Graffiti 7 csillagozás

Öt kontinens utcaművészete
Nicholas Ganz: Graffiti

A Graffiti World alapmű. Egyedülálló módon világítja meg a graffiti lényegét, és tárja elénk sokszínű megjelenési formáit az utóbbi harmincöt év során, közben pedig elkalauzol minket Amerikába, Európába és földünk csaknem valamennyi szegletébe. A világ több mint 180 művészének 2000-nél is több alkotását mutatja be a könyv, amelynek frissessége és átfogó jellege csaknem egyedülálló. Nicholas Ganz saját, közvetlen tapasztalatokon alapuló észrevételeit a művészektől vett idézetekkel vegyíti, s egy, a graffiti világát belülről ismerő szakértő szemével tekinthetjük át a különféle irányzatokat, és követhetjük végig az egyes stílusok fejlődését. Így nyerünk összképet arról a folyamatról, melynek révén a graffiti az lett, ami: világjelenség.

Eredeti cím: Graffiti World

Cartaphilus, Budapest, 2008
376 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632660332 · Fordította: T. Bíró Katalin

ms_moly>!

Nicholas Ganz: Graffiti Öt kontinens utcaművészete

ízelítőnek jó, vagyis sok művészre rákerestem neten a könyv alapján, DE
a szokásos csapdába esik: túl sokat akar,
a képek egymás hegyén hátán, szinte fáj a szemem, ahogy nézem,
ahelyett, hogy ennyire átfogó képet igyekezne adni, lehetne kevesebb művész, és több kép, de az több oldalon
ezt leszámítva jó kis képes könyv

pytta P>!

Nicholas Ganz: Graffiti Öt kontinens utcaművészete

Látszik, hogy sok munka van benne (állítólag tíz év alatt gyűjtötte össze a szerző ezt a kép- és információmennyiséget, ami abszolút hihető is számomra), de – ahogy azt más is írta – a kevesebb kicsit több lett volna.
Hatalmas képmennyiség, mindenfajta kontextus, vagy magyarázat nélkül, sokszor az sem derül ki, hogy egy-egy graffiti egyáltalán milyen méretű, vagy, hogy hol van a képek határai, teljesen egybemosódik… A „művészek” leírása meg sokszor fájóan sablonos és semmitmondó, értem én, hogy nehéz egy bekezdésnyi szövegben leírni egy életutat, de ezt sajnos néha teljesen banális fordulatokkal sikerült csak megoldani.
Ezt leszámítva tényleg jó betekintés a graffiti világába a könyv, de ennél nem több; alapműnek pláne nem mondanám (főleg, hogy még általam ismert graffitisek is egyszerűen kimaradtak belőle, pedig én aztán abszolút nem mozgok otthonosan a témában, csak olvastam előtte két másik, a témával foglalkozó könyvet…).

schummyka>!

Nicholas Ganz: Graffiti Öt kontinens utcaművészete

***** könyv. Hatalmas mennyiségű graffiti fotóval és „történelemmel” is. Azon ritka könyvek egyike, ami szerintem (majdnem) minden pénzt megér, mert tényleg szuper igényesen összerakott dolog, a könyvespolc dísze kategória.

sassenach>!

A graffiti kalandos művészet. […] Egyszerűen azért műveli az ember, mert így tartja kedve, jóllehet néha elég kockázatos. Nem a pénzről szól, nincsenek szabályai. Határtalan kifejezési szabadságot jelent.