A ​világ háborúja 25 csillagozás

A gyűlölet évszázadának története
Niall Ferguson: A világ háborúja Niall Ferguson: A világ háborúja

„A XX. század nagy konfliktusait vizsgálva,(Niall Ferguson) választ keresett a háborúk és a népirtások okaira és következményeire. Munkásságának sokszínűsége, olvasmányos stílusa, közérthető nyelvezete miatt gyakran hasonlítják a néhány éve elhunyt, Magyarországon is ismert brit történészhez, A.J. Taylorhoz. A világ háborúja alapján készült többrészes televíziós dokumentumfilm-sorozatot Magyarországon is bemutatták.”

Eredeti megjelenés éve: 2006

Scolar, Budapest, 2008
758 oldal · ISBN: 9789632440606 · Fordította: Gebula Judit

szikszai_2 P>!

Niall Ferguson: A világ háborúja A gyűlölet évszázadának története

Zseniális könyv a világháborúkról és a gyűlölet eredetéről. Az elgondolás merész, de igaz. Tudományos és mégis közérthető! Ajánlom minden történelmet kedvelő olvasónak!

budaijoci>!

Niall Ferguson: A világ háborúja A gyűlölet évszázadának története

Részletes, szikár és nagyon alapos könyv. Niall Ferguson az általában kiemelt ideológiai ellentétek mellett az etnikai és a gazdasági oldalt is bemutatva vezet végig bennünket a két nagy világháborún és azok továbbgyűrűző hatásain, néhol valóban egészen új nézőpontokat is nyújtva közben. Mindenképpen tanúságos olvasmány a 20. század történelme iránt érdeklődőknek.
A közelmúltban több író és gondolkodó is amellett érvelt, hogy a világunk manapság már biztonságosabb, mert kevesebb az éhezés, a háború és ritkábbak a járványok, és a jövőben valószínűleg ez az állapot tartós lesz, mert a mai globalizált világunkban egyszerűen nem éri meg háborúkat indítani. Hogy csak egy példát említsek, Yuval Noah Harari legutóbbi két könyve (Sapiens, Homo Deus) is e mellett érvel. Ezen könyv elolvasása után, (és az elmúlt hetek történései alapján) már nem igazán vagyok biztos ezeknek az állításoknak az igazában.

mivanmivan>!

Niall Ferguson: A világ háborúja A gyűlölet évszázadának története

Nagyszerű, olvasmányos iromány a XX. század történelméről!

keccsu>!

Niall Ferguson: A világ háborúja A gyűlölet évszázadának története

Az egyfajta történelmi-pszichológiai tanulmány, az emberi társadalom XX. századi eseményeit, azok előzményeit és okait ismerteti. Egyfajta pszichológia elemzés, nem egyénre hanem társadalomra szabva. A szerző az ember civilizált énje mögött rejlő brutalitását, kegyetlenségét és az erőszakra könnyen hajló ösztönét ismerteti. Ezek egyhamar előbújnak az embernek nevezett lényből mihelyt a társadalmi-politikai-gazdasági érdekek vagy lehetőségek adottak.

K_Eszti>!

A második világháború egyik legnagyobb iróniája, hogy az első két évben Hitler birodalmának nem akadt lojálisabb kollaboránsa, mint Joszif Sztálin.

K_Eszti>!

[…] az amerikai gazdaságnak a harmincas évek válságából való kilábalásához más népek városainak lerombolására volt szüksége.

K_Eszti>!

[…] a már megszokásból barbárnak nevezett ellenség legyőzése érdekében a nyugati hatalmak együttműködtek egy erkölcsi szempontból semmivel sem jobb, ugyanakkor a totális háború szempontjából végül igen hatékonynak bizonyuló szövetségessel.

K_Eszti>!

„Rosszul bántunk a saját népünkkel – mondta egy szovjet fogoly a német vallatójának –, valójában olyan rosszul, hogy szinte lehetetlen lett volna rosszabbul bánni velük. De maguknak, németeknek sikerült […] Ezért mi fogjuk megnyerni a háborút.”

K_Eszti>!

Így végezte a CIA a tisztogatást: egy piszkos háború, terhelő ujjlenyomatok nélkül. A tisztogató hadjárat bevezette a hidegháborús erőszak Latin-Amerikára jellemző taktikáját: az ellenfelek eltüntetését. Az elkövetkező 30 év folyamán több, mint 40 000 ember tűnt el Guatemalában. A történet ugyanígy zajlott a régió többi katonai rezsimje esetében is: Argentínában, Uruguayban, Brazíliában és Chilében.

K_Eszti>!

A radikális iszlám ereje azonban leginkább a demográfiai mutatókban rejlik. A nyugati világ ugyanis, ami ellen szent háborút hirdetett, semmiképpen sem mérhető össze népességgyarapodás tekintetében a hagyományos mozlim társadalmakkal.

K_Eszti>!

Száz évvel ezelőtt a Nyugat uralta a világot. Az európai birodalmak között dúló egy évszázados vissza-visszatérő testvérháború után azonban már nem ez a helyzet. Száz évvel ezelőtt a Nyugat és a Kelet közötti határvonal valahol Bosznia-Hercegovina környékén húzódott. Most mintha minden európai városban lenne egy ilyen választóvonal.

K_Eszti>!

Melyik jelent vajon több erőszakosságot (bár még mindig nem tudom, milyen egységben mérjem az erőszakot): ha száz embert egy bozótvágó késsel vagy egy bombával ölnek meg? Végezetül számít a cél? Rosszabb -e, ha faji vagy vallási előítéletek miatt ölnek meg embereket, vagy pedig stratégiai célkitűzések miatt?

imrekati>!

Elmúlt az az idő amikor a nyugati hatalmak meghódíthattak egy keleti országot csupán néhány ágyú felsorakoztatásával a parton.
Peng Dehuai, kínai főparancsnok a koreai háborúban, 1953. szeptember

ciemat P>!

Következmények tekintetében a modern migráció korszaka, azaz az Újvilágnak a XV. század végén bekövetkezett, európaiak általi felfedezése és az azt követő – hódítást, gyarmatosítást és vadházasságokat eredményező – korszak volt a legjelentősebb. A biológusok manapság ezt a folyamatot „demográfiai diffúzió”-nak hívják. A XIX. századi rasszisták „fajgyalázás”-ról beszéltek, Noël Coward angol író ezzel szemben azt egyszerűen úgy hívta: „vágy az egyesülésre”.

xlii. oldal (Bevezetés)