Elsodort ​világok 68 csillagozás

Risto Isomäki: Elsodort világok

India ​nyugati partjainál a kutatók óriási, elsüllyedt városok romjaira bukkannak a tengerfenéken, melyek feltételezhetően a tengerszint emelkedésének következtében pusztultak el. Amrita Desai régész megpróbálja felderíteni a víz alatti romvárosok titkait. Mi történhetett itt tízezer éve? Vajon mi okozta a városok pusztulását? Kutatásaihoz egy különleges tengeralattjáróra van szüksége, így hozza össze a sors az orosz Szergej Szavelnyikovval. Ezzel egy időben Grönlandon Kari Alanen, finn gleccserkutató meglepő felfedezést tesz, ami összeköti a Cambay-öbölbeli romokat, Grönland szárazföldi jégmezeit és a Bahama-szigetek misztikus kőtömbjeit.

Mikor a sok apró részlet végre egésszé áll össze, a tudósok rájönnek: az emberiség jövője veszélybe került. Vajon lesz elég idejük cselekedni? Meg tudják-e hozni a világ vezetői időben a helyes döntéseket? Egyáltalán van még remény?

Risto Isomäki regényét méltán nevezhetjük napjaink egyik legfontosabb könyvének, hiszen… (tovább)

Eredeti cím: Sarasvatin hiekkaa

Eredeti megjelenés éve: 2005

Nyitott Könyvműhely, Budapest, 2010
356 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633100387 · Fordította: Benyovszki János, Endresz Brigitta, Kiss Klaudia, Lerch Bella, Pasztercsák Ágnes

Emmi_Lotta I>!
Risto Isomäki: Elsodort világok

Így jár az, aki igyekszik sok mindent elolvasni, csak azért mert finn. Az olvasásélmény az unalom lett. Még a szokásos finnirodalom-rajongásom sem engedi, hogy ezért a regényért lelkesedjem.
Nekem ez nem volt elég érdekfeszítő. Regénynek álcázott ismeretterjesztés unalmasan megírva, sablonos jellemrajzokkal, holt párbeszédekkel. Az izgalmas téma ellenére sem találtam a regényt érdekesnek, élőnek.
Ez volt az első „ökothriller”, amit olvastam. Én inkább katasztrófaregénynek nevezném a katasztrófafilm mintájára. Mindenesetre azt sem kedvelem. Abban, hogy nem igazán érintett meg engem ez a könyv – amelynek eredeti címe (Szaraszvati homokja) találóbb –, lehet, hogy Jane Austen is hibás. Közvetlenül az ő kiváló regénye után a kontraszt túlzottan nagynak bizonyult.

Nyitott Könyvműhely, Budapest, 2010
Olympia_Chavez>!
Risto Isomäki: Elsodort világok

Mit csinál a lüke moly, miután sikerült egy jól megírt, objektív és tényfeltáró ismeretterjesztő könyvet olvasnia klímakatasztrófa témában? Keres magának egy öko-thrillert, hogy megint legyen min paráznia.
A finn szerző regénye, mint a borítón is fel lett tüntetve, ebbe a borzongató műfajba tartozik. De thriller ide, vagy oda, nem karmoltam szét magam a feszültségtől. A könyv nagyon lassan, kényelmesen építkezik, a cselekményt is három szálon indítja el. Először egy nagy totált kapunk a bolygó különböző megkapó szépségű pontjairól, majd egyre szűkíti a képet a konfliktus köré. Ördögien elegyít misztikumot és történelmet, fikciót és valóságot, hogy Atlantisz példájával és emlékével építsen föl egy nagyon is hihető jövőképet. Szóval érdekes és jól összerakott történet, még ha a csillagok száma nem is épp ezt tükrözi. Ennek egyik okát pedig már említettem. Feszültségteremtésben a szerző pont olyan tehetséges, mint az iskolai töri, vagy földrajzkönyvek szerzői. A dialógusok meg sokszor iskolás szinten mozognak, szó szerint és átvitt értelemben is. Egy-egy alkalommal az oktatóvideók hangulatát idézte meg. A „tanár” mond valami nagyon érdekeset, perceken keresztül részletezi a megfigyelések tudományos hátterét és összefüggéseit, amire a hallgatóság csak valami bárgyú, csodálkozó visszajelzést tud magából kipréselni, esetleg a tanár által sugallt kérdést, igényelve a további magyarázatot.
Ezek ellenére mégis egy élvezetes, érdekes könyv volt, amire nem bánom, hogy időt szántam, mert ezek a fejezetnyi kiselőadások, a minden irányba kitekintő, a Da Vinci-kód stílusát idéző szövevények igazán szórakoztatóak. Az oktatóvideós stílus is átlép néha egy Albert Barillé-fél Egyszer volt… az ember a kihalás szintű „mesébe”, amiben Szurtos és Pöttöm (ők az emberi rossz megtestesítői) is főszerephez jut, ráadásul a jó oldalon. Ki ne imádná ezt a fajta gazdasági és politikai érdekeket mellőző optimizmust, még akkor is, ha csak egy eszköz a végjáték fokozásához? Biztos, hogy maradandó élmény marad a könyv, de az is, hogy ebből nem fog hollywoodi produkció készülni.

