Folytassa, ​Jeeves! (Jeeves 3.) 109 csillagozás

P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves! P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves!

Attól kezdve, hogy Jeeves belép Bertie Wooster életébe, és rendkívül hatékonyan kikúrálja másnaposságából, Bertie el sem tudja képzelni, hogyan is tudott létezni nélküle azelőtt. Jeeves minden téren nélkülözhetetlenné válik: szerencsétlen Bertie-t megszabadítja számtalan nagynénjének karmai közül, valamint a rámenős lányoktól és a hívatlan vendégektől. A csodával határos módon képes mindenkit kihúzni a csávából. Egyszóval Jeeves a komornyikok gyöngye.

Ejnye Tóbiás! címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1925

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vidám Könyvek Európa

Ciceró, Budapest, 2004
270 oldal · puhatáblás · ISBN: 9635394578 · Fordította: Révbíró Tamás
Európa, Budapest, 1991
300 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630752182 · Fordította: Révbíró Tamás · Illusztrálta: Hegedüs István

Reginald Jeeves · Bertram Wooster · Bingo Little (Pöttöm Bingo)

P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves!

Ez most nagyon tetszett, nagyon jókor jött! Sokat nevettem rajta, kedvelem az angol humort. Igazi kedélyjavító volt, épp rám fért. :)

Leoni I>!
P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves!

Közlekedési eszközökön való önszórakoztatáshoz csak akkor ajánlom, ha tökéletes pókerarccal, hatékonyan tudtok „befelé” fetrengeni a röhögéstől.

Kathleen>!
P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves!

A megszokott színvonal, megszokott fordulatokkal, Jeeves eszével és Bertie… bájával. Külön tetszett az utolsó történet, végre Jeeves szemszögéből!

modus_operandi>!
P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves!

Az angol humor nagy mestere ez a Wodehouse! Nem volt pillanat, amikor ne mosolyogtam volna el magam az enyhén agyalágyult Bertie-n és Jeeves-en. Az utolsó fél csillag levonás csak azért, mert az előzőhöz képest kicsit kevéske humor volt, de az utolsó szösszenet, ami Jeeves szemszögében íródott..valami fenomenális volt!

klaratakacs P>!
P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves!

Azt hiszem jobban szeretem a Wodehouse regényeket, mint a novellafüzéreket. nem mondom, hogy nem szórakoztatóak, sőt végre megtudhattuk hogyan került Jeeves Bertie háztartásába, de nekem joban bejön a regény forma. (Nemcsak Wodehousenál, egyébként is)
A 10 történetes könyvből kirajzolódik Bertie nem létező karakteres jellemének rajza, a teszetosza, ám jólelkű, szórakozásának élő emberé, aki képtelen beszédet mondani, reagálni helyzetekre, de minden hülyeségre rávehető, legyen az gyerekmegőrzés, lopás, lakáskölcsönadás… Persze olyan segítséggel, mint Jeeves sima ügy.
Az utolsó írás Jeeves szemszögéből mutatja be azt a nagyon érdekes úr és szolga viszonyt, ahol az igazi irányítás sokkal inkább Jeeves kezében van. Ekkora szellemi fölénnyel nem is nehéz.
Wodehouse-t pedig az ilyen leírásokért továbbra is imádom: „… és bár nem nevezhető vadul izgalmas településnek, számos előnye van. A napot a vízben és a homokon tölti az ember, eset meg kisétál a partra a szúnyogok közé. Este kilenckor bedörzsoli a sebeit, és ágyba bújik. Egyszerű, egészséges élet;”

P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves!

Egyik reggel arra ébredtem hogy nekem Wodehouse-t kell olvasnom, amúgy gyakran vannak ilyen „reggeli ötleteim” és azt figyeltem meg hogy általában be is szoktak jönni. Így ezt sem bántam meg. Ez az első könyvem az írótól de biztos hogy nem az utolsó. Volt hogy a szituáción volt hogy a leíráson nevettem. (Érdekes hányféleképpen lehet leírni hogy valaki bemegy egy szobába :)). A főszereplő, Bertram Wooster tipikusan az a figura aki még a cipőjét se tudná normálisan bekötni egyedül, úgyhogy körülbelül e probléma köré épül az egész történet. Néha már kicsit ismételgette önmagát (mindenkinek a nagynénjével van valami baja) de ettől függetlenül tetszett, kicsit emlékeztetett a Rejtő könyvekre is. Bizonyára Wodehouse az angolok Rejtő Jenője…
(Amúgy fura, de nemrég olvastam a Zabhegyezőt és abban is körülbelül ugyanígy beszélt Holden (ilyen stílusban) és ott is első szám első személyben íródott a történet úgyhogy önkéntelenül is párhuzamot vontam a két történet között és az jutott eszembe hogy talán Holden-nek is kellett volna egy inas hogy szerencsésebben ki tudjon jönni a helyzetéből).

