Krónika-töredék 4 csillagozás

Nagy László naplója 1975. február 14-től 1978. január 29-ig
Nagy László: Krónika-töredék

A költő Nagy László naplója 1975. február 14-től 1978. január 29-ig.

Eredeti megjelenés éve: 1994

Helikon, Budapest, 1994
540 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632083113

hunny>!
Nagy László: Krónika-töredék

Nagy László: Krónika-töredék Nagy László naplója 1975. február 14-től 1978. január 29-ig

Kulcslyuk a hetvenes évekbe, ami olyan közel-távolinak tűnik, illetve a költő köz- és magánéletébe. Többnyire úgy gondoltam Nagy Lászlóra, mint aki már nagyon is a múlthoz tartozik, holott még köztünk lehetne, mint a kortársai, akiket sajnál-félt (pl. Juhász Ferenc vagy Ágh István). Furcsa érzés naplóba kukucskálni, még ha kiadásra szánta is írója, és rossz úgy olvasni, hogy tudod, az utolsó előtti napon ér véget, amikor alig pár hónappal meggyászolt költőtársa, Kormos István szívrohama után Nagy László is így távozik.

A napi pár sorba sokminden belefér: időjárás- és egészségügyi jelentés, fontosabb hírek, korhangulat. Legfontosabban, mennyit sikerült dolgoznia éppen; kicsit olyan mintha Szent György egy többfejű sárkány ellen vívná folyamatosan harcát (álmatlanság, gyomorfájás, frontok, szerkesztőség, rendezvények…), várva az órákat, napokat, amikor sikerül a vers – az ember drukkol. Rendeződnek a dátumok: Latinovits, Simon István, Szilágyi Domokos, Déry Tibor halála, Ady-centenárium. Nagy László emlékező verset ír, rajzol és farag, beszédeket mond, díjakat vesz át. Erdélybe, Bulgáriába, Szigligetre utazik. Szerkesztőségbe és étterembe jár, taxizik, kenyérért áll sorba a Retek utcában, Kósa Ferenc filmrendezővel küzd a Béres-cseppért, amit a politika megpróbál ellehetetleníteni, filmet állít össze az Ady-pörről. A család: három önálló, saját útját járó művész közössége, Szécsi Margit, Nagy László és fiuk, „Bundi” élete a városban, néha egy iszkázi látogatás. A barátok, az ismerősök, akikre többnyire jóindulattal, szeretettel tekint, csak néhányan csapják ki a biztosítékot annyira, hogy a naplóban is megjelenjen: a hangoskodó Pilinszky, „Baromi” Lázár Endre, Lengyel Balázs…

A visszatérő dilemma: az élénk közösségi életet élő költő sokszor láthatólag szívesen ülne inkább otthon, faragna fát, verset. „Román Gyuri: menjek vidékre, lakni, végleg, oda is utánam jönnének már (bezzeg őutána nem, gondolja szegény). Engem is elfelejtenének, ha nem dolgoznék –, nehéz, nehéz.”

Annamarie P>!

Életnek és költészetnek akarok élni.

24. oldal 1975.03.23.

Annamarie P>!

Esik a hó, nyüzsög és kavarog. A pelyhek sűrűek és aprók. Néha meglöki őket a szél, s táncolnak előttem a vaserkélyen.

(1975. 03. 26.)

Untam nagyon beszélni – világ megváltoztatásáról. Úgyis az lesz,
ami jön.

21. oldal 1975. 03.17.

Annamarie P>!

Néztem a tévét, karácsony óta nem volt ilyen passzióm. Nekünk nincs és nem is lesz ilyen világbolondító szerkezetünk. Ha lenne, sokszor ülnék előtte, nem dolgoznék.

27. oldal 1975. 03.30.

Kapcsolódó szócikkek: televízió
Annamarie P>!

Ködöl a Duna, ködben süt a nap.

Annamarie P>!

Írnom kellene, nehezen indulok. Időjárási front van? Sokat dohányzom, kávét is ittam sokat.

Annamarie P>!

Régen rosszakat álmodtam hó előtt. Szeretem nézni ha pilléz a hó, és fullad a Dunába. Dráma. Tiszta tettek egy piszkos folyamba.

Annamarie P>!

Tomboló, életes és halálos verset akarok írni.

1975 03.01.

hunny>!

Éjfélkor a Rádió mondta: földrengés volt Közép- és Kelet-Európában. Zuglóban hullámzottak a padlók. […] Hallgatom a Rádiót. A földrengés epicentruma Bukaresttől 200 km-re, a Kárpátok koszorújában. Székelyföld? Városok súlyosan megsérültek. Csau megérkezett külföldről, meglátogatta a sújtott területeket. „A földrengés meglátogatta a Cs. által sújtott területeket”.

1977. március 5., szombat

Annamarie P>!

Fodor A.-sal megbeszéltem költői estemet.
Nagyon fontosat írt, két