Risto Isomäki: Elsodort világok

Ez a könyv régóta várt a polcomon, hogy elolvassam, de mindig csak halasztódott. Aztán nemrég azért kezdtem el olvasni, mert összekevertem egy másikkal, aminek még a címe se hasonlított rá. Az elejét kicsit untam, mert nehezen állt fel, merre felé is tartunk, plusz a szereplők közötti interakció egy gyengébb kategóriás katasztrófafilm epizódszerű jeleneteire emlékeztetett. Így a helyszínek guglizásával és térképezésével szórakoztattam magamat, mert végülis tök jó dolog valós helyszínekről és jelenségekről olvasni. De aztán kb. a felétől felgyorsultak az események. Jól felépített, logikus, tudományos fejtegetésekkel alátámasztott levezetés, az elkerülhetetlen katasztrófáig. Az író alaposan utánajárt a témának, meggyőző volt, jól keverte a fikciót a valósággal, sikerült elérnie, hogy izgalommal faljam be a maradék lapokat, a leírások olyan hatásosak és képszerűek, részletesek voltak, hogy szinte ott éreztem magam a jéghegyek tövében csonttá fagyva.
Aki többet akar megtudni a jégkorszak, özönvíz, felmelegedés, cunami témákról, és hogy egyáltalán milyen természeti jelenségek és folyamatok munkálkodnak a háttérben, ami a sokszor emlegetett ökológiai katasztrófához vezethet, annak mindenképp érdemes elolvasni.

Risto Isomäki: Elsodort világok

Könnyű olvasmány, ha mások krimit olvasnak kikapcsolódásként, én öko-thrillert. Ne várjunk művészi mélységeket, alig vannak benne felesleges helykitöltő bonyodalmak, szépen tartunk alfától az ómegáig. Sajnos a történet csak azért fikció, mert még nem tartunk az ómegánál, viszont már valahol az ábécé közepénél járhatunk. Amennyiben a valóságban is eljutunk a katasztrófákig, Magyarország felé nem tíz meg százezrek fognak elindulni, hanem milliók. Igen, baromi jó helyen vagyunk, talán idáig még a megacunamik se fognak elérni. És ha akkor is így fogunk viselkedni, mint most, akkor nem lesz kegyelem, és nem is fogunk érdemelni kegyelmet.
Addig is szeretetben gazdag, gyűlölettől és megacunamiktól mentes, békés napokat kívánok! Élvezzük, ameddig lehet!

NyZita >!
Risto Isomäki: Elsodort világok

Ha valaki éppen engem kérdezne meg, vajon melyek a legijesztőbb könyvek, biztos nem a horror kategóriát választanám, hanem a globális katasztrófákról és az emberi faj kihalásáról szóló történeteket. Mert valljuk be, elenyészően kicsi az esélye, hogy egy mániákus sorozatgyilkos, bosszúálló szellem vagy vérengző szörnyeteg pont minket szemeljen ki áldozatul, viszont összehasonlíthatatlanul nagyobb sanszunk van arra, hogy a nyakunkba pottyanjon egy nukleáris katasztrófa, gigahurrikán, gyilkos napsugárzás, vagy mint jelen mű esetében, egy rekord méretű szökőár. Végülis csak idő kérdése, azt mondják.

Az egész sztori egy régészeti felfedezéssel indul. Gyanús romok az Indiai-óceánban. És ami a legjobb, ezek léteznek a valóságban is. Egyből utánanéztem, naná! Aztán ennek a furcsa Atlantisznak a kutatása szép lassan átmegy az egész modern civilizációt fenyegető veszély elleni, rohamléptű mentőakcióba.

