9. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján
17. legjobb ifjúsági könyv a molyok értékelése alapján
19. legjobb gyermekkönyv iskolásoknak könyv a molyok értékelése alapján

Szamárfül 518 csillagozás

Romhányi József: Szamárfül Romhányi József: Szamárfül Romhányi József: Szamárfül Romhányi József: Szamárfül

Az országszerte nagy népszerűségnek örvendő rajzfilmek, a Frédi és Béni, a két kőkorszaki szaki, a Dr. Bubó, no meg a Macskák című musical magyar szövegének kivételes tehetségű szerzője Romhányi, a „Rímhányó”. Rövid, groteszk állatversei közül íme egy „másodperces”: „Apróhirdetés-rovatot / indítottak férgek és rovarok.” "Lakás: Vakolatban falbérleti / lakrést keres kisigényű / nyű."

Eredeti megjelenés éve: 1983

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Szamárfüles könyvek Gulliver · POKET ifjúsági POKET Publishing, Kolibri, Móra

POKET Publishing, Budapest, 2021
104 oldal · ISBN: 9789631193459 · Illusztrálta: Buzay István

Piroska

Bla IP>!
Romhányi József: Szamárfül

Sajnos csak 5 csillagot lehet adni. Ez pedig többet érdemel.
Romhányi – aki a magyar nyelv kiváló ismerője volt, rendkívüli éleslátással és nem kevés zenei érzékkel fedezte fel a nyelvben rejlő játék lehetőségét, szellemes és ötletes, olykor bravúros rímei, szócsavarásai miatt kapta meg a “rímhányó” jelzőt, 1983-ban megjelent önálló versgyűjteménye a Szamárfül című vékonyka verseskötet, amely akkor hihetetlen sikert aratott, s most is lenyűgöző. Benne a szerző állatverseit gyűjtötte csokorba a tőle megszokott nyelvi játékokkal fűszerezve. Legszívesebben akár minden versét idézhetném – annyira magas színvonalúak – de nem tehetem. A kacagtató-ironikus költeményekben saját emberi gyengeségeinkre is ráismerhetünk. Miután a költőt a kultúrpolitika erőteljesen negligálta, hosszú időn keresztül kimagaslóan megoldott nehéz feladatait (pl. a Macskák-at is ő fordította, s írta a librettót) – a kötet megjelenésének évében Romhányit – jócskán megkésve – „Érdemes művész” címmel jutalmazták, ám az elismerésnek már nem örvendhetett sokáig, néhány héttel később ment el.

Nikolett0907 P>!
Romhányi József: Szamárfül

Bár valóban érték, amit olvastam és sokszor jókat kacagtam. Még is úgy érzem, hogy voltak olyan alkotások, amik erőltetettre sikeredtek. Persze ez is csak az én véleményem. Azt viszont nem sajnálom, hogy kézbe vettem. Egy élmény volt.

Porcsinrózsa>!
Romhányi József: Szamárfül

Zseniális szösszenetek Romhányi József tollából. A legtöbb versében „állati” témákat jár körül, de olyan bájjal, utánozhatatlan tökéletességgel tálalja a témákat, hogy emberi visszásságainkat, kevésbé hízelgő tulajdonságainkat is felvillantja jó néhány találó sora.
Versbe faragott sírfeliratai, apróhirdetési rovata …..könnyfakasztó nevetésre ingerel szinte az egész karcsú kötet, az első betűtől az utolsóig. Kedvencem a „Sárkánymese”, és „A zsiráf gőgje”.
Szívesen ajánlom rossz hangulat ellenszereként, borúsabb napokra. Aki teheti, tartsa a polcán kéz – közelben, minden esetre. Sajnos, a szerző nagyon korán elment közülünk. Szívesen vettünk volna még néhány kötetnyi verset Tőle. Az olvasó fantáziáját remekül megmozgatja Nepp József találó illusztrálása.

cicus61 P>!
Romhányi József: Szamárfül

A zsiráfot úgy foltozták össze, nem volt anyaga,
hogy kiteljék egyvégtéből valahogyan a nyaka.
Mindkettőnek, ez nem lehet vitás,
előny lenne csak a párosítás!
Még sok másik állatnál is megálltam,
s mindegyiket eledellel kínáltam.
Amíg végül, hálából, az elefánt
ormányából sáros vízzel telehányt.
Szidtam is a magyar kormányt:
Tiltsa be az agyart, s ormányt!

FeketeAlex I>!
Romhányi József: Szamárfül

Színjátszón olvastunk néha Romhányi verseket (az Interjú a farkassal, aki állítólag megette Piroskát sokszor előkerült, de rémlik még a Körkérdés a kutyákhoz és A pék pókja is), azóta meg akartam venni a Szamárfület, és mikor a Poket kiadta, nagyon örültem. Szeretem ezeket a bravúros rímeket, páratlan verseket írt Romhányi.

