A ​boldogság ára (Az édes anyaföld 1.) 22 csillagozás

Pearl S. Buck: A boldogság ára

A ​föld szimbolizálja az örök körforgást, a születést és a halált, ám aki elárulja azt, és hamis illúziókkal kecsegtető gazdagság alá rendeli az életét, menthetetlenül elvész.
A szegény parasztember, Vang Lung élete tele van viszontagságokkal, kemény munkával keresi meg a mindennapi betevőjét, s bár sokat nélkülözik, mégis mindenekfelett szereti a földjét. Egy napon kincsre lel, s ez egy csapásra megváltoztatja az életét. A szegény emberből gazdag földbirtokos lesz. De vajon a gazdagsággal együtt jár a boldogság is?
A regény betekintést nyújt a száz évvel ezelőtti Kína vidéki életébe és egy hanyatlásnak indult arisztokrata család végnapjaiba. Ám a könyv igazi ereje abban rejlik, hogy az emberi élet jelentőségét és tragédiáját vetíti elénk, amit a földkerekség minden részében és minden idejében átélt és át is él az emberiség.
Pearl S. Buck e regénye 1938-ban irodalmi Nobel-díjat és Pulitzer-­díjat kapott. A kötet a 40-es években jelent meg először magyarul, „Az… (tovább)

Az édes anyaföld címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1931

Tericum, 2014
352 oldal · ISBN: 9786155285417 · Fordította: Szám István
Tericum, 2010
344 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639633797 · Fordította: Szám István

Vang Lung

Lunemorte P>!
Pearl S. Buck: A boldogság ára

Mi a gazdagság: anyagi jólét vagy lelki biztonság? Tisztességes-e az, ha valaki meggazdagszik? Vajon ki él jobban: a szegény paraszt a földeken, aki minden fillérért megdolgozik saját maga vagy a gazdag földesúr, aki lassan azt is elfelejti, honnan is jött ő…?
Vajon át tudja-e örökíteni mindazt az élettapasztalatot egy ember az utódaira? Létezik-e a szerelem és ha igen, meddig tart? Létezik-e örök életig tartó szerelem és szeretet? Számít-e a korkülönbség két személy között? Szerethet-e valaki egyszerre több embert is? Az embernek feltétlenül tiszteletben kell tartania a rokonait vagy azért válogathat?

Kedvenc regény lett, változatos, fordulatos, meghökkentő, csodásan bemutatja a szerző a kínai kultúrát ezen a családregényen keresztül. Kíváncsi lettem az írónő többi regényére is.

hablaty P>!
Pearl S. Buck: A boldogság ára

Régebben olvastam, de most a saját kihívásom teljesítéséhez megírom az értékelést is.
Bár nem az a mai pörgős bestseller, számomra nagyon izgalmas olvasmány volt.
A kínai nép viszonya a földhöz az egyik alapvető témája a könyvnek, és minden e köré épül. Mérhetetlen szegénység…éhezés, a föld hátrahagyása, majd visszatérés, gazdagság, irigység, közben háborúk.
Közben érdekes szokásokkal is ismerkedünk… pl. 50 db tojást vásárolt az első fiú születésekr, amiket pirosra festve szétosztott a barátok és ismerősök között. A piros szín kiemelt szerepe, pl. a Buddha szobrot is piros papírral vonják be ünnepekkor.

Sonnenschein>!
Pearl S. Buck: A boldogság ára

Sajátos módon magával ragad. Sajátos módon, mert a regény alapvetően nem fordulatos, nem izgalmas, cselekményekben gazdag, miközben mégis az, ám számos e jelzőkkel illetett könyvhöz képest még az is monható lenne, hogy egysíkú és lapos. Aki azonban bizalmat szavaz a könyvnek, az maga is beláthatja, hogy ennek a könyvnek éppen ilyennek kell lennie ahhoz, hogy stílusosan izgalmas legyen, s magához bilincselje az olvasót.

Bővebben és szubjektíven: http://byblosbookz.wordpress.com/2011/04/30/a-boldogsag-ara/

Paracelsus>!
Pearl S. Buck: A boldogság ára

Mindig készülök B tervvel, ha könyvtárba megyek. Ez a könyv B terv volt, de az A terv hiánya miatt (nem kikölcsönözték, hanem egyszerűen nem volt a helyén, elnyelte a föld) ezt kölcsönöztem ki. A sors így akarta és cseppet sem bánom. Szerettem ezt a kissé lassan áramló élettörténetet. Különösen a föld megművelésének szeretetével tudtam azonosulni. Szép írás.

jdorka>!

Nem tudtam letenni.
Megdöbbentő az a rengeteg szenvedés amin keresztül megy Vang Lung és családja. Sokszor a könnyem kicsordult ahogy az éhezésükről és a nyomorúságukról olvastam. Ami viszont ledöbbentett, hogy mindezt elfelejtették és nem tudták megbecsülni egymást a hirtelen támadt szerencséjük után. A jólétbe már Vang nem foglalkozott a feleségével és elfelejtette mennyi áldozatot hozott érte és a fiaiért.

sztinus>!
Pearl S. Buck: A boldogság ára

Hümmögök, grimaszolok, mit is irjak. az eleje nagyon tetszett, imádom a kinai irásokat. aztán egy picit laposodott, ugy középtájt, és nagyon nem is tetszett utána már. nem tudom mi a hiba, én csak olvasó vagyok, nem irodalmár.
jó, jó, de mégsem ajánlom.akkor inkább lin yutang.

Teodoradorottya76>!
Pearl S. Buck: A boldogság ára

Rég olvastam ennyire jó könyvet. Megható és érzelmes, végig lekötött pedig nem rövid könyv. Az életről szól, hogy egyszer fent egyszer lent.Elvarázsolt a környezet, olyan érzés volt, mintha ott járnék az emberek között ugyanazon a tájon. Sok érdekes dolgot tanultam a kínai szokásokról és a kultúráról, ami mindig is érdekelt. Ami viszont állandó, az ember, az ember minden kultúrában azonos, a motivációk, a szenvedés, a gonoszság.

Lunemorte P>!

A halovány, okkerszínű alkonyatban fekete darvak zajos raja húzott el feje felett. Látta, amint a házát körbeölelő fák között eltűnnek, akár egy felhő. Dühösen futásnak eredt, s kapáját a feje fölött lóbálva úgy tett, mintha el tudná hessegetni őket. A madarak lassan ismét a magasba szálltak, és csak köröztek és köröztek a feje fölött. Vijjogva gúnyolták a föld tehetetlen, küszködő fiát, majd belerepültek az elsötétedő égbe.

hablaty P>!

Közelgett az új év ünnepe, minden házban lázasan készültek rá.
Vang Lung bement a városba, a gyetyaöntőnél vett néhány piros papírlapot, amelyekre arany tintával festették rá a gazdagság és a szerencse kalligráfiáit. A lapokat ráragasztotta szerszámaira, hogy a az újesztendőben társai legyenek, áldást hozzanak a munkában. Ragasztott papírt az ekéjére, az ökör hámjára, de ellátta velük mindkét vödrét is, az egyiket, amelyben a vizet vitte a földekre, s a másikat is, amelyet trágya hordásra használt. Házának ajtaja fölé piros, jó szerencsét hozó szalagokat akasztott, míg a bejáratot egy ügyesen kivágott, virágmintás papírfüzérrel övezte fel.
Piros papírból készültek házi isteneik ruhái is, amelyeket az öregember – remegő keze dacára – nagy gonddal vágott ki az anyagból.

Kapcsolódó szócikkek: újév · Vang Lung

Az édes anyaföld sorozat · Összehasonlítás