Gazdátlanok 28 csillagozás

Richard Adams: Gazdátlanok

„Torokszorító ​történet… tele érzelmekkel és kalandokkal!”
– Wall Street Journal

AMIKOR az ember felelőtlen kísérleteket végez állatokon, ne csodálkozon, ha a dolog kicsúszik az irányítása alól. Ez történik egy brit laboratóriumban, ahol szigorúan titkos biológiai kutatómunka folyik. KÉT kísérleti állatnak sikerül megszökni, és a szabadságvágytól vezérelve kóboréletbe kezd az északnyugat-angliai tóvidék gyönyörű tájain. Idilljüknek ismét az emberek beavatkozása vet véget: mivel a KUTYA alapvetően húsevő, a környéken eltünedező birkák először a gazdákat riasztják, majd megjelenik a hatóság is, és híresztelni kezdi, hogy a szökevények egy veszélyes biológiai fegyvert hordoznak magukban. A két kutya tehát újra menekülőre fogja, és csupán egyetlen barátban bízhat, egy agyafúrt rókában, aki minden kelepcéből ismeri a kiutat. Az izgalmas hajsza ezzel ELINDUL… A többszörösen díjnyertes angol szerző világszerte ismertté vált könyveivel, melyek közül többet meg is… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1977

Metropolis Media, Budapest, 2013
408 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155158261 · Fordította: J. Magyar Nelly

Hanna IP>!
Richard Adams: Gazdátlanok

Richard Adamsnek aztán nincsenek illúziói az emberi természettel kapcsolatban, még ha sikerült is találnia egy-két szereplőt, akiben még volt némi szikrája az emberségnek. De a téma, a nagyon jól megrajzolt, mentálisan sérült és súlyos PTSD-ben szenvedő kutyajellemek és a kíméletlenség mellett is hagyott bennem hiányérzeteket, mintha a sok, külön-külön remek rész – ide értem a csodás leírásokat, de az emberek politikai manőverezését és a sajtó manipulációját is – mégis csak úgy lenne, kidolgozatlanul egymás mellé fércelve, mint Frankenstein szörnyének dirib-darabjai.
Talán nem épp a Gesztenye, a honalapító után kellett volna olvasnom, mert míg az állatos részek azt idézték fel bennem, az emberi világra váltó jelenetek minduntalan kizökkentettek (miközben azok is egységet képeztek). Snitter, Hraff és a róka mindenesetre sokáig velem maradnak, mint ahogy a tudat is, hogy a leírt borzalmak messze nem a múlt részei, s ha Anglia nemzeti parkjainak területén nem is folynak ilyen kutatások, máshol, más fajokkal nagyon is.
De milyen zseniális volt a majom szála – a majomé, akit nem láttunk jóformán egy pillanatra sem, mégis áthatotta a szenvedése spoiler az egész könyvet.

Richard Adams: Gazdátlanok

Mialatt olvastam, sokszor idegesítettek a terjengős-elkalandozós magyarázatok. A sűrű tájleírás azoknak lehet érdekes, akik ismerik a környéket, így engem nem fogtak meg, bár elővehettem volna a térképet. De ott dobolt a fejemben, hogy megnézném.
Egy-egy szereplőnek egészen a gyerekkoráig mentünk vissza az életében, viszont másokról csak a legvégén tudunk meg valamit. Ez nem egy cuki-muki állatkönyv, és az állatkísérletek is elég részletesen és szenvtelenül vannak leírva.
Aztán a vége felé rájöttem, ha nem ilyen stílusú lenne, akkor rossz lenne. Valahogy ez adja a sajátságos ízét a regénynek. Ez a bő lére eresztett elkalandozás. Eközben folyik a kutyák szenvedéstörténete. Sajnáltam őket, az állandó éhezés és magány, a gazda utáni sóvárgás átszövi a lapokat. Adams jól ábrázolta a kutyák szemszögéből az embereket. Hiába happy end a vége, hosszú az út odáig. Nem fogom többet elolvasni.

