The ​Graveyard Book 86 csillagozás

Neil Gaiman: The Graveyard Book Neil Gaiman: The Graveyard Book Neil Gaiman: The Graveyard Book Neil Gaiman: The Graveyard Book Neil Gaiman: The Graveyard Book Neil Gaiman: The Graveyard Book Neil Gaiman: The Graveyard Book Neil Gaiman: The Graveyard Book Neil Gaiman: The Graveyard Book

When a baby escapes a murderer intent on killing the entire family, who would have thought it would find safety and security in the local graveyard?
Brought up by the resident ghosts, ghouls and spectres, Bod has an eccentric childhood learning about life from the dead. But for Bod there is also the danger of the murderer still looking for him — after all, he is the last remaining member of the family.
A stunningly original novel deftly constructed over eight chapters, featuring every second year of Bod’s life, from babyhood to adolescence. Will Bod survive to be a man?

Eredeti megjelenés éve: 2008

Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

>!
Bloomsbury, London, 2018
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780747594802
>!
HarperCollins, London, 2015
290 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780062380654 · Illusztrálta: Chris Riddell
>!
HarperCollins, London, 2010
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780060530945 · Illusztrálta: Dave McKean

10 további kiadás


Enciklopédia 4

Szereplők népszerűség szerint

Silas · Miss Lupescu · Nehemiah Trot · Nobody Owens (Bod)


Kedvencelte 7

Most olvassa 5

Várólistára tette 25

Kívánságlistára tette 17


Kiemelt értékelések

Nikolett0907 P>!
Neil Gaiman: The Graveyard Book

„How could you make her forget me?
Silas said, “People want to forget the impossible. It makes their world safer.””

Azt le kell szögezzem, hogy eddig nem voltam egy nagy Gaiman rajongó és továbbra sem hiszem, hogy beállok a sorba, de ez a kötete nagyon tetszett.
Meseszerű, mégis inkább felnőtteknek szóló. Bár tény, a mai modern történetek, melyeket az ifjúság lát a tévében, sokszor meg se kottyan nekik, akkor eme könyv is simán beleférhet.
Az írói stílus gördülékeny, izgalmas eseményekkel megfűszerezet és a humor sem maradhat el.
A karakterek izgalmasak és mindenki szerethető.
Jó érzés volt olvasni, nagyon könnyen tudtam vele haladni.
Örülök, hogy olvashattam.

9 hozzászólás
Izolda P>!
Neil Gaiman: The Graveyard Book

Ez remek. Még meg is könnyeztem a végét. Talán a negyedik fejezet volt, ami a legjobban megragadott elsőre, az utolsó kettőt meg végre egyben elolvastam, Bradbury kihívás ide vagy oda. Kár, hogy ilyen lassan ment, de ez úgyis újraolvasós lesz.

<3

UPDATE: Mindig mondom, hogy ha Gaiman a telefonkönyvet olvasná fel, azt is meghallgatnám, de ez még jó is volt. Másodszor is. Keresztszemes hímzésem remekül haladt, bár a végén a bőgés nem segít abban, hogy csináljam. :D

7 hozzászólás
Banditaa P>!
Neil Gaiman: The Graveyard Book

Nagyon szerethető könyv, de ha gyerekként olvastam volna, valószínűleg a frász kerülgetett volna. De így felnőttként jó volt ez. Különösen így ősszel, amikor a halotta(in)k mintha egy kicsivel közelebb lennének hozzánk. Szeretem Gaimant, amikor mesél.

AOD>!
Neil Gaiman: The Graveyard Book

De jó kis mese volt! Izgalmas történet, értékes mondanivaló, szerethető főszereplő. Még a végét meg is könnyeztem:-)
Nem kifejezetten kisgyerekeknek ajánlom a félelmetesebb részek miatt, talán a 10+ korosztály meg tud vele birkózni.

3 hozzászólás
littlelinda>!
Neil Gaiman: The Graveyard Book

Gaimanben nem lehet csalódni. Mégis ki másnak jutna eszébe, hogy egy babát halottak nevelnek fel, mint neki?
Nagyon tetszett Bod története, tele volt izgalommal, kalanddal és tanulsággal. Minden egyes fejezet egy külön kis lecke volt Bod számára, majd a végére összeállt az egész történet és végre kiderült az is, miért került Bod a holtak közé. Tetszett, hogy végig nagyon sok volt az ellentét az élők és a halottak között duh és Bod, igaz inkább tartozott az élők közé, az élet és halál közötti vonalon létezett, hiszen azzal, hogy befogadták a holtak, rengeteg képességüket megtanulta, melyeket spoiler. A kedvenc részem a Danse Macabre volt, gyakorlatilag a könyv közepe, ahol egy fejezetre egyesülnek az élők és a holtak, majd a folytatásban Bod története az élők felé billen, míg az elején a holtakkal foglalkozott. Tetszett, hogy Bodnak ugyanúgy meggyűlt a baja a vele egyidősekkel, mint egy normális gyereknek, de közben mégsem volt az. A kedvenc tanulságom talán az volt, amikor Bod megtapasztalta, hogy ez élő emberek változnak, míg a holtak már sohasem – de Bod élt, és ő is változott. Sok helyen kifejezetten rémisztő volt a történet, de szerencsére volt benne egy-egy vicces jelenet vagy aranyos rész ami elvette az ijesztő részek élét. Az utolsó kb. 80 oldalnál pedig már lehetetlen félbehagyni vagy letenni a könyvet, annyira izgalmas a történet, azt nagyon sajnáltam, hogy Scarlettnek spoiler. Nagyon tetszett, ahogy Bod története véget ért, pontosan így adott igazán értelmet az egész könyvnek.

