Delfi ​örökösei 17 csillagozás

Önismereti csoportok – elmélet, módszer, gyakorlatok
Rudas János: Delfi örökösei Rudas János: Delfi örökösei Rudas János: Delfi örökösei Rudas János: Delfi örökösei Rudas János: Delfi örökösei

A kiadvány szakemberek, képzésben részt vevők, művelt érdeklődők és rokon szakmabeliek számára írt összefoglaló kézikönyv, melynek szerkezetét is praktikus szempotnok határozzák meg: az első rész az elvek, módszerek, eszközök, szemléletek, irányzatok és kutatási eredmények leírása, míg a könyv második felében 72 gyakorlat és játék részletes, praktikusan felhasználható ismeretése szerepel. Rudas János könyve kimerítő információval látja el a jelenlegi vagy a majdani csoportvezetőket, trénereket és mindazokat, akik csoportban, csoporttal élnek és dolgoznak. Mindenkinek szól tehát a Delfi örökösei, akiket legalább főbb vonásaiban érdekel a csoport és a csoportvezetés problematikája.

Oriold és Társai, Budapest, 2016
Lélekben Otthon, Budapest, 2007
Dico / Új Mandátum, Budapest, 2004

kritta>!
Rudas János: Delfi örökösei

Rudas János: Delfi örökösei Önismereti csoportok – elmélet, módszer, gyakorlatok

Rudas János írása, a Delfi örökösei egy olyan kézikönyv, amely praktikus szempontok szerint került megírásra egy hiánypótló témáját tekintve. A könyv leginkább a csoportvezetők számára nyújt hasznos ismereteket, de mivel érdekes a téma, így a laikusok számára is tartogat olyan információkat, amelyeket a mindennapi életben is hasznosítani lehet. Ez utóbbi leginkább a technikák vonatkozásában nyilvánul meg, olyan apró praktikák, amelyek akár a munkahelyünkön is nagy segítséget tudnak nyújtani egy-egy érdekesebb, korábban nehezebben kezelhető szituáció vonatkozásában. A könyv felépítése is igazán érdekes, mivel az első rész inkább az elméletre, a téma történeti és szakmai szempontok szerinti ismertetésére szolgál, ezzel szemben a második rész már elmegy a technikai irányba, mivel strukturált gyakorlatokat (77 db) tartalmaz, konkrét útmutatást nyújtva ezáltal a csoportvezetők számára.
Bővebben: http://konyvlelo.blogspot.com/2022/01/pszichologia-tana…

Andrea10>!
Rudas János: Delfi örökösei

Nagyon alapos és hasznos könyv minden segítő foglalkozású számára, a 4. Ne ismerd meg önmagadat? c. fejezetet pedig mindenkinek jószívvel ajánlom.
A gyakorlatok is sokfélék, lehet belőlük válogatni, azonban kettőben is számszaki hibák (A főmérnök kiküldetése és a Családsegítő központ) vannak, és ha ezt egy tréner nem nézi át, mielőtt egy csoportba viszi, kellemetlen helyzetbe kerülhet.

Panda>!
Rudas János: Delfi örökösei

Nagyon hasznos olvasmány a csoportozásról, nem is tudom, miért nem került eddig a szemem elé. Nagyon jó, hogy sok gyakorlat is megtalálható benne, lesz miből szemezgetni.

Rudas János: Delfi örökösei

Remek tankönyv az önismereti csoportokról. Összefoglalja mind az elméleti alapokat, mind a gyakorlati tanácsokat, és mindezt eklektikusan teszi, szemléleti elköteleződéstől függetlenül. És a könyv végén számos strukturált gyakorlat leírása található, ami plusz pont az egyébként is 100%-os műhöz. Nem utolsó sorban olvasmányos a stílusa.

cseri>!
Rudas János: Delfi örökösei

Idő hiányában a gyakorlatokat nem olvastam mind el, az elméleti része hasznos.

