!

Hősöm tere 105 csillagozás

Parti Nagy Lajos: Hősöm tere

„Elhallgatott, hosszan csóválta a fejét, nézett be a szobámba a vállamon keresztül. Szép kis szoba, sóhajtotta, príma lakályos. Kis lakáj a nagy Duna mentében, hehe. Azért ő se tisztára vajbunkó ám klasszikusokban! Majd meglátom. És, nézzenek oda, micsoda egy panorámajellegű a kilátás. Szabadság térre és satöbbire. A téma az utcán haver, ugye? Fölpumpáljuk, megírjuk. Mert az embernek mindent szabad, ugye? Egyelőre, főemlőském, mondta, egyelőre, ami nem mindörökké.”

Eredeti megjelenés éve: 2000

eme MP

Egy faktumi tény, hogy kedvelem a disztópikus írásokat. Az is faktumi tény, hogy rég olvastam ilyen nyelvi sziporkába, humorba és iróniába bújtatott kőkemény odamondást. Odamondást az igazságfolytonos felelősség és jövőfolytonos fajhaza nevében és érdekében világgalambságról ábrándozóknak – a világ palomistáit egyesíteni igyekvő minden palomista mozgalomnak. Fajtársak igyekezetének, akik a fajjövő biztosítékát keltetőkben és fajbeültetésben látják. Azoknak, akik nem rettennek vissza egy kis szárnybeültetéstől (igaz, kizárólag galamb-kompatibilis, ultraspeciális, mirigymentes idombőrrel rendelkezők esetében alkalmazzák), ha a fenti megoldások mellett a Red Bull sem érné el a kívánt hatást. Mert szárnyak mindenképp kellenek. Elengedhetetlenek. De nem akármilyen szárnyak. A Csejkoszki sirályszárnyak elvetendők, nem kell híggalamb-, sem faszkakukkszárny sem, a szervezet kilökné magából. Kizárólag ébredő, friss szárnyak kellenek. Meg Tubica Cézárok, akik szilárd hite és meggyőződése: senki nem alávalóbb a másiknál, legföljebb fölébb. Ezért kell a Szárnyalás Háza is és néha egy kis dunáztatás. De most coki a víznek meg a gályának, mert az árja az úr, karomkeresztes barna pizsamában. Meg ami van még: hulla a Balatonban. Méghogy hullám? Hullámzó? Olyan nincs. Csak hulla. Voltál és nincsesz. Rághatod a búzagumit.
Basszáj, ezek megnőttek. Vagy az ország ment össze. Galamb! Hajnal hasad! Tisztabúzát kívánnak. Szemenszedettet. Becsipegeted? Vigyázz, még szárnyad nő tőle, oszt repülhetsz meg burukkolhatsz!

szigiri P

– Tudod, miért utálom a galambokat?
– Nem. Miért?
– Mert nem tisztelik, hogy én vagyok a csúcsragadozó! – mondta a kollégiumi szobatársam és hessentett egyet és utánarúgott egy – a Ferenciek terén sétáló – galambnak, ami komótosan elhúzódott előle, igazolva állítását. Ez valamikor 2000 körül történt, lehet Parti Nagy innen merítette az ihletet. De inkább lehet, hogy nem. Mármint az ihlet nem, mert ez megtörtént, így ahogy elmondtam.

Gyűlölöm a galambokat, ha írtam volna egy állatmesét, tuti a galambok meg a lajhárok lennének a rosszfiúk. Ennek ellenére továbbra sem tudom Pati Nagy prózáját felmagasztalni. Nem tudom miért, a versei alapján kellene, de mégse megy.
Túl népszerű lett már ez a nyelvi játék, túl közhelyes. Esterházy finomabban csinálta, kevesebb játék, kicsit több érthetetlen rész és ezzel, mint a szülinapos, lett „bölcsebb is talán”. Amióta az összes internetes újság (origo, index, 444, stb.), újblogger (nézzétek csak ezt pölö http://herizonford.tumblr.com/post/49940122085/a-nemzetkozi-eszpresszougyek-tortenete) meg Uj Péter így ír, önmagában már közhelyé lettek a próza mint táj, a nyelv mint cél, az abszurd mint egyetlen világos dolog jelszavak.

Elég ebből egy-két flekk, nekem tömény, mint a konyakos meggy rummal, erőltetett, mint a fajvédők hatalomátvétele. Jobb szeretem, ha rókatárgyakról, meg szódalovaglásról ír. Az szerintem jobban áll neki. Sárbogárdi Jolántól eltérően ez még hosszú is volt. Lassan olvasni meg nem láttam értelmét. Így szégyen, nem szégyen, idén ez lett az első könyv, amit félbehagytam a háromnegyede után. Majd még befejezem, de már jobban szenvedtem, mint a palomisták közé keveredett duplahősünk.

