Még ​mindig Provence (Provence-trilógia 3.) 46 csillagozás

Peter Mayle: Még mindig Provence

A ​Provence-trilógia befejező darabjában Peter Mayle, aki már bejárta e vidék lenyűgöző tájait, és jól ismeri az itt élők olykor különösnek tűnő szokásait, most új ismeretektől bölcsebben, de a tőle megszokott könnyed stílusban osztja meg tanácsait olvasóival. A szarvasgomba-vadászat és a „zöldfülű” kertészkedés, vagy a világ legjobb dugóhúzójának bemutatásán kívül ezúttal még Provance fővárosába, Marseille-be is elkalauzol minket, ahol lakomázhatunk egy benzinkútból átalakított étteremben, beleszagolhatunk a parfümkészítés művészetébe, megismerhetjük egy jóképű hentes halálának történetét, és néhány tippet kaphatunk a lusta vasárnapok eltöltéséhez. De nem maradnak hoppon azok sem, akik az egyedülálló provence-i ínyencségek leírásai miatt kedvelik Mayle könyveit… „Provence még mindig gyönyörű… – írja a szerző. – A modern világ két veszélyeztetett árucikke, a béke és a csend itt még hozzáférhető.” És tegyük hozzá: a felhőtlen életöröm is, amely Peter Mayle soron következő Provence… (tovább)

Eredeti cím: Encore Provence

Eredeti megjelenés éve: 1999

Ulpius-ház, Budapest, 2005
254 oldal · ISBN: 9637253491 · Fordította: Juhász Viktor

matraimelinda>!
Peter Mayle: Még mindig Provence

Kedves könyv. A francia gasztronómia ízeivel, színeivel, kultúrájával szokásaival ismerkedhetünk meg. Könnyed, magával ragadó stílusban kalauzol a lenyűgöző tájakon az író. A szarvasgomba vadászathoz, az extra szűz olivaolaj termesztéshez, a békés, hétvégék eltöltéséhez is tippeket kapunk. A Provance trilógia egyes darabjai különálló olvasmányként, sorrendi kötöttség nélkül is szórakoztatóak.

giny>!
Peter Mayle: Még mindig Provence

Kétségkívül vannak benne érdekes részek is, pl. a látogatás Grasse-ba, a parfümkészítés fellegvárába, vagy a különféle olajfákról, olivaolajokról szóló leírás, de összességében azt éreztem, hogy Mayle már csak ismételgeti önmagát. Provence még mindig csodálatos, fantasztikus, meleg van, meg néha cudar idő, folyamatosan pompás ételekkel eszik degeszre magukat és legurítanak utána két üveg jófajta bort, és persze ott vannak szarvasgombával csencselők meg a pétanque-ozó kisöregek is.
A fordító valamilyen rejtélyes oknál fogva nem fordította le a francia mondatokat és kifejezéseket, illetve az Orrokat (parfümőröket) főállású szimatolókra :D sikerült magyarítania.

Greywind>!
Peter Mayle: Még mindig Provence

Talán a leggyakrabban olvasott Mayle könyvem. A legkedvesebb fejezetem (nem is csak ebből az egy művéből, hanem talán az összesből) a provence-i vasárnap délután eltöltésének módozatai. És persze itt is fellelhető a megszokott hangulat: az érzékletes és szeretetteli táj- és személyleírások (amiktől mindig Provence-ba utazni támad kedvem), és az ételek (amitől viszont a hűtőt fosztanám ki oda-vissza).

Balázs_Erőss>!
Peter Mayle: Még mindig Provence

A hangsúly áttevődött az evés-ivás területére, ami számomra egy picit fáj. Jobban örültem volna, ha további színes képeket és benyomásokat kapok az ottani életből. Kaptam így is, de nem annyit és olyat, mint amihez eddig hozzászoktam.

pulse>!
Peter Mayle: Még mindig Provence

Egész jó volt. Kicsit amolyan útikönyv-szerű.

meseanyu P>!
Peter Mayle: Még mindig Provence

Mayle-t olvasni mindig kellemes időtöltés, a könyvek során nagyon megszerettem Provence-t.

buktaildiko>!
Peter Mayle: Még mindig Provence

Én szerettem ezt az anekdota-füzért, de csak annak ajánlanám, aki tud franciául és érdeklik a provence-i ételspecialitások. Szerencsére én tudtam élvezni, viszont a fordítás tehetett volna valamit azért, hogy ne csak a Provence-ot ismerők értsék.

