Hogyan ​találjuk meg a nekünk való munkát? 36 csillagozás

Roman Krznaric: Hogyan találjuk meg a nekünk való munkát?

Elégedettek vagyunk-e a munkánkkal?
Rengetegen vágyunk olyan munkára, amely többet jelent egyszerű pénzkereseti lehetőségnél. Azt szeretnénk, ha valami igazán fontos dologgal foglalkozhatnánk, ami összhangban áll az értékrendünkkel és a képességeinkkel. A pénzért, a státuszért folytatott küzdelmek miatt azonban inkább a háttérbe szorítjuk ezeket a késztetéseinket.
Roman Krznaric inspiráló könyvéből kiderül, mit veszítünk, ha nem vállaljuk az új kihívásokat. E gyakorlati útmutató segítségével legyőzhetjük félelmünket a változásoktól, könnyebben eligazodhatunk a lehetőségek labirintusában, és rátalálhatunk arra az életpályára, amely elégedettséget és élvezetet nyújt számunkra.

Eredeti megjelenés éve: 2012

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az élet iskolája HVG Könyvek

HVG Könyvek, Budapest, 2014
200 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633041796 · Fordította: Kónya Rita
HVG Könyvek, Budapest, 2014
200 oldal · ISBN: 9789633044094 · Fordította: Kónya Rita

Benjamin Franklin · Csíkszentmihályi Mihály · Friedrich Nietzsche · Joe Dominguez · Lev Tolsztoj

Roman Krznaric: Hogyan találjuk meg a nekünk való munkát?

Már nem abban a korban élünk mint szüleink, amikor az volt a dicsőség, ha egy életen át megmaradtál egy munkahelyen. Ma erre annyit mondanak, mert máshova nem voltál jó. Manapság már elvárás a váltás, a fejlődés. Csak mi még nem tudjuk, hogyan is lehet ezt megvalósítani. És nincs bátorságunk bele vágni valami újba, hiába olvassuk a sikeres emberek életrajzait, ott motoszkál bennünk a félelem, mert nincs rá garancia hogy nekünk is sikerülni fog. És akkor mi lesz?
A könyv viszont mindenképpen inspiráló.
Csak azt az első lépést ne lenne olyan nehéz megtenni.

Roman Krznaric: Hogyan találjuk meg a nekünk való munkát?

Kicsit zavarban vagyok mit írjak.
Az biztos, hogy nem a hagyományos módon közelíti meg a témát.
Több szempontot is végigvesz, többfajta életmódhoz és munkamorálhoz is igazodik. Legyen szó arról, hogy meg akarjuk váltani a világot,
vagy arról, hogy a meggazdagodásra törekszünk,
esetleg függetlenek szeretnénk lenni
vagy csak nyűgként tekintünk a munkára, ami elveszi az időnket,
találunk a könyvben olyan részt ami pont nekünk szól. Nem rossz teljesítmény egy ilyen rövid könyvtől.
Persze nem egy világmegváltó kiadás, és nem írja le lépésről lépésre, hogy mit kell tennünk, de még csak azt sem, mi a jó nekünk. Rávezeti az olvasót, hogy megtalálja a saját válaszait, és tippeket ad, hogyan is tegye. Éppen a szerteágazó lehetőségek bemutatásával és a hozzájuk tartozó filozófiák által tágítja az ember látókörét, és mi többet várhatnék egy könyvtől.
Az, hogy a gyakorlatban mennyire hasznos munkaválasztás szempontjából, csak idővel fog kiderülni, de önismereti könyvként már most tudom ajánlani.

Orbán_Zsuzsanna>!
Roman Krznaric: Hogyan találjuk meg a nekünk való munkát?

