Ne ​menj a romok közé! 125 csillagozás

A megszakadt kapcsolatok tragikuma
Popper Péter: Ne menj a romok közé! Popper Péter: Ne menj a romok közé!

„Az ember sokszor végtelen hosszú láncot vonszol maga után: a múlt emlékeit. S előfordulhat, hogy már csak életének romjai között él. Ez a könyv visszahívás a valóságba. Ne a múltban élj, ami már nincs, (a jövőn se tépelődj, ami még nincs), csak a jelent éld teljes erőddel és odafigyeléssel. Így lesz hiteles AZ életed.”

Eredeti megjelenés éve: 2008

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az élet dolgai

Kulcslyuk, Budapest, 2021
Saxum, Budapest, 2008

gazibla IP>!

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Első könyvem volt az írótól, de azt hiszem ez csak az út kezdete. Remek elmélkedés, mely önismeretre, önvizsgálatra késztet. A könyv olvasása közben folyton azon kaptam magam, hogy vizsgálom magam, a múltam és a kapcsolataim.

ppeva P>!

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Csalódás volt, az első csalódás Popper Pétertől. Amolyan saláta-könyv, vagy vegyes felvágott, szól mindenről, kicsit zagyván, hol tudálékosan, hol felszínesen.

Azt hittem, hogy a megszakadt kapcsolatokról lesz szó benne, ha már ez az alcíme, de erről szólt legkevésbé. Akadt benne néhány érdekes tanács, frappáns mondat, de az egész csapongott mindenfelé. Néha az volt az érzésem, hogy a következtetés nem is kapcsolódik a felvetéshez.

Voltak aztán benne jócskán ellentmondások.
Leszögezi, hogy mindenféle bibliai, vallási idézetek, hosszas vallástörténeti eszmefuttatások ellenére ő egyáltalán nem hívő, nem „bibliás” ember – majd leírja, hogy pl. a család vállalásához istenhit kell. Elmondja, hogy „tépd le a sleppedet!”, ne cipeld magaddal az emlékeket, azt, ami elmúlt – de korábban meg arra biztat, hogy „makacsul őrizd az emlékeidet, ne hazudd el őket még magadnak se, mert te az emlékeidből álltál össze emberré, azzá, aki vagy, s nélkülük valóban elvisz az ördög!”

Aztán szól arról, hogy aki nem tud szorongás nélkül találkozni az exével, akár leülni vele egy kávéra valahová, az tulajdonképpen még bizonyos lelki függőségben van tőle, és ezt le kell küzdeni. De arról már nem szól, hogy mi van akkor, ha az ex olyan ember, aki szorongást kelt, pl. agresszív, akivel az embernek eszébe se jutna leülni egy kávéra, és leginkább nagy ívben elkerülné.

Aztán volt egy csalódást keltő megállapítása is. Írt a szociopatákról, arról, hogy az ilyen emberekben van "valami behízelgő viselkedésforma is, amit Cleckley „pszichopata bájnak” nevez, és veszélyes félreértéseket okozhat. Különösen gyakori áldozatok – természetesen a megkárosítottakon kívül – a gyerekelhelyezési perekben a bírák és a szakértő pszichológusok." Hogyan, szóval ennyit ér a szakértő pszichológusok szakértelme? Szomorú.

Szédültnapraforgó>!

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Popper Péter műveit nehéz értékelni. Csak leglegleg-ben lehet róla úgy általában is beszélni.
Ez a könyve is, mint a legtöbb, sok jó tanácsot és megfogadandó gondolatokat tartalmaz.
Főként a párkapcsolatokra vonatkoztatva. Mesél a vágyról, a mámorról, a boldogságról, a féltékenységről, emberismeretről. Sok-sok olyan bennünket érintő témáról, amit fontos lenne többünknek olvasni.

Sztike74>!

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

„Végülis meddig él egy kapcsolat? Házasság vagy barátság – mindegy. Szívemből azt felelném: ameddig úton vannak. Amíg még tartanak valahonnét valahová.”

