Varázslat ​Kaméleonnak (Xanth világa 1.) 34 csillagozás

Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak

Xanth ​bűvös világ, ahol a mágia uralkodik. Minden polgára rendelkezik valamilyen különleges varázslattal, amelyet kizárólag ő képes végrehajtani. A kentaurok, sárkányok, baziliszkuszok földje ez. Az Északi Faluból származó Bink számára azonban Xanth nem mesevilág: a benne élők közül egyedül neki nincs mágiája. És ha nem talál magának, méghozzá nagyon gyorsan, száműzik. Humfrey, a jó varázsló viszont meg van győződve róla, hogy a fiú igenis bír valamilyen varázslatos képességgel. Tulajdonképpen egy dzsinn és a bűvös falitábla is egyaránt megerősítette, hogy Binknek van mágiája. Ráadásul ugyanolyan erős, akár a királyé – vagy épp mint magáé Humfrey-é. Vagy mint Trenté, a gonosz varázslóé. De akárhogy is legyen, a fiú rendkívüli mágiájának természetét senki sem tudja meghatározni. Bink teljesen kétségbeesik – ez még rosszabb, mintha egyáltalán nem lenne mágiája… És így is, úgy is száműzik!

A Xanth mágikus világát bemutató könyveknek sokmilliós olvasótábora van, rajongói… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1977

Delta Vision, Budapest, 2012
478 oldal · ISBN: 9786155161438 · Fordította: Tóth Sándor

Bink · Crombie

zamil>!
Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak

Nehéz erről a könyvről beszélni, így, hogy csak az első rész van a kezemben. (Remélem mind a 9 kötet napvilágot lát, én vevő leszek rá.)
Ez nem egy vérrel átitatott Fantasy, egy fantasy mese, egy olyan világba amilyet eddig senki nem tárt elénk, senki nem álmodót meg. Xanth maga a mágia, itt mindenkinek van egy bizonyos varázsképessége, itt még a növények is mágiát használnak, jól nézze meg mindenki hova teszi a lábát. Egy ismeretlen világ egyik kontinensének félszigete, ami el van zárva, egy másik mágiamentes világtól. A könyv mindkét világot szemünk elé tárja, bár igaz a megdöbbentő Xanth egyedülisége, és ebből származó helyzete sokkal idegenebb, és érdekesebb. A történet, az első könyvel csak elkezdődik, – remélem kiaknázza a lehetőségeit később – de önálló regényként is olvasható. Mondhatom kell ez a könyv, hogy felfogjuk milyen világba fogunk kalandozni. Olyan érzésem van, hogy elolvastam az előszavát egy történetnek. Várom a folytatást, vágyom a mesére, és a mágiával átitatott történetekre (tegyük hozzá az elején soknak találtam a mágiát, fárasztott). Vágyom arra a rengeteg mitológiai lényre, amit már most a szemünk elé tárt, akik csak túltápolt karakterekkel játszott szerepjátékpartikon látják meg a világot. Egyszóval olvasnám, mert engem elvarázsolt.
Akinek tetszeni fog, biztos folytatja, én folytatom, érzem, hogy lesz olyan rész, ahol az 5 csillagot is oda fogom adni, még úgy is, hogy nem az én stílusom a light fantasy.
Külön öröm, hogy még a régi – magyar közönség számára ismeretlen – fantasy könyveket is kiadják manapság. A könyvet 1977-ben írták. Köszönet a Delta Vision-nak.

Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak

Íme egy igazságtalanul mellőzött, nem hétköznapi fantasy.

Ha teljesen egyedi, összetett, mindentől elrugaszkodott saját valósággal rendelkező vilagot kerestek, és nem a megszokott orkos/elfeset, vérben tocsogós vagy sablonos romantasyt, akkor itt a helyetek.

Ez a világ bonyolult és teljességgel egyedi. Elsőre talán ijesztő lehet egy ilyen világba csöppenni, de mivel itt nem csak egy-egy eszement, elkepesztő dolog akad, hanem halmozottan fordulnak elő, így ez válik a normálissá. És van is mögötte egyfajta kicsavart logika, ami a jó felvezetés miatt könnyen érthető, magunkévá tehető. Így az ember azonnal tudja, mire számítson, érti ezt a világot, annak ellenére, hogy minden részlete mennyire agyament és hihetetlen.