Ha nem vagy elégedett a munkáddal, valami másra vágysz, akkor mindenképp olvasd el..Bár a végén lehet meglepődsz és rájössz nem munkát kell váltanod, hanem egy más szemszögből megvilágítani a dolgokat, de arra biztos választ kapsz, hogy merre tovább.. Az is lehet, hogy mire a végére érsz beadod a felmondásod.. Mindenkiből mást hoz ki ez a könyv, de ami biztos, hogy változtatni fogsz.:)
Rengeteg hasznos tanácsot ad, példákkal tanít, és mindig kérdéseket tesz fel, amit mindenképp érdemes átgondolni.
Csak ajánlani tudom

Zyta88>!
Roman Krznaric: Hogyan találjuk meg a nekünk való munkát?

Ez eddig a legjobb könyv, amit a sorozatból olvastam. Ahhoz képest, hogy milyen rövid, nagyon sok minden volt benne, amin el lehet gondolkodni. Leginkább a hozzáállásomat változtatta meg a témához. Én hajlamos voltam azt gondolni, hogy tényleg létezhet tökéletes munka, ami tökéletesen illik az ember egyéniségéhez, de most már elhiszem, hogy többféle olyan munka is lehet, ami boldoggá teheti az embert. Hiszen sokoldalúak vagyunk, sok minden érdekel minket. És könnyen lehet, hogy ami életünk egy adott szakaszában megfelelt, az később már nem fog, és valami teljesen mást szeretnénk kipróbálni. Számomra a könyv egyik fő üzenete, hogy nem szabad hagyni, hogy életünk korábbi döntései, pl. hogy mit tanultunk, befolyásolják a jövőnket. Nem kell életre szóló döntéseket hoznunk, bármikor változtathatunk. És erre számos módszert írt le a szerző. Nekem a legszimpatikusabb, hogy kezdjük kicsibe, egy kis projekt keretében csinálni, ami érdekelne, aztán meglátjuk, hogy valóban azzal szeretnénk-e főállásban foglalkozni. Nem is muszáj rögtön feladnunk a jelenlegi munkánkat, amellett is kipróbálhatjuk valami másban magunkat. Azt is érdekesnek találtam, hogy írjunk személyes önéletrajzot, ne a szokásos sablont, hanem azt, hogy mi érdekel, miben vagyunk jók, mi a szenvedélyünk, mik az elvárásaink, és mutassuk meg embereknek, hogy milyen munkát javasolnak az alapján.
Elgondolkodtató, inspiráló könyv, el tudom képzelni azt is, hogy szívesen újraolvasnám később.

Effi89>!
Roman Krznaric: Hogyan találjuk meg a nekünk való munkát?

Nagyon hasznos könyv az olyan örök bizonytalanoknak, mint amilyen én vagyok.
Most éppen abba a válságba kerültem, hogy nem tudom, mit kezdjek az életemmel. Lélekölően egyhangú, monoton irodai munkák után valami másra vágyom. Ez az olvasmány elindított egy úton, hogyan gondolkozzam másként önmagam és a munka viszonyával kapcsolatban. Sokkal kevésbé szorongok most a jövőn és bizakodóbb lettem.

Jeffi P>!
Roman Krznaric: Hogyan találjuk meg a nekünk való munkát?

Amikor elkezdtem olvasni a könyvet, már körvonalazódott bennem, hogy jó-jó ez, csak éppen Angliában, vagy éppen az USA-ban azért kicsit mások a viszonyok, mint Magyarországon, így félő, hogy olyan válaszokat, és kérdéseket kapok a könyvtől, amiket itt nem lehet megvalósítani. Részben igazam is lett, részben tévedtem.
Egy pontot azért vonok le, mert tényleg nagyon jók az ötletek, és nagyon jó minden, de hazai viszonylatban elképzelhetetlennek tartom, hogy meg lehet őket valósítani. Túlzottan is aggódik a magyar az állásáért és ezért meg sem fordul általában a fejében, hogy váltson. Kivételek persze vannak, őket csodálom a bátorságukért, hogy lépnek,és tovább lépnek.

