Terminátor ​2 – Az Ítélet Napja (Terminátor filmkönyvek 2.) 57 csillagozás

Randall Frakes: Terminátor 2 – Az Ítélet Napja

Az első Terminátor azért jött vissza a jövőből hogy megölje Sarah Connort, a gépek ellen harcoló emberek vezérének leendő anyját. Az első Terminátor kudarcot vallott. John Connor megfogant, és megszületett. Most tíz évvel később a gépek egy második Terminátort küldenek. A célpont: a gyermek. A jövőből azonban érkezik még valaki, hogy megóvja John Connor életét. A második Terminátort meg kell állítani. De képes lesz-e rá bárki a Földön?

Eredeti megjelenés éve: 1991

Phoenix Könyvek, Debrecen, 1992
254 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637457410 · Fordította: Nemes István
Phoenix Könyvek, Debrecen, 1991
254 oldal · ISBN: 9637457097 · Fordította: Nemes István

John Connor · Sarah Connor · T-1000 · Terminátor

Randall Frakes: Terminátor 2 – Az Ítélet Napja

Ez a könyv sem okozott csalódást. Az tetszett benne nagyon, hogy az eleje pont úgy indult, ahogy az első résznek vége szakadt. A filmnek mindhárom változatát láttam (mozi, rendezői, extended), így arra gondoltam, hogy nem tud újat mutatni. Ám tévedtem, mert az első fejezetek egyikében spoiler Tulajdonképpen nem sokban tér el a filmtől, és méltó folytatása az első résznek. Ahogy a filmben is, úgy a könyvben is az tetszett a legjobban, hogy a Terminátor megértette, mit jelent embernek lenni, hogy mitől is különbözünk a gépektől. Bár mi magunk is tudunk embertelenül, érzések nélkül viselkedni, ám remélni és jót tenni is. A választás pedig mindig rajtunk áll. :)

Rozsomak69>!
Randall Frakes: Terminátor 2 – Az Ítélet Napja

Idősebben, ténylegesen végigolvasva (korábban a jövőben játszódó részt kb. 20 alkalommal a többit pedig bele-bele olvasgatva) már nem ugyanúgy látom és még mindig jó könyvenk tartom, de már nem annyira, mint régen.

A történet nagyjából hűen követi a film sztoriját és a rendezői változatot ismerőknek nem olyan sok meglepetésben van része, de azért ad hozzá adalékokat, amikkel kicsit még érthetőbb lesz az összkép. Ez főleg a karakterábrázolásban jelenik meg. A jövőbeli háborúból és eseményekből itt egy jóval komolyabb összképet kapunk, ami számomra mindig is egy kedvenc téma volt, de még sok más ember számára is, aminek örültem. Egyébként stílusában nagyon halyaz a Bill Waters-szel közösen megírt első film regényváltozatára, viszont itt sokszor éreztem bizonyos jellegű melléfogásokat és írói gyengeségeket. Például az első kötetben még elég sok karaktert körülírt az író (azokat is, akik nem feltétlenül játszottak komolyabb szerepet) és bemutatta a velük kapcsolatos történéseket. Itt elinte használja ezt az eszközt, de a végére, már annyira összecsapja, hogy komolyabb plothole-ok is alakulnak ki miatt. [spoiler]Remek példa erre, hogy a T-1000 nem jár Dyson lakásában és bár elindul Enrique rejtekhelyére végül minden előzmény nélkül egyszer csak ott terem a Cyberdyne laborjában.[/soiler]. Emiatt pedig kénytelen voltam levonni egy csillagot, mert ez a zárásnál tényleg zavaró volt.

A karakterek motivációiról kicsit többet megtudunk Sarah és John viselkedésének néhány megkérdőjelezhető pillanata is érthetőbbé válik. John itt azonban valahogy nem lopta magát annyira a szívembe, mint a filmben. A Terminator szemszögéből nézni a dolgokat is érdekes volt és a tanulási folyamata is más megközelítést nyert. Dyson volt az, aki leginkább kellemes csalódás, mert az ő motivációi sokkal jobban összeszedetté válnak, mint a filmben. A T-1000 viszont meglehetősen zavaros volt és sci-fi része, ahogya működését írják le túl sok sebből vérzik. Itt a nagy részletesség helyett a kevesebb több lett volna.

A dialógusok megegyeznek a filmmel és az eredeti vágáshoz készített magyar szinkronnal, ebben igazából nincs különbség. De az jó is. Máig szeretem a „Szétrúgom a seggfejedet!” mondatot Gáti Oszkár szinkronjával.

