Bagolyvár 19 csillagozás

Réti Atilla: Bagolyvár

Bő ​tucat novellát takar a „Bagolyvár”, ez a szellemi „udvar”, melyben egyszerre van jelen a hagyománytisztelet, a múltidézés, a magántörténelem és az írói elődök meg- és felidézése. Az elsőkötetes Réti Atilla nem tesz mást, csupán mesél. Mesél el- és letűnt dolgokról, eseményekről, tragédiákról, családi drámákról, melyek itt, Kelet-Közép-Európában estek és esnek meg velünk, esendőkkel, ősökkel, felmenőkkel, térben Erdélytől Mosonmagyaróvárig, Lengyelországtól Csallóközig, időben pedig a Monarchiától egészen napjainkig, nagyobb látleletben az ókori bölcsektől a jelenig, e kusza és sajátos, szintén kelet-közép-európai, rendszerváltozásunkig. Vagy módszerváltozásunkig? Fikció és valóság, történetek és vallomások, családi legendáriumok és udvari pletykák: Bagolyvár kicsit (vagy nem kicsit) a miénk is, hiszen a történetek allegorizálnak, a történetek kitekintenek… és összefüggenek és panorámaképpé rendeződnek. És tudjuk, történelem nincs, csak történetek vannak. Réti Atilla történeteit… (tovább)

Tarandus, Győr, 2013
Tarandus, Győr, 2013

Réti Atilla: Bagolyvár

Olyan a hangulata, úgy ír mint Fekete István, vagy Bródy Sándor, netán mint Krúdy Gyula.
Megleptek és elvarázsoltak a mondatai, történetei. A címadó mellett a Svédkati, Gizi, a tehenészlány és az Erdőkerülők nagyon megfogtak. Jók még nekem: A Mutter, Egy asszony Lódzban és a Törökfürdő novellák is.
Koránt sem azért, mert az író fotózta amikor SO dedikált nekem.
Igazi kortárs. Olvassátok!
Blogon többet:

TiaRengia I>!
Réti Atilla: Bagolyvár

Értékes irodalom ez, nem is ezzel van a baj. Történetek az ország nyugati csücskéből, az elmúlt száz évből. Alapvetően hullámzó minőségűek a könyv novellái (mondjuk melyik novelláskötet darabjai egyformán jók vagy rosszak?), ám sokszor a cselekményvezetés is mintha következetlen lett volna. Konkrétan volt, amit nem is értettem, miért írta le: hangulat megteremtése -pipa, szereplők érzékletes bemutatása -pipa, tetőpontig vivő történések – no itt már kicsorbult az a bicska. Szerencsére nem minden esetben jártam így, de ha csak egy ilyen is előfordul, az nagyon fel tud dühíteni. Talán egy szigorúbb szerkesztő elkelt volna még a kiadás előtt.
Igazán kár érte, mert a pasinak határozottan van írói vénája, de azt gondolom, még nincs kiforrva. Tetszett, hogy kortársait meghazudtolóan tudta hozni a jó száz évvel ezelőtti veretes nyelvezetet, de sajnos néha izzadságszagú erőlködés is kiérződött az írástechnikájából. Értem én, hogy választékosan szerette volna kifejezni magát, de a vélt esztétikum helyett számomra inkább lett bizarr (gyermekcomb méretű gerendákból ácsolt kapuzat), vagy éppen röhelyes (kávédaráló termetű asszony) a végeredmény. Szóval jó (jobb) lesz ez, ha még kicsit dolgozik magán az író.

korkata>!
Réti Atilla: Bagolyvár

Kíváncsi voltam erre a kötetre. Réti Attila első kötetes szerző. Nem minden novellával voltam egyforma viszonyban. Inkább a könyv második felében lévőek nyerték el jobban a tetszésemet. Gondot okozott, hogy voltak olyan novellák ahol a nevek tengerében elvesztem. Ettől függetlenül szerethetők ezek a történetek. Hol a múltban, hol a jelenben vagyunk. Kapunk drámát, tragédiát, fikciót, családi történetet. Nem hosszúak ezek a történetek. A rövid éppúgy hat, mint a hosszabb. Várom a következő kötetet a szerzőtől.

