More ​Than This 13 csillagozás

Patrick Ness: More Than This

From ​two-time Carnegie Medal winner Patrick Ness comes an enthralling and provocative new novel chronicling the life — or perhaps afterlife — of a teen trapped in a crumbling, abandoned world.

A boy named Seth drowns, desperate and alone in his final moments, losing his life as the pounding sea claims him. But then he wakes. He is naked, thirsty, starving. But alive. How is that possible? He remembers dying, his bones breaking, his skull dashed upon the rocks. So how is he here? And where is this place? It looks like the suburban English town where he lived as a child, before an unthinkable tragedy happened and his family moved to America. But the neighborhood around his old house is overgrown, covered in dust, and completely abandoned. What’s going on? And why is it that whenever he closes his eyes, he falls prey to vivid, agonizing memories that seem more real than the world around him? Seth begins a search for answers, hoping that he might not be alone, that this might… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

Walker Books, 2013
410 oldal · ASIN: B00EOR0MD0
Candlewick, Sommerville, 2013

entropic P>!
Patrick Ness: More Than This

Nemtom, ez Black Mirror kamaszoknak?
De biztos csak azért, mert az elmúlt héten Black Mirror-maratont tartottam, mert még sose láttam korábban, de aztán megnéztem a Bandersnatch címűt, és utána már muszáj volt elkezdeni az egész sorozatot az elejétől, mert van ott minden, érfelvágós sötétség, emberek a technológia ellen vagy együtt vele, néha cinizmus, néha igazán gyengéd humanizmus, stb., meg még harc is van az idővel, mert mindjárt lejár a Netflix-próbahónapom, és nem akarok előfizetni rá, mert a franc se akar még sorozatfüggő is lenni, van már függőség így is épp elég, szóval gyorsan kell nézni, még egy rész van hátra, megnézem ma azt is, de aztán utána jó lesz már megint valami mást is csinálnom, na, közben azért elolvastam ezt a regényt is, ami szerintem Black Mirror kamaszoknak, csak filmben valahogy mégis szívesebben látom azt, hogy valami tök olyan, mint egy film, egy könyvben (vagy konkrétan ebben) viszont időnként halálra idegesítenek az olyanok, hogy „Regine már épp válaszra nyitotta a száját. Már pont válaszolni készült. Már majdnem válaszolt. De akkor. Akkor. Jött a robbanás!” Váhááháááá! Nem vagyok meggyőzve. Nem vagyok lenyűgözve.
Egyébként nem rossz regény, a témái tök érdekesek, de a stílusától hülyét kapok. (Meg az olyanoktól is, hogy az állítólag lengyel szereplő időnként tök jól és idiomatikusan beszél angolul [tudom, hogy filmekből tanult angolul, de akkor is], másik időnként meg hirtelen azt se tudja, hova tegyen határozott és határozatlan névelőket [oké, hogy ez mintha tényleg minden szláv anyanyelvűnek probléma lenne, de csak ettől még nem hangzik ez a szerencsétlen szereplő lengyelnek]. Na, mindegy.)

Aerandir>!
Patrick Ness: More Than This

Az elején többször majdnem abbahagytam. Számítottam a sötét hangulatra az írótól, de volt néhány olyan jelenet, ami elsőre teljesen céltalan ijesztgetésnek meg bosszantásnak tűnt. Én pedig nem horrort akartam olvasni. De aztán mindig kimagyarázta valahogy, hogy az nem is úgy van, vagy ha mégis, erre feltétlenül szükség van. És feltett még egy kérdést, amire meg akartam tudni a választ. Tehát folytattam. És végül nem bántam meg.
Számomra teljesen új volt ez az elképzelés, a megvalósítása meg aztán pláne. Nem gondolná az ember, hogy lehet érdekfeszítő történetet írni úgy, hogy a könyv felében csak egyetlen szereplő van, és később is szinte csak azért vannak a többiek, hogy neki hátteret meg környezetet adjanak. Mégis sikerül ezt elérnie az írónak. A történet izgalmas és rettentően elgondolkodtató. Egy idő után nem lehet letenni, mert mindenáron tudnunk kell, hogy most akkor mi a csuda ez az egész. Bár az igaz, hogy néha kicsit túlzásba viszi a sejtelmeskedést és a megválaszolatlan kérdéseket. Engem nagyon idegesít, amikor egy szereplő ugyanúgy nem ért semmit, mint én, de hirtelen megvilágosodik, mindent megért, és elrohan. Néha kedvem lett volna rákiabálni a főszereplőre, hogy ne rohanjon sehová, és ne azt mondogassa, hogy „tudom, tudom”, hanem azt, hogy mit tud.
Hasonló apró, de meglehetősen bosszantó momentumokból volt még néhány. Például a mindig visszatérő főgonosz. De gondolom, hogy ezeket direkt így találta ki Ness mester.
Nem mondanám, hogy bosszantott, viszont elég furcsa volt, ami végül kikerekedett a történetből. Nem pont erre számítottam az eleje és a fülszövege alapján. Kicsit becsapva éreztem magam, mintha feltett volna egy izgalmas kérdést, aztán kibújt volna a válasz alól. Persze teljesen jó ez a válasz is. Senki sem tudja, mi történik a halálunk után, ezért nem mondhatom, hogy az író becsapott. De mégis… Van valahol egy váltás a könyvben. Mintha a vége valami máshoz tartozna. Nem ugyanarra a kérdésre ad választ, vagy legalábbis nem ugyanolyan mélységben.
Még néhány szó a benyomásaimról: a hangulata olyan volt, mint a többi Ness-könyvnek, amit olvastam. Néha a Szólít a szörnyre hasonlított, de gyakrabban a Chaos Walking-trilógiára. Olyasmi korúak a szereplők, az események stílusában is van sok hasonlóság. Például a nehéz körülmények, éhezés, sebesülések, menekülés, bujkálás, az élet értelmén gondolkodás. Gyakran viszont Seita Parkkola Vihar című könyvét juttatta eszembe. Az is hasonlóan sötét hangulatú, és abban is vannak hasonló elemek. Ezeken kívül még a Mátrix és a Terminátor okozhatott nagy traumát az írónak gyerekkorában, hogy most ilyeneket ír.

Helyna IP>!
Patrick Ness: More Than This

Hűha. Túl sok minden kavarog a fejemben ahhoz, hogy értelmesen leírjam. Mi volt ez a könyv? Mi volt ez a vége?! És én most mit kezdjek ezzel az egésszel pontosan?!
Nem a sci-fis vonal vagy a misztikus magyarázatok voltak a lényeg. Nem a nagy felfedezések (amik persze igen hatásosan voltak adagolva) és talán tényleg nem is az, ami az utolsó oldalak után történhet (igyekszem dühös lenni a végére, hogy így ott hagyott, hogy csak úgy eldobott magától, de nem megy. értem, hogy miért). Mert nagyon sokrétű sztori, több különleges témát is érint, amiket rendkívül ügyesen sző össze. Hozzáteszem, az írásmódja is megragadó, hangulatos, drámai – fizikai nehézséget jelentett, hogy megszakítsam az olvasást.
Talán egy újraolvasás segítene, hogy helyre rakjam (bár ahhoz elég fájdalmas a történet), de lehet, hogy csak ülepednie kell. De igen. Igen. There is always more. Köszönöm.

(Regine-t, Tomasz-t és Seth-et pedig megőrzöm itt a szívem csücskében, azt hiszem)

Véda P>!

A book… it’s a world all on its own too. A world made of words, where you live for a while.

Kapcsolódó szócikkek: könyv