POKET Publishing, Budapest, 2021
108 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158169585 · Illusztrálta: Buzay István
Molymacska>!
Romhányi József: Szamárfül

Romhányi az életemből nem maradt ki (hiszen oly sok rímbe szedett mese szövegét írta ő) de valahogy a Szamárfül az kimaradt számomra. Így megdöbbenve vettem kézbe felnőtt koromban, és rájöttem, mennyire szórakoztató is valójában ez a könyvecske.
Egyszerűen imádnivaló, hogy csokorba szedte az állatos verseket, és mindegyik kicsit más, állatra jellemző, de közben ugyanolyan, hiszen a szavakkal, szótagokkal, ramekkel játszik benne, na meg persze az állatok tulajdonságaival.
Minden ifjú gyermeknek csak ajánlani tudom, és felnőtteknek is valamilyen szempontból, hiszen hihetetlenül szórakoztató, humoros rímgyár a szerző. Imádnivaló, különleges, tökéletes olvasmány.

adrienn_szucs>!
Romhányi József: Szamárfül

Gyerekként is imádtam, felnőtt fejjel pedig meghajlok Romhányi József nyelvtudása előtt. A magyar nyelvet ilyen humorosan, intelligensen, tudatosan nagyon kevesen használják/használták. Felnőtt fejjel ezeket szerintem még inkább tudjuk értékelni.
Több vers kitűnően alkalmazható logopédusként is, ahogy ezt @Zsory is említette az értékelésében.

Cicu>!
Romhányi József: Szamárfül

Ki ne ismerné Romhányit a rímhányót. Sokunknak szerezett kellemes perceket, órákat remek rímeivel. Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki ; Kérem a következőt (Dr.Bubó) A Mézga család vagy a Mekk mester, hogy csak párat említsek.
Nálam örök kedvenc, és most a Szamárfüllel is mosolyt csalt az arcomra. Remek rímes állatversek és szösszenetek csokra, Nepp József illusztrációival. Szenzációsan jó! :)

olvasóbarát>!
Romhányi József: Szamárfül

A kötetet korábban már olvastam és akkor is tetszett, ez az újabb kiadás most Buzay István grafikáival tesz hozzá az élményhez. A rímhányó Romhányi klasszikus.

Zsuzsanna_Makai>!
Romhányi József: Szamárfül

Arra jutottam, hogy gyakorlatilag fura, hogy gyerekkoromban ez a könyv nekem nem volt meg, és még csak nem is rémlenek a versek belőle.
Imádtam!
A legyesen elmorzsoltam bizony pár könnycseppet is.

kornél>!

Feleséget keres komoly
szándékú moly.
Szekrény van.

Apróhirdetés-rovatot indítottak férgek és rovarok

Kapcsolódó szócikkek: feleség · házasság · moly · szekrény
amnaen>!

Medve-tanköltemény

Felmordult a medve a sok rossz mackóvers hallatán:
– Ez mind kontár! Sarlatán!
Mit gügyögnek, locsognak
szerencsétlen bocsoknak!
Oly negédes némelyik,
hogy már szinte émelyít.
Te szent múzsa, irgalmazz,
milyen ócska rímhalmaz!
Minden sorvég szinte önként adódik.
Majd én írok egy igazit, valódit:
– Dörmeg-dirmeg a vén medve,
mert ma cudar ám a hangulata.
Csípi darázs, marja bolha,
vidor kedve mitől kerekedne?
Mikor ma a kasba nézett,
nem talált egy nyalás csemegét.
Szeder, málna? – Sehol semmi.
Mit lehetne akkor vacsorázni?
Hogy ne haljon szegény éhen,
szundikál majd egész gyertyaszentelőig.
Kézbe kapta e verset egy lektor,
aki tanult némi verstant egykor.
És most újra letette a vizsgát,
összeírta a rím-hiánylistát:
Ezt viszont kiadta.

Kapcsolódó szócikkek: málna · medve · szeder
metahari P>!

Rég gyötrődve kutatjuk,
hogy a tojás volt-e előbb vagy a tyúk.
A tyúkot ez a gond sohasem bántotta,
csak az, mi lesz előbb: pörkölt vagy rántotta?

Kapcsolódó szócikkek: tojás · tyúk
ÁrnyékVirág>!

Tavaszt zengnek a madárkák.
Soha kedvesebb dalárdát!
Ám az egyik némán kushad.
Csak nem készül kritikusnak…

Tavaszi madárdal

Marsie>!

Nerc:
Hogy lenyúztak, ó, én árva,
elvittek az operába!
Lógott ott még hód, nyest, menyét.
Ó, hogy utálom a zenét!

Sírfeliratok

Kapcsolódó szócikkek: hód · zene
szangi>!

Egy tehén szerelmes lett a szép bikába,
Minden vad bikának legvadabbikába.

Kapcsolódó szócikkek: bika · tehén
Mafia I>!

Aludj, édes, tente-tente,
szép véres a naplemente.

Kapcsolódó szócikkek: naplemente
worsi P>!

Egy hétfejű sárkánykölök csúnyán összevesztek.
Rájuk szólt az anyja, de ő nem maradtak veszteg.
Bár már egy sem emlékeztek, hogy min kapott össze,
Végül leharapta egymást, önmagát is közte.

Ja, hogy hol itt a tanulság? Szájbarágom, tessék:
Minden fejtúltengés vége teljes fejetlenség.

Sárkánymese

Kapcsolódó szócikkek: sárkány
ÁrnyékVirág>!

Egy tévedés áldozata vagyok.
Az elefánt átkelt rajtam gyalog.

Sírfeliratok - Zebra

Kapcsolódó szócikkek: elefánt · zebra