A ​jádeköves trón (Temeraire 2.) 160 csillagozás

Naomi Novik: A jádeköves trón Naomi Novik: A jádeköves trón

Naomi ​Novik lenyűgöző fantasy sorozatának második kötetében is szárnyra kél a történelem. A napóleoni háborúk hiteles leírásába szervesen szövődik bele a Repülő Hadtest sárkányokból és reptetőkből álló seregének története. William Laurence kapitány és sárkánya, Temeraire Kínába utaznak, az Éteri sárkányok őshazájába. A hosszadalmas és izgalmas út során végig attól kell rettegniük, hogy a császár, aki Napóleonnak szánta Temeraire-t, el fogja választani őket egymástól. Temeraire ugyanis Éteri sárkányként roppant értéket képvisel. Intelligenciájáról, ügyességéről és mindenekelőtt az Isteni Szél nevű képességéről – arról a dermesztő ordításról, amellyel hajókat zúz porrá, erdőket tarol le, és más sárkányokat semmisít meg repülés közben – messze földön híres. A briteknek megfontoltan kell lépkedniük a diplomácia útvesztőjében, nehogy országuk háborúba keveredjen Kínával.

„Úgy keltek életre lelki szemeim előtt a könyvek, ahogy olvastam őket. Ezek fantasztikusan megírt regények,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2006

Agave Könyvek, Budapest, 2008
388 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639868267 · Fordította: Heinisch Mónika

Ashriver>!
Naomi Novik: A jádeköves trón

Továbbra is szeretnék egy sárkányt.
Ebben a kötetben nagyobb volt a hangsúly a fajok közti különbségeken. Az író bemutatta, hogy mi is a különbség ember és sárkány, és ember és ember között. Laurencet néha megcsapkodtam volna az esetleges szűklátósága és naivitása miatt. De a végére csak megnyílt és elfogadta, hogy ő igenis egy forradalmár sárkány társa.
Ez a rész nem volt annyira pörgős, bár voltak benne harci jelenetek, de inkább a filozófián volt a hangsúly.

sünigombóc>!
Naomi Novik: A jádeköves trón

Megismerhetjük Temeraire hazáját ebben a kötetben, valamint a családját is, miközben szereplőink Afrikát körbehajózva utaznak oda. Érdekes bepillantani egyébként a kínai küldöttség fejébe is kicsit, miközben nézőpontok és vélemények ütköznek elég hevesen, hiszen mindkét fél jobbnak, civilizáltabbnak tartja magát a másiknál. Akadnak kisebb-nagyobb súrlódások, de a hajón, más lehetőség hiányában ismerkednek is azért egymással a tengerészek és a küldöttség, és Tremeraire is barátkozni kezd a saját kultúrájával. Kapcsolatuk Laurence-el szintén próbatétel elé néz, és kiderül, elég erősnek bizonyul-e minden kihívás, ajánlat vagy éppen fenyegetés ellenében. A kínai sárkányok egyébként számomra ellenszenvesek voltak többnyire, mint akik istennek is érzik magukat, Temeraire viszont igazán különleges, azt hiszem, őt nem lehet nem szeretni.

Fallen_Angel>!
Naomi Novik: A jádeköves trón

Az első rész tulajdonképpen tetszett, igazából csak egy apró problémám volt vele. A második részben ez az apró probléma már lényegesen nagyobb lett, ami rontotta az olvasás élményét. spoiler
A sztori is kissé csalódást keltő volt. Annak ellenére, hogy mennyivel többet láttunk a sorozat világából, pár csatajeleneten kívül nem sok izgalom volt.
Hogy ezek után miért nem adok kevesebb csillagot? Mert Temeraire még mindig a kedvenc sárkányom. Az ő karaktere messze a legjobb dolog a könyvben, sőt miatta talán a folytatást is el fogom olvasni (már ha hozzá tudok jutni).