Szeretem Popper Péter írásait, mindig találok bennük olyan gondolatot, amely az adott élethelyzetben elgondolkodtat, hasznos, illetve kapaszkodót nyújt. Ez a könyve a kapcsolatokról, azok változásáról, s idővel átalakulásáról szól. Arról, hogy hogyan éljünk a jelenben ahelyett, hogy azután vágyakoznánk, ami már elmúlt, vagy arra várakoznánk, ami még el sem jött.

„… sohasem a dolgok gyötörnek meg minket, hanem a dolgokról alkotott képzeteink, pl. a félelmek.”

hattori>!

nem tetszett :((
pedig szerettem sok más könyvét, de ez hol csapongó és felszínes, hol meg tudálékoskodó… valahogy a felvetett nagy-falat témákat csak körberágcsálja.

zsofigirl>!

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Volt az az érdekes pillanat, amikor egy kupac könyvből csak azért választottam egy bizonyosat – mert az összes többit olvastam már. A nagy Budapesten, épp egy barátnőmnél voltam, amikor megemlítettem neki, hogy még négy napig itt leszek, és az erre az időre szánt könyvemnek már az első délután a végére jártam. Így lett ebből Popper Péter. Igazából már a borító sem győzött meg, otthon is számtalanszor láttam ezeket a vékony könyveket a könyvtárban, de sosem voltak túl bizalomgerjesztőek.

Voltak dolgok, amik tetszettek benne, de az egésznek semmi köze nem volt a címhez, csapongónak éreztem – ahogy már írták többen is. Ha már más nem volt, buszon-vonaton elment, itthon párszor elővettem ugyan, de nem jutottam sokra vele. Az utolsó ötven oldalt már nem fejezem be.

Hanima>!

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Rövid könyvecske, sok mondanivalóval. Popper Péter igazán nagy tanító a pszichológia területén, de ez a könyv nagyon sok filozófiai gondolatot (is) tartalmazott. Alaptanítása, hogy az élet nagyon rövid ahhoz, hogy belebetegedjünk a szenvedésbe, a szenvedés és a fájdalom alap, de erősnek és okosnak kell lennünk ahhoz, hogy egyénileg, nem másoktól függve tudjuk kimaxolni az élet adta lehetőségeket és kihívásokat. Keresni fogom még a könyveit, de az előadásaihoz is kedvet kaptam.

Csisza>!

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Most egy olyan időszakon megyek át, amiben nagyon sokat segített, mindenképp elolvasom a többi könyvét is.

madárka>!

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Megnyugtatni a háborgó lelkemet, csitítani a bennem dúló démonokat lélekrágcsálókat: ezért kellenek nekem Popper írásai.
Ha pedig ezt az írást olvasgatom, néha annyira jó megélni, hogy menj csak nyugodt szívvel, minden jót, örülök, hogy az életem része voltál.
Egyszer pedig talán a gyászom is enyhül.

brigittab>!

Popper Péter: Ne menj a romok közé! A megszakadt kapcsolatok tragikuma

Kifejezetten jókor érkezett ez a könyv hozzám, azt hiszem, ha korábban olvasom akkor sok mindent nem értek meg belőle. Hasznos, megfogadni érdemes tanácsokkal, életvezetésekkel találkozhatunk végig. Valóban ismétli magát a szerző, más könyveiből is, de egyáltalán nem zavaró, mert örömmel emlékeztem ezekre a hangsúlyos, fontos mondanivalókra, nagy igazságokra.

hattori>!

Talán a három legnehezebb emberi feladat: elviselhető kamasznak, elfogadható betegnek és kellemes öregembernek lenni.

psych P>!

Indulj el a neked legmegfelelőbb úton, vállalva a kaland minden következményét!

piccola>!

