Egyperces ​levelek 17 csillagozás

Örkény István: Egyperces levelek Örkény István: Egyperces levelek Örkény István: Egyperces levelek

A Levelek egypercben – remek olvasmány. Az úgymond „mellékesen” született szövegek ugyanazt a pontosságot, megformáltságot, lendületet, szellemességet hozzák, amit Örkény más írásaiból már megismerhettünk. Olvashatjuk egyvégtében, akár egy szórakoztató életregényt, de belelapozhatunk itt-ott, gyönyörködhetünk az egyes írások humorában, játékosságában, bölcsességében.

Eredeti megjelenés éve: 2004

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Örkény István művei Palatinus

Palatinus, Budapest, 2012
Palatinus, Budapest, 2004
Szépirodalmi, Budapest, 1992

Ezüst P>!
Örkény István: Egyperces levelek

Örkény levelezését azért (is) jó, olvasni, mert ugyanaz a hangvétel és humor jellemzi, mint írói munkásságát. Legyen szó a hadifogolytábor és az otthon között – a döcögős kézbesítés miatt – végtelen lassúsággal csordogáló híradásokról, szerelmes sorokról (amiket még a szempillarák fenyegető réme sem állíthat meg) vagy a gyerekekhez írt szórakoztató levelekről (hihetetlen, mennyire leleményesek ezek az írások, és számomra külön emeli az értéküket, hogy Örkény, bár nyilván szem előtt tartja, hogy gyereknek ír, abszolút mellőzi a gügyögős infantilizmust), mindegyikből egyformán nagy élmény mazsolázni.

Azt hiszem, egyszer az életében minden ember szeretne kapni egy örkényi stílusban megírt levelet. Nekem legalábbis biztosan bearanyozná a napom.

Kicsibogár>!
Örkény István: Egyperces levelek

Örkényt olvasni még mindig szívmelengető. Abszurd stílusa és humanizmusa a mai napig különleges. Ebben a kötetben író társaival, első és második feleségével folytatott levelezésein keresztül nyerhetünk bepillantást az író életébe, gondolataiba, értékrendjébe.
Jó érzés volt látni pénteken, hogy a BME-n egy hallgató épp Örkény Drámák kötetét olvasta, megmelengette a szívem. Most épp fontolgatom kicsit, mivel folytassam Örkény műveinek megismerését vagy épp felfrissítését :)

evol>!
Örkény István: Egyperces levelek

Minden elismerésem Radnóti Zsuzsáé, hogy így összegyűjtötte és felépítette ezt a sokféle anyagot, ami valóban hűen jellemzi Örkényt. Nehéz annál valóságosabb életrajzot elképzelni, mint amit ő fest saját magáról.
Nagyon tetszett.
Irigyeltem a levelek címzettjeit, hogy ilyen barátjuk/kollegájuk volt.

BookShe>!

Élet és halál kérdése, hogy az ember húsz és harminc közt mit olvas. Ezt nekem is megmondták, mikor húszéves lettem, de én sem hittem el

Kapcsolódó szócikkek: olvasás
zs_renike>!

Se operába, se hangversenyre nem nagyon járok. Mostanában a hasoncsúszásra és az emberölésre fektetem a hangsúlyt.

Ezüst P>!

Csak te légy most egészséges, és a gyerekekkel ne legyen baj, és légy jókedvű, legföljebb levágják a lábamat, akkor is téged foglak körülugrálni fél lábon. Ma már olyan műlábakat csinálnak, hogy táncolni lehet velük és a levágott végtagot kívánságra a beteg spirituszban hazaviheti a gyerekeinek játszani. Legalább csend lesz, amíg a lábammal foglalkoznak.

csicsagatya>!

Ezen a világon már minden mérhető, csak érzelmeink hőfokát nem jelzi a műszer.

csicsagatya>!

Ez egy nagyon furcsa, szelíd és boldog szerelem, amely attól kapta talán a varázsát, hogy mindketten tudjuk, hogy halálra van ítélve, egy nap vége kell hogy legyen, a természet rendje szerint, és az nem lesz jó.

csicsagatya>!

[…] nincs édesebb nevetés, mint a régi fájdalmakon való.