Ehhez társul a jól megválogatott helyzethumor – amit én személy szerint nagyon élvezetesnek találtam – valamint főhősünk filozófiai es lelki kitárulkozásai, és morfondírozásai. Érdekes kérdéseket vet fel, olyanokat, hogy én is azon kapom magam olvasás közben, hogy tovább agyalok rajtuk.

Ezt leszamítva Bink, a főhősünk egy nagyon érdekes, egyáltalán nem szerethető szereplő… aki valamiért mégis jól működik ebben a környezetben. Egy 25 éves férfi – aki elég pontosan bemutatja saját világunk egyik jellegzetes problémáját: hogy a férfiak többsége később érő típus, és egy 25 éves férfi a legtöbb esetben még clmessze nem nevezhető felnőttnek. Bink pont ilyen, a felnőtté válás és önállósodás határán megragadt figura, akiben még több az óvott gyermek, mint a felelősségteljes felnőtt. Ez persze nem jelenti, hogy jótulajdonságok híján lenne, csak ezeket rendszerint beárnyékolja pl a gyermeki csökönyösség.

Itt emelném ki, hogy akik számára központi téma a feminizmus, és érzékenyen érintik a szexista megnyilvánulások, azok messziről kerüljék el ezt a könyvet XD.

A történet maga izgalmas, bár lassan csordogál. Menete leginkább egy fantasy világba oltott Odüsszeuszi utazás, egy valószerűtlen útinapló.

A számomra legkedvesebb szereplő Trent volt, aki egy csodalnivaló, férfias, következetes és erényes antihősnek bizonyult. Tudom, kicsit ellentmondásos.

Női főhősünkről sajnos nem ejthetek érdemben szót, mert minden, amit mondanék spoiler lenne.

Zárom is soraimat: ajánlom a könyvet mindenkinek, aki képes elengedni a valóságot, és nyitott egy filozófiával, lélektannal beoltott mágikus utazásra, ahol hőseink ugyanannyit haladnak előre elméleti síkon, mint fizikailag.

Profundus_Librum>!
Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak

A Varázslat Kaméleonnak a szerző legjelentősebb – vagy legalábbis leghosszabb – sorozatának a nyitókötete, ami 1978-ban elnyerte a BFS-díjat is. Eredetileg egy részes lett volna, de rajongói nyomásra tovább szőtte a történetet és két éven belül trilógiává bővítette, majd még tovább Xanth világán maradva, a sorozat – a könyv hátlapja szerint kilenc részesre bővült –, míg a Goodreads-en lévő lista szerint jelenleg épp a 36.! (és a 37. és 38.!!!) részeket írja az író. Ez azért nem csekély rajongói tábort jelent! A Xanth-sorozat azonban olyan, mint Pratchett Korongvilág sorozata. Nem egy főszereplő sorsát követhetjük végig mindben, hanem több főszereplő időben és térben is elkülönülő történetei, amiben – valójában nem tudom, mennyire jellemzően – Xanth világa csak a közös háttért adja.

A szerző stílusa könnyen megszerethető. Olvasmányos, jó és sokszor humoros leírások váltakoznak a végig pörgő eseményekkel és a mélyebb gondolatokkal. Amivel nem igazán voltam kibékülve, az volt, hogy sok párbeszéd alatt éreztem azt, hogy a szereplők nem egy fantasy regénybe illően beszélnek. Egyszerűen mondva, tudálékosan „osztották az észt”. Ez még akkor is szemet szúr, ha egyébként a szereplők kifejezetten értelmes karakterek voltak, nem izomagyú harcosok. Amit néhány dialógusnál negatívnak éreztem, az a történetvezetésben óriási nagy pozitívum lett. Mivel a főszereplők mindegyike kifejezetten intelligens – bár tapasztalatlan – volt, ezért a folyton folyvást felmerülő akadályokat is jószerével mindenhol a saját szürkeállományuk segítségével oldották meg. Ez felüdülés lehet a túl sok kardozós-barbáros fantasy után. A világ mellett nekem ez tetszett a legjobban. [Ja, és még valami. :D A könyvben szereplő férfiak szexista, hímsoviniszta gondolkozása. Nem tudom, mennyire adta az író a saját világnézetét a szereplői szájába – BIZTOSAN! –, de például Bink gondolatai a csúnya, gyönyörű vagy épp átlagos nők melletti, egy egész életen át tartó kitartás gyakorlatilag lehetetlenségéről és az ez ellen való küzdés hiábavalóságáról… hát… szóval… sajnálom hölgyek, de engem végig remekül elszórakoztatott, bár ezeken a részeken biztosan sokan ki lesznek akadva.]

