A ​kasztrált 27 csillagozás

Egy angyali hanggal megáldott ember magával ragadó, érzéki vallomása
Richard Harvell: A kasztrált

Mózes Froben a 18. század ünnepelt sztárja. Az opera színpadán elbűvöl mindenkit, hangjáért ezrek lelkesednek. A siker azonban mindig áldozattal jár. Történetét a fiához írt leveléből ismerjük meg. Mesél anyjáról, a kirekesztve élő süketnéma nőről, akinek egyetlen feladata a harangozás, s akinek a templom papjától születik gyermeke. Mesél az apjáról, aki papként retteg az igazság napvilágra kerülésétől, ezért fiát egy hegyi patakba veti. Mesél a két szerzetesről, akik megmentik, s az apátságba viszik. Itt a kórus remek énekese válik belőle, és kivételes énekhangjának megőrzése érdekében titokban kasztrálják. Aztán mesél még Bécsről, a sikeres bemutatkozásról, mely megnyitja számára az utat Európa nagy operaházai felé. Mindenekelőtt azonban a múlt titkairól mesél, megválaszolva egy kérdést, mely egész életében árnyékként követte őt:

Hogyan lehetett fia Mózes Frobennek, a világhírű kasztrált énekesnek?

Eredeti cím: The Bells

Eredeti megjelenés éve: 2010

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Typotex Világirodalom Typotex

378 oldal · ISBN: 9789632798783 · Fordította: Gáti István

Mózes Froben

Richard Harvell: A kasztrált

Richard Harvell: A kasztrált Egy angyali hanggal megáldott ember magával ragadó, érzéki vallomása

Bevallom őszintén a borító ami gyönyörű és a cím volt ami felkeltette a figyelmem a könyv iránt. Nagyon kívül esik a komfortzónámon, de nagyon örülök, hogy nem hagytam ki, mert a történet, Mózes élete nagyon a szívembe lopta magát, teljesen elvarázsolt. Kedvenc lett! ♥

„Mózes Froben a 18. század ünnepelt sztárja. Az opera színpadán elbűvöl mindenkit, hangjáért ezrek lelkesednek. A siker azonban mindig áldozattal jár.”

Egy keserédes történet, ami pillanatok alatt magába szippantott.
Olvasás közben mint egy film pergett előttem a történet, megszűnt a külvilág.
Mózes életútja nem mindennapi.
Ez a könyv olyan, mint maga az Élet: Tele megpróbáltatásokkal, csalódással, reménnyel, vágyakozással, szenvedéllyel, szerelemmel, és zenével.
Egy remekül megkomponált mű, ami az érzelmek teljes skáláját előhozta belőlem olvasás közben. Nagyon a szívemhez nőttek a szereplők, Mózes, Nicolai, Amalia, Remus.
És nagyon utáltam amikor elfogytak a lapok, olvastam volna még.

pepege>!
Richard Harvell: A kasztrált

Bizton állíthatom, hogy a Typotex Kiadó egészen különleges érzékkel választja ki a világirodalmi sorozatának darabjait. Elég csak említenem a Kokoscha babáját vagy a már-már vesszőparipámmá vált, mindezidáig felülmúlhatatlan olvasmányomat, a Morfiumot. A sorozat érdekessége, hogy szerzőik hazánkban nem, vagy alig ismertek, ezáltal a kiadó tulajdonképpen valamiféle kockázatot is vállal azzal, hogy elsőként jelenteti meg magyar fordításban ezeket a regényeket. Jómagam szintén vállaltam némi rizikót (no de kockázat nélkül nincs győzelem!), mert a témaválasztás miatt nem tudtam fenntartás nélkül kezembe venni Richard Harvell 2010-ben írt regényét. (Magam sem tudom, miért féltem ettől a témától.) Ugyanakkor nagyon bíztam benne, hogy nem egy túlírt, túlérzelgős történetről lesz szó.

