Angela ​Merkel, az első 6 csillagozás

egy kancellár portréja
Pietsch Lajos: Angela Merkel, az első

Az ​egykori NDK háromszáz lakosú falvában Quitzowban élt egy evangélikus lelkész. Három gyermekének egyike, bizonyos Angela Dorothea Kasner 1968-ban, tizennégy évesen, kiemelkedő teljesítményt nyújtott az országos orosz nyelvi olimpiádén, s megnyílt előtte a világ: jutalomútra utazhatott Moszkvába… Huszonkét évvel később Angela Merkel néven ő az újraegyesült Németország legfiatalabb minisztere, majd a legnagyobb kormánypárt elnöke, 2005-től pedig – három egymást követő ciklusban – kancellár. E poszton az első nő, az első keletnémet.
Kivételes képességek emelték hirtelen magasba a fiatalasszonyt – egy ugyancsak kivételes történelmi helyzetben. Magasba? „A demokráciában éppen az a szép, hogy a hatalmat csak egy időre kapja az ember, és annak gyakorlása világos szabályokhoz kötött” – vallja Merkel őszinte nyugalommal. Valóban a „hatalom” szó valahogy nem illik ahhoz az élvezettel végzett szolgálathoz, amely őt jellemzi. Hogyan boldogul hazája és Európa égető kérdéseivel, hogyan… (tovább)

Kossuth, Budapest, 2014
Kossuth, Budapest, 2014

lettielena>!
Pietsch Lajos: Angela Merkel, az első

Milyen a jó politikus? Nem t'om.
Angela Merkel jó politikus? Nem t'om.

Én bírom a Mutti-t :) Nekem tetszett ez a kis összeállítás eddigi életútjáról. Ennyit tudok.

csanna>!
Pietsch Lajos: Angela Merkel, az első

Viszonylag letisztult, olvasmányos írás arról, hogy miként vált Merkel fizikusból német kancellárrá. Előnye, hogy teljesen közérthető, felesleges adatokkal nem terhelt. Emellett néhol elnagyoltnak, máshol elfogultnak éreztem, és hiányzott az első 35 év részletesebb bemutatása, például a fizikusi múlt szerepének bővebb kifejtése.

Lillam>!
Pietsch Lajos: Angela Merkel, az első

Több emberi és kevesebb politikai vonalnak jobban örültem volna. Néha nagyon elvesztett az író a felsorolásszintű leírásban.
Ez a nő megérdemli a pozitív népszerűséget és az őszinte tiszteletet.

dalost>!
Pietsch Lajos: Angela Merkel, az első

Nagyon jó kis átfogó munka Merkel eddigi politikai pályájáról. Akit gyermekkora, vagy a politika előtti élete érdekli az csalódni fog benne, mert csak az alapvető dolgokra szorítkozik.
Nem hosszú, könnyen olvasható és érthető. Ami engem zavart, hogy sokszor ugrált a szerző az időben és a fejezeteket sem éreztem igazán „elkülönülőknek”. Lehetett volna nyugodtan egy eseménytörténet az egész könyv.
A szerző évekig dolgozott Berlinben tudósítóként így jó képet kaphatott Merkel munkájáról és a könyvből ki is derül, hogy szimpatizál vele, de ezt Ő is kijelenti a könyvben.
A könyvet azoknak ajánlom, akiket érdekel a XX. – XXI. századi politikatörténet európai vonala.

jeno>!
Pietsch Lajos: Angela Merkel, az első

Merkel szerintem is az egyik legmeghatározóbb politikus a legújabb kor történetében. Ehhez képest a könyv túl sok újdonságul nekem nem szolgált. Egy átlagos külpolitikai tájékozottsággal bíró olvasónak nem jelent nóvumot a kötet. Inkább csak egy jó összefoglaló, különösebb mélyebb elemzés nélkül.

lettielena>!

Nehogy az legyen, hogy amikor egy adott döntés után következő reggel felébredek, másképp, esetleg fordítva látom az egészet. Ezért kínzom magam, ezért próbálom elképzelni az összes alternatívát, és csak azután döntök.

79. oldal, 4. fejezet - Koalíciós keringő (Kossuth, 2014)