Szóval jó elolvasni, mert sokkal jobb minden hibája ellenére, mint a borzalmas T3 regény vagy az enyhén túlírt T4 regény, de a T1 szintjét nem éri el sajnos bár sokszor megközelíti. Meg is hozta a kedvem egy kis Terminator: Resistance-hez! :)

ValerinLanz P>!
Randall Frakes: Terminátor 2 – Az Ítélet Napja

Egy fokkal jobban tetszett, mint az első, főleg azért, mert hiába Sarah volt az egyik főhős, mégis inkább John és a Terminátor „kapcsolatán” volt a hangsúly. spoiler Tetszettek az interakcióik, amikor a kölyök tanítani próbálta a másikat, vagy magyarázta neki, miért nem ölünk embert. :D Természetesen a T-1000-es volt most az ellenség, mint az első részben a Terminátor, de ő már fejlettebb technikával rendelkezik, nem olyan egyszerű legyőzni. A filmből rémlett a megoldás spoiler, de bármilyen szép világot is festett le a kötet vége, sajnos ennyivel nem tudjuk majd lezárni. Vagyis ez is egy lehetséges út, egy lehetséges végkifejlet, de van még tucatnyi másik, ahol rosszul sülnek el a dolgok.

serengeti>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 4
Stílus (írói): 4
Ötlet (eredetiség): 5
Tartalom (mondanivaló): 3
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 2
Érzelmek (ábrázolása): 2
Izgalom: 4

A sorozatokat általában összetartozó egységként kezelem, ezért az értékelésem is rendszerint egyben vonatkozik a könyvsorozat egészére.
Nagyszerű olvasmányélményt adott a könyv, nehezen bírtam letenni. Randall Frakes jó író, kedvelem a stílusát. Eredeti ötletből született a történet, ami az emberek és az öntudatra kelt gépek közös sorsának alakulását, a két faj ellenségeskedéseinek, majd kialakuló együttműködésének történetét dolgozta fel, olvasmányos, regényes formában. A tartalom közepesen kidolgozott, a mondanivaló nagyjából átjut az olvasóhoz. Hitelesség szempontjából a történet nem igazán meggyőző, a könyv világa néhol nehezebben átélhető. Frakes nem helyezett különösebb hangsúlyt a szereplők érzelmeinek ábrázolására. A történet meglehetősen izgalmas, érdekfeszítő.

Kiddy>!
Randall Frakes: Terminátor 2 – Az Ítélet Napja

Nem gyönyörködtet, de lebilincsel. Benne van az összes, a filmből kivágott jelenet, meg a befejezés, ami lezárja a történetet, a szerint nincs T3 és T4. =D

Ramada>!
Randall Frakes: Terminátor 2 – Az Ítélet Napja

A kedvenc filmemről szól. És ezért jó volt olvasni, mert közben „néztem” a filmet.
De sok volt benne a helyesírási hiba, a félre írás. Egyszer pl sikerült a Terminátor helyett azt írniuk, hogy TERMINÁL ezek nagyon zavarók voltak.

Gregöria_Hill>!
Randall Frakes: Terminátor 2 – Az Ítélet Napja

A filmet én nagyon szeretem, úgy voltam vele, ha nagyon illúzióromboló a könyv, mert olvastam ilyenből már szart is, hát majd félbehagyom. Ehhez képest le se akartam tenni.
Fél csillag levonás a legvége miatt. Szerintem ütősebb lett volna, ha legalább valami kis kétely marad. Nem a folytatás miatt.

Raizo >!

Ha a kiborg az út oldalára húzódik, és vár még harminc másodpercet, megpillanthatta volna Johnt és Timet, amint elsuhannak a Hondán alig egytömbnyire tőle. De néha még a Terminátorok is ki vannak téve a sors fintorainak.

Raizo >!

A virágos doboz kinyílt, egy puska hideg fekete acélja bukkant elő a dobozból, a rózsák a padlóra hullottak. A Terminátor csizmája a virágokra tiport, amikor fegyvere csövét felemelve előre lépett.

Raizo >!

Paco odatotyogott a Terminátorhoz, megragadta a nadrágját, és összenyálazta. A kiborg elbűvölten pillantott le az apró kölyökre. Ezelőtt még sohasem látott ilyen parányi embert. Gyorsan átnézte a memóriáját a gyerekekért. Elég kevés adatot talált. Míg a többiek beszélgettek, a Terminátor lenyúlt a gyerekért, felemelte egyik roppant kezével, és különböző szögekben forgatta, hogy minél jobban megvizsgálhassa. A gyermek nem zavartatta magát, komolyan bámult a – kiborg közönyös arcába.

Raizo >!

– Te szoktál félni? – kérdezte John a kiborgot.
A Terminátor habozott egy pillanatig. Félni. Ez a gondolat még sohasem jutott az eszébe. Kötelességszerűen kutatott az agyában a válaszért…
– Nem.
A félelem hátrányos lett volna a küldetés végrehajtásában. És mégis, e beprogramozott tény ellenére, apró belső szikrák villantak. Az emberek azért félnek, mert halandók. És mégis, a félelem dacára, vagy éppen annak köszönhetően, képesek az életüket áldozni a Terminátor számára egy másik érthetetlen érzelem miatt. A szerelemért. Ez egy érdekes paradigma. A Terminátor ezt elemezgette agya egy részével, miközben meglendítette az M-79-est, és gránátokat keresett.