A regény a 18. század Európájába invitálja az olvasót, amelyben Mózes Froben sorsa már születésétől fogva oly mértékben szívfacsaró, mellyel nem túl gyakran találja szemben magát az olvasó. „Szerencséjét” tulajdonképpen a bűn útjára tévedt, a cölibátusi fogadalmát semmibe vevő pap édesapjának köszönheti, aki a fiút, mint bűnössége egyértelmű bizonyítékát, a hideg hegyi patak vizébe dobja. Így kerülhetett el süketnéma anyja mellől, akivel addig egy harangtoronyban tengődtek. A kis Mózesre két szerzetes talál rá a patak vizében – innen kapta a nevét is. A szerzetesek magukkal viszik a fiút, és ezzel kezdetét veszi egy egész életre szóló barátság. Nicolai fogadalmat tesz, hogy soha sem fogja az árva fiút (mert úgy véli, csakis árva lehet) magára hagyni, s bár Remus kezdetben még ódzkodik ettől, de idővel ő is megkedveli. Ám a szeretet, amivel elhalmozza a két szerzetes, nem tudja feledtetni azokat a napokat, amiket a kolostorban mint nem kívánatos személy tölt. Süketnéma anyja miatt Mózes nem tanult meg beszélni, egy véletlen szituációban azonban kiderül, hogy nagyon szép hangja van, s így hamar bekerül a kolostor kórusába, ahonnan egyenes út vezetett számára ahhoz, hogy a kórusvezető titokban kasztráltassa.

A szerzeteseken kívül egyetlen személy volt, akit közel engedett magához, a dúsgazdag Amalia. Hogy kerül kapcsolatba a város leggazdagabb lánya és egy árva fiú? Szövődhet-e szerelem közöttünk? Mózes angyali hangja a kasztrálás következtében tartós marad, énekével sikereket ér el, de milyen árat kellett fizetnie érte? Vajon megérte? Meddig tudja titkolni állapotát szerelme elől? Megannyi kérdés dúl az olvasóban, ahogy haladunk előre a történetben. És a legsarkalatosabb kérdés, amit már a fülszövegben olvashatunk: „Hogyan lehetett fia Mózes Frobennek, a világhírű kasztrált énekesnek?”

Abban az időben, főként Olaszországban nagy „divatja” volt a kasztrálásnak. Erre a brutális műtétre azért volt szükség, mert akkor még nők nem énekelhettek a templomok kórusában, énekhangjukat tehát pótolni kellett „valahogy.” Aztán a XIX. századra már az olasz operaházak számára kellett biztosítani a gyermeki énekhangot. Míg Mózes alakja csupán fikció, a regényben mégis feltűnik egy valóságos személy, Gaetano Guadagni, és egy fontos megtörtént esemény, Christoph Willibald Gluck Orfeusz és Euridiké című operájának 1762-es bemutatója.

Richard Harvell kiváló munkát végzett: a főszereplő karaktere nagyon hiteles, sorsa inkább szánalomra méltó, mintsem irigylendő. Én nagyon hamar megszerettem ezt a kisfiút és később, felnőttként is izgultam sorsa kedvező alakulásáért. Tagadhatatlan, hogy ennek a kötetnek a cselekmény az erőssége, talán ezért is időztem el ajánlómban annak ismertetésén. Az érdekes történet mellé ráadásul fölöttébb olvasmányos stílus párosul, nem holmi nehézkes, középkori regényt tarthatunk a kezünkben, hanem izgalmas, letehetetlen remekművet. Bátran kijelenthetem, hogy Mózes Froben története egyrészt eléggé széles olvasóréteget képes vonzani: van itt szerelem, némi kaland, komolyzene, művészet; másrészt viszont sokféle érzelem kiváltására is alkalmas: szerethetünk, gyűlölhetünk, szoronghatunk, örülhetünk és így tovább. Egy biztos, aki úgy dönt, hogy megismerkedik A kasztrálttal, nem fog unatkozni.

AniTiger P>!
Richard Harvell: A kasztrált

Általában nem olvasok hasonló regényeket. Nem igazán érdekel az opera és sosem találkoztam még a „musico” -jelenséggel az eddigi (irodalmi) kalandozásaim során. Ez a könyv mégis megfogott magának, mert lehetetlen volt figyelmen kívül hagyni Mózest, ezt a kedves, segítőkész fiút. Szívszorító volt a történet eleje, emiatt érdekelni kezdett a fiú sorsa. Bájos naivitással fogadja a neki jutó kevés szeretetet, nehezen tudja megfogalmazni a szükségleteit, ráadásul nála jóval idősebb papokkal és egy úrilánnyal barátkozik össze. Fél, de kibírja; mindent, de mindent lenyel, minden akadályt legyőz és megy tovább az összes nehézség ellenére!

Elhittem, hogy élt egyszer ez a Mózes nevű fiúcska, akivel egészen fiatalon ennyi szörnyűség történt, majd kasztrált létére szerelmes lett. Elhittem a 18. századi sánta kislány szépségét és a lemondását egy szebb jövőről. Elhittem ezt a fiktív szereplőkkel elregélt, történelmileg mégis – majdnem teljesen – hiteles sztorit. Elhittem, mert a könyv az elejétől a végéig hihető, jól megírt, jól felépített és nagyon olvasmányos.

