Rajk Júlia életrajza a XX. századi magyar történelem különös és tragikus politikai sorsfordulóit hordozza. Rajk Lászlóné, született Földi Júlia, személyes ellenségének tudhatta mind Rákosi Mátyást, mind Kádár Jánost, akik részt vettek férje, illetve a rehabilitálásért fellépő Nagy Imre meggyilkolásában.
Rajk Júlia 1945 és 1949 között jó néhány fontos politikai pozíciót töltött be. 1949-ben a bíróság ötévi börtönbüntetésre ítélte, gyermekét idegen néven állami gondozásba vették.
A börtönbüntetés letöltése után nevét a beleegyezése nélkül megváltoztatták. A rehabilitációért és férje eltemetéséért, emlékének megőrzéséért, valamint „saját nevéért” harcolt éveken át.
Megkérdőjelezhetetlen erkölcsi súlyával döntő szerepet játszott abban, hogy a politikai rehabilitációs folyamat, ha zökkenőkkel is, de haladt, és sikerül elérnie férje nyilvános temetését. Rajk Júlia egész életében harcolt a megkülönböztetés és az igazságtalanság ellen.
A „Júlia-féle szabadságakciók” az első valóban civil szervezet megalakításától, a bebörtönzött ellenzékiek védelmétől az abortuszjogszabályok szigorítása ellen indított aláírásgyűjtő akció megszervezéséig terjedtek.
Ennek a harcnak az állomásai, a börtönévek, a romániai fogság, a Nagy Imre-csoport: győzelmei és vereségei, vagyis Rajk Júlia élettörténete bemutatja, hogy megvalósítható-e a mindennapok apró harcain keresztül az utópia: az autonóm, a férfi világtól szabad nő, a „saját név” megszerzése.
Címkék
Most olvassa
Várólistán
Kívánságlistán
Elcserélné vagy eladná
Külső linkek
Nincsenek linkek.
Hasonló könyvek címkék alapján
- Germaine Greer: A kasztrált nő
- Szarka Klára: Fotográfia nőnemben
- Lévai Katalin: A nő szerint a világ
- Naomi Wolf: A szépség kultusza
- Rosalind Miles: Az idő leányai
- Van-e a nőknek történelmük?
- Rosi Braidotti: Egy nomád térképei (Feminizmus a posztmodern után)
- Női esélyegyenlőség Európában
- Andrea Feldman: A nők Horvátországban (Nőtörténelem és női művelődés)
- A nők migrációja Keletről Nyugatra (Társadalmi nem, mobilitás és azonosulás a jelenkori Európában)