Bővebben:

ftamas>!
Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak

Xanth egy érdekes, mástól elütő világ. Itt mindent ural a mágia, van az embereknek, az állatoknak és a növényeknek is, viszont mindegyiknek, csak egy típusú mágiája van. Így, tehát, ha ismered a mágiáját, akkor tudod mire számíthatsz tőle.
Maga a történet egy könnyed fantasy egy meseszerű világban. A szereplők kissé naivak, jók vagy rosszak és mindenekelőtt egyszerűek. Igazából gonosz se létezik, csak rossz.
Egyszer mindenképp érdemes elolvasni.

Veron P>!
Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak

Amióta megláttam a borítót/könyvet molyon, azóta voltam kíváncsi rá, és azóta féltem tőle, hogy valami übergatyit kapok. A félelmeim egy része jogos volt. Sokszor kicsit egyszerűnek éreztem, mint a faék, a sztori alapvetően nyílegyenes, max kis kanyarokkal, és minden túl egyszerűen megoldódik. A varázslat és a lények szinte túl sok egy kötetbe, gonosz meg nincs is.
Mégis, nem tudom, mit tud, de élveztem, és gyors befaltam. Talán a hangulat. Vagy csak néha jó elhinni, hogy az élet szép és egyszerű is lehet. A jók és a szerelem mindig győznek, blabla.
Egynek jó volt. Ha már megvan a könyvtárban, egyszer talán a második részt is bepróbálom.

fiszi>!
Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak

Aranyos kis könyv. A világa nagyon eredeti, főleg a mágia kezelése miatt. Fordulatos a történet, bár minden probléma viszonylag hamar és viszonylag könnyen megoldódik benne. Voltaképpen egy felnőtteknek szóló mesekönyv ez.
Ami nem tetszett: a szöveg – főleg párbeszédeknél – sokszor okoskodó, vagy inkább túlmagyarázó. Ennek következtében a párbeszédek nem valami életszerűek, a karakterek meg kissé egysíkúak. A főhős, Bink, néha meglehetősen idegesítően buta. Valamint voltak részek, ahol lehetett volna nagyot csavarni a sztorin, meglepő fordulatokat belevinni, de ez mégse történt meg.
Mindezek ellenére élvezetes könyv, ami nagyon egyedien kezeli a mágiát.

Drazsi>!
Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak

A Xanth világán játszódó első regény mondhatni teljesen elvarázsolt.
Maga a világ egyedülálló abban a tekintetben, hogy itt minden létező dolog rendelkezik mágiával, még a sziklák és a tavak is. Az evolúció továbbgondolásaként a növények és állatok mágiája az életben maradásukat segíti elő (pengetaszító fa, csak hogy egyet említsek a sok közül), ezzel szemben az emberek által birtokolt képességeknél ez annyira nem érződik. Gyakorlatilag bármi előfordulhat, az átváltoztatástól kedve az illúziókig bezárólag, és bár hasonló képességek vannak, két egyforma nincs.
A sztori apropója az, hogy a főszereplő, Bink, látszatra nem rendelkezik semmi mágikus képességgel, ezért elindul a jó varázslóhoz (a potensebb mágia űzőit itt is varázslónak nevezik), hogy kiderítse, van-e valami képessége, vagy örökre el kell hagynia Xanth-et.
A történet előrehaladtával egyre többet ismerünk meg a világ múltjáról, fajairól, jelenéről és jövőjéről, nem csak az emberek szemszögéből.

