A ​vörös pavilon (A kínai detektív 9.) 13 csillagozás

Robert van Gulik: A vörös pavilon

Robert ​van Gulik (1910-1967) holland orientalista, diplomata, muzsikus és író tizenkét éves korától a Távol-Keleten élt a szüleivel. Apja orvos volt a kelet-indiai holland királyi hadseregben. Robert az egyetem elvégzése után holland diplomáciai szolgálatba lépett. Kínában és Japánban is állomásozott. Lefordította angolra a Di Gung An (Di bíró esetei) című híres XVIII. századi kínai detektívregényt. Annyira megragadta a legendás főszereplő személyisége, hogy írni kezdte saját Di bíró-sorozatát, amelyből húsz év alatt tizenhat kötet jelent meg. A Tang-dinasztia idején, a VII. századi Kínában játszódó izgalmas detektívtörténeteket 39 országban 28 nyelven adták ki nagy sikerrel, tévésorozat és film is készült belőlük.

A vörös pavilon
Di bíró ebben a regényben a szomszédos körzet szórakoztatóközpontján, a Mennyei-szigeten utazik keresztül. A Vörös Pavilonban, ahol megszáll, találkozik egy ünnepelt kurtizánnal, a sziget virágkirálynőjével. A futó ismeretség… (tovább)

Eredeti cím: The Red Pavilion

Eredeti megjelenés éve: 1961

Sorozat Könyvek, Budapest, 2013
256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638961327 · Fordította: Tokaji Zsolt

csgabi P>!
Robert van Gulik: A vörös pavilon

Egyetértek @Jesper_Olsen molytárssal, aki az általa olvasott addigi legjobbnak nevezte a könyvet (https://moly.hu/ertekelesek/1362166) – én is úgy gondolom, hogy a legjobb volt azok közül a van Gulik-könyvek közül, amiket eddig olvastam.
Izgalmas történetbe bonyolódott Di bíró, pedig csak tiszteletét akarta tenni egy bírótársa előtt, és megszállt egy szállodában, mielőtt reggel továbbment volna. A múltba visszatekintő események egyre jobban kibontakoznak az oldalakon, az olvasó pedig közben újabb és újabb teóriákat gyárt, ahogyan egyre több tény kerül a birtokába.
Egyszóval csavaros, izgalmas regény, ami ráadásul egy egészen különleges helyen játszódik.

Virágszépe>!
Robert van Gulik: A vörös pavilon

A történet a 7. századi Kínában játszódik, de az emberi természet soha nem változik, ugyanolyan bűntényeket kell kinyomozni, csak a háttér, a környezet más. Di bíró lelkiismeretes, becsületes ember, alaposan mindennek utánajár, így az olvasó is követheti a nyomozása logikáját. Érdekes, csavaros történet, bár a korabeli helyszín bemutatása, a szokások, személyek, fegyverek, építészet különleges hangulatot adnak a történetnek. Nagyon szívesen olvastam, érezhetően otthonosan mozog az író ebben a környezetben.

kregina>!
Robert van Gulik: A vörös pavilon

A középkori kínai hétköznapokban érdekes volt elmerülni, a krimiszál azonban nem túl izgalmas. A szereplők sem kerültek közel hozzám, semlegesek maradtak. Jó az alapötlet, de a cselekménybonyolítás lehetne érdekfeszítőbb.

Amapola P>!

Ezüst Tündér felé fordította könnyáztatta arcát.
– Ez nagyon gyalázatos történet – mondta keserűen. – Nos, csak hogy tudd, a harmad- és a negyedosztálybéli lányoknak minden vendéget fogadniuk kell, aki megfizeti őket, a másod- és az első osztályba tartozó kurtizánok azonban megválogathatják a szeretőiket. Engem, mivel a másodosztályba tartozom, nem lehet akárkihez odakényszeríteni, aki nem tetszik.

A kínai detektív sorozat · Összehasonlítás