Bővebben a blogomban: http://jeffi-olvas.blogspot.hu/2014/12/roman-krznaric-h…

miss_antrophy>!
Roman Krznaric: Hogyan találjuk meg a nekünk való munkát?

Nem akartam neki 5 csillagot adni, de végül ez lett belőle, és nem bánom.

Egyszerűen imádom az INTJ-k által írt könyveket, az írója a könyv szerint ebbe a típusba tartozik. Tömör, világos, nagyon logikus és érdekes is. Poén, mert komolyan arra gondoltam, hogy biztos INTJ a szerző, és egyszer csak minden bebizonyosodik. Csodálatos.

Egyáltalán nem egy hosszú könyv. Egy hosszadalmasabb utazáson végigrághatja magát az ember, ahogy én is megtettem (6 órás út mondjuk). Nem akartam neki max pontot adni, mert rövid, illetve „jaj melyik könyv érdemli meg a maxot?” Viszont tényleg igazán jó könyv. Azért csalódott voltam, hogy nem sorol fel szakmákat, nem mutatja őket be, de ez nem az a könyv, és egyáltalán nem is baj. Egészen modern dolgokat leír, illetve kifejezetten gondolatébresztő olvasmány volt.

Külön kiemelném azt, hogy a végén össze vannak gyűjtve a további irodalmi ajánlások is. (Sajnos gyakorlatilag használhatatlanok, mert nagyon kevés érhető el magyar nyelven közülük… Fogalmam sincs egyenlőre, hogy hogyan bővíthetném a tudásomat a könyvben felvázolt vonalon tovább…)

Nekem kifejezetten nagyon tetszett, hogy ír a szabadúszóságról, és mindezt olyan emberekre húzza rá, akikben állítása szerint egy anarchista lakozik… Szerintem kezdésnek nagyon jól választottam, még más könyvet nem olvastam a munkavállalásról / karrierválasztásról.

Megerősített több dologban is, kitágította a látókörömet, és a könyv mennyiségéhez teljesen passzoló áron jutottam hozzá, egyáltalán nem volt drága.

Egészen ráfordította a figyelmemet az ebben a sorozatban kijövő további könyvekre (Az élet iskolája). Ha tehetem, a többit is ki fogom próbálni.

Kooczka>!
Roman Krznaric: Hogyan találjuk meg a nekünk való munkát?

Kompakt kis könyvecske, és pont úgy írt a témáról, ahogy most szükségem volt rá, úgyhogy elég sok inspirációt találtam benne. off Szkeptikus vagyok, hogy minden ötletet/javaslatot a hazai viszonyok között is alkalmazni lehetne, de alapvetően rendben van így is. Világmegváltást nem ígér, de szerintem munkahelyváltási-dilemma esetén érdemes elolvasni (ezt is).

katicabogar>!
Roman Krznaric: Hogyan találjuk meg a nekünk való munkát?

Izgalmas es inspiralo volt, neha egy egyszemelyes workshopon ereztem magam a feladatok miatt. :) Az egyiket meg nem fejeztem be teljesen, de mar mindjart…
Jo egy kicsit kilepni a sajat magamat bekorlatozo gondolatok kozul.

Szávitrí P>!

[Marie Curie] 1934-ben bekövetkezett halála előtt, 67 évesen így foglalta össze munkafilozófiáját: „Az élet egyikünk számára sem könnyű. De nincs semmi baj, ha az embernek van kitartása, s főleg önbizalma. Hinnünk kell, hogy tehetségesek vagyunk valamiben, és hogy azt a valamit bármi áron is el kell érnünk.”

162. oldal, 6. Fedezzük fel magunkban az elhivatottságot! (HVG Könyvek, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: 1934 · Marie Curie · önbizalom
Szávitrí P>!

Nem bírjuk rászánni magunkat, hogy valami újba kezdjünk, mert jobban ragaszkodunk ahhoz a személyiséghez, akivé váltunk, mint amennyire az érdekel, kivé válhatnánk.