A világ kidolgozottsága elég magas fokon áll, én logikai hibát nem találtam benne, ami különösen üdítő színfolttá teszi a lakodalmas-fantasyk között.

rlb_32557241>!
Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak

Nem számítottam eget rengető történetre, kellemes egy estés regénykének gondoltam. Nem az! Xanth érdekes világ, szívesen élnék ott. A történet bővelkedik mesei és fantasy elemekkel, humorral; a főbb szereplők ábrázolásra nem egysíkú (belegondolva elég baj, hogy ezt külön ki kell emelni) és megjelennek olyan értékrendek is, ami miatt külön kedves a szívemnek (Bink is, a regény is.)

Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak

Az tetszett leginkább, hogy kerek volt a sztori az elejétől körbe ért a végéig még így is, hogy több kötet jött utána élvezhető volt, nem volt elrontva a vége sem. Egy light-os fantasy ami nem akar többnek látszani mint ami. Nagyon sok benne a mágiáról feltett kérdés Bink részéről így a nyakamat tenném rá, hogy a folytatása biztosan Xanth felfedezéséről fog szólni na meg hogyan sikerül hozzá szoknia Kaméleon személyiségeihez. Olvastam jobbat ez tény, de megkapja az ötöst, mert nem hasonlított egyik általam olvasott fantasy történethez sem.

gab001>!
Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak

Egy kedves mese, mely elvarázsol. Tele van hihetetlen kalandokkal és mindenféle mágikus lénnyel, növénnyel és hellyel. Bink gondolatain keresztül ismerhetjük meg Xanth világát, mely rengeteg meglepetést tartogat. Egyszerre veszélyes és lenyűgöző. Tetszett a történet felépítése, ahogy fokozatosan mutatja be az író a szereplőket és a környező világot. A könyvben annyi fantázia van, hogy az egyhangúságnak vagy az unalomnak nem maradt hely. A vége pedig különösen jól sikerült.

Idiocry>!

Néha az, amink meg van többet ér, mint az, amiről azt hisszük szükségünk van rá.

Niphrendil IP>!

Egy nő megjelenését nagymértékben befolyásolja a nyilvánvaló értelem. Tanulság a mai napra.

117. oldal, 4. fejezet - Illúzió (Delta Vision 2012)

Niphrendil IP>!

Crombie elgondokodva simogatta a szakállát. Jó kiállású, jóképű férfi volt. Nagyon jól állt neki ez a póz.

157. oldal, 5. fejezet - Forrás (Delta Vision 2012)

Kapcsolódó szócikkek: Crombie
Lunemorte P>!

