A ​boldog herceg és más mesék 329 csillagozás

Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Egy csalogány halálra sebzetten dalol egy szerelmes ifjúért. Egy köztéri szobor arcán könnyek gördülnek alá, leveti aranyköpenyét, drágakődíszeit, és a szegényeknek ajándékozza. Egy gyerek megtagadja az anyját, s ezért sorsa mindaddig bünteti, amíg keservesen meg nem bánja vétkét… Oscar Wilde, a ragyogó tollú, irónikus dandy ezekben a gyönyörűen szomorú mesékben a másik, a nagyon sebezhető oldaláról mutatkozik meg. A boldog herceg több mint száz éve jelent meg először, olvasói mindmáig felnőttek és gyerekek egyaránt.

Oscar Wilde: A boldog herceg címen is megjelent, amely a többi történetet is tartalmazza

Eredeti megjelenés éve: 1888

Magvető, Budapest, 1998
214 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631421449 · Fordította: Lengyel Balázs

Chöpp >!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Szeretem Oscar Wilde szomorkás meséit. Gyakran elolvastam őket.
A boldog herceg olyannyira a legkedvesebb, hogy fennhangon képtelen vagyok elolvasni, hacsak nem úgy, hogy bőgök, mint egy szopós borjú és taknyom-nyálam egybefolyik.
Mivel ez nem túl szép látvány, nem is gyakran kísérletezem vele.

gabiica P>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Ezek a mesék nagyon különlegesek voltak. Volt, amit már ismertem korábbról, de nagy része teljesen új volt számomra. Meglepően tetszettek ezek a szomorkás történetek, hiszen mindegyik hatalmas tanulságot hordoz magában. A kedvencem mindenképp a címadó A boldog herceg történet volt. Megható, szívszorító, és csodálatos. Egyszerűen tökéletes volt.

Ildiko_Szabo_2 P>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Nagy a hiányosságom, de nem tudtam, hogy Oscar Wilde meséket is irt. A címben legalábbis ez szerepel. De ezek számomra nem mesék, hanem novellák, ráadásul szomorú novellák. Gyerekeknek nem biztos, hogy nagyon olvasgatnám, túl sok a halál és a szomorúság. Nekem felnőttként nagyon tetszett.

Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Végre egy élvezetes olvasás. Amikor boldogsággal tölti el az embert, ahogy a szeme átgördül a szavakon. Mosoly ül az arcán, mert minden jelző, szó,
ott van a helyén. Nem is tudná elképzelni máshol.
A tartalom, a tanulság,soha meg nem kopik.
Hívőknek és hitetleneknek is tökéletes. Egy csodálatos író csodálatos műve.

Paulinusz_Tünde P>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

„A házban, ahol kemény szív lakik, örökös a hideg.”

Továbbra is kedvencem a Boldog herceg, egyben az egyik legszívfájdítóbb is. Mindegyik mese megmutatja rút orcánkat, sajnálom, hogy ilyenek vagyunk. Másik kedvencem a A halász meg a lelke és a A csillagfiú.
A mesék szomorkásak, különlegesek, néha megvágnak minket, belénk csípnek, de ez így van jól.
Megérdemeljük.

Éva_Bátka>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Még mindig bedőlök ennek a „boldog” címnek… :-))
Legelső találkozásom a könyvvel, talán 8-10 évesen volt. Anyu ült az ágyam mellett és alvás előtt olvasta nekem. Miután két estét is egymás után hangosan végigbömböltünk a sötétben, elengedtük a könyvet. :D
Hazudnék, ha azt mondanám, 30 évvel később sokkal jobban bírtam. :-)) De most már tovább tudom olvasni.
Az egyik legszomorúbb könyv ez, amivel találkoztam. A maga igazságaival, a szépségével, az emberi gyarlósággal, a szeretettel, az önfeláldozással, sok tanúsággal.
Azt hiszem, bármikor is olvasom majd újra, mindig megfacsarítja a szívem és belül mélyen üt.

tamachan>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Keserédes történetek ezek tele varázslattal, kegyetlenséggel, jószívűséggel, és persze tanulsággal. Oscar Wilde stílusa egyszerűen elbűvölő, az ember szinte érzi a rózsák illatát, a ruhák selymességét, az ételek ízét. Néha már émelyítően bő lére engedi a leírásokat, az ember majdnem hogy beleszédül, de pont ezért ragadja meg az olvasót a kötet, és tartja benn. Amik nem tetszettek leginkább az illusztrációk voltak, mert alig voltak hűek a leírtakhoz, sokszor teljesen ellent mondott nekik off, arról nem is beszélve, hogy inkább barátságtalannak és visszataszítónak találtam ezt a kivitelezést, de ez nyilván embertől függ.

Polygon, 1967
130 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630278693 · Fordította: Lengyel Balázs
oldmoviegirl01>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Mesék érett olvasóknak. Mesék az önfeláldozásról, a barátságról, az emberi értékekről, önzésről, a boldogság kereséséről. Szomorkás, tanulságos tündérmesék(?)…

Vacskamati78>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Fáj, ahogy Wilde meséit olvasom. Még Andersen történeteinél is jobban.
Ennyire élesen látni, ennyire megérteni és leleplezni az embert, ilyen gyönyörűen leírni, hogy aztán megbocsájtva könnyezzük meg a történetben magunkat, nem tudja senki rajta kívül.

Dinah>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

A boldog herceg az egyik legcsodálatosabb mese (?), amit valaha írtak.
Mindenkinek el kellene legalább egyszer olvasni!

AfterEight>!

– Szeresselek? – kérdezte a fecske, mert kedvelte az egyenes beszédet,
mire a nádszál mélyen meghajolt.

kalypso>!

– Az a zug, amit szívből szeretünk, az a világ […]

tessa64>!

Mint a legtöbb ember, ő is azt hitte, ha valamit újra és újra, hosszan ismétel, végül igaz lesz.

66. oldal, A híres-nevezetes rakéta

psn >!

– Sok szép virágom van – mondta –, de mégis a gyerek a legszebb virág.

AfterEight>!

A diák fölnézett a fűből, oda hallgatott, de nem értette, mit mond neki a csalogány,
mert csak olyasféle dolgokról tudott, amelyekről a könyvek beszélnek.
De a tölgyfa megértette[…]

kalypso>!

Az utazás csodálatosan kiműveli az embert és elsepri az előítéleteit.

dorottya_k>!

Én mindig csak magammal törődöm és mindenkitől elvárom, hogy így tegyen. Ezt nevezik rokonszenvnek.

Kapcsolódó szócikkek: szimpátia / rokonszenv
encus625 P>!

A házban, ahol kemény szív lakik, örökös a hideg.

A csillagfiú c. novella, 188.oldal

tamachan>!

És a mi kórusunk olyan elbűvölő, hogy az emberek ébren virrasztanak az ágyban, úgy hallgatják. Bizony, épp tegnap hallottam, hogy a gazda felesége mondta az anyjának, a szemét se tudja lehunyni éjszaka miattunk. Jó tudni, hogy az ember ilyen népszerű.