.
Westendorp vallja, az hogy egészségben öregszünk meg, mítosz, a modern orvostudomány azonban egyvalamire tényleg képes: minél távolabb kitolni a halálunk időpontját.
És erre készen kell állnia mind az egyénnek, mind pedig a társadalomnak, összehangoltan kell kezeljük, hogy a népesség egyre magasabb kort ér el. A szerző maga számos megoldási javaslattal áll elő ebben az új helyzetben, a… (tovább)

Libri, Budapest, 2016
326 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633105429 · Fordította: Bérczes Tibor
Libri, Budapest, 2016
324 oldal · ISBN: 9789633109038 · Fordította: Bérczes Tibor

bodr>!
Rudi Westendorp: Öregség öregedés nélkül

Voltak fejezetek, amiket untam, de a könyv nagy részét eléggé kedveltem. A szerző lényegi mondandója az, hogy nem létezik normális, DNS-be kódolt öregedési mechanizmus, hanem maga a leépülés, az egyre betegebbé válás az öregedés. Noha mindenki arra vágyik, hogy idősen, mégis egészségesen és lehetőleg hirtelen haljon meg, erre egyre kisebb az esély, a napról napra jobb hatásfokkal működő és egyre szélesebb körben elérhető orvostudomány vívmányai ugyanis évtizedről évtizedre kifelé tologatják az átlagéletkort. Ez a tudományos fejlődés pedig mindenféle egyéni és társadalmi szintű új feladatot állít elénk.

Ui. A fordítással többé-kevésbé semmi gondom nem volt azt az egyetlen kivételt leszámítva, hogy az ultimate explanation végső magyarázat, a proximate explanation pedig közelítő magyarázat lett.

Tavaszmost>!
Rudi Westendorp: Öregség öregedés nélkül

Végre egy könyv, ami új módon közelíti meg a kérdést. Nem arra kapunk kész recepteket, hogyan maradjunk minél tovább fittek és fiatalosak és nem is az öregedés ismert nehézségeit listázza.
Ezzel szemben érdekes áttekintést nyújt az öregedés lehetséges okairól, aktuális elméleteiről. Kiderül, hogy bár úgy tűnik, az öregedés mindenkit ugyanúgy érint, de szemben a születéssel, felnövekedéssel, ami biológiailag meghatározott folyamat, az öregedés mindenkinél máshogy zajlik le, ilyen értelemben nincs normális (= átlagos, szokásos) öregedés. Felhívja a figyelmet arra, hogy az utóbbi évtizedekben lassan, de folyamatosan nőtt a várható élettartam, egyre több ember egyre magasabb életkort ér meg, és szembesül azzal a korábban elképzelhetetlennek tűnő kérdéssel: mihez is kezdjen az ajándék 10-20 vagy több évével? Érdemes lenne tehát ezt az életszakaszt újragondolni és tervezni, mert ez jóval hosszabb lesz, mint pl. nagyszüleink vagy esetleg szüleink életében. Egyrészt szakmai és magánéleti szempontból,(legyenek tervek, célok) másrészt a közegészségügyi és orvosi támogatás szempontjából: bizonyos betegségek (pl. érrendszeri betegségek) kezelése megelőzhet vagy jelentősen késleltethet számos súlyos időskori betegséget, a megelőzés, korai kezelés tehát aranyat ér.

A könyvet mindenkinek érdemes elolvasni, aki még nem öreg, aki öregszik, aki tart az öregedéstől, hogy kilépjen a szokásos mindennapi gondolkodás kliséiből.

Egy érdekes interjú a szerzővel: https://librarius.hu/2016/07/01/az-oregedes-nem-normali…