Végzet, ​szabadság és a lélek 4 csillagozás

Osho: Végzet, szabadság és a lélek

„Az élet nagy kérdései” sorozat az egyén életében felmerülő legfontosabb kérdésekre összpontosít. Minden egyes kötet örök és mindig időszerű vizsgálódásokat és fejtegetéseket tartalmaz személyes értelem- és célkeresésünk létfontosságú témáival kapcsolatban, a lelki életünkre és létminőségünkre jellemző kérdésekre helyezve a hangsúlyt.
Ennek az izgalmas sorozatnak az első kötete, a „Végzet, szabadság és a lélek” olyan mélységesen emberi kérdéseket boncolgat, mint például: Valóban létezik-e olyasmi, hogy „lélek”, és ha igen, mi az? Hogyan illeszkedik be a képbe a karma fogalma? Van-e az egyén életének valami különleges értelme vagy célja?

A kötet egy eredeti Osho-beszédet is tartalmaz. Ez a DVD módot ad az olvasónak, hogy egyenesen a forrásból tapasztalja meg Osho közvetlen bölcsességét és humorát.

Édesvíz, Budapest, 2011

Szelén>!

Sétálni mész, sétálsz, tettél egy reggeli sétát. Már maga a nyelv is -hogy azt mondjuk „sétálsz” -gondot okoz; magában a nyelvünkben rejlik a probléma. Ahogy kimondjuk, hogy valaki sétál, abban a pillanatban feltételezzük, hogy van egy bizonyos személy, aki sétát tesz – a sétáló. Hogyan lenne lehetséges a séta, ha nincs valaki, aki sétál? -kérdezzük.
Buddha viszont azt állítja, hogy sétáló nem létezik, csak sétálás. Buddha szerint az élet nem dolgokból áll, hanem eseményekből.
[…]
Tegyük fel, hogy egy folyót látsz magad előtt! Ez a folyó tényleg létezik, vagy csupán a mozgások összessége? Ha kivonod belőle a mozgást, megmarad vajon a folyó? Mihelyt a mozgás megszűnt, a folyó is eltűnik. Nem arról van szó, hogy a folyó mozog – a folyó nem egyéb, mint maga a folyás.

Dormeck>!

Egyvalamiről ne feledkezz meg. Bármi idéz is elő benned változást, az jó!

Szelén>!

Ha az ember egy kicsivel tudatosabbá válik, az első teendője az lesz, hogy elégeti az összes történelemkönyvet.

Dormeck>!

Semmit sem hozol magaddal e világra, egy dolog tehát bizonyos: semmi sem a tiéd.

Szelén>!

És az alapvető feszültség abban áll, hogy nem teszed meg, amit meg kellene tenned.

Purpur>!

Ha mélyen lehatolsz önmagadba, úgy fogod érezni, hogy odabenn minden csupán a külvilág része. A tested kívülről származik, a gondolataid kívülről érkeztek, de még az „énedet” is másoktól kaptad. Ezért rettegsz úgy mások véleményétől – mert teljes mértékben ők tartják ellenőrzésük alatt az énedet. Bármely pillanatban megváltoztathatják a rólad alkotott véleményüket. Az énedet, a testedet, a gondolataidat egyaránt másoktól kaptad, tehát mi rejlik odabent? A külvilág egymásra rakodó rétegeiből állsz. És ha ezzel az úgynevezett személyiségeddel azonosulsz, mely teljes egészében másoktól származik, akkor számodra minden eleve elrendeltetett.

Purpur>!

A jól végzett munka szívbéli békességet hoz: az ember úgy érzi, a létezés lényegéből vette ki a részét.

Purpur>!

Valahányszor megjelenik a szabadság, káosz tör ki, azonban e káosz értékes, hiszen csakis belőle születnek csillagok.

Kapcsolódó szócikkek: szabadság
Purpur>!

A vallás számomra azt jelenti, hogy a lényegemből kiindulva élek, hiteles és őszinte vagyok.

Purpur>!

A csend a kérdés. A csend a válasz. A csend a végső igazság.