Négy ​szél Erdélyben 27 csillagozás

Passuth László: Négy szél Erdélyben Passuth László: Négy szél Erdélyben Passuth László: Négy szél Erdélyben Passuth László: Négy szél Erdélyben

Báthory ​István portréja nyolc éven keresztül köszöntötte a fejedelem által alapított kolozsvári főgimnázium lépcsőin felfelé igyekvő ifjú Passuthot. A fejedelem arcáról – úgy hírlett – le lehet olvasni a sors erélyeit. „Láttad-e ma Báthoryt?” – kérdezgették egymást az iskola diákjai, valójában tanáraik aznapi hangulata iránt érdeklődve.
A Négy szél Erdélyben című regény tehát nemcsak a jelentőségében Báthory Gáborhoz és Bethlen Gáborhoz mérhető fejedelmet örökíti meg, hanem Passuth ifjúkorának egyik emblematikus figuráját is. Báthory kora, a XVI. század – mintegy az iskolásévekhez hasonlóan – a nagy válságok és merész kezdeményezések időszaka. Mindaz, ami egy évszázaddal később, Bethlen Gábor uralkodásának idején megvalósult, valójában már ekkor elkezdődött. Erdély viszonylagos önállóságát sem a Habsburg-ház, sem a törökök nem fenyegették, és ha rövid időre is, de megszilárdult a központi hatalom. Mindennek persze ára volt: le kellett verni a Békes-féle lázadást, meg kellett… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1957

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kincses Könyvek

>!
Athenaeum 2000, Budapest, 2007
566 oldal · ISBN: 9789639797062
>!
Athenaeum, Budapest, 2007
672 oldal · ISBN: 9789632930664
>!
Szépirodalmi, Budapest, 1975
522 oldal · ISBN: 9631504700

3 további kiadás


Kedvencelte 1

Most olvassa 4

Várólistára tette 22

Kívánságlistára tette 9


Kiemelt értékelések

btunde P>!
Passuth László: Négy szél Erdélyben

Nehéz ezt korrekten értékelni. Míg a korábban olvasott könyvében (A mantuai herceg muzsikusa) kifejezetten tetszett a részletgazdag leírás, itt rettenetesen untam, és zavart. Olvasás közben aztán rájöttem, hogy nem a leírás részletessége zavar, hanem, hogy ilyen sok oldalon keresztül kell olvasnom, amit magam is nap mint nap tapasztalok, hogy a magyaroknak nincs szükségük ellenségre, itt vannak ők maguknak saját maguk. És micsoda fájdalom, az a kevés ember, aki meg nem ilyen, az elmegy külföldre. Úgy látszik, ez is hagyomány. Megértem az író rokonszenvét Báthory István személye iránt, de nekem így nem teljes a portré. Nekem jobban tetszett volna, ha ezt összefoglalja 30-40 oldalban, és ír mondjuk 300 oldalt arról, milyen volt lengyel királyként. Azt azért elérte, hogy utána járjak más módon.

1 hozzászólás
milcsi>!
Passuth László: Négy szél Erdélyben

Korhű ábrázolás a késő reneszánsz Erdélyről. Báthory István élete fejedelemmé választásától lengyel királlyá koronázásáig. Érdekesek visszaemlékezései a Padovai egyetemi évekre (aminek örökké szerelmese maradt, de az író személyes kötődése Olaszországhoz is egyben), és bécsi bebörtönzésére, majd eljutunk a szentpáli események, és a törökkel való állandó politikai lavírozások után a lengyel trón megszerzéséig. Szerepet kapnak a történetben a korszak nagy egyéniségei, mint például Balassi Bálint. Ezt Passuth a szokott, ma már más történelmi regényekben nem igazán olvasható csodálatos nyelvezettel írja le. Nagyon jó, hogy Passuth csak a magyar történelmet taglalja, és Báthory további életét meghagyja a lengyel krónikásoknak. Akinek ez az írói hozzáállás, illetve máshol nem olvasható nyelvezet nem nyeri meg tetszését, annak nem biztos hogy az íróban kell keresni a hibát.

GeoMaileR >!
Passuth László: Négy szél Erdélyben

Nagyon kell szeretni és tisztelni Passuth László munkásságát, hogy legyen kitartása az embernek végigolvasni ezt a könyvét. Igazából öt év krónikája ez a mű, Báthory István erdélyi fejedelemmé választásától lengyel királlyá koronázásáig. Ez a jeles magyar államférfi nagyszerűt alkotott, csak nem a magyar, hanem a lengyel történelem részeként. Az írói utószóból kiderül, leginkább kolozsvári történelem tanára iránti tiszteletből és a méltatlanul elfeledett fejedelem előtt tisztelegve íródott a könyv. Mindig fúj valahonnan a szél, így volt ez 50 évvel Mohács után is, amikor már Buda sem volt magyar város, és elárasztották a „magyar magyarok” több más vidék mellett Erdélyt is, ahol az ott lakó szászok, székelyek, románok, magyarok vezette gyulafehérvári fejedelmi udvarba egyszerre fújt Bécs, Isztambul, Velence és Krakkó felől is a szél.

halint>!
Passuth László: Négy szél Erdélyben

Legnagyobb kedvencem lett Passuth, részben ennek a regénynek köszönhetően…

5 hozzászólás
chajni>!
Passuth László: Négy szél Erdélyben

Báthory vitathatatlanul kiemelkedő személyiség volt, ez a Passuth könyv is tetszett, közelebb hozott a korhoz, mint bármelyik történelemkönyv.