Morcant>!
Neil Gaiman: The Graveyard Book

Ez most annyira nem varázsolt el… Voltak részek, amiken borzasztóan untam magam, úgy a közepe táján. Rengeteg kérdés megválaszolatlanul maradt, ami roppant módon frusztrál. spoiler De mindezek ellenére mégis a szívembe zártam a történetet. Imádtam a temetőben zajló részeket, amíg csak az ott élő halottakra fókuszált, akadtak nagyon vicces párbeszédek. A 4. lett a kedvenc fejezetem, a boszorkányos rész miatt. Eléggé el lett hanyagolva végül, azt is nagyon sajnáltam. Sok minden függ egy könyv végétől, ha keserű szájízzel csukom be, akkor hajlamosabb vagyok lepontozni. Ha viszont megérint, akkor elfeledkezek az eddigi bosszúságaimról, és jobb fényben látom a művet, annak ellenére, hogy sok minden nem tetszett. Itt az utóbbi történt, mivel annyira szomorú és érzelmes lett a vége, hogy nem tudok haragudni. Szerintem a lezárással semmi gond nem volt, előbb-utóbb muszáj volt megtörténnie. Persze az is lehet, hogy ha máskor olvasom, nem zavar ez a sok lyuk és kérdőjel a történetben, de most pont olyan helyzetben vagyok, amikor nem szeretem, ha valami megválaszolatlan marad.
U.i.: hallgassátok meg a hangoskönyvet, mert Gaiman narrálja, ami maga a relaxációs mennyország. Annyira hasonlít Alan Rickman hangjára!

Aliko>!
Neil Gaiman: The Graveyard Book

Már megint egy Gaiman esett le a polcról, hát felvettem. Bevallom, bűnös vagyok, imádom őt, vagyis a könyveit. Nálam a neve már egyet jelent a fantasyvel és a mesével, de mostantól tuti eszembe fog jutni akkor is, ha ifjúsági regényt keresek. Őszinte leszek, véleményem szerint, ez itt egy kicsit megtévesztő címke. Ez könyv nem ifjúsági. Vagyis nem csak az. A felnőtteknek is szól, ugyanúgy, mint a Coraline, vagy a Csillagpor. Kortól, nemtől, vallási identitástól és lényegében bármitől függetlenül olvasható.

A mű egy nem túl hosszú regény, mondhatni egy hosszabb novella, vagy kisregény. Hihetetlen jó, még olvastam volna egy darabig. Én imádtam ezt is, mint szinte mindent Gaimantól (na jó, vannak kivételek). Véleményem szerint a Temetők könyve egy nagyszerű alkotás, ami bármelyik korosztály számára bátran ajánlható, nem hiába nyerte el a Hugo-, Newbery- és Locus – díjat is.

Az alap története egy kissé félelmetes. A hangulat borongós és sötét. Helyszíne egy temető, a szereplői pedig többségében halottak. De ne féljünk nem fogunk asztal alá bújni félelmünkben, ez kérem nem egy Állattemető. Ez humoros, bájos és kedves. Tele furcsábbnál furcsább lényekkel, egy sajátosan felépített világban, ami ugyan nem teljesen egyedi, de nagyon is szerethető. A regény valójában egy újra írt Dzsungel könyvének is tekinthető, ahol a farkasokat felváltják a szellemek, a dzsungelt pedig a temető. Ez egy vérbeli Gaiman, minden finomságával, ízés szóhasználatával, beszélő neveivel, sajátos világfelépítésével, nagyszerű és magával ragadó cselekményvezetésével.

A regény főhőse Nobody Owens (vagyis Senki Owens) egy folyton bajba keveredő, örökké a miérteket kereső, igazából nagyon is átlagos kisfiú. Aki egy családi tragédiának és egy szerencsés véletlennek köszönhetően valójában nagyon is különlegessé válik. A történet szerint, amikor 1,5 éves volt a családját lemészárolták, egyedül ő menekült meg és a temetőbe jutva, a szellemek gondnoksága alá került. Megesett rajta a szívük, befogadták maguk közé és felnevelték. Persze ez az együttélés nem is olyan egyszerű, hisz hogy szerezzenek ételt, ha nem hagyhatják el a temető területét… de mindenre van megoldás. Jön Silas, a temető élőholtlakója, az apa figura, aki egy igazi Jolly Joker a pakliban, hisz se nem élő se nem holt és mégis minden.

