Ikrek ​hava 110 csillagozás

Napló a gyerekkorról
Radnóti Miklós: Ikrek hava Radnóti Miklós: Ikrek hava Radnóti Miklós: Ikrek hava Radnóti Miklós: Ikrek hava Radnóti Miklós: Ikrek hava Radnóti Miklós: Ikrek hava

Radnóti ​Miklós egyetlen prózai műve 1939-ben keletkezett, mikor a világ haladó erői már egyre fojtogatóbban érezték a fasizmus embertelen szorítását. S a spanyol polgárháború vérzivatara után, Csehszlovákia rút elárultatásának évében a költő gyermekkorának emlékeit gyűjti naplószerű visszaemlékezésbe. S miközben megismerheti az olvasót saját tragikus gyermekkorával, szüntelenül átsüt az egyéni szenvedések emlékein az emberiség jövőjéért való félelem, rettegés a világháborútól, rettegés a fasizmus megerősödésétől, rettegés az emberiség elárultatásától.
A napló forma módot adott arra is, hogy művészeti, műfordítási műhelytitkokat is papírra vessen, s hogy egyszerre lásson a felnőtt férfi elemző látásmódján s a gyermek múltat szépítő szemüvegén keresztül. A mai olvasónak már az is sokat jelent, hogy megismerheti azt a családi környezetet, amelyből a magyar nép tragikus sorsú és rendkívüli tehetségű költője kiemelkedett.
Az Ikrek hava prózai írásműve tele van költészettel,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1940

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Klasszikusok Magvető

Magvető, Budapest, 2020
Magvető, Budapest, 2020
Hungaroton, 2018
ISBN: 5991811435424 · Felolvasta: Gálffi László

Bla IP>!

Radnóti Miklós: Ikrek hava Napló a gyerekkorról

Egy tiszta szellem – ezzel találkoztam újra Radnóti Ikrek hava című sajnos az Olvasónak rövid lélegzetűnek érzett művében.
A gyermekkori visszaemlékezés Naplója több élményt is megörökít, pl. a gyermekként megélt kivégzést, a háborús fenyegetettség feszültségében megvalósult utazást, s más egyebeket, amelyekre végig rányomja bélyegét a szorongás, amely valószínűleg abból is táplálkozik, hogy a költő felelősséget érez édesanyja és testvére ikerszületéskor bekövetkezett haláláért. Személyes tragédiája, hogy apját is gyermekkorban veszti el, majd erre következnek még felesége, Fanni családtagjai. Ez érzéseit verseiben is megörökíti. S az addig lírában szőtt döbbenet dübög egyetlen szépprózájában.
Sorsszerű visszatekintés ez 1939-ben, a 30 éves költő megélt tapasztalatai, már 10 éves költői pályafutás után, amelyet szintén összegez majd 1940-ben megjelenő Válogatott verseiben. Érzi, a mindennapos háborús fenyegetettség saját sorsát is megváltoztathatja, megváltoztatja. Olvasnám még e helyenként kemény, de mindenütt érzelmes gondolatokat, de a sors másként döntött erről…

Radnóti Miklós: Ikrek hava Napló a gyerekkorról

„S akkor elkezdődött valami, amiről csak verset lehet írni… akkor kezdődött volna az ifjúság? ”

Sírni támadt kedvem…

K_A_Hikari I>!

Radnóti Miklós: Ikrek hava Napló a gyerekkorról

Radnóti Miklós verseit sokszor olvastam, rengeteg kedvencem van, de egyetlen prózai műve kimaradt. Ma van születésének 111. évfordulója, így bepótoltam.
Kicsit csapongó, kissé követhetetlen, azonban mégis érzelmes és lírai.
Bárcsak több prózát írt volna.

HMarietta P>!

Radnóti Miklós: Ikrek hava Napló a gyerekkorról

Szülei elvesztését és költővé érését beszéli el a második világháború kitörése előtti pillanatban. Annyira mélyen megérinti az ember, hogy az olvasása után máshogy látja a világot. Feltudja nyitni olvasás közben az ember szemét, hogy egy gyermek sajnos mennyi mindennek volt kitéve abban az időszakban. Rengeteg erőszakot látott, kivégzéseket, amely sajnos nagyban befolyásolja az ember életét. Ajánlom, szerintem Radnótitól mindenkinek olvasnia kéne életében minimum pár alkalommal a kötelező olvasmányokon/verseken kívül is.

„Különösen sokat gondolok Ágira, a kishugomra mostanában. Nem láttam évek óta már. Sokáig egy kisvárosban lakott, a nagy fekete hegy tövében, most egy idegen ország messzi székhelyén él a férje mellett. Nagyon szeretjük egymást, így hát alig levelezünk. Erős ez a szeretet, nincs szükség levélbeli bizonyítékokra, évente egyszer-kétszer, ha írok, évente ötször-hatszor ír. De sokszor gondolunk egymásra, sokszor fülelünk egymás felé. Ismerjük egymást, pedig alig éltünk együtt hét-nyolc évet életünk elején, nyolc éves volt s én tizenkettő, mikor elszakadtunk. Izgalmas gyerekkor volt az, háború vonult és forradalmak táncoltak körülöttünk.”

szelesteirita P>!

