Hogy ​megmaradjon az élet 7 csillagozás

Pierre Rabhi: Hogy megmaradjon az élet

1974 táján különös csapás híre rázta meg a nyugati világot. Egész erdők pusztultak el állva. A végtelenségig repedezett földön agonizáló állatok és tetemek hevertek szerteszét, legyőzve. Az emberek pedig csöndben, fájdalomban, kétségbeesetten, mintha kővé dermedtek volna valami végzetes félreértés miatt, egyenként billentek át a semmibe, nyomot sem hagyva maguk után.

Pierre Rabhi Burkina Fasóban, a Száhel-övezet déli részén vágott bele a sivatag visszahódításába. Évtizedes munkájáról szól ez az egyszerre kalandos és lírai életregény.

Pierre Rabhi élete önmagában lenyűgöző. Moszlim családban született, huszonévesen Assisi Szent Ferencet választotta példaképül, majd minden vallástól elfordulva egy olyan aktív életbölcselethez fordult, amelynek középpontjában a természet és a föld szeretete és a „boldog mértékletesség” áll. Alapítványai és saját kétkezi munkája révén tízezrek életét változtatta meg Afrikától Indiáig.

L'Harmattan, Budapest, 2014

Pierre Rabhi: Hogy megmaradjon az élet

Elfogult vagyok ezzel a könyvvel, ennek ellenére már pár napja halogatom az értékelés írását. Félő, hogy nem találok szavakat, amivel kifejezhetném, hogy mennyire értékes volt számomra az a kis könyv, mely meggyőződésem szerint méltatlanul apró betűkkel jelent meg ebben a vékonyka kötetben. A könyv borítóját szerencsére találtam annyira vonzónak, hogy a több száz rám váró kötet közül erre a műre esett a választásom a könyvtárban. Lehetséges persze, hogy az apró betűk Pierre Rabhi szerénységét voltak hivatottak szimbolizálni, de ez az olvasmány nagybetűket és keménytáblás kötést érdemel, hogy a gyengébb látású idősebb korosztály is örömét lelhesse benne.
Pierre Rabhi úgy ír a földről, a szélről, az afrikai nőkről, a fákról és a legkisebb magról, mely egy élet lehetőségét hozza magában, hogy az felér a legszentebb imádsággal, a legmagasztosabb prédikációval. Mindezt úgy teszi, hogy egyszer sem éreztem bigottnak, egyszerűen csak árad belőle az élet szeretete és tisztelete. Egész munkássága arról szól, hogy minden tudását megossza a földművelésről azokkal, akiknek ez segítséget jelent. Sőt, annál sokkal többet: azt a fajta gondolkodást és világnézetet, ami ő zsigerből képvisel, amit ha csak elolvasunk is, úgy érezhetjük, hogy többek lettünk általa.
Pierre Rabhi megtanítja az afrikai gazdálkodókat, hogy a föld életre keltésével hogyan tudják visszahódítani a sivatagtól a földjüket, hogyan tehetik újra termővé. Beszél a humusz előállításáról, de úgy, hogy az ember szinte érzi a göröngyök morzsálódását az ujjai között. Saját munkája, elfoglaltsága mellett részt vesz újabb és újabb területen a gazdáknak tartott előadásokon, biztatja és tanítja őket életet teremteni, lehetőséget adva ezáltal számukra az elsivatagosodás elkerülésére, mely egyúttal az élelmiszer problémákra is megoldást jelenthet. Az előadások alkalmával megismert új, és új emberekkel való találkozás, az újonnan megismert, vagy rég nem látott földek látványa lehetőséget ad arra, hogy kifejtse gondolatait, meggyőződéseit.
Számomra ez nem egyszeri olvasásra való kötet, meg fogom ajándékozni magam vele. Ha ott lesz a polcomon, bármikor elővehetem, beleolvasva töltődhetek olyankor is, amikor a világ nem a legszebb arcát mutatja.

Cs_N_Kinga P>!
Pierre Rabhi: Hogy megmaradjon az élet

Nem is igazán tudom mit is írjak erről a könyvről. Egyáltalán nem erre számítottam. Azt hittem kicsit regényesebben írja le ott mit csinált. Ehelyett leírja, mit kellene a többieknek csinálni, ki mit és miért csinál rosszul. Hogy Ő milyen díjakat kapott, volt benne levele is. Állandóan jön azzal, hogy a politikáról ne beszéljünk, holott az egész szövegben kihangsúlyozza a kihagyhatatlanságát. Szóval nekem kicsit kusza, túl száraz, egyáltalán nem az én stílusom. Egy pár rész volt benne, ami tetszett. Kedven író tuti nem lesz. Arról hogy, hogy maradjon az élet állandóan csak azt kaptuk legyen humusz.
Ez nekem itt városi európainak….. Azt értem, hogy ökológiailag mennyire fontos lenne, ne legyen éhezés, legyen minél több fa, minél inkább mentsük meg a földet. De ehhez nem kellett volna elolvasni ezt a száraz kétszázakárhány oldalt. Ezt józan paraszt ésszel is simán tudja mindenki. (legalábbis remélem/gondolom)

Gyöngyi69>!

