Nemtudomka ​Napvárosban (Nemtudomka 2.) 29 csillagozás

Nyikolaj Nyikolajevics Noszov: Nemtudomka Napvárosban Nyikolaj Nyikolajevics Noszov: Nemtudomka Napvárosban Nyikolaj Nyikolajevics Noszov: Nemtudomka Napvárosban

Bizonyára sokan olvasták a szerző Nemtudomka csodálatos kalandjai című könyvét. Hüvelyknyi kis hősünk ezúttal újabb kalandra indul Pöttyömpöttyel és Lucskos Loncsossal együtt. Útjuk célja Napváros, a picurkák országának csodálatos városa. Nemtudomka olyan autón utazik, amely földön, vízen és levegőben egyaránt gyorsan robog, forgó házakat csodál meg, sakkautomatával kel versenyre, és megcsodálja az ingyenes málnaszörp-automatát. A három picurka remekül érezné magát Napvárosban, ha nem történnék meg a baj… De megtörténik: Nemtudomka, aki egy varázspálca boldog birtokosa, szamárrá változtat egy picurkát. Az igazi baj azonban akkor kezdődik, amikor Nemtudomka jóvá akarja tenni hibáját, és picurkává változtat három igazi szamarat. Ebből aztán annyi galiba szármázik, hogy csak a jó öreg varázsló tud rendet teremteni. Addig azonban az olvasó sokat izgul, és szívből derül Nemtudomka napvárosi kalandjain.

Eredeti cím: Незнайка в Солнечном городе

Eredeti megjelenés éve: 1958

Móra, Budapest, 1979
276 oldal · ISBN: 9631115534 · Fordította: F. Kemény Márta
Kárpáti / Móra, Budapest / Uzsgorod, 1975
276 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631102491 · Fordította: F. Kemény Márta · Illusztrálta: Heinzelmann Emma

and_rea P>!
Nyikolaj Nyikolajevics Noszov: Nemtudomka Napvárosban

Nekem kimaradt gyerekkoromban Nemtudomka kalandjai, így a nosztalgia-faktor sincs meg. És sajnos nem is tetszett annyira. (Lehet, ehhez már túl felnõtt vagyok? Jajj ne!) És szerintem nem azért, mert rög†ön a 2. résszel kezdtem (sajnos az elsõt nem tudtam beszerezni), mivel az elején össze is foglalják az elsõ könyvbeli kalandokat, itt meg teljesen más a történet. Egyszerūn Nemtudomka nem egy szimpi karakter, nem tudtam megkedvelni, és nem azért mert rosszaság és csínytevékenységeken jár az esze, az legyen meg minden kisfiúban. De durva és aggresszívan beszél nemcsak Loncsossal, de Pöttömpöttyel is? Nagyon nem szép dolog.
Tele van tanulságokkal, többek között minden gyerek megtanulhatja a mosakodás fontosságát. :)
A „mūszaki” részek végülis cukik voltak, gyerekként biztos én is málnaszörppel hajtott autóról álmodoztam volna.

ppeva P>!
Nyikolaj Nyikolajevics Noszov: Nemtudomka Napvárosban

Egy kicsit gyengébb, mint az első kötet, a Nemtudomka csodálatos kalandjai. De ha az csillagos ötös, az ötöst még ez is megérdemli!

ÁrnyékVirág>!
Nyikolaj Nyikolajevics Noszov: Nemtudomka Napvárosban

A Nemtudomka csodálatos kalandjait meg sem közelíti, nekem gyerekként unalmasabbnak, felnőttként újraolvasva pedig megmosolyogtatónak tűnt. A szovjet világra jellemző technikai vívmány-mánia Nemtudomka kis világába is belopózott :)

csikosarpad>!
Nyikolaj Nyikolajevics Noszov: Nemtudomka Napvárosban

Elsős általános iskolai évem végén kaptam jutalomkönyvként. Nagyon megszerettem, s akkor elhittem, hogy a szódavízzel meg lehet hajtani egy autót :)

mályva>!
Nyikolaj Nyikolajevics Noszov: Nemtudomka Napvárosban

Az első kötet könnyebben olvasható, talán több benne a „tanulság” is, meg a felnőtteknek szóló kikacsintás. Ezt viszont érdekes módon jobban szereti a lányom -egyébként a Nemtudomka az, amit többedszerre akar esti mesének, más mesékkel még ilyen nem volt -. Tetszik neki ez a -szerintem -"vernei" világ a találmányokkal. Nekem is megvan az az élmény, hogy ennek hatására sokat rajzoltam, fantáziáltam mindenféle járműveket, házakat : )
Szóval a két könyv valahogy két teljesen másfajta érzésvilág, olvasmányélmény, de mindkettő kedvenc lett.

Schuler_Zsófia>!
Nyikolaj Nyikolajevics Noszov: Nemtudomka Napvárosban

Nagyon szeretem! Ez alsó tagozatba pl. simán mehetne kötelezőnek, fejleszti a kreativitást és környezettudatosságra nevel, vegyük csak a málnaszörppel működő autót vagy a könyvszínházat…

Wish>!
Nyikolaj Nyikolajevics Noszov: Nemtudomka Napvárosban

Rengetegszer olvastam és nagy bánatom volt, hogy a többi része soha nem volt benn a könyvtárban.

Zimmermann_Gyula>!
Nyikolaj Nyikolajevics Noszov: Nemtudomka Napvárosban

Gyermekkorom legszebb könyve. Amióta az eszemet tudom, ez mindig ott volt a polcomon. Ami valahogy furcsa volt, mert háromévesen már olvastam, s akkor még nem volt kiskönyvtáram…

Akkor még nem láttam bele semmi szovjetet vagy valami, inkább csak azt, hogy jó könyv, meg hogy tetszik. csak a húgomat rá tudnám venni, hogy elolvassa…

Nemtudomka sorozat · Összehasonlítás