makitra P>!
Naomi Novik: A jádeköves trón

„A regények egyik legnagyobb ereje mindenképpen az, ahogy bemutatja a XIX. század elejének viszonyait. A négy magyarul megjelent kötetben megismerhetjük Anglia, Kína, Törökország, Poroszország és az éppen meghódított afrikai területeket, az itt élők mindennapjai és problémáit, a tágabb értelemben vett társadalmi, politikai és harci helyzetet. A szerző ügyesen építi fel a sárkányok gondozóinak, a reptetőknek zárt világát, kényszeredett helyzetüket a közvéleménnyel. Ügyesen használja fel Laurence-t, hiszen a tengerészéletből jött főhős szemén keresztül könnyen bemutathat minden apróságot, hiszen az újszülöttnek minden vicc új.
Novik nem fél rázósabb kérdések ábrázolásától sem: néha érintőlegesen, néha egész konkrétan állást foglal a korabeli nők helyzetét illetően (a reptetők között ők is viselhetnek tisztséget), vagy éppen a rabszolga-felszabadítás dolgában, de egy jó házból való angol úrifiú sorsát is megismerhetjük a lapokon. […]

A jádeköves trón már más világ: egyrészt nagyon lassú építkezésű, túl sok időt tölt a tengeren – persze ez áldozat a hitelesség oltárán, hiszen egy 16 hónapos hajóutat nem lehet elintézni 20 oldalban. De a szerző mégsem tudja megfelelően kihasználni a zárt térből fakadó lehetőségeket, a konfliktusok nem jó ritmusúak, így egészen Kínáig kell várnunk arra, hogy beinduljanak az események. A Távol-Kelet, a diplomáciai incidensek és a sárkányok életének bemutatása azonban hangulatos, így jól szórakozunk, csak a trónutódlás körüli bonyodalmak leírása homályos kissé, de a végkifejlet kellően látványos és jól megágyaz a folytatásoknak.”

Bővebben: http://tubicacezar.blogspot.hu/2014/08/naomi-novik-teme…

Röfipingvin P>!
Naomi Novik: A jádeköves trón

Klasszikus második kötet, átvezető, érdeklődést fenntartó, ám izgalmakban kissé visszafogott.
Egy hosszú-hosszú utat követhetünk Angliától Kínáig. Az út alatt a váratlan támadástól, a természet erejének megmutatkozásán át, a politikai-diplomáciai csatározásokon keresztül, az intrikáig mindennel találkozhatunk.
Naomi Novik továbbra is bebizonyítja, hogy tud írni: gyönyörűen megrajzolt, kiszínezett és felépített Császári Birodalmat mutat be nekünk, ahol a sárkányok élete merőben más, mint a ködös Albionban.
Szereplőink – mind az emberek, mind a sárkányok – jelleme, tudása a világról folyamatosan bővül és fejlődik. Temeraire lázadó, forradalmár oldala pedig szerintem tartogat még nekünk meglepetéseket!
Csak annyit tudok mondani, hogy még, még, még!

schesztiஐ >!
Naomi Novik: A jádeköves trón

Sosem vágytam Kínába, viszont többedszerre megállapítottam, hogy imádok róla olvasni. :) A különleges helyekről, szokásokról, ősi hagyományokról – és a kínai sárkányokról. :D

Nagyon izgultam, hogyan sikerül Temeraire-nek és Laurence-nek együtt maradnia minden ármány és ellenségeskedés ellenére, és bár nagyon cuki volt Temeraire, ahogyan a sok újdonságért lelkesedett, ilyenkor éppúgy összeszorult a szívem, mint Laurence-nek, hogy vajon van-e esélye ezek után hazakerülni sárkányostul…

Imádom ezt a sorozatot!
És mondtam már, hogy kérek egy sárkányt…? :))

Rori87>!
Naomi Novik: A jádeköves trón

Most már egészen biztos, hogy kell nekem egy sárkány :D
Zseniálisan megírt, izgalmas és fordulatos, mindig újat mutató a második rész is. Folyamatosan izgultam és nem tudtam mire is számítsak. Még mindig a hatása alatt állok. A hajóút, majd a kínai események, mind elvarázsoltak. Teljesen magába szippantott a világ. Temeraire és Laurence a szívem csücskei, és annyira boldog vagyok, hogy még hátra van két rész, mert egyszerűen képtelen lennék elköszönni még tőlük.
Csak ajánlani tudom ezt a részt is!

heysunny P>!
Naomi Novik: A jádeköves trón

Elég vérszegény volt ez a kötet, hiányzott belőle az előző varázsa, és nem is volt valami izgalmas, bár én annak örültem, hogy a csatajelenetekből kevesebbet kaptunk.