Annamarie

Nem mernék mélyebb elemezgetésbe merülni, mert azt hiszem sokkal több minden van ebben a könyvben, mint amit az én galambnyi agyacskám felfogni képes. Viszont a hangulat, a humor és az egész bizarr társaság belém égett. Orwell-i utóérzéseim, és nyomasztó félelmeim vannak.
Akármennyire is nem az én stílusom ez a könyv, azért tisztán érzem, hogy Parti Nagy Lajos kivételes író. Mind a stílusa, mind az ötletei és humora egyedi és összehasonlíthatatlan.
Az író és a főhősének összemosodásának ötlete már Maugham Színház című könyvében is magával ragadott, Partinál még észveszejtőbbre sikeredett.

danaida

abcúg, galambdúc,
Parti Nagy te miket tucc!?

nem szokásom nagyon titkolni, PNL nekem nagy-nagy kedvenc de psszt, mert a padlásunkra a szobám felett befészkelt burukkfamília már régóta gyanús nekem és hát sose lehet azt tudni, vannak itt furcsaságok, ami azt illeti
mindenesetre ez jó volt, nagyon is, nemigazán emlékszem olyanra, hogy egy ilyen fekete mármint tartalmilag, bár engem a könyv már a papírborító alatt feltáruló koromfeketeségétől kezdve beszippantott disztópia ennyiszer megdolgoztatta volna a rekeszizmokat abszurditásával és nyelvi sziporkáival, legfőbb erényének pedig talán azt tartom, hogy nem tudnék egyet kiemelni, nagyon jól összerakott írás ez, PNL nem okozott csalódást
kedvenceltem is, naná, Tubicaazégbenazőőőőőőőőőőldlevelesbokorból..azt hitted majd nem, mi…

Maya

Hogy röviden összefoglaljam: dacára a dacárandóknak, egészen a satöbbiig menően nagyon élveztem ezt a könyvet. „Anyag, mi? Mehet novellába, mi? Kicsit fölvizezed és hadd menjen, mi?”
És loptam belőle egy jó gondolatot: „ha mindenki rendfenntartó lesz, nem lesz többet rendetlenség” – holnap ki kell nevezzek valahol egy pár rendfenntartót.

_Andrea_

Utazás közben olvastam, vonaton, az állomáson, meg mikor nem bírtam elviselni a tételeimet. Határozottan kellemes volt a könyv világába menekülni a nyelvtörténet elől.
So… Imádom a madarakat, a galambokat sem utálom, és határozottan szórakoztat a tény, hogy hatalomátvételre készülnek. A swifti szatíra még e fantáziadús csavarral sem emelné a könyvet mondjuk az Izomtibi-féle rémség fölé, amiben végülis nyelvi humor szintén van, – csak az itt sokkal gazdagabb, – ám a leginkább Babits Gólyakalifájára emlékeztető kettős hős és az e kapcsán a történetbe szövődő metaszempontú nyavalygás sokat dob a regény állagán.
A könyv stílusa kellően mély és rétegzett, az ízléstelenség mellett némi költőiség is belefért, és azok a Parti Nagyra jellemző plasztikus képzettársítások… Avh… Életunt, sokat látott, (vagy csak magukról sokat gondoló) önjelölt és hivatalos irodalmároknak kitűnő eledel. A cselekményről nem mondanám, hogy fordulatos, de az nem is cél. Szeretem a posztmodernt. :3
(A könyv kapcsán realizáltam, hogy Parti Nagynak köze lehet a Taxidermiához. Ha ez így van, – nekem azok a novellák kellenek és most.)

Frank_Spielmann I

Hát, fajmajomkáim, én bevallom, bele voltam(vagyok?leszek?) esve a Rencikébe. Hát faszkakukk legyen a nevem, ha nem ő a legjobb nő a világon. A tollai meg a kloáká… na persze ilyen nagy közönség előtt erről nem burukk, mert én is úrigalamb vagyok, ugyebár. Nem szeretem ugyanis az olyan csajokat, akik nagyon töltöttgalambok (olálá!), bár volt már egy-kettővel dolgom, de csak amolyan szükségmegoldások voltak. Tetszett a tolluk, na.

Egyébként meg az olyan szárnyasbetéteket se nagyon csípom, akikre ránézel, és szemüveg kell, hogy öt méterről meglásd, mert olyan vékony, mint egy ilyen ultramodern laptop.