llanyi>!
Rudas János: Delfi örökösei

Széleskörű tudásanyagot lefedő tankönyv a csoportvezetésről. Rudas Csoportdinamika című könyvével szemben nagyon összeszedett és jól követhető, ha valaki a kettő közt hezitálna, mindenképp ezt az olvasmányt ajánlom. Amellett, hogy megismerhetjük a csoportozással kapcsolatos történeti hátteret, vonulatokat, elméleteket, a könyv második része sok-sok gyakorlatot is tartalmaz (itt külön hasznos, hogy több szempontból csoportosítja is ezeket a szerző). Ha valaki akár terapeutaként, akár trénerként szeretne csoportokkal foglalkozni, szinte kötelező olvasmány.

Lovely>!

[…] az fog változni, aki akar változni.

A változás tényezői (44. oldal)

Lovely>!

Az odafigyelés nem azonos a pozitív érzelmekkel. Minden csoportban vannak szimpatikus, kevésbé szimpatikus és kifejezetten antipatikus résztvevők. Vannak, akiken szívesen legeltetem a szememet, és vannak, akik kifejezetten ingerelnek. Tehát szó sincs arról, hogy valami nagy-nagy szeretettel magamhoz ölelném az egész társaságot. De valahogy képes vagyok arra, hogy elfogadjak mindenkit olyannak, amilyen; kikapcsoljam, félretoljam személyes érzelmeimet, és úgy tekintsek rájuk, mint szakmai alanyokra.

(Információközlés)
Tanácsként arra a szabályra hívjuk föl a figyelmet, ami így hangzik: a befogadott információ mennyisége nem áll egyenes arányban a kibocsátott információ mennyiségével. Kissé gorombábban: minél többet beszél valaki, annál kevesebbet hallanak meg belőle.

A változás tényezői (47. oldal)

Andrea10>!

A projekció a babonás hiedelmek, az előítéletes és tekintélyelvű gondolkodás, a másokra irányuló agresszió alapja.

74. oldal 4. Ne ismerd meg önmagadat? (Oriold és Társai, 2016.)

Lovely>!

Azt az irodalomtörténeti szállóigét, amely szerint a modern orosz irodalom alkotói mindnyájan Gogol köpenyéből bújtak ki, az önismereti csoportokra vonatkoztatva így parafrazeálhatjuk: mi mindnyájan Lewin köpenyéből bújtunk ki.

A csoport és ahonnan jött (22. oldal)

pertita>!

Magda Dénes-Radomisli (1978) összefoglalja a Gestalt-csoportban érvényesülő szabályokat:
– A Most elve (minden kijelentést jelen időben kell tenni, még ha múltbeli eseményről szól is; ez növeli a hitelességet, az élmény igazi és reális jellegét.)
– Én és Te (minden kijelentésben valakihez kell fordulni, még ha távollévő vagy halott személy is; ez növeli az interakciókban részt vevők érzékenységét).
– „Én”.nyelv (minden önmagáról szóló kijelentést „én” kifejezésre, vagyis egyes szám első személyre kell átfordítani; például a „remeg a kezem” helyett ezt mondani: „remegek” vagy „szomorú dolog, hogy” helyett: „szomorú vagyok, mert…”; ez az én-észlelést és a felelősséget növeli).
– Nincs pletykálás (nem megengedett, hogy a csoportban levők közül bárkit harmadik személyben nevezzenek meg; ez megkönnyíti az érzések közvetlen konfrontációját, és serkenti az értük való felelősségvállalást).
– Igazi kérdések (a valódi, valóban kérdező kérdések bátorítása és a manipulált, rejtett szándékú kérdések visszaszorítása; utóbbiaknál, ha a kérdezőt megkérjük, hogy kérdését alakítsa át állítássá, lelepleződik a mögöttes motiváció; az igazi kérdés a bizalom és a segítés eszköze).

126. oldal Lélekben Otthon Kiadó, 2007.