42. oldal, 2. A karrierdilemmák rövid története (HVG Könyvek, 2014)

Barbella>!

Egy Arisztotelésznek tulajdonított mondás szerint, ahol a világ igényei találkoznak a tehetségünkkel, ott van a hivatásunk. Ez talán az elmúlt 3000 év karriertanácsa.

Kapcsolódó szócikkek: Arisztotelész · hivatás · tehetség
Szávitrí P>!

[…] melyek a kiteljesedést nyújtó munka fő kritériumai, hiszen tudnunk kell, valójában mit is keresünk. Kiderül majd, hogy három kulcsfontosságú tényezőre vágyunk: a fontosság érzésére, a flow-élményre és a szabadságra.

22. oldal, 1. A kiteljesedés kora (HVG Könyvek, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: kiteljesedés · munka
lilaköd P>!

A kiteljesedést nyújtó munka értelmet ad az életünknek, tükrözi az értékeinket, a szenvedélyünket és a személyiségünket.

lilaköd P>!

Mosolyogva tűrni? Felejtsük el! Ez a könyv azoknak szól, akik nem csupán azért keresnek munkát, hogy valamiből fizetni tudják a számlákat. Ez az útmutató segít karrierünket új irányba terelni, és összhangba hozni munkánkat a valódi énünkkel.

Szávitrí P>!

[…] a múltunk foglyai vagyunk, főleg azoknak a döntéseknek a rabjai, amelyeket fiatal korunkban hoztunk a tanulmányainkkal kapcsolatban.

38. oldal, 2. A karrierdilemmák rövid története (HVG Könyvek, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: döntés · múlt
Szávitrí P>!

L. P. Jacks angol filozófus csaknem egy évszázaddal ezelőtt hasonlóan vélekedett:

Az élet művészetének mestere nem húz éles választóvonalat a munka és a játék, a hivatás és a pihenés, a test és a lélek, a tanulás és a feltöltődés közé. Nem is igazán tudja megkülönböztetni egyiket a másiktól. Egyszerűen követi a kiválóság eszményét, bármivel is foglalkozik, és másokra hagyja, hogy meghatározzák, dolgozik vagy játszik-e éppen. Számára úgy tűnik, egyszerre teszi mindkettőt.

75-76. oldal, 3. Adjunk értelmet a munkának! (HVG Könyvek, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: munka
psn>!

Fel kellene ismernünk, hogy a tanulmányainkkal és a munkánkkal kapcsolatos első döntéseink idején valószínűleg teljesen más emberek voltunk, mint jelenleg. Ha ragaszkodunk egy munkához, amely már nem felel meg a személyiségünknek vagy a vágyainknak, olyan, mintha egy olyan párkapcsolathoz ragaszkodnánk, amely már nem működik. Eljön az a pont, amikor a szakítás talán a legegészségesebb megoldás, bármilyen fájdalmas is.

Barbella>!

Ward nem is a rendőrök felé palackokat dobáló, fekete maszkos fiatalok média által sulykolt sztereotípiáját testesíti meg, hanem ezt a hagyományt, amely a 18. században élt filozófusig, William Godwinig vezethető vissza, aki szerint az anarchizmus az egyéni szabadság és a társadalmi együttműködés térnyerése, amely kívül esik a vállalatok és a tekintélyelvű kormányzati intézmények uralmán. Godwin hősei pontosan azok az emberek, akik saját kávézót nyitnak, vagy egy reformételekre specializálódott kisszövetkezetben munkálkodnak, amely a dolgozók közös tulajdonában áll. Ha tehát éreztünk már csalódottságot az autonómia hiánya miatt, és vágyunk az önfoglalkoztatás nyújtotta függetlenségre, valószínűleg agy anarchista rejtőzik bennünk.

Kapcsolódó szócikkek: anarchia · anarchizmus