ursus>!
Richard Adams: Gazdátlanok

Szerettem volna, ha jobbnak bizonyul ez a könyv. Nem mintha egészséges dolog lenne ilyesmit gondolni, de a tökéletesen kitalált, szerkesztett, hangulatos és egységes Gesztenye után nekem ez tákolmánynak tűnt. Holott minden bizonnyal átgondolt, nagy munka, kellőképpen megtámogatva a szerző földrajzi és botanikai ismereteivel, (sajnos) direkt média- és társadalomkritikával, (szerencsére) fanyar humorral és karikatúrába hajló elemekkel. És mégis. Illetve mégse. Viszont a Richard Adams: Gesztenye, a honalapító örök újraolvasós kedvenc :)

Richard Adams: Gazdátlanok

Nem egyszerű olvasmány, kutyásoknak különösen. Hraff és Snitter nehéz utat járnak be, sokszor tényleg torokszorító, ami velük történik, és ahogy mindezt átélik. Az állatkísérletek leírása külön megér egy misét, pedig az még nem is volt annyira részletezve… De így is borzalom belegondolni.

A cselekmény izgalmas, végig lehet a kutyákért izgulni. Az író kicsit borzolja az idegeket a terjengős tájleírásokkal és a sajátos agymenéseivel gondolattársításaival, de azt sikerült elérnie, hogy megnézném a tájat… A stílusa amúgy klassz, a róka karakterét és a tolvajnyelvi mondatait különösen imádtam. Az emberek tájszólását talán kicsit nehezebb volt visszaadni… A karakterábrázolás is jól sikerült. Felvonultat egy rakás tipikusnak mondható szereplőt: a szívtelen-szenvtelen állatkísérletes orvost, a helyi gazdákat és aggodalmaikat, a szenzációhajhász újságírót… A politika és a bürokrácia berkeibe is bepillantást nyerhetünk. Igazi karikatúra, görbe tükör, társadalomkritika.

Eszticsillag>!
Richard Adams: Gazdátlanok

Kutatóként megerősítem, hogy a téma sajnos nagyon aktuális, számomra még mindig hihetetlen, hogy 2017-ben az emberiség társállatként domesztikált fajokat (kutya, macska) használ kísérletek során. Az író kifejezetten pontosan írja le ezeket a dolgokat, bár emiatt még szomorúbban olvastam ezeket a részeket..
Ettől függetlenül soknak éreztem a bolyongás leírását, és kevésnek a kutyák gondolatait. Tetszett, ahogy belevonta a sajtót és a politikát, de valahogy így is az az érzés maradt bennem, hogy ezt a témát jobban is át lehetett volna adni.
Az állatok a könyv 99%-ában szenvednek, én ezt elég nehezen viseltem, hasonló lelkű olvasóknak nem ajnálom.

Lisie87>!
Richard Adams: Gazdátlanok

Hát…nagyon szenvedtem sokszor olvasás közben. Voltak kifejezetten unalmas részek…tájleírás, elkalandozás, érdektelen háttértörténetek szereplőkről. Sokszor bele is aludtam a vonaton…az utolsó 100 oldalt meg csak átlapozva olvasgattam. A két kutyát nagyon sajnáltam benne, az emberek meg hát, ahogy érzelemmentesen beszéltek a kutatásokról, meg a „kínzásokról”, hát attól felfordult a gyomrom. No mindegy…örülök, hogy vége! :D

Mió>!
Richard Adams: Gazdátlanok

Féltem, hogy „happy end” lesz a vége és még jobban féltem, hogy nem!