Raizo >!

Kábult törzsvásárlók tülekedve adtak utat a zord külsejű rendőrnek, aki visszafelé tartott a betört ruhabolti kirakaton át, és lassan futásnak eredt, nagy ugrásokkal, akár egy ragadozó. Próbálta kiszámítani a célpont lehetséges menekülési irányait, de ezek a digitális kódok semmit sem jelentettek volna egy emberi elmének. Mert természetesen “Austin" olyan messze állt az embertől, amennyire csak lehet.

Raizo >!

A Terminátor most először szólalt meg ma este:
– Ez taktikailag veszélyes.
John aggódva pillantott oda.
– Hajts gyorsabban!
– A T-1000-es ugyanazokkal az adatokkal rendelkezik, mint én. Kikövetkezteti ezt a lépést, és elkap téged Dyson házánál.
– Nem érdekel. Meg kell állítanunk anyát.
A Terminátor ugyanarra a következtetésre jutott, mint minden bizonnyal a T-1000-es is.
– Ha Dyson meghal, nem lesz háború.
Csalódottságában John belevágott a kiborg melletti ülésbe.
– Nem érdekel! Biztos van más út is! Hát nem tanultál semmit? Nem jöttél még rá, miért nem szabad embert ölni?
A Terminátor nem felelt.
– Nézd, lehet, hogy téged nem érdekel, hogy élsz-e vagy meghalsz. De mások máshogy gondolkodnak! Oké? Nekünk vannak érzéseink. Fájdalmaink. Félelmeink. Ezt komolyan kell venned, haver, nem tréfálok. Ez fontos.

Kapcsolódó szócikkek: Terminátor
Raizo >!

– Meg tudsz tanulni olyasmit, ami nincs benne a programodban? Hogy még inkább… tudod, hogy emberibb lehess. Nem pedig ilyen gőzgép.
– A CPU-m egy idegháló processzor… egy öntanuló komputer. Azonban Skynet “csak olvasás"-ra állítja a kapcsolót, amikor egyedül küld ki bennünket.

Raizo >!

Most, hogy már mindent tudott a mosolyról, amit csak tudni lehet, a Terminátor megpróbálkozott vele. John hunyorgott. Az eredmény elkeserítő volt. A felső ajak vicsorszerűen felfelé kunkorodott. John megpróbálta bátorítani.
– Ne csinálj így nyilvánosan. Próbáld újra!
A Terminátor következő erőfeszítése sem volt éppen az igazi.
– Nem is tudom, talán tükör előtt kellene gyakorolnod, vagy valami.
A Terminátor még egy erőfeszítést tett. A túlsúlyos asszony rápillantott a férje válla fölött a magas, erőteljes felépítésű férfira, aki a bódénál állt. Mindenféle pofákat vágott.
– Ralph – mondta bizonytalanul. – Szerintem valami baj van azzal az emberrel.
A férje odafordult, és látta, ahogy a férfi kísérletezve csücsörít az ajkával. Ralph felmordult, és visszafordult az ebédjéhez.
– Valószínűleg most látott meg téged.
Az asszony oldalba vágta a férjét. Jó alaposan.

Raizo >!

Dr. Silberman magában motyogott, miközben ápolói a mentő felé vonszolták. Szavai izgatott zagyválássá folytak össze, de akkor sem értette volna senki, ha normális sebességgel beszél. Azt mondta:
– …mindez igaz, mind meg fogunk halni, és a fickó átváltozott a szemem előtt, átsétált a rácsokon, mintha ott se lennének, higgyenek nekem, nem egy hibbant páciens vagyok, hanem orvos, és tudom, hogy amit mondok, az valóság…
Motyogása megszakadt, amikor egy székhez szíjazták, és rázárták az ajtót. Pszichiáter napjai ezzel véget értek. Leonard Silberman, azon szerencsések egyike, akik túlélték az első Terminátor támadását évekkel ezelőtt, most a második akaratlan áldozata lett. A sors szereti a tréfákat.

Raizo >!

– Miért sírtok? – kérdezte a Terminátor, tudván, hogy ez is a bonyolult mátrix része.
– Mármint az emberek? Nem tudom. Sírunk és kész. Tudod, akkor, ha fáj valami.
– A fájdalom miatt?
– Ööö, nem egészen. Valami másért. Van úgy, hogy semmi bajod, mégis fáj valami. Érted már?
A kiborg elveszítette a fogalom lényegét.
– Nem.

Kapcsolódó szócikkek: John Connor · Terminátor