Mi köt össze két embert? A ragaszkodás ahhoz, hogy együtt éljenek.
Mi választ el két embert? A ragaszkodás ahhoz, hogy kapcsolatuknak vége van.
Ez ilyen egyszerű? Igen, ez ilyen egyszerű. De rettenetesen meg lehet bonyolítani.

félóra>!

egyszer a kossuth rádióban volt egy élő adásban zajló beszélgetésünk ancsel évával, az emberi kapcsolatok közismerten szigorú erkölcsű filozófusmesterével. megkérdeztem tőle: éva, lehet egyszerre két emberbe szerelmes az ember? vérvörösre gyúlt az arca, de válaszolni kellett, és nagyon becsületes volt, mentes minden álszentségtől. igen nehezen, de kimondta: péter, én azt tapasztalom, hogy lehet…
a jelenet emlékeztetett ajar előttem az élet című regényének egy epizódjára, amikor párizsban a kis momo megkérdezi a boltja előtt pipázó öreg muzulmánt: tessék mondani, lehet élni szeretet nélkül? sóhajtva felel: kis momo, én nagyon szégyellem, de azt hiszem, lehet…

Kapcsolódó szócikkek: Kossuth Rádió
clarisssa P>!

Ne menj a romok közé! Ne töprengj azon, hogy alakíthattad volna-e másképp a múltat. Legfőbb lelki erőd csak a megtörténtek vállalása lehet. Fogadd el, hogy ami történt veled, amit cselekedtél, az a törvényed! Ezért űzz messze magadtól minden megbánást, bűntudatot, lelkiismeret-furdalást, minden olyan belső történést, szégyent, ami megaláz.

Jaumijau>!

Konfliktusok esetén mindig az agresszívabb, gátlástalanabb fél nyer! Mert elsőnek és gyorsabban, meglepetésszerűen lép akcióba, s nem hátráltatják erkölcsi vagy ízlésbeli megfontolások. Így van ez a politikában, a háborúkban és a magánéletben is. A tisztesség, a tapintat mindig hátrányban van az erőszakkal, a kíméletlenséggel szemben. Ezt az árat kell megfizetni a jó erkölcsi közérzet érdekében.
Attól tartok, hogy megéri.

Janesz79>!

A félelemnek csak akkor van hatalma, ha hatalmat adsz neki.
Honnan származik a f élelem hatalma? Onnan,hogy nagyobbnak látszik a valóságosnál, onnan, hogy becsap minket. Látványosan mutatja meg magát, és mi erre menekülni próbálunk, így kerülünk hatalmába.
Az ember úgy táplálja a félelemdémont, hogy mindig az elvárásainak megfelelően reagál. A félelemdémon közelít, kegyetlen, undok külsejű szörny, dühödten néz, ráncolja a homlokát, megmutatja az agyarait, te pedig segítségért kiáltozol, és rémülten menekülsz.
Ha felismered a démont, rájössz, hogy az is csupán feltételekhez kötött körülmény, semmi több… Valójában nem létezik. Lassan rájössz, hogy a félelem is csak tudati káprázat…

Fenyegető magány 121.o.

Szollosi_Bernadett I>!

Az egyetlen életszabály:
Ha valami méltósággal megtehető, akkor jó.
Ha nem, akkor elvetendő. (Lin Csi)

előszó

Kapcsolódó szócikkek: méltóság
Jaumijau>!

Persze kompromisszumok nélkül nem lehet senkivel sem együtt élni. A kérdés csak az, hogy megérik-e a kompromisszumok az együttélést, a másik ember jelenlétét az életemben?

Kapcsolódó szócikkek: kompromisszum
Szelén>!

Talán segít, ha minden vallási és morális konvenció megkerülésével a magunk számára meghatározzuk a bűn fogalmát. Tehát: bűnt követ el az ember akkor, ha értelmetlen szenvedést okoz másoknak vagy nem csillapít szenvedést, amikor módja lenne rá.

A rend a tárgyi világban és a lélekben (Saxum, 2008)