A ​rejtélyes elődök és egyéb fantasztikus rögeszmék 30 csillagozás

Nemere István: A rejtélyes elődök és egyéb fantasztikus rögeszmék

Az ​elődökről túl keveset tudunk ahhoz, hogy képet alkossunk róluk. Mégis, néhány tanulságot máris levonhatunk.
Mostanában több divatos elmélet hirdeti, hogy a földi emberek fejlődésébe egykor (genetikai úton) idegen, kozmikus civilizáció küldöttei avatkoztak bele; így próbálják magyarázni az egyébként magyarázhatatlan, gyors civilizációs „ugrást”.
Az elmélet ellenkezik a darwini fejlődéselmélettel, de Engelsnek az emberré válásról alkotott véleményével is. A rejtélyes fejlődési ugrásokat és az ókor számtalan más titkát azonban az elődök léte megmagyarázza és ez az elmélet nem áll szemben a materializmus egyetlen tanával sem. Nem idegen űrhajósok ("istenek") tettek bennünket emberré, hanem mi magunk, a saját erőnkből értünk fel már egyszer egy kisebb csúcsra és – ha nem jön közbe egy elháríthatatlan kozmikus katasztrófa – ezt a civilizációs fejlődést folytatta volna az emberiség. Így mai tudásunk, technikánk és kultúránk több ezer évvel előbbre járhatna, űrhajóink már… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1983

Ifjúsági, Budapest, 1982
158 oldal

attatoth P>!
Nemere István: A rejtélyes elődök és egyéb fantasztikus rögeszmék

Hat kellemes, tudományos-fantasztikus novella és az írót bemutató rész után van címadó írás. A szerző szellemesen és meggyőzően érvel egy a miénket megelőző, mára elpusztult civilizáció léte mellett. Gondolatmenetében sokszor lehet kételkedni, de azért érdemes elgondolkodni: valóban ismerjük-e az emberiség múltját?

mantin>!
Nemere István: A rejtélyes elődök és egyéb fantasztikus rögeszmék

A rejtélyes elődök egy alapvetően érdekes mű: egy (illetve két, vagy másfél) alternatív történelmi hipotézist jár körül a könyv második felében dokumentarista jelleggel, míg az elsőben e témához kapcsolódó novellák olvashatók.
A novellák közepes szintűnek mondanám, azért akadnak ezeknél (bőven) érdekfeszítőbb, tudományosabb és fordulatosabb írások is e műfajban, de azért szódával elmennek a korabeli hazai sci-fi irodalomban. Ami számomra érdekesebb volt, az a könyv második része, amelyben két történelmi hipotézist jár körül, amelyek össze is függhetnek (vagy nem, de ez nem derül ki egyértelműen): az egyik, hogy a jelenlegi civilizációnk előtt már létezhetett egy korábbi fejlett másik civilizáció, melynek megannyi nyoma van a mondákban, legendákban (leginkább Atlantisz névvel illetik), és melynek egy kozmikus kataklizma vetett véget, a másik pedig, hogy az ember őseinek meglepően hirtelen fejlődésében földön kívüli civilizáció is szerepet játszhatott. Itt sokaknak beugrik Daniken, a szerző meg is említi őt, bár nem éppen mindenben egyetértően – amaz szerinte is túl messzire ment –, de azért Nemerétől is némileg hasonló dolgokat olvashatunk.
Ő ugyan józanabbul veszi számba a lehetőségeket, mint svájci író, azért némi tudományos tanulmányokkal a hátam mögött kicsit viszketett itt-ott olvasás közben.
Sajnos nem épp tudományos igényességgel kezeli a forrásokat, hamar ráépítkezik feltételezésekre, a forrásokat csak a legritkább esetben tünteti fel (az a szűk egyoldalnyi a könyv végén nagyon kevés ennyi adathoz és állításhoz, valamint illett volna az egyes adatoknál, hipotéziseknél jelölni, hogy melyik melyikhez tartozik), és tudományos forrásként kezel irodalmi műveket és íróikat, pedig ők nem elsődleges források. Elszórtan kisebb önellentmondások is előfordulnak, dobálózik nem tudjuk honnan vett adatokkal, évszámokkal, (amúgy számos tényként kezelt elképzelést azóta meghaladott a tudomány), néha egyszerűen elszámolja magát (pl. Amerika indiánok általi betelepítési üteme tekintetében, amit lehetetlennek nevez), bizonyítékok címszó alatt újabb hipotéziseket sorol, de amikor eljutott a piramisban önéleződő borotvákig, akkor már egy kicsit kezdtem kiakadni (a hivatkozott szabadalomnak utána is néztem, de úgy látszik azóta se látott senki sem nagy fantáziát benne), de egyáltalán ezt egyáltalán miért kellett itt elsütni?
Van ugyan valami abban a gondolatban, hogy korábban is létezhettek emberi civilizációk, mint ahogy az általánosan elfogadott történelem jelenleg tartja, de azért óvatosan a fantáziával. A sci-fi irodalmat és a dokumentarista írást ne keverjük össze! Még ha igaza is lehet valamiben, azt nem így kell bizonyítani. A szerző fura mód a könyv közepén elhelyezett röpke önéletrajzából kiderül, hogy sok mindennel foglalkozott, épp csak tudománnyal nem.
Emellett meglepett, hogy a könyv minden triviális fogalmat zárójelben magyaráz, olyanokat is, mint pl. ökológia, racionalista vagy papirusz. Vajon kiknek készült a könyv, hogy a szerkesztő ezeket szükségesnek érezte definiálni? Általános iskolásoknak?
A téma iránt érdeklődőknek mindezekkel együtt is ajánlom elolvasásra gondolatébresztés gyanánt, de kéretik fenntartásokkal kezelni.

LA>!
Nemere István: A rejtélyes elődök és egyéb fantasztikus rögeszmék

Fiatalkorom meghatározó novelláit tartalmazza a könyv. Mód felett izgalmasak és ötletesek.