– A férfi azt mondja, ő csak ott állt, a lány ment oda hozzá, ajánlatot tett neki, ő csak élt az alkalommal. Igaz ez, emberek?
Bink a többiekkel együtt bólogatott. Reménykedett benne, hogy az ő oldaluk nyer. Idegesítő volt ez az egész.
Ekkor a bíró szólalt meg.
– Közel voltak a házhoz?
– Olyan százlábnyira – felelte a törvényszolga.
– Akkor a lány miért nem sikoltozott?
– Mert a férfi azzal fenyegette, hogy letaszítja a szakadékba, ha csak megmukkan – magyarázta a törvényszolga. – Ugye, lányok?
A lányok bólogattak, és e pillanatban mindhárom halálra rémültnek látszott. Bink eltűnődött rajta, vajon valójában melyiket erőszakolták meg. Azaz melyik emelt vádat valójában, javította ki magát nagy sietve. Remélte, hogy nem a vele szemben ülő.
– Ismerték egymást már az eset előtt is?
– Igen, méltóságos uram.
– Akkor felteszem, a lány a kezdetén elmenekült volna, ha nem tetszik neki a férfi, ha pedig a lány megbízott a férfiban, akkor az nem erőszakolta volna meg. Egy ilyen kis közösségben az emberek nagyon jól ismerik egymást, és nagyon kevés meglepetés érheti őket. Ez nem döntő bizonyíték, de erősen arra utal, hogy az illető hölgynek nem voltak erős ellenérzései azzal szemben, hogy kapcsolatba kerüljön az illető férfival, esetleg csábítgathatta is, olyan következménnyel, amit később megbánt. Ha ez az ügy szabályos tárgyalásra kerülne, én valószínűleg felmenteném a férfit az indokolt kétség elve alapján.
A három férfi láthatóan megkönnyebbült. Bink csak most vette észre, hogy a homlokán izzadságcseppek gördülnek lefelé, amelyek azalatt jelentek meg, amíg a bíró lehetséges döntését hallgatta.
– Rendben, hallottátok a bíró állásfoglalását – jelentette ki a törvényszolga. – Lányok, még mindig formális tárgyalásra akarjátok vinni az ügyet?
A három haragos arcú, elárult arcot vágó lány egyöntetűen a fejét rázta: nem. Bink sajnálta a vele szemben ülőt. Ugyan, mit tehetne, hogy ne legyen csábító a férfiszemnek? Olyan teremtés volt, amit semmi másra nem alkotott a természet, mint erősz… mint szerelemre.
– Akkor menjetek! – mondta a törvényszolga. – És ne felejtsétek el: odakint erről egy szót se, különben valódi tárgyalás jön, a bírósággal szembeni engedetlenség miatt!
A figyelmeztetés feleslegesnek tűnt. A lányok aligha fognak beszélni erről a döntésről. A bűnös férfi – ahogy az ártatlanok is – szintén tartani fogja a száját,

3. FEJEZET SZAKADÉK

Lunemorte P>!

A lány, aki veled szemben ült. Akit majdnem megerőszakoltál. – A törvényszolga elmosolyodott, valami jelet intett a kezével, és a felhője szétfoszlott. – Nem mintha nem tudnám megérteni.

3. FEJEZET SZAKADÉK

Niphrendil IP>!

Bink nem vágyott rá, hogy vitába keveredjen egy ogréval vagy egy ghúllal, mert a vita tárgya valószínűleg az ő emberi csontjaival való helyes bánásmód lenne: vajon frissen, élve kell-e elfogyasztani, amíg a velő még zsenge és édes benne, vagy helyesebb egy hétig érlelni a halála után, és aztán feltörni fogyazstásra. A különböző ragadozók ízlése is különböző.

35. oldal, 2. fejezet - Kentaur (Delta Vision 2012)

Kapcsolódó szócikkek: Bink
Idiocry>!

Akárhogy is, tudjátok, lakatos voltam, a főnököm nem teljesen egyenes üzletet vezetett, ha értitek, mire gondolok. És tényleg kiakartam kerülni a mókuskerékből. Bink csendesen rázta a fejét. Csak egy részét értette annak amit a matróz mondott, de ennek alapján Mundánia nem tűnt valami vonzó helynek. Üzletek, amiket nem építettek teljesen egyenesre? Mókusok, akik kerekeznek? Egy ilyen kultúrából alighanem ő is menekülni akarna.

Népszerű triviák

FélszipókásŐsmoly P>!

Piers Anthony eredetileg egyetlen könyvet akart írni – ez volt a Varázslat Kaméleonnak. Olvasói követelésére szőtte aztán tovább Bink történetét előbb trilógiává, majd kilenc kötetes regényciklussá. Aztán e kilenc könyv sikere és egy elszánt rajongótábor meggyőzte a szerzőt, hogy folytassa tovább és tovább, így nyitott végű sorozattá nőtte ki magát. 2019 novemberéig összesen 42 könyv jelent meg Xanth világához, 2020 júliusára ígérik a 43. részt, és legalább további négy tervben van jelenleg. Anthony azt nyilatkozta, hogy azért hagyta ilyen hosszan futni a sorozatot, mert a Xanth regények „mindarról szólnak, amit a kiadók akarnak” tőle.

[en.wikipedia.org]

Kapcsolódó könyvek: Piers Anthony: Varázslat Kaméleonnak