CarmenV>!
Richard Adams: Gazdátlanok

Régebb óta várt a sorára hogy végre elolvassam, sajnos hiba volt beleolvasni mások kommentjeibe, mert így nem volt kétségem a kezdeti csalódottság után hogy végig felesleges, szükségtelen, céltalan, elhanyagolható, érdektelen százszor elismételt tájleírás fog még jönni…szerintem a kb 400 oldal 150 oldalba bőven jó lett volna, vagy ami még jobb ha több lényegeset „mutat be” vagy ír le a táj helyett…
Szomorú történet és bár meglepett de örültem a félig jó végnek. A félig azért csak félig, mert nekem a Róka volt a kedvencem és a szívem megszakadt abban a percben ahogy az ő története véget ért.
Igazából többet vártam és volt is benne lehetőség de nem használta ki az író.

fiszi>!
Richard Adams: Gazdátlanok

A cselekmény izgalmas volt és megrázó, számos kiakasztó állatkísérletes résszel. A kísérletes részekben nem csupán az állatok fájdalma és szenvedése volt a szörnyű, de főleg az, hogy csomó kísérletnek semmi értelme nem volt (pl. meddig bírja egy majom tök egyedül egy sötét tartályban, mi történik, ha tengerimalacok fülére és lábára maró hatású anyagot kenünk stb.)
A Gesztenye, a honalapítóval ellentétben itt nagyon fontos szerepet kaptak az emberek is, a történetet nagyobbrészt ők alakították, a kutyák meg nem értettek sok mindent. Pl. városi ebekről lévén szó, azt gondolták, a világ természetes állapota a város, és az erdőket ijesztő, mesterséges környezetnek hitték. A rókának iszonyú jó volt a beszédstílusa, nem tudom, eredetiben milyen lehetett, mindenesetre gratulálok a fordítónak :)

A könyvnek egy (vagyis kettő) nagy hibája volt. Először is, sok helyen borzasztóan túl lett írva… Tájleírások, elkalandozások, emberek jellemzése… sok volt, na.
A második az talán csak a magyar kiadás hibája, hogy a sok irodalmi lábjegyzet nem a lapok alján, hanem külön függelékben helyezkedett el, hátul. A franc fog állandóan hátralapozgatni! ^^'

Ezeket leszámítva jó könyv, csak ajánlani tudom. Megrázó, sok helyen elég durva, izgalmas és – főleg a vége – kimondottan megható.

Adam_Taylor>!
Richard Adams: Gazdátlanok

Sokszor az volt az érzésem, az író egyszerűen beleszeretett a tájba, azt a rengeteg tájleírást pedig (ami engem teljességgel hidegen hagyott) bele kellett csomagolni valami történetbe – akkor meg már miért ne állatok, hisz egyszer már bejött neki.
Nehezen tolerálom és az utolsó 150 oldalig alig-alig tudtam elviselni ezt a témától elütő, hihetetlenül modoros angol stílust, amivel Adams ír. Nem is tudom mi idegesített jobban; a tájszólások, a róka idétlen tolvajnyelve, vagy a kutyák szájába adott esetlen mondatok és gondolatok – ugye, van amiről kutyaként fogalmuk sincsen, ezért a saját szintjükön megmagyarázzák a dolgot, egy másik ugyanilyen jelenséget viszont tökéletesen átlátnak, metaforákat és egyebeket használnak; hát, nem túl következetesen.
Ahogy az a hosszú könyveknél lenni szokott, a végére viszont csak úgy kanyarog a sztori, hogy valamiféle megkönnyebbüléses katarzis-szerű dolgot kicsikar a regény. Én többször, hosszabb ideig abba is hagytam, nehezen haladtam vele, de végül nem bánom hogy befejeztem. Remélem, a Gesztenye ettől azért jobb.

Lisie87>!

A legokosabbnak lenni köztük számodra elsősorban azt jelenti, hogy jó szívvel kell lenned irántuk, s rájuk oly teremtményként tekintened, kikről kötelességed gondoskodni. Most menj, és gondolkodj el ezen, hogy hiba nélkül megértsd!

csartak P>!