Há de nem így van, basszáj? Mert abba ti biztosak lehettek, hogy szerintem ez így van, és aki szerint meg nem, annak ott a Balatony Lajoska ugye, kitömetlek, kakadúkám, ugye? Vagy a liftakna. Na de azt úgyse nem akarjátok, igaz-e? Megröptetlek, hogy a galambdúc adja a másikat, na, diktálom. Írjad, basszáj, mer húslift.

Na. Mit is akartam? A micsurinomba, annyit tollászkodtál, hogy elfelejtettem. Ja meg üzenem a Parti Nagy nevű fajmajomnak, hogy jó volt a könyved, basszáj.

metahari

Mindenkinek, aki politizálásra adja vagy akarja adni a fejét – a biharipokolbéla tankönyv előtt – elolvastatnám… Remekmű, igaza van a fülszövegnek.
¤
„guanóházi grillstrici”
„a tett halála az okos tojás”

lencsemate

Egy kedves barátom Parti Nagyból írta a szakdogáját, szóba került, mondtam, hogy én nem szeretem (versek, novellák alapján), végül mondom elolvasok egy regényt is tőle. Nagyon akartam utálni ezt a könyvet, hogy majd jól elhordom mindenféle szarnak, mert ez meg az… Aztán elolvastam két nap alatt és nem azt mondom, hogy leestem a székről, de azért ez egy elég jó könyv, pedig ritkán viselem el egy egész regényen keresztül az ilyen szintű abszurdítást. És ha valaki nagyvonalakban elmondja, hogy mi a könyv cselekménye akkor azt mondom rá, hogy kortársmagyar übermodern baromság, miért nem írnak normális regényt?! aztán ez meg működött, nem is kicsit…

krlany I×+SMP

Továbbá a jövő olajágát nem lehet finggal letörni, azért fáradni kell, küzdeni, nekiugrani újra meg újra.

Kapcsolódó szócikkek: jövő
szöszmösz

Tudod te egyáltalán, kérdezte, hogy ki vitte az olajágat Noénak a bárkába, hogy jól van, öreg, vége van az özönvíznek, lehet törülközni?
Na ki, kérdezte Rencike pikírten.
A galamb, mondta Tubica. És mi körözött Jézus Krisztus feje felett, amikor megkeresztelkedett a Jordán folyóban? Galamb! Nem sas vagy papagáj, te szárnyasbetét, nem ám, ordított fel Tubica a búzafelfújt szürkés romjai fölött, hanem galamb! És mit mondott a tanítványainak, ha veszekedtek? Legyetek, baszki, szelídek, egyszerűek, mint a galambok. És semmi flanc, meg minden héten kuvaiti ajakfény és csőrhidratáló. Krisztus a mi ékes szavú szellemi gerlénk.

Evione

Pedig milyen puha, szép téli szó ez, hogy >>kommandóskocsi<<, mint a sült gesztenye vagy a bélmosónő.

verdeleth MP

Lényeg a lényeg, senki nem alávalóbb a másiknál, legföljebb fölébb.

Why_Doboz

Jönnek a télnek zordon hawai,
hol van a nyár már, a szép tavalyi,
mikor elhúztak, mind el Hawaii,
sültek a trópus tejbenvajai.
Tubicáéknak nem volt más baja,
csak az ellátás, a mismás kaja,
örökké bambusz, banán, papaya,
hogy égnek állt a Tubica haja,
és így szólt: Renci, ma az Anny-bálon
az egyik bokszos pincért felzabálom,
nem bánom én, ha AIDS-es is leszek.
Te csak ne szarj be, édes kannibálom,
mondta az asszony, előbb megabálom,
s a grill-sós vízbe óvszert is teszek.

Rits P

S mennyi könyv, sóhajtotta, bár én ne higgyem, hogy ő is nem tudna annyi könyvet írni, mint a szar. Mert tudna. Többet is, ha volna ideje. Csak ne tennék ilyen kibaszott zsúfolttá a lakást!

csend_zenésze

Isten tudja, hogy mi okból, talán a dekadens, fajalapú természetem miatt, én szívesen elnézegetem az őszt, ahogy zörög a levélbőr és csorog a lombokon az erőspista vöröse.

metahari

Azt hiszem, a saját szememmel akkoriban több garázdaságot nem láttam, ennyit pedig mindenki lát. Ronda hely a világ, Kelet-Európában pedig egy ezredvégi metropolis, egy ilyen összehányt szürkeállomány különösen érdes és türelmetlen, őrültek, fanatikusok és angyalok lakják, mint mindannyiunkat.

csend_zenésze

Nem egy nagyon okos teremtés, hanem ösztöni, és sajnos mindentől eldobja az agyát, aztán kész a baj. Olyanokra szokott rá, mint a melltartó vagy a Kiskegyed.