…bővebben: http://hagyjatokolvasok.blogspot.hu/2016/04/rh-a-kasztr…

robinson P>!
Richard Harvell: A kasztrált

A „magával ragadó” na, azt én nem éreztem, inkább kissé körülményeskedő volt. A borító is nagyon nem tetszik(egy menő fiúbanda énekese?) és az állandó idézőjeles mondatai iszonyatosan zavaróak voltak olvasáskor. Amúgy valóban érdekes a sztori.

Zöldövezet>!
Richard Harvell: A kasztrált

Felkavaró. Fájdalmas. Nagyon érzékeny hangulatú regény. Olyan világba vitt el, ahol még sohasem jártam: a musico-k, az angyallá változtatott férfiak világába, akik rendkívüli hangjuk révén a színpadok és báltermek rajongva ünnepelt csillagaivá váltak.
Ebben a történetben semmi sem szokványos, már a helyszíne sem: egy isten háta mögötti hegyi falu durva emberekkel a svájci Alpokban. És hogy mit mutat a naptár? Az 1700-as évek első felét. A könyv Mózes Froben, az éteri szépségű hanggal megáldott kasztrált énekes élettörténete, amelyet Mózes saját visszaemlékezéseként ír meg, mintegy memoárként fia számára. Igen, a fia számára. Ez is a regény felkavaró eseményeinek egyike, melyekben amúgy is bővelkedik. Talán Victor Hugo: Nyomorultakja óta nem nagyon olvastam ilyet.
Mózesnek jóformán alig jut boldog pillanat. A felfoghatatlanul drámai és rettenetes szülői közegből spoiler kiszakadva, elárvulva a biztonságot jelenti számára a két szerzetes, akik megmentik az életét, és szárnyaik alá veszik a nyolc éves gyermeket. De a rideg, szigorú apátság a révbe érés helyett küzdelmes mindennapokat tartogat. Kitaszítva, félelmek között, kortársai – a kórusban éneklő fiúk – általi folyamatos megaláztatásban, kiközösítve, kigúnyolva telnek gyermekévei. Amikor a kórusvezető meghallja képzetlen, ám rendkívüli hangját, ez megmenti a fiút a lelencháztól, de tragédiákkal terhes sorsa megpecsételődik. Az egyetlen fénysugár, amely beragyogja életét, a gazdag kereskedő lányával, Amaliával bontakozó gyermeki barátságuk, amelyet szerelemmé érlel az idő. Ám ez a megváltó, vigasztaló érzelem sem mentheti meg Amaliát és Mózest attól, ami elrendeltetett.
Nehezen indul a regény, rá kell hangolódni különös, furcsa atmoszférájára, és a kétharmadáig meg is tartja lassúságát. Mintha ezzel is felerősítené Mózes sorsának nyomorúságát. Ad időt az átélésre, elmerülni a fájdalomban, kegyetlenségben, szenvedésben, a lélek fagyos, végtelen hidegében és magányában. Rengeteg gátlás, szorongás, elfojtott feszültség, hullámzó indulat fűti át az egész történetet. Rutinos beszédkészség híján Mózes igazi nyelve a hangzás, a világot kifinomult fülével a hangok milliárdjain keresztül értelmezi. Alig szólal meg, nem mondja ki a gondolatait, legtöbbször úgy érzi, megbénítja a félelem. Mindenben ellentéte a legtöbb regényben ábrázolt – és ma divatos – erős, önálló, magáért kiálló és harcoló, bátor főhősöknek. A védtelen, esendő és kiszolgáltatott Mózesen átgázol az élet, beletiporja a sárba, megtépi, összetöri. spoiler
Ez a könyv énekel. Minden lapján sóhajt, susog, fáj, zokog, és gyönyörű dallamok kavarognak benne mint a hóesés, miközben megéltem vele a legsötétebb mélységeket és a katartikus, mosolyt fakasztó pillanatokat is. Lélekig hatoló regénnyel lettem gazdagabb, amelynek tökéletes csomagolását nyújtja a szuggesztív, megragadó borítója.

kte P>!
Richard Harvell: A kasztrált

A könyvtár legújabb könyvei között találtam A kasztráltat és elhoztam tudásbővítőnek, változatosságnak, aminek tökéletesen bevált. Megismerkedtem a XVIII. század polgárainak, szerzeteseinek életével és a kasztráltak tulajdonságaival egy kitalált, de történelmileg majdnem teljesen hiteles életrajzon keresztül. A kasztráltakról csak annyit tudtam, hogy a mutálás elkerülése miatt „műtötték meg” őket, de nem voltam tisztában, hogy ez milyen további testi (és lelki) változásokat okoz.
Kicsit vontatottan indult és inkább az emberi természet kegyetlen oldalát mutatta be, de később a szereplőket megismerve és megszeretve olvasmányosnak találtam, gyorsan fogytak az oldalak.
Tetszett, ahogy részletesen leírta, hogy Mózes hogyan érzékeli a hangokat és annak az emberi testre tett hatásait, ami már majdnem mágikus, miközben teljesen hihető.