Késedelem nélkül be kell fejezni az erdők pusztítását. Az új városokban emelt egyetlen hivalkodó épületnek sincs annyi értéke és szépsége, mint a fáknak, az ég fényét begyűjtő katedrálisoknak.

143. oldala

Gyöngyi69>!

Tudnivaló: a föld nem az emberé, hanem az ember a földé, és mi ezt tudjuk. Minden dolog egymáshoz kötődik, ahogy a vér köti össze a családot. Minden összetartozik. Ami megtörténik a földdel, megtörténik a föld gyermekeivel is. Nem az ember szőtte az élet szövetét, ő csak egy szála ennek a szövetnek. A károkat, amelyeket a szövetnek okoz, önmagának okozza.

Gyöngyi69>!

Seattle, a suquamish törzsfőnök 1854-ben elhangzott beszéde (részlet)

Nem is tudom, a mi életünk túl sok mindenben különbözik a tiétektől, városaitok látványa bántja a rézbőrű ember szemét. Talán azért, mert a rézbőrű vadember, és nem ért ebből semmit? A fehér ember városaiban nincs egy nyugodt zug. Sehol sem lehet hallgatni tavasszal a rügyfakadást, vagy tavasszal a rovarok zümmögését. De lehet, hogy én is csak vadember vagyok és azért nem értek semmit. Mi marad annak az embernek az életében, aki nem hallgathatja a madarak magányos rikoltozását vagy a békák veszekedését éjszaka a tó körül?
Én rézbőrű vagyok, és mindezt nem értem. Az indián inkább a tó felszínét borzoló szél finom neszét szereti, és a déli esőtől tisztára mosott vagy a fenyvesek szagával átitatott szél illatát.
A levegő értékes a rézbőrű ember számára, mert tudja, hogy minden ugyanazon a levegőn osztozik, az állat, a fa és az ember is. Úgy tűnik, a fehér ember észre sem veszi a levegőt, amit belélegez; mint a hosszú napok óta haldokló ember, az ő szaglása is mintha eltompult volna a saját bűzétől. De ha eladjuk nektek a földünket, tudnotok kell, hogy a levegő értékes számunkra, az megosztja magát mindazon életek között, melyekben lakozik. A szél volt a nagyapáink első lélegzete, és utolsó lehelete is vele szállt, és a szélnek kell átadnia az élet szellemét a gyermekeinknek is.

Gyöngyi69>!

Nem szűnök meg csodálni az alig észrevehető, jelentéktelennek látszó magocskából bőséges gyümölcs- és zöldségtermést életre hívó titokzatos erőt. A hétköznapitól eltérő eseményeket szoktuk csodának nevezni, és nem vesszük észre, hogy a hétköznapot is átszövik a csodák; ám azok jelentéktelenné válnak a csodálatra való képtelenségünk és azon nehézségi erő miatt, amely az érzékelés egyszerű és közönséges szféráiban tart bennünket.

Gyöngyi69>!

Semmi nem olyan kegyetlen, mint az értelem elveszítése. Szükségünk van arra, hogy életünket lendületnek érezzük, lándzsa röptének, nem pedig fogaskerék-szerkezetnek, mely önmagába fordul vissza, amíg teljesen el nem kopik.

Gyöngyi69>!

Az elhagyatottság, a felejtés, a nosztalgia, a kaland és mindazok a finom érzések, amelyeket az unalom csíráztat ki a szívekben és a lelkekben, jól eladható.

Gyöngyi69>!

Néha, amikor az ember zsákutcába kerül, a türelem marad az egyetlen logika. Az egész lélek rábízza magát a pihenésre, mint utazó egy nyugodt fogadóra. Valahol már útban van a hajnal, amely új utakat fog felfedni a zarándok kétségei előtt.

Kapcsolódó szócikkek: türelem
Gyöngyi69>!

Egyes etnikumoknál a feleség a férjével való szakítást azzal fejezi ki, hogy a szerepét reprezentáló tárgyakat eltöri: a merőkanalat, a csészét, a vizesedényt, stb. Ez a gesztus jelenti a dráma csúcspontját. A házasság ettől kezdve szent békéltető rítus nélkül nem állítható helyre.

Gyöngyi69>!

Mindig érdekes megfigyelni, ahogy a gyötrelmes úton járó emberek szavak nélkül felismerik egymást.

Gyöngyi69>!

A tárgyak a segítőink, kiszolgálóink, amelyek vitathatatlanul sok problémánkat megoldják, de egyben uralkodnak is felettünk.