BarbieB P>!
Passuth László: Négy szél Erdélyben

Ismét elvétettem az olvasási sorrendet, és az idősebb Báthory életéről szóló könyvet hagytam későbbre. A cselekményre ez ugyan nincs hatással, de több utalás is történik a Sárkányfogban a nagy elődre, Báthory Istvánra. Unokaöccse, Báthory Zsigmond valóban csak halvány árnyéka a legendás Mátyás királyhoz hasonló uralkodói kvalitásokkal bíró erdélyi főúrnak. Báthory Istvánt a korszak (16. század) legígéretesebb uralkodójaként ábrázolja Passuth, olyasvalakinek, aki méltó lehetne a magyar trón visszafoglalására is. Csak ne lenne a török… meg a Habsburg… meg úgy az egész megosztott, viszálykodó erdélyi társadalom. Nem is csoda, hogy Báthory kapva kapott a lengyel királyi cím lehetőségén. A könyv idáig kíséri életútján, a koronázási ceremónián veszünk búcsút ettől a művelt, karizmatikus és intelligens férfitől. Azt már más forrásokból szedtem össze, hogy uralkodását a lengyelek az ország fénykorának tartják, katonai sikerek és nyugalom jellemezték ezt az időszakot… még egy magyar, aki máshol kamatoztatta a tehetségét.
https://litfan.blog.hu/2022/01/18/passuth_laszlo_negy_s…

manu0217>!
Passuth László: Négy szél Erdélyben

Újabb utazás a történelemben. Amit ha tanultam is, lefelejtettem. Passuth visszahozta. A stílusa nekem annyira egyedi, különleges… szeretem!

Pasa_István>!
Passuth László: Négy szél Erdélyben

Most így utólag, és (bár nem szeretek hasonlítgatni) összehasonlítva Móricz Erdély trilógiájával, az egy kicsit jobban tetszett.
A szokásos részletes leírások tetszenek.
Nekem Passuth a XX.századi Jókai Mór..(ha lehet ilyet mondani)


Népszerű idézetek

btunde P>!

nagyságod szénája van a legszárazabb rétre kiterítve.

322. oldal

forElle>!

„…aki belekapaszkodott a szabadságba, az utat választotta, sorsától menekül.”

btunde P>!

Az öregek sokat láttak, mindegyiken sokszor keresztülszántott századának tenger barázdája. Az öregek tudták, hogy eben vett birtok nem szokott sokáig egy kézben maradni: az átok rossz trágya: okosabb, ha csendesen megülnek az ősin, a kuporgatva szerzetten, mintha fejedelmi kegyből hullajtott domíniumra vadásznak, melynek kastélyában éjszakánként felrémlenek fejetlen kísértetek.

293-294. oldal (Szépirodalmi 1964)

GeoMaileR >!

Kegyeskedjenek soha el nem múló bölcsességükkel megtenni mindazt, ami szükséges.

btunde P>!

– Tudod-e, öreg, hogy a boldogult fejedelem bűneitekért mérte rátok a büntetést?
– Minden úr, ha sírba tér, viszi örömét s haragját. Az Úr úgy kívánja, hogy minden király a népekkel elölről kezdje. Ne tápláljon szívében senki felé haragot. Így vagyon-e, uram?

60. oldal (Szépirodalmi, 1964)

btunde P>!

De itt, Fehérvárt: az ország szívében gyűlik a baj s nem török, nem vallon, nem örök garázdák, hanem úgy, minként Meneius Agrippa meséjében – egy s azon test tagjai lázadoznak egymás ellen.

128. oldal (Szépirodalmi 1964)

Baki P>!

Mintha bálványok lennének, úgy ülnek mereven, mozdulatlanul – hárman Báthoryak.

(első mondat)

GeoMaileR >!

Itália: örömök kertje, ha valaki érti a szavát, s erszénye tele van aranyakkal.

67. oldal (Szépirodalmi, 1957)

GeoMaileR >!

Olyan kicsiny birodalom ez, mint egy herbárium: megtalálhatod benne a jó füvet s a rossz gazt, magvasat, egynyárit, évelőt… Ez az ország.

143. oldal (Szépirodalmi, 1957)


Hasonló könyvek címkék alapján

Wass Albert: Kard és kasza
Bánffy Miklós: Darabokra szaggattatol
Jósika Miklós: Az utolsó Bátori
Kozma Mária: Borsosméz
Méhes György: Kolozsvári milliomosok
Hunyadi Csaba Zsolt (szerk.): Utolsó bástyánk: Erdély
Eginald Schlattner: Vörös kesztyű
Kabai Nagy Lajos Márton: II. Rákóczi fejedelem kalandos élete
Kemény Zsigmond: Zord idő
Lesznai Anna: Kezdetben volt a kert