Szimirza>!
Richard Harvell: A kasztrált

Én sem tudom mire számítottam, amikor elkezdtem, de kíváncsi voltam a történetre, mert nem igazán lehet találkozni klasszikus zenével, vagy netán operával foglalkozó vagy azon alapuló könyvekkel. Összességében arra jutottam, hogy tetszett, viszont, voltak olyan részek, ahol le kellett tennem a könyvet. Valahogy túl sokat akart, túl aprólékosan, túlságosan lassan, az én tempómhoz képest. A borító .. nos, ha letakarom a fejet, akkor még tetszik is :))

sorazsem>!
Richard Harvell: A kasztrált

Letehetetlen, magával ragadó könyv egy olyan fiú sorsáról egy olyan történelmi környezetben, ami mai fejjel szinte felfoghatatlan.
Nickelback: What are you waiting for? c. dalával párosítva óriási élményt adott!

vklara>!
Richard Harvell: A kasztrált

Nagyjából csak szuperlatívuszokban tudnék róla írni, de nem teszem. Mégpedig azért, mert egyszerűen nincsenek szavaim ekkora barbarizmus, embertelenség elítélésére, ugyanakkor mégis hihetetlenül érzékeny, érző emberek imádására.
Nekem újraolvasós lesz majd egyszer.

Nibela I>!
Richard Harvell: A kasztrált

Az angyali hangú mártír is lehetett volna a történet címe.

Ami tetszett:
Ahogy leírták, miként járja át az embereket a hang, milyen lenyomatokat hagy és tár fel a dallam.
A heréltek világába való bevezetés.

Ami nem tetszett:
Párbeszéd gondolatjele helyett idézőjeles megoldás. Ez a külföldi standardok szerint elfogadott, de a magyarban nem.
Ha a főszereplő anyja olyan erős volt a harangozástól, miért nem védte meg magát akkor, amikor kellett volna? Oké, ezzel a főszereplő megfoganása is akkor megkérdőjeleződik, de számomra a papi személy tisztelete kevés érv, főleg egy olyan nőtől, aki világ életében különckét viselkedett és élt.
Sokalltam, hogy Mózest az énekkari időkben kivétel nélkül minden fiú utálta, kínozta. Csak felnőttek fogadták barátságukba, senki korabeli. Elég hihetetlen, hogy mindenki beszállt a zaklatásába, és hogy ő semmit, de semmit nem követett el, hogy lerázza magáról ezt a sorsot, inkább tűrte.

Cicu>!

A szerelem a kulcs és a zár találkozása!

Cicu>!

A remény ezer élettel bíró szörny…

Cicu>!

Nem lehet folyton csak szórakozni. Az embernek kötelességei is vannak.

Cicu>!

Minden nő legalább egyszer az életben szeretné eszméletét veszíteni a szerelemtől.

Cicu>!

A szerelmi aktus olyan, mint az éneklés. Az első levegővételnél – az első lökésnél – a test még nem kész a hang befogadására. A sóhajok és nyögések elfulladnak a torokban. De amikor a tempó felgyorsul, szétárad az öröm, és a test erre hangolódik rá. Nemsokára a mellbe hatol a sóhaj, és ha nem is lesz hangosabb, de annál inkább teltebb; az, aki nyög, annak az ujja hegye is sóhajtozik.

Cicu>!

Ha boldogtalan vagy, […], akkor annak okát a szívedben kell keresned.

Cicu>!

A világ nem olyanoknak készült, mint amilyen te vagy.

Cicu>!

Tudod, Rómában egész könyvtárak vannak, tele könyvvel, amiket senki se olvas. És ezért engedett el bennünket az apát. Ugyanis Remus úgy véli, hogy a világ összes könyvét el kell olvasnia, még ha unalmas vagy haszontalan is.

Cicu>!

[…] a világ óriási és tele van örömmel, melyek mind rád várnak.

Cicu>!

Elegem van azokból a napokból, amikor nem vagy velem.