Múlt ​a jelenben 3 csillagozás

Ormos Mária: Múlt a jelenben

Lehet-e magyar történelmet írni egyetemes történelem nélkül? Meg lehet-e érteni a Magyarországon és a Magyarországgal történteket a nemzetközi környezet számbavétele nélkül? Hol van Magyarország helye Közép-Európában, Európában és a világban? – ezeket a kérdéseket feszegeti új esszékötetében Ormos Mária. A válaszkeresés közben taglalja a nyugati világban folyó politikaelméleti vitákat, értekezik a politikai sikerről, a demokráciáról, a liberális eszmerendszerről, a szocialista alapelvekről, a mai baloldali politikáról, a rendszerváltásról és hátteréről, a szélsőségekről, a huszadik századi hadviselésről, az európai szellemirtásról, a bűnbakkeresésről és a szerecsenmosdatásról, valamint a szuverenitásról, különös tekintettel a 16-21. század magyar történelmére.

>!
Kossuth, Budapest, 2013
304 oldal · ISBN: 9789630975216

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

pável>!
Ormos Mária: Múlt a jelenben

Az egykori MSZMP KB-tag „szakpolitikus”, akinek életművéből évről évre nyomon követhető, hogy a kommunista diktatúra felpuhulásával párhuzamosan hogy vált az ún. Horthy-rendszer megítélése a tömény fasisztából éppen csak hogy korlátozott demokráciává (vagy valami effélévé), nos, most ő utólag megírja, miképp változott folyamatosan a Horthy-kor megítélése Kádár alatt, hála a szakmai hitelességüket sosem vesztő történészeknek…

Meg persze elég sok mindenről szó esik: világ- meg modern kori magyar töri, meg afféle politológia, hogy mi is a jobb-bal, hogy mit mit jelentenek a szociál- és keresztény előtagok pártnevekben, stb. Elég tarkabarka: egyszerre magánvéleményeket tartalmazó esszék és unalmas jegyzet-szerű írások. Akit bármelyik emlegetett téma érdekel, bőven elég, ha ezt a stóc aljára teszi és igazi szakkönyvekhez fordul. Summa summárum: inkább csak egy akadémikus fiókban összegyűlt jegyzetei, forgácsok egy életmű vége felé.
(2013k.)


Népszerű idézetek

cassiesdream>!

…Károlyi pártja és ő maga elsősorban retorikai múlttal rendelkezett, de gyakorlati politikai tapasztalatai nem voltak. […] 1918 késő őszén […] a tragikus helyzeten vélhetően egy politikai zseni sem igen tudna gyökeresen változtatni. […] Ekkor már úgyszólván mindegy volt, hogy milyen szándékú és milyen képességű ember áll az ország élén. […] és amit Károlyit illeti, […] a káoszban képtelen volt rendet tenni, […] Még kevésbé sikerült megszervezni egy használható haderőt, de a jelek alapján hinni lehet, hogy e kérdés fontosságát és mibenlétét Károlyi egy ideig nem is értette meg. […]
[Károlyi Mihály] – minden jóhiszeműsége és szándékai ellenére – a legkevésbé sem volt alkalmas a drámai helyzet kezelésére, mert naiv volt, befolyásolható volt, és nem rendelkezett sem kellő politikai tapasztalatokkal, sem politikusi vénával.
[…] hosszú emigrációjában sem tagadta meg jóhiszemű eszméit, amelyek ekkoriban már téveszmékké minősültek át, amelyeket alátámasztott a mély sértettség is mind a magyar uralkodó körök, mind a szociáldemokraták irányában. […] [mindez] csak aláhúzta, hogy Károlyi nem politikusként gondolkodott.

66-68. oldal (A poltikai siker mibenlétéről)


Hasonló könyvek címkék alapján

Fenyvesi Katalin (szerk.): A holokauszt és a családom
Zelei Miklós: Itt állunk egy szál megmaradásban
Radnóti Sándor: Az üvegalmárium
Domonkos László: Nagyenyedi ördögszekér
Korcsog Balázs: A magyar géniusz I.
Barabás Klára: A történelem körhintáján
Zrínyi Miklós: Gróf Zrínyi Miklós prózai munkái
Sándor Iván: Vízkereszttől Karácsonyig
Beke Sándor (szerk.): Székely útkereső
Zichy László: Nobel-díjas az istálló falán