Kek P>!
Réti Atilla: Bagolyvár

Hááát, nem. Nekem ezek a túl szépre fabrikált mondatok nem jönnek be. Meg a sok lényegtelen mozzanat, az adott személy, esemény elhelyezése a családi emlékmiliőben… szóval ez így felesleges. Értem én, hogy ezek külön novelláknak készültek, aztán csak egymás után lettek pakolva, hogy könyv legyen belőlük, de ha már a könyvet is elég jóra akarja a szerzője, akkor ezeknek a felesleges ismétléseknek kiszűrése, elhagyása még óhatatlan csiszolást követelt volna. Kár. Úgy talán még 4 és fél csillagot is kapott volna tőlem. Így viszont csak „jó”. És még ezen is gondolkoztam. Annyira terjengősek, túlírtak… A témájukat tekintve nekem 2 tetszett: az Erdőkerülők és A végzet.

szangi >!
Réti Atilla: Bagolyvár

Szép, rövid, lényegretörő novellák, mindegyikbe egy-egy (vagy több) életet akar bezárni, a legmeglepőbb hogy ez sikerül is. A címadó történet pont olyan hogy az írónak jelenthet valamit, nekem csak személyek gyors egymásutánban történő felsorolása volt.
A kedvencem az alig egyoldalas novella…

Radics_Végh_Ivett>!
Réti Atilla: Bagolyvár

Nagyon jó hangulatú novellák, emberekről, élethelyzetekről. Eddig csak Fekete Istvántól olvastam ilyen történeteket. Hiába rövidek a novellák,mindegyik egy kerek egész.

Altimiti>!
Réti Atilla: Bagolyvár

Nemrég olvastam Alice Munro Drága élet című könyvét. Irodalmi Nobel-díj ide vagy oda, kevés történet érintett meg igazán. Majd kezembe akadt ez a könyv, és minden története szíven ütött és elgondolkodtatott. Nagyon várom a szerző újabb műveit!

csilla0923>!
Réti Atilla: Bagolyvár

Ezer éve olvastam novelláskötetet, ez nagyon jó volt! Lehet keresek párat, igaz mindig úgy sajnálom ha egy történet végére érek. Olyan rövidek. :(

Molu P>!
Réti Atilla: Bagolyvár

Különös hangulata van e kis könyvnek, s neked is akkor fog tetszeni, ha bele akarsz mártózni ebbe a hangulatba – nekem egy kissé mélabú. Érdekes nyelvezetével, részletekkel, világnézettel különleges világba visz minket. Több kis történetet ötvöz magában a könyv. Némelyik olvasása közben előfordulhat, hogy van egy elképzelésed merre is halad, de a végén nem ott találod magad.

Judy22>!
Réti Atilla: Bagolyvár

Hangulat, szép, míves szavak, tanulságok.

AeS P>!

Legyen valaki, akire mindennap van időnk!

55. oldal - A Mutter (Tarandus, 2013)

robinson P>!

Hallottátok már, amikor az első gesztenye hull alá egy kora őszi délutánon?

robinson P>!

– A szépség lemállik rólad, mint cserépről a máz. Ami alatta marad, abból kell élned majd! – okította a mama.

robinson P>!

Nagyapám, Antal György Krúdy-hasonmás és szerelemgyerek volt, bár amikor ezerkilencszázhat Vízöntő havában Kézdivásárhelyen megszületett, ezeket senki nem vette észre.

Kapcsolódó szócikkek: Kézdivásárhely
robinson P>!

A májusi éjszakában a mutatványos már pacalról és habzó pikolókról álmodott, mikor a kis pej leügetett a körhinta poros porondjáról.

robinson P>!

Mintha óriásbékák ugrottak volna a part menti sás közül a Rábába, úgy plattyantak a vízre a kenuk.

Lyanna>!

Mert nem az ember éli az életét, hanem az élet él az emberben.

robinson P>!

Mióta az értelem uralomra jutott gyermeki öröklétlátása felett, mindig tanítani akart, pedig apja óvta őt, hogy férfimesterségre adja a fejét.
– Emberdolog az, kislányom! A diákok nem fognak tisztelni eléggé.

robinson P>!

„Győry Vilmos Férfi Szabómester”. Ezt a cégért koptatta le az idő és a szocializmus a Bagolyvár spongyasárga külső homlokzatáról.

szangi >!

A szellemek útját az avarral vegyült föld cuppogása jelezte, a lidércek még megfürödtek a sápadt holdfényben a tenyérnyi tavacska felett, s a tündérek fázósan bújtak össze a vadrózsa kis piros lámpácskái alatt.

127. oldal, Erdőkerülők