Radnóti Miklós: Ikrek hava Napló a gyerekkorról

„Mikor múlik el a gyerekkor? S mikor az ifjúság? S az élet? Észre se venni.

Kétszer leshettem csak meg a pillanatot, mikor a szirom elhagyja helyét s a földre perdül. S tulipán volt mind a két virág és mind a kettő fehér.

ha hullni kezd?
vagy akkor hal meg, hogyha földet ér?”

Radnóti zseni, ezt akárhányszor újra tudom olvasni. Gimis korom óta újra és újra, a végén az élet legfontosabb kérdéseivel. Olvassatok Radnótit!

Lulu88 I>!

Radnóti Miklós: Ikrek hava Napló a gyerekkorról

Nagyszüleimtől vettem kölcsön, nagyon megörültem neki. Picit csapongónak éreztem, de elképzelhető, hogy csak a gondolatfolyam miatt: hiszen ha az ember az addigi életéről beszél, az érzelmektől nehéz nem csapongani. Egyébként a stílusa szépséges, mint a verseiben is. Nagyon szeretem és tisztelem Radnóti munkásságát, az pedig kivételes élmény volt, hogy saját magáról, családjáról és emlékeiről mesélt, csak ezt tehette volna kicsit hosszabban is – maradt egy kis hiányérzetem. Érdekelt volna még…

Magyar Helikon, Budapest, 1973
56 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Kass János
Cukormalac P>!

Radnóti Miklós: Ikrek hava Napló a gyerekkorról

Rövid lélegzetű (tehát lehetne hosszabb is), kissé csapongó prózai mű az egyik legjobb, legkiemelkedőbb magyar költőtől. Sokat törtem a fejem azon, mit mondhatnék még róla, de a témájából kifolyólag ettől inkább tartózkodnék. Az utolsó részig azt gondoltam, hogy nem igazán találtuk meg egymást ezzel a kis írással, de aztán a maradék pár oldalon megkaptam mindent, amit vártam. (Igazából az is volt a lényeg, úgy kb. a könyv háromnegyedét nehezen tudtam elhelyezni, még ha értettem is, miről akar beszélni.) A szép, tiszta, érett gondolatok miatt pedig különösen megérte kézbe venni.

Az pedig, hogy pont a halála évfordulóján kezdtünk tanulni Radnótiról, rendkívül borzongató élmény – életem végéig fogom raktározni magamban.

mokus33>!

Radnóti Miklós: Ikrek hava Napló a gyerekkorról

Gyarmati Fanni Naplójába belemerülve egyre többet és többfélét szeretnék megtudni Radnótiról, ezért is olvastam el gyermekkori visszaemlékezését. Megrázóan ír arról a néhány emlékképről, ami számára a gyermekkort jelentette, és ez nemcsak a múlt felidézését jelenti, de megjelent néhány felnőttkori gondolata és érzése a gyermekkorról. Meglepően más Radnóti stílusa prózában, mint amit a verseiből megszoktam, kicsit talán Móra Ferenc írásaira emlékeztetett. Szívesen olvastam volna még tovább!

Trudiz>!

Melankólikussá váltam tőle.
Testvérviszonyok, elbúcsúzás az élettől.

olvasóbarát>!

"Mikor múlik el a gyerekkor? S mikor az ifjúság? S az élet? Észre sem venni. Kétszer leshettem meg csak a pillanatot, mikor a szirom elhagyja helyét s a földre perdül. S tulipán volt mind a két virág és mind a kettő fehér.

1939 augusztus végén

robinson P>!

Én a nyelvemen érzem a gyerekkort — mondta Jean egy éjjel Párizsban —, ízeket érzek, ha úgy hirtelen eszembe jut. S gyakran ízekről jut eszembe.

Kapcsolódó szócikkek: arany · pénisz
Lunemorte P>!

A költő ne bűvészkedjék, a költő érintse meg a szívemet!

robinson P>!

De szeretjük egymást, s a kötözködés vége mindig nagy barátkozás. Kóstolgatjuk a bort, én Párizsról mesélek, s ő hunyorogva Amerikáról.

— Azt hiszed — azért?
— Nem hiszem, hanem tudom. Mégis nagy dolog a gyerekkor!

robinson P>!

Az ablakok előtt, a folyosón anya siet el, a gyászfátyol úszik utána.

Lunemorte P>!

s csak csontjaik szorongnak lenn a föld alatt.

Natalie_Danaisz IP>!

A halakat figyeltem, s a tavirózsát, hogy mennyit nyílott tegnap óta. Rajta követtem az időt…

robinson P>!

— Mi mindent rejtegetnek ezek még! — csikordítottam össze a fogam, s a kezem ökölbe szaladt… Micsoda család! Minden másképpen van, mint másoknál, rendes embereknél!