Jó könyv. Inkább ismeretterjesztő, mint regény. Nem árulom el, sikerrel járnak-e végül. Hasonlóan jó kérdés, hogy mi magunk sikerrel járunk-e. Addig is maradok vegán, járok a kis üvegeimmel meg vászonzsákjaimmal a csomagolásmentes boltba, és a megfelelő kukába dobom a papírszemetet :)

anesz P>!

borító: 5
tartalom: 4
stílus: 4
szereplők: 5
élmény: 4
mondanivaló: 5

Érdekesnek tartottam a témafelvetést, és már többször kerestem a polcaimon, hogy belekezdjek, amikor kiderült, miért nem találom sehol: becsomagolt könyv volt Apa által. Most azonban rögtön neki is álltam. Alapvetően tetszett. Egy bajom volt vele: ami a legjobban érdekelt volna, az Atlantisz- szál, egy idő után elhalt benne, nem foglalkozott vele többet az író. Persze egy szegmense a végén visszatért, de az édeskevés volt. Tudom-tudom: a klímakérdés is fontos – egyre fontosabb – és érdekes cli-fi keveredett belőle, de akkor is maradt bennem egy kis hiányérzet. Nagyon sok elgondolkodtató témafelvetés van a regényben. A szereplők is tetszettek, végre nem tipikus amerikai alakokról olvashattam! Nem bántam meg az olvasását, sőt!

Juci IP>!
Risto Isomäki: Elsodort világok

Az az igazság, hogy én óriási sucker vagyok, ami a katasztrófatörténeteket illeti, legyen az egy múltbeli esemény rekonstrukciója vagy jövőbeli rémségekkel való ijesztgetés, és ilyenkor az sem zavar, ha a könyv nagy része gyakorlatilag (népszerű) tudományos-technológiai értekezés. Na, ezt teljes mértékben megkaptam ebben a könyvben, ami miatt meg tudtam bocsátani a regénytechnikai hibákat (lásd kétdimenziós regényalakok, rettenetesen gyermeteg szerelmi szál, béndzsa párbeszédek, időkezelési problémák stb.). Ne is csúfoljuk ezt regénynek inkább, mondjuk, hogy kalandos formában tálalt ismeretterjesztő ökológiai kiáltvány, annak meg eléggé olvasmányos, közérthető és izgalmas :)

Sai_home>!
Risto Isomäki: Elsodort világok

Nem rossz könyv, nekem eléggé tetszett, de talán kisregénynek mondanám, alig 3 óra alatt elolvasható és a cselekmény se sok, ami engem nem zavar, de tudom, hogy másokat igen :)
Ez a könyv egy figyelemfelkeltés, az író érezhetően olyan témákról ír, amiket ismer, hihetőek az adatok és a katasztrófa lefolyása. Mindig érdekes olyasmiről olvasni, ami még a mi életünkben is megeshet, főleg, ha ennyire részletesen és „valósághűen” van tálalva.
A könyv első fele kicsit túl is van írva, nem történik szinte semmi és információkkal se lát el bennünket, inkább a szereplőkre fókuszál, egyfajta hátteret épít. A második fele viszont pörgősebb, akciódúsabb, sokkal jobban olvasható.
Érdekesség, hogy nem az amerikaiak, hanem az oroszok játszák a „jófiúkat” :)
Jó kis öko-thriller annak ellenére, hogy több, mint 10 éves.

bürök>!
Risto Isomäki: Elsodort világok

Volt szerencsém élőben is látni/hallani az írót. Nagyjából le is lőtte az egész könyvet, egy év viszont – ilyen szempontból szerencsére – jótékonyan ki tudja hipózni a memóriámat, úgyhogy mire belekezdtem a könyvbe, már csak homályos emlékképeim voltak arról, miről is fog szólni. Érződik, hogy elsősorban gondolatébresztőnek szánt regényről van szó, elég sok benne az ismeretterjesztő rész, ami az olvasó szempontjából indokolt lehet, a párbeszédeket viszont helyenként teljesen életszagútlanná tudja tenni. Különösen az elején tűnt sutának a szereplők közötti interakció, a téma maga viszont elég érdekes ahhoz, hogy viszonylag könnyű legyen az ilyesmiken felülemelkedni. Ijesztő, mert hihető.

Baraby P>!
Risto Isomäki: Elsodort világok

Inkább ismeretterjesztő, mint regényes történet. Ettől függetlenül nem mondanám unalmasnak vagy száraznak.

A felvezetés kissé döcögős volt, de a jégbarlangos jelenettől jobban felpörögtek az események és onnantól már megszakítás nélkül végig is olvastam. Nekem a 2012 című film hangulatát idézte.

Ami zavaró volt, hogy a fejezetek között több hónapos ugrások is voltak, ami elsőre nem derült ki egyértelműen számomra, csak egy-egy elejtett félmondatból jöttem rá hogy pl spoiler
Az is hihetetlen volt, hogy a spoiler
Illetve egy nagynagy fekete pontot adnék a fordítónak elsősorban az atomerőműves mondatokért… meghibásodás esetén az atomreaktorok nem MEGoldvadnak, meg ELolvadnak, hanem LEolvadnak….grrr

Gondolatkísérletnek mindenesetre érdekes volt.

csartak P>!

