A ​köpönyeg / A revizor 30 csillagozás

Nyikolaj Vasziljevics Gogol: A köpönyeg / A revizor Nyikolaj Vasziljevics Gogol: A köpönyeg / A revizor

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Diákkönyvtár Szépirodalmi

Európa, Budapest, 1978
144 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630711990 · Fordította: Makai Imre, Mészöly Dezső, Mészöly Pál
Európa, Budapest, 1974
152 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630702673 · Fordította: Makai Imre, Mészöly Dezső, Mészöly Pál
Európa, Budapest, 1972
156 oldal · puhatáblás · Fordította: Makai Imre, Mészöly Dezső, Mészöly Pál

Bleeding_Bride IP>!
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: A köpönyeg / A revizor

A revizort már több ízben, különböző társulatok feldolgozásában is láttam színpadon, így olvasva nem sok újat tartogatott. Sőt, beismerem, hogy tavaly mikor n-edik verzióban is megnéztem már egyenest untatott az a helyzetkomikum, amire az egész darab épül, mert már annyiszor, annyiféle- formában lehúzták a bőrt róla. De, nem is én lennék, ha nem lennék teljes paradoxon, mivel továbbra is egyik nagy kedvencem és biztos, ahogy annyiszor váltok jegyet, ahányszor színházban felelevenítik eme művet :D

A köpönyeg novella már keményebb dió. Értem én a mondandóját és a lényeget, nem igaz hogy nem, deeee nekem ez így sótlan és nonsence. Nem rossz, ha a sorok mögé nézve elemzek, de azért ez a végkifejlet amolyan sületlenség, na.

anesz P>!

borító: 3
tartalom: 5
stílus: 4
szereplők: 4
élmény: 4
mondanivaló: 4

A köpönyeg: Szemléletes társadalomrajz. Mennyit küzdünk valami megszerzéséért, ez milyen értékes a mi szemünkben, míg a többség mennyire nem méltányolja! Az igazságtalanság, a hatalmaskodás, a szükségtelen lekezelések tarkítják a képet. Szomorú, hogy ebből a szempontból sem változott sokat a világ!

A revizor: Kicsit más csattanóra számítottam. Hasonlít a másik két drámára, amit ebből a korszakból olvastam. Úgy látom, a szokások, a fordulatok mind a két szerzőnél nagyon valósághűek és életszerűek lehettek. Itt is megjelenik a feljebbvalók felé a nyalizás, közben pedig a lefelé taposás. Ez a kétszínűség igencsak bicskanyitogató, de általánosan elfogadott magatartásforma.

Értem, hogy miért Gogol az alap az orosz írók között (" Az ő köpönyegéből bújtak ki…")

barbyeegirl>!
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: A köpönyeg / A revizor

Nekem kimaradt a kötelező olvasmányok közül. Most egy jó kihívás kapcsán kutakodtam a polcon és így került a kezembe. Nem bántam meg, tetszett a stílus, a nyelvezet és a történetek is.

Black_Angel>!

Így hát – hogy elkerüljünk mindenféle kellemetlenséget – legjobb lesz, ha a szóban forgó ügyosztályt egy ügyosztálynak nevezzük.

Black_Angel>!

abba a kellemes állapotba merült, amelynél remekebbet ki se lehetne találni az orosz ember számára, vagyis abba az állapotba, amikor semmire se gondol az ember, de a kellemesnél kellemesebb gondolatok mégis maguktól másznak a fejébe, megkímélik attól a fáradságtól, hogy keresse, kergesse őket.

Black_Angel>!

És ez a szegény fiatalember eltakarta arcát tenyerével, s azután is, egész életén át, sokszor összerettent, amikor látta, milyen sok embertelenség van az emberekben, milyen sok vadság és durvaság rejtőzik a finom nagyvilági külső alatt

sweetbrownie21>!

Hlesztakov: Bevallom, az irodalom olyan nekem, mint másnak a levegő.

A_mordályos_nyul P>!

Jaj, hallotta-e, hogy Cseptovics beperelte Varhovinszkijt? Elém került az ügy: most aztán hol az egyiknél, hol a másiknál vadászom – pompás élet.

A_mordályos_nyul P>!

Azt az ócska kerítést, ott a csizmadia mellett, szedjék szét azonnal, és verjenek a földbe cövekeket, mintha valami építkezés készülne. Nem árt az ilyen hűhó: hadd lássák, milyen tevékeny a polgármester! Szent isten! Majd elfelejtettem: ott a kerítés mellett van vagy negyven szekérre való szemét. Micsoda ronda város! Mihelyt valahol felállítunk egy emlékművet, vagy akár egy közönséges kerítést, hogy, hogy nem, de másnapra már valóságos szemétdombot hordanak köré.

A_mordályos_nyul P>!

Aztán ha a revizor úr megkérdez valakit a legények közül, hogy megvan-e elégedve, a válasz az legyen: „Igenis, nagyságos uram, mindennel meg vagyunk elégedve.” Aki elégedetlen mer lenni, annak velem gyűlik meg a baja!

A_mordályos_nyul P>!

Olykor lehetett látni a szemén, hogy nagyon szeretett volna bekapcsolódni valami érdekes beszélgetésbe, vagy belevegyülni valamelyik csoportba, de mindig megtorpant arra a gondolatra: nem lesz-e túlságosan sok az ő részéről, nem lesz-e ez nagyon bizalmas, és nem fogja-e csorbítani tekintélyét.

A köpönyeg