Szeszti>!
Peter Mayle: Még mindig Provence

Bár imádom az írót, de ez nem a legjobb könyve. Valahogy az első két rész után ebben már nem tudott újat mutatni, a másik két könyv hangulatát hozni. :(

juju>!
Peter Mayle: Még mindig Provence

Az első kötettől sem kaptam meg azt az életérzést, amit a Napsütötte Toszkána nyújtott, de azért jó volt. Most mégis belevágtam ebbe a kötetbe is, és az elején eléggé elcsüggedtem, mert ez meg közel sem volt olyan, mint amit vártam. Aztán elengedtem az elképzeléseimet, és belejöttem a könyvbe, élveztem is. Ez már nem az otthonteremtésről, hanem sokkal inkább a provence-i hétköznapokról, szokásokról, ételekről szól. Érdekes olvasmány.

Judy22>!
Peter Mayle: Még mindig Provence

Mayle könyveitől mindig megéhezem.
Hogy miről szólt a könyv?
Semiről és mindenről.
Egy szelet Provance, egy szelet Franciaország, szokásokkal, illatokkal, ízekkel.

lilaköd P>!

Ha létezik recept a hosszú, boldog életre, talán nem is több ennél – igyunk, együnk, legyünk vidámak. Legfőképpen legyünk vidámak.

lilaköd P>!

A parfüm sohasem véletlenül jön létre, hanem receptekből, gyakran igen bonyolultakból születik – a parfüm egyensúly az édes és a csípős között, különböző esszenciákból kevert koktél.

Kapcsolódó szócikkek: parfüm
rozsdabogár>!

Milyen kár, hogy a fényképezőgép nem képes megörökíteni az illatokat, mert egy remek, forró nyári nap Haute Provence-ban minden ízében van olyan emlékezetes, mint a napfénybe olvadó levendula- és zsályamezők látványa. Szikkadt föld és szikla, a gyógyfüvek fanyarsága, a meleg szellő, a fűszeres forróság illata – a táj lepárolt esszenciája. Egyszer minden bizonnyal ezt is palackozni fogják.

lilaköd P>!

És közkívánatra minden héten megülik a hétköznapi emberek ünnepét, amelyet más néven vasárnapi ebédnek neveznek.

lilaköd P>!

Szerintem nincs kellemesebb módja a bevásárlásnak egy provence-i piacon eltöltött két-három óránál, legalábbis én még nem találtam jobbat. A színek, a bőség zavara, a lárma a néha kissé különc eladók, az illatok kavalkádja, a kóstolónak kínált sajtszeletek, a falatnyi pirítósok vagy a tapenade mindez pompás szórakozássá változtatja a kezdetben kényszerű feladatnak induló reggelt.

lilaköd P>!

Pár levendulaszár egy palack olajban vagy ecetben igazi nyári ízt kölcsönöz az ételnek, amely egész évben kitart.

Kapcsolódó szócikkek: levendula
rozsdabogár>!

Az emberi test, mint a tudós koponyáktól hallhatjuk, olyan gépezet, ami a használattól fejlődik.Tétlen állapotban sorvadni kezdenek az izmok,és az egyéb mozgó alkatrészek is gyorsabban romlanak, mint folyamatos igénybevétel esetén

lilaköd P>!

És ki tudna elképzelni bármely étkezést egy-két pohár bor nélkül, természetesen a gyomor érdekében?

lilaköd P>!

A falusi élet hamar megtanított arra, hogy amit a kényelmen és a társasági életen nyerünk, azt a magánéletünk sínyli meg. Bárki, bármikor benézhet az ablakon, vagy kopogtathat az ajtón, és ezt nem lehet megúszni.

lilaköd P>!

– Mindenki azt eszik, amit akar – felelte –, úgysem számít. La vieillesse nuit gravement á la santé Az öregkor károsítja az egészséget. Kétség sem férhet hozzá.

Kapcsolódó szócikkek: öregség