Szép ​Maszk / 325000 frank 2 csillagozás

Roger Vailland: Szép Maszk / 325000 frank Roger Vailland: Szép Maszk / 325000 frank Roger Vailland: Szép Maszk / 325000 frank

1965-ben, ötvennyolc évesen ragadta el a halál a huszadik századi francia próza egyik legnépszerűbb képviselőjét, akinek életművét a kritika máris a nagy klasszikusokéval együtt emlegeti. A szerteágazó érdeklődésű Roger Vailland egyik arcát, a társadalmi kérdésekkel szenvedélyesen foglalkozó íróét mutatja be kötetünk.
A Szép Maszkot és a 325000 frankot így helyezi el Bajomi Lázár Endre Vailland művei között:
„Ez a két regény nemcsak időben szomszéd. Rokon eszmeileg és művészileg is. Az írónak ama korszakában fogant, amikor már túl volt mind a szürrealista, tekintélyfricskázó hányavetiségen, mind pedig első regényei kissé még dekadensen individualista, sőt már-már helyenként cinikusan élvhajhász modorán, de még nem kezdődött el az 1956 utáni újabb kétség-korszak.”

Eredeti cím: Beau Masque / 325 000 Francs

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Századunk mesterei Európa

Európa, Budapest, 1977
662 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630713470 · Fordította: Papp Gábor, Tardos Tibor · Illusztrálta: Kass János
Európa, Budapest, 1965
484 oldal · keménytáblás · Fordította: Pap Gábor, Tardos Tibor

Roger Vailland: Szép Maszk / 325000 frank

Nos, senkit ne tévesszen meg a csillagozás, feltehetőleg a témaválasztás miatt sokan nem fognak vele egyetérteni.
Melósregények ezek. Méghozzá a javából, amolyan jól kizsákmányolt munkás regények, a majdnem mindennapok heroizmusával, az ötvenes évekből.
A Szép Maszk egy sztrájk, meg egy szerelem története… A 325000 frank a versenyszellemé…
[Halkan jegyzem meg, hogy bár nem értek a kerékpáros sporthoz, de a 325000 frankban vagy egy piszok jó országúti verseny leírás. Mintha tévén néztem volna…]
És ha nem idegenkedünk a témától (már a kizsákmányolt munkásosztálytól), akkor veszett jól sikerült mind a kettő, de különösen a második. Persze valahol tragikus mind a kettő. Vailland hőseinek bukását törvényszerűnek éreztem. És mégis…
Szerettem ezt a két kisregényt.
És csak a témától fanyalgóknak jegyezném meg, hogy sz ötvenes évek Nyugat-Európájának a munkásosztályáról szóló regényekben nincs a Szocialista országok irodalmára e korszakban jellemző hurrá optimizmus… ez egy másik munkásosztály.

Európa, Budapest, 1977

regulat>!

Ha már nem köti föl magát az ember, legalább a méltóságát ne veszítse el.

regulat>!

Megpróbálom összefoglalni a gondolatmenetét. Szerinte a munka önmagában sohasem „pokoli”; az ember mindig magához tudja szelídíteni a munkát; csak gondolkozni kell, hol többet, hol kevesebbet; ha Szép Maszk Sziszifusz lett volna, kitalált volna egy gépet, amely önműködően felhúzza a sziklát.
Emberekkel harcolni, ahhoz kell emberfeletti erő.

regulat>!

Olasz ember, piemontei, valódi nevén Belmaschio, ami azt jelenti, hogy szép hím. A környékbeliek azonban, híven a francia szokáshoz, amely Kölnből Cologne-t, Londonból Londres-t, Firenzéből pedig Florence-t, csinált, csak Beau Masque-nak, Szép Maszknak hívják.

regulat>!

A fiú a lány felé tartotta száját a cseresznyével. A lány megint megfogta a férfifejet, s megpróbálta fogával elvenni a cseresznyét. Kicsiny, szép ívben rendezett metszőfogai voltak, s éles mind, akár a kaszálógépé sarjúvágáskor.

regulat>!

…Émilie egyetlen dolgot becsült, a jellemszilárdságot. Az volt az egyetlen politikai elgondolása, hogy a kommunistákból valamilyen úton-módon vállalatvezetőket kell csinálni; a szocialisták megbuktak ebben a szerepben, mert – gondolta Émilie – pipogya fráterek voltak.

regulat>!

Én is elmennék, de Justin nem enged, mert könnyen meghűlök, s azt mondják, hogy a tűzoltók le fogják spriccelni a tüntetőket; ez is amerikai találmány, mint az atombomba, amiatt van ez az összevissza időjárás, meg ők csinálják az olyan repülőgépeket, amelyek… hsss… mire észreveszem, már el is szállt, a tölgyfák meg miattuk pusztulnak el…

regulat>!

A csendőr az egészért a rohamrendőröket hibáztatta. Sohasem lehet számítani rájuk, „ha el kell intézni valamit”. Mindenáron meg akarják kapni a pótlékot, ami olyankor jár nekik, ha összetűzésre kerül a sor.

regulat>!

Még sohasem volt úgy, hogy ne kelljen „számolnia” – borzasztó ez a szó. Ilyen az igazi szegénység, ez az a határvonal, amely drámai módon elválasztja egymástól az osztályokat s a rengetegféle réteget az osztályokon belül.