A ​szerelem művészete 13 csillagozás

Publius Ovidius Naso: A szerelem művészete Publius Ovidius Naso: A szerelem művészete

Az időszámítás kezdete táján Ovidius megírta a szerelem tankönyvét: Ars amatoria (A szerelem művészete). A disztichonos mértékű erotikus tanköltemény a tudományos kézikönyvek módszerességével fejti ki témáját: tanácsokat férfiaknak és nőknek, hogyan lehet a szerelmet felkelteni, megszerezni és megőrizni Az elbűvölő szókimondással előadott könnyed-gáláns történetek miniatűr remekművek összefűzése. Különleges mű, és Gáspár Endre fordítása formailag is tökéletes. A szép kivitelű ajándékozásra alkalmas könyvet Győrfi András művészi rajzai illusztrálják.

K.u.K., Budapest, 2008
158 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639887039 · Fordította: Gáspár Endre · Illusztrálta: Győrfi András
Grünmann Sándor, Debrecen, 1943
86 oldal · keménytáblás · Fordította: Gáspár Endre

klaratakacs P>!
Publius Ovidius Naso: A szerelem művészete

Ovidiust olvasni nagy kaland, egyrészt tele van mitológiai idézetekkel, melyekhez – khm – nem vagyok elég képzett, másrészt a a verses forma is kihívást jelent. A mondandója viszont örökérvényű, megállja a helyét ma is. Hogyan és hol ismerkedjünk, hogyan figyeljünk a másikra, hogyan csaljuk meg a férjünket/feleségünket, bevonva a szolgálókat, barátokat, hogyan és mit tartsunk tisztán….

Nienna001 P>!
Publius Ovidius Naso: A szerelem művészete

Még ennyire élő és mai ókori szöveggel nem találkoztam, mint ez! A férfiak a jó tanácsokkal élhetnek, és szemtelenül hódíthatnak ma is, de Ovidius a nőket szintén kiokítja. A beleszőtt mitológiai történetek nehezítettek a megértésen, de most olvasam Heffner Anna: Égi és földi szerelmek könyvét, aki a görög mitológiáról írt, így könnyebb kiigazodnom. Tetszett ez a könyv.

Publius Ovidius Naso: A szerelem művészete

Nagyon élveztem, még úgy is, hogy a korában feltehetőleg széles körben ismert nevekre és a mögöttük lévő történetre rendre rá kellett keresnem. A fordítás kitűnően hozza az időmértékes verssorokat, nagyon elevenek a lüktető szavak.

angel8anita1 I>!
Publius Ovidius Naso: A szerelem művészete

Szeretem, mert elég cserfes és szókimondó. :) Kétségkívül a fordítás is sokat nyom a latban, mestermunka.

Publius Ovidius Naso: A szerelem művészete

Kezdetben nem voltam az antik irodalom kegvelője. Talán azért, mert nem értettem szövegeit és nem tudtam mit hagyok ki.
Ovidius tankönyve sok mindenre megtanított, hisz eltekintve attól, hogy időszámításunk előtt íródott, elvárásaink nem változtak. A nő férfit, a férfi nőt akar szeretni. Egyes kijelentésein elgondolkodtam, másokon pedig nevettem. Egyedi, senkihez sem hasonlító stílusa van, melynek én kedvelője lettem.
„Ovid volt nekem is nevelőm.”

_Vera_>!
Publius Ovidius Naso: A szerelem művészete

Nehéz egy ilyen műről értékelést írni, hiszen annyira mást jelenthetett a szerző korabeli embereknek, mint nekünk manapság. Nekem ez leginkább a sok történelmi és mitológiai alak képében volt zavaró, hiszen mikor csak egy nevet láttam, nem tudtam, hogy ki is volt az illető, így az intelem is kevésbé jött át (a jegyzeteket pedig sajnos csak a legvégén láttam, mikor elértem odáig az olvasásban). Ennek ellenére nagyon jó tanácsok vannak a könyvben, sokat meg lehet fogadni közülük ma is. Engem őszintén meglepett, hogy szerelem, vagyis inkább a csábítás ennyire időtálló praktikákkal rendelkezik. Mivel nem tudta tartósan fenntartani a figyelmemet a könyv, egy csillag levonást kapott, de ezt félretéve örülök, hogy elolvashattam.

alaurent P>!

Biztos enyelgésről, erkölcs igazolta gyönyörről
Szól ez a könyv; bűnnek benne nyomát se leled.

Anymosus>!

Balga dolog mindig megvallani néki, mit óhajtsz,
Rejtsd a barátság álarca mögé tüzedet;
Sok rátarti leányt nyert már meg urának e módszer,
Sok szerető volt már hölgye barátja előbb,

Anymosus>!

Gyűlölöm azt, ki magát odaadja ugyan, de – muszájból
És esze hímzésen jár mikor ép ölelem.

Anymosus>!

Hasznos a könny is: a könny gránitköveket kimosott már,
Lásson harmatozó szemmel a nő, ha lehet.
És ha a könny nem jön – hangulat a fődolog itt is! –
Nyálazd meg kezeid s kend be velük szemedet.

alaurent P>!

Ily hagyományok után nem nagy csoda, hogyha a sűrű
Színházlátogatás bajt hoz a nőkre ma is.

Anymosus>!

Adj a hibáknak szebb neveket: kinek arca az illir
Kátránynál feketébb, néked „a barna” legyen,
Mondj a kövérre legott Vénuszt, a komolyra Minervát,
S láss karcsúságott benne, ha csontja zörög,
Mondd a silányra: kecses, hivd teltidomúnak a hájast,
Rokon erénnyel imigy fedje hibáit a bók.

Kapcsolódó szócikkek: Aphrodité / Venus (Vénusz) · Minerva
Anymosus>!

Tégy fogadalmat, hogy nem kéred először az asszonyt,
Győzd le előbb s ő esd csókot alázatosan.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Táblalapokra viaszt öntvén, puhatold ki az ösvényt,
Hő érzelmeid is vésse viaszba kezed.
Véss bele hizelgést, színlelt szerelemnek igéit,
Véss bele esdeklést bőven, akárki vagy is.
Harcos Achillestől Hectort Priamus kikönyörgé,
Feldühödött istent megszelídít a fohász.

DreamViolet>!

Bölcseket is gyakran hálóba kerít a kis Ámor
És aki más óvott rég, ma tanácstalan áll.
Sok jó szónokot itt cserben hagy a szó tudománya.
Új feladat vár rá: önmaga most a peres
S hátul a templomból kötekedve kacagja ki Venus;
Úr aki volt eddig, szolgasorért eped itt.

DreamViolet>!

Római ifjúság, tégy szert tudományra, tanácslom,
Nemcsak a vádlottat védeni jó a tudás,
És a komor bíró, a tömeg s a szenátus az ékes
Szónak a nőkkel együtt adja be majd derekát.