Doro>!
P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves!

Szerintem ebben a kis kötetben csak az tud csalódni, aki megint egy egybefüggő történetet szeretne olvasni Bertie Wooster és Jeeves életéből. Merthogy ez a könyv több kis novella egybefűzése.
Wodehouse azonban a régi, már legalábbis ami a humorát illeti. Szétröhögtem az agyam néhol (és elég sok ilyet ki is filéztem idézetekben). Zseniális, ahogy ez a tökkelütött Bertie érvelni próbál néha. Vagy ahogy a hasonszőrű buggyantakat maga köré vonzza. Szórakoztató, könnyed, rövid: igazi nyári olvasmány.

A_albiel>!
P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves!

Jajj de jó volt egy kis ilyet is olvasni. Bertiet nagyon bírom. Kicsit egyhangú volt egy idő után, de azért nagyon jól el lehet szórakozni rajta, ha nem egyszerre akarjuk elolvasni az egész sorozatot.

nyusznyusz>!
P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves!

A humor nagymestere Wodehause. Nem lehetett letenni. Nem volt olyan egyetlen sora sem, ahol ne nevettem volna.
10 történetből áll, ami közben is megismerhetjük Bertie Wooste mindennapjait, minden hülyeségre rávehető jellemét, önfenntartása miatt mindenre képes főleg ha mindent Jeeves tesz helyette, „áldásos” tevékenysége miatt mindig válsághelyzet alakul ki, jöhet Jeeves…
Egyszóval Jeeves a komornyikok gyöngye.
Nem csalódtam. Nyilvános helyre TILOS! (ha nem akarod, hogy mindenki téged nézzen, miközben fetrengve röhögsz)

Szibériaitigris>!
P. G. Wodehouse: Folytassa, Jeeves!

Wodehouse könyvei közül alapvetően jobban szeretem a regényeket. Ebben a kötetben változó színvonalú Bertie Wooster-történetek olvashatók, nos, nem lett a kedvencem. Vannak nagyon humoros történetek, máskor egy-egy mondat, de végigolvasni fárasztónak éreztem. Azért Jeeves továbbra is az egyik kedvenc Wodehouse-figurám.

Lélle P>!

– Nem kérne egy tojást vagy valamit? Vagy egy kis kolbászt vagy valamit? Vagy valamit?

80. oldal, Jeeves és a hívatlan vendég (Európa, 1991)

Kapcsolódó szócikkek: Bertram Wooster
Quiconque>!

Jeeves vetült elő az ebédlőből, és a szőnyegen materializálódott.

Quiconque>!

– A terv, amelyet javaslandó vagyok, a siker szempontjából meghiúsulhatatlan, ám ami az ön számára hátrányt jelenthet, némi financiális ráfordítást igényel.
– Azt mondja – fordítottam Corkynak –, hogy van egy bomba ötlete, csak drága.

SteelCurtain>!

– Értem – gondolkodott el Biffy. – Csak az az egy baj van, hogy az én családomban nincs elmebeteg.
– Egy se?
Szinte hihetetlennek éreztem, hogy valaki teljesen egyedül, minden segítség nélkül ennyire hülye legyen.

145. oldal, Biffy zűrös ügylete (Ciceró, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: elmebeteg · hülye
colorstar>!

Most, hogy eljutottunk a dolog centrális gócközpontjához, pillekönnyű önbizalmam jó része ellebegett tőlem.

ppeva P>!

Nem árulok el titkot, Jeeves, ha tudatom, hogy ő meg én kimutatkoztunk egymásnak. Nem vagyunk többé beszélő viszonyban.

ppeva P>!

[…] Anglia kicsi ahhoz, hogy Agatha nénivel együtt éljen benne az ember, ha egyszer a néni igazából elindul a hadiösvényen.

ppeva P>!

Ahogy ott álltam magányos hotelszobámban, és megpróbáltam magam megkötni a fehér nyakkendőmet, életemben először jutott eszembe, hogy seregnyi ember él a világon, akinek inas nélkül kell boldogulnia. Mindig úgy gondoltam Jeevesre, mint valami természeti jelenségre, de hát, úgy éljek, ha belegondolok, biztos, hogy egy csomó srác van, akinek magának kell kivasalnia a ruháját, akinek senki se hozza be reggel a teát satöbbi. Tudják, ez eléggé ünnepélyes, komoly gondolat volt. Mit akarok mondani, azóta meg tudom érteni, milyen félelmetes nélkülözésben van részük a szegényeknek.

colorstar>!

Tudni fogják, mennyire meg voltam borulva, ha elmondom: hajszál híján fehér nyakkendőt vettem a szmokingomhoz.

Jeeves sorozat · Összehasonlítás