– Néha a nagy dolgok is apróságokon, akár a véletlenen tudnak múlni. Kína egyetlen villámcsapás miatt vonult vissza a tengerekről. A villám leégette a Tiltott város új fa-épületeit és meghalt a császár kedvenc felesége. Az uralkodó összeomlott, az alattvalók úgy vélték, ez az istenek üzenete. Kína bezárkózott, az európai felfedezők a nagy semmibe hajóztak. Ez az egyetlen villámcsapás az ok, hogy most nem kínaiul, hanem angolul beszélünk egymással.

Morpheus>!

Növelnünk kellene erdőterületeinket, s hagynunk kellene a fákat a mostaninál nagyobbra nőni az erdőgazdaságokban is, mielőtt kivágjuk őket.

csartak P>!

Az emberiség története a 20. század végétől valódi katasztrófafutamhoz hasonlított. Atomfegyverek, atomerőművek, sugárfegyverek, tévedésből kifejlesztett gyilkos vírusok, szándékosan kifejlesztett gyilkos vírusok, önmaguktól kifejlődött gyilkos vírusok, egyre szörnyűbb vegyi fegyverek, az ózonréteget pusztító kemikáliák, a klímát melegítő vegyületek, nanotechnológia, biotechnológia, egyedi emeletes házak erőforrásaként működő kis atomerőművek eszményképei, álmok minél különlegesebb feladatok ellátására kifejlesztett többmillárdnyi robot gyártásáról, melyek kis radioaktív elemekből nyerik hajtóerejüket.

Morpheus>!

Minden, a regényben említett, megacunamikat érintő kutatás eredménye – sajnos – valós.

Morpheus>!

Ugyancsak fontos lenne az Európa nyugati partjain és a Egyesült Államok keleti partjain található atomerőműveknek, illetve az elhasznált nukleáris üzemanyag hűtőmedencéinek védelmét megerősíteni, gondolván a különböző méretű cunamikra és az eddigieknél erősebb orkánokra.

Olympia_Chavez>!

Vajon nagy hibát követünk el, ha úgy gondolunk a könyvekre, mint rövid élettartamú fogyasztási cikkre, egy egyszer használatos tárgyra, melyet egyszer elolvasunk, a következő évben pedig már tartósan el is feledünk? – gondolkodott Szergej. Miért vagyunk olyan biztosak benne, hogy minden valóban használható és fontos tudás benne van azokban a könyvekben, melyeket az utóbbi évben vagy évtizedben adtak ki? Miért hisszük, hogy minden fontosat csak most találták fel és az előttünk itt élt számtalan generációnyi ember, az irodalom, kultúra és tudás rétegei üledékként rakódtak egymásra az idő és történelem árában, akár a homok, amit a Szaraszvati hordott a Kathiawar-félszigetre? Honnan tudjuk, hogy nem vagyunk-e sok dologban továbbra is ugyanolyan tudatlan, szerencsétlen bolondok, mint amilyenek az angol telepesek voltak Indiában?

112-113. oldal, 9. (Nyitott Könyv műhely, 2010)

bmgrapes I>!

… ha csak egy isten van, akkor egy Igazság, nagy i-vel, nem pedig számtalan kis igazság kis i-vel. Tehát bárminemű problémára csak egy válasz, egy megoldás van. A hinduizmus világképe nem ilyen dualista, se nem …monolitikus, hanem itt valamilyen szempontból bármi igaz lehet.

bmgrapes I>!

-Ha elalszol, és észreveszed, hogy valamelyik tagodat nem érzékeled,kelts fel. Ne tegyél semmit, amíg fel nem ébresztesz! Érted? Ez fontos!
-Rendben- mondta Amrita szófogadóan.- De elmondod, miért?
-Hidd el, jobb, ha nem tudod- biztosította Kari.
-Ez így még rosszabbul hangzik.
-Szóval, ha az orrod megfagy, és nem dörszölöd hóval, a legrosszabb esetben le is törhet.

Coralie >!

Ti nyugatiak túl gyakran ragaszkodtok olyan dolgok megvitatásához, hogy vajon a Nap kerek-e avagy forró – fontolgatta Amrita. – Aztán akik szerint a Nap kerek, nem pedig forró, megpróbálják megölni az összes olyat, aki azt mondja, hogy a Nap márpedig forró, és nem kerek.

bmgrapes I>!

Mi lenne akkor, ha egy megacunami több ezer tonnányi sziklát vagy más uszadékot csapna egy atomerőmű védőburkának? Kibírná-e a csapást? …
…mi történne, ha egy nagy szökőár szilánkokra törné a világ atomerőműveinek felét….
…legrosszabb esetben is csak alig több mint egy milliárd évet kell majd várni, mire Európa radioaktivitása a természetes háttérsugárzás szintjére csökken.

253.é s 255. oldal

Kapcsolódó szócikkek: cunami