Ha ​túléled, hallgass! 4 csillagozás

Rózsa Péter: Ha túléled, hallgass!

Azt mondta nekem valaki a lágerban, hogy Sztálin legalább 30-40 millió embert zárt munkatáborokba. Úgyhogy ne sírjak neki azért a néhány ezer magyarért, akiket kihoztak. Az ő népük szenvedése nem mérhető a miénkkel. Lehet, hogy így volt, nekem azonban az járt a fejemben, hogy a 400 fogolytársamból akkorra már csak 198 volt életben, 1947 elején.

Nem minket vártak. Német hadifoglyoknak kellett volna ide érkezni. A tiszt ezt kiabálta: – Ezek civilek. Magyar civilek. – Egy pillanatra felcsillant előttem a remény: talán csak félreértés az egész. Hiszen felfoghatatlan volt, mit keresünk mi Oroszországban…

Naponta 4-5 ember meghalt. Egy tömegsírba kerültek, mert temetést nem engedélyeztek. Illetve egyetlenegyszer. Ketten voltunk papok abban a táborban, és a társam 1947 júliusában meghalt, őt eltemethettem.

Amikor elmentem, itt hagytam Európát. Amikor hazajöttem, zúgott a taps. Ez a nép megtébolyodott – gondoltam. Fél év múlva én is ugyanúgy tapsoltam.

Szabad Tér, Budapest, 1989
216 oldal · puhatáblás · ISBN: 963781017X

KBCsilla P>!
Rózsa Péter: Ha túléled, hallgass!

Jó volt az emberek, a túlélők szájából hallani az emlékeket, ha egyáltalán lehet vagy szabad ilyet mondani.
Mindig azt mondom, hogy tisztelem és becsülöm ezeket az embereket, hiszen olyan dolgokon mentek át – megmaradva a józan eszüknél –, amiket mi szerencsére el sem tudunk képzelni.
Különösen megragadó volt számomra, mert azt a települést is említik, ahol felnőttem, és számomra sok kedves beregi falut.
Elgondolkodtató, hogy vajon az én nagyapám is köztük volt-e, hiszen rá is igazak voltak a cím szavai: Ha túléled, hallgass!
Ő sem mondott el soha semmit, csak dolgozott sok évig még csendben, tisztességben, becsületben.
Miatta is nagyra értékelem ezt a könyvet.

Dócsné_dr_Görömbei_Gréta P>!
Rózsa Péter: Ha túléled, hallgass!

Megrendítő és értékes tartalmú könyv. 1989-ben jelent meg, de sajnos azóta sem került be a köztudatba az, hogy az itthon épülő „szép új világ” mögött a rendszer igazi arcát magyarok százezrei tapasztalták meg kimondhatatlanul embertelen körülmények között. És az ország vezetése elfeledkezett ezekről az emberekről, az itthoni magyarok pedig évtizedekig éltek tudathasadásos állapotban, az iskolákban a történelemkönyvek másik valóságot teremtettek. „Amikor elmentem, itthagytam Európát. Amikor hazajöttem, zúgott a taps. Ez a nép megtébolyodott – gondoltam. Fél év múlva én is tapsoltam.”
Korrekt a szerző szemlélete, kérdésfelvetései jók, az előszó önmagában is jó áttekintését adja történelmünknek.