A könyv lényegében Owens felcseperedésének története, amiben fejezetről fejezetre, ismerjük meg a Temető lakóit és az apró- cseprő gondjaikat. Természetesen a szerző elénk tárja a főhős mindennapi küzdelmeit is a meg nem értettséggel, a bizonytalansággal és a sehova nem tartozással. Mind emellett általános társadalmi problémákra reflektál a műben, mint a kortársak elfogadásának hiánya, a beilleszkedési gondok, illetve beszél a gyereknevelés nehézségeiről és persze a halálról meg annak elfogadásáról. A fejezetek akár önálló novellaként is megállják a helyüket, mind egy -egy életszakaszról szól. Mondhatni egy fejlődés regény a mű.

A történet gördülékeny, jól megírt, olvasmányos, tele humorral és szerethető szereplővel. Szól a barátságról, a szerelemről és a családról, magáról az életről. A lezárás nekem egy kicsit kurta -furcsa még olvastam volna egy kicsit, de ettől függetlenül nagyon tetszett a könyv és bátran ajánlom mindenkinek. Ez kérem egy vérbeli Gaiman, amit olvasni kell

Honey_Fly P>!
Neil Gaiman: The Graveyard Book

Valószínűleg nem a legjobbkor olvastam ugyanis teljesen érthetetlen módon nem vagyok lenyűgözve. Pedig minden adott volt hozzá, hogy én ezt a könyvet imádjam. Anglia, Skócia, vámpír, temető, kísértetek, vérfarkas, gúlok. A történet pont annyira érdekes, hogy ne hagyjon nyugodni de azért ne akarjam egy éjszaka alatt befalni. Kellemesen és közepesen izgalmas és kiszámítható. Egynek jó volt.

Papusz>!
Neil Gaiman: The Graveyard Book

Az elején csak élveztem a világot, nem nagyon értettem, hogyan is függnek össze a történetek, de a végén persze minden a helyére került, és kifejezetten tetszett a kicsit keserédes befejezés. A hangoskönyv meg úgy zseniális, ahogy van.


Népszerű idézetek

SophieOswald>!

     'Name the different kind of people,' said Miss Lupescu. 'Now.'
     Bod thought for a moment. 'The living,' he said. 'Er. The dead.' He stopped. Then, '… Cats?'

63. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Miss Lupescu
Gulo_gulo>!

“And there are always people who find their lives have become so unsupportable they believe the best thing they could do would be to hasten their transition to another plane of existence.'
'They kill themselves, you mean?' said Bod. […]
'Indeed.'
'Does it work? Are they happier dead?'
'Sometimes. Mostly, no. It's like the people who believe they'll be happy if they go and live somewhere else, but who learn it doesn't work that way. Wherever you go, you take yourself with you.”

Kapcsolódó szócikkek: Nobody Owens (Bod)
Ametiszt21>!

'What's Particle Physics?' asked Bod.
Scarlett shrugged. 'Well,' she said. 'There's atoms, which is things that is too small to see, that's what we're all made of. And there's things that's smaller than atoms, and that's Particle Physics.'
Bod nodded and decided that Scarlett's father was probably interested in imaginary things.

43-44. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Nobody Owens (Bod)
SophieOswald>!

     'About fifteen, I think. Though I still feel the same as I always did,' Bod said, but Mother Slaughter interrupted, 'And I still feels like I done when I was a tiny slip of a thing, making daisy chains in the old pasture. You're always you, and that don't change, and you're always changing, and there's nothing you can do about it.'

280. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Nobody Owens (Bod)
Aniko_Horváth>!

You’re alive, Bod. That means you have infinite potential. You can do anything, make anything, dream anything. If you change the world, the world will change. Potential. Once you’re dead, it’s gone. Over. You’ve made what you’ve made, dreamed your dream, written your name. You may be buried here, you may even walk. But that potential is finished.

SophieOswald>!

     You could see stones and tombs and vaults and memorial plaques. You could see the occasional dash or scuttle of a rabbit or a vole or a weasel as it slipped out of the undergrowth and across the path.
     You would have seen these things, in the moonlight, if you had been there that night.
     You might not have seen a pale, plump woman, who walked the path near the front gates, and if you had seen her, with a second, more careful glance you would have realised that she was only moonlight, mist and shadow.

7. oldal

u_san>!

[…] she had told Scarlett to be back in half an hour, and to get some exercise, and not to get into trouble or talk strangers.
„I'm a stranger,” pointed out Bod.
„You're not,” she said, definitely. „You're a little boy.” And then she said, „And you're my friend. So you can't be a stranger.”

Kapcsolódó szócikkek: Nobody Owens (Bod)

Hasonló könyvek címkék alapján

Rainbow Rowell: Carry On
Cassandra Clare: Lord of Shadows
Kendare Blake: Anna Dressed in Blood
J. K. Rowling: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Maggie Stiefvater: The Raven Boys
Susan Ee: Angelfall
Rick Riordan: The Tyrant's Tomb
Victoria Schwab: Our Dark Duet
Laini Taylor: Days of Blood and Starlight
Sarah J. Maas: Crown of Midnight