– Tudod, a vadak és madarak iránti tudatlan érzelgősség éppen olyan ártalmas lehet, mint a módszeres pusztítás – jegyezte meg, a szemüvegéről letörölve a fölcsapódó permetet, majd egy fokkal jobbra igazította a hajóorrot. – Ezek a jó szándékú amatőrök is, mint amilyen ez a Richard Adams nevű fickó… Rajong a vidékért… amellett egészen jó megfigyelései vannak… de szinte semmit sem tud az üregi nyulakról… ráadásul reménytelenül szentimentális… És tessék, egyszeriben mindenki csodás lényeknek kezdi látni a nyulakat, holott amire igazándiból szükség lenne, az a szaporodásuk megfékezése, már ha nem szeretnénk, hogy a parasztgazdák számára valóságos istencsapása váljék belőlük…

She_Wolf>!

Mert szabadok vagyunk – szabad elszenvednünk minden gyötrelmét az óvatos megfontolásnak, a megbízhatatlan értesülések és hallomások alapján meghozott döntéseknek; az elkésett bölcsességből és megbánásból, a kudarcból fakad kínt; szégyent és lelkiismeretfurdalást mindazért, mit tetteinkkel magunkra s másokra zúdítottunk; szabad küszködnünk, szabad koplalnunk, nélkülöznünk csupán az egyetlen, legvégső igyekezettől, hogy eljussunk oda, hová mindig is vágyakoztunk, s eljutván ráébredjünk, hogy mégsem az a kívánatos hely… Akkor hát visszatérnél hozzá? Dehogy, ó, édes Szabadság! Inkább gürcölök néked tovább, mígnem emlékezetemből kitörlődik a rajongás, mely egykor létemet emésztette fel; míg megöregedvén-megkeseredvén, elsatnyult, szutykos fáitól többé már nem látom az erdőt. Akkor elátkozlak, s meghalok. Ám Te vajon tanúságot teszel-e majd, hogy méltó voltam hűséges követőid és e föld igaz teremtményei közé soroltatni? Áruld el, Szabadság: szabad voltam én?

chhaya>!

– Gondolod, hogy jobbra fordulnak a dolgok?
– Nem is tudom. Rosszabbra már aligha fordulhatnának.

chhaya>!

– De egyszer régen tényleg élt egy jó ember! – szűkölte a kiskutya.
– Nem hagynád már abba, dilinós? Még hogy jó ember…! Ja, meg száraz víz…

A_albiel>!

Bontsd ki, Szabadság, lobogódat, és kürttel, síppal, hárfával, citerával, lanttal és mindenféle zeneszerszámmal szólíts magadhoz, hogy leborulva imádjalak téged! És én abban a minutában úgy cselekszem, mert ugyan ki vágyna bevettetni felebarátjai megvetésének tüzes kemencéjébe? Úgy indulok hozzád, mint hím pók a fekete özvegyhez; mint felfedező a folyam felső szakaszához; bár jól tudja ott a halál vár reá, mielőtt reménye lenne valaha is megpillantani a torkolatvidéket. Hogy is bátorkodnék ellenszegülni hívásodnak, királynőm, kinek eldobott szeretőit elnyeli az éj; hercegnőm, ki balsikerű udvarlóidat napnyugtakor a halálba küldöd? Isten nevére kívánom, bár sose találkoztam volna véled, trombózisnak, álmatlanságnak, asztmának, nyombélfekélynek, migrénnek istennője!

A_albiel>!

– Az biztos, hogy pusztításban mi járunk az élen, de vajon tényleg mi vagyunk a legokosabbak?

– Hol vagyunk, Hraff?
– A nevedben nem tudok nyilatkozni, de én nagyjából nyakhossznyira a gyomromtól.

csartak P>!

– Hát ezért olyan nehéz állatnak lenni. Mert mi semmit sem tudunk, és semmit sem értünk. Bezzeg az emberek tehetnének értünk valamit, de eszük ágában sincs.

She_Wolf>!

Egy tigrisnek vagy verébnek is rendes esélyt kéne adni, hogy közel kerülhessen a tigrisideálhoz, az ideális verébhez. Sőt, a patkányoknak is -…- odaát, Man szigetén. S hogy ehhez mi, emberek miként járulhatunk hozzá? Afelől szemernyi kétségem sincs: minden tehetségünkkel azon kell fáradozunk, hogy a világban minden állat betölthesse a maga szerepét.