Miután Temeraire foggal-körömmel elkötelezi magát amellett, hogy ő bizony nem fogja Laurence-t elhagyni, gazdájának pedig esze ágában sincs hazugságok során átadni szeretett sárkányát a kínaiaknak, együtt elhajóznak Kínába a herceg és kínai követsége kíséretében, ami elég feszült légkört eredményez. A két csoport nem szívleli túlságosan egymást, meg természetesen más-más célok vezérlik őket, úgyhogy a hosszú, hónapokig tartó út közel sem zökkenőmentes.

Sok helyütt untam a könyvet, de gördülékeny volt, mint az előző, és amikor végre-valahára Kínába értünk, sokkal érdekesebbé vált. Aki ismer, jól tudja, hogy odavagyok a távol-keleti kultúrákért, és bár Kína mindig is háttérbe szorult Japán és Korea mögött, ugyanolyan lelkesedéssel ittam a sorokat erről a csodás kultúráról, hiszen nem elég, hogy távol-kelet – még egy másik kedvenc dolgommal is párosították, a sárkányokkal, ugyebár! S bár néha furcsa volt az ottani sárkánytársadalom, mindenképp érdekes volt olvasni a helyzetükről. Az meg különösen tetszett, hogy Temeraire-ben miféle gondolatokat ébresztett egy merőben más sárkánytársadalom megtapasztalása. Ebből pedig még biztosan gondok lesznek, ugye…

JuZsu>!
Naomi Novik: A jádeköves trón

Nem akarom ismételni magamat ez is ugyanazért 5 csillag mint az első rész.
Egyszerűen ezt a könyvet se tudtam letenni.

Alice17>!
Naomi Novik: A jádeköves trón

Kicsit több izgalomra számítottam ha már szinte az egész történet egy hajón zajlik katonák és sárkányok főszereplésével, de nem mondom hogy rossz volt, épp mint az első kötet inkább érdekes mint izgalmas és épp mint az első kötetben, a címnek itt sincs semmi értelme.
Még mindig furcsák nekem ennek a világnak a sárkányai, kicsit túlságosan is szelídek, szerintem a sárkányok pont attól izgalmasak hogy nem pont olyan a természetük és a gondolkodásmódjuk mint az emberekek, de itt főleg ahogy kínában fizetést kapnak és maguknak vásárolnak pont mint az emberek, kicsit abszurd.
De ennek ellenére egy jó és érdekes olvasmány.

Lindaaa>!

Az angolok némán és zavartan néztek egymásra. Laurence el sem merte hinni, hogy jól értette a hallottakat, Barhamből pedig feldúlt kiáltás szakadt ki:
– Az ég szerelmére, ha maguk Laurence-t akarják, vigyék magukkal a nyomorultat, aztán viszontlátásra!

Bogas >!

Az ellenérzései szinte tapinthatóvá váltak, és Csao Vej, talán abbéli igyekezetében, hogy megvédelmezze nemzete szokatlan gyakorlatát, elmesélte a legendát, amely a hagyomány alapjául szolgált. A részleteket természetesen romantikus túlzások jellemezték: egy leány állítólag férfinak öltözött, hogy az apja helyett harcoljon, összebarátkozott egy harcoló sárkánnyal, aztán közösen, egy izgalmas csatában megmentették az egész birodalmat. Ennek eredményeképpen a korabeli császár azt a határozatot hozta, hogy nőket is felvehetnek hadi szolgálatba.

13. fejezet

A_albiel>!

Már nem aggódtak annyira amiatt, hogy Laurence megpróbál megszökni, sokkal inkább aggasztotta őket az a lehetőség, hogy málhás lónak használja őket.

bobo1019>!

Nem hiszek a kedvességnek abban a fajtájában, uram, amely hazugságokon alapul a szeretteinkkel szemben, és még a saját érdekükben sem vezetem félre őket

Panni777 >!

Laurence felállt, és odament az ablakhoz. Temeraire megint összetekeredett az udvar melegített kövein. Felkelt a hold, és a sárkány gyönyörűen festett az ezüstös fényben, a virágszirmoktól nehéz falombok alatt, amelyeknek ágai közel hajoltak Temeraire-hez. Fekete pikkelyei fényesen tükröződtek a tó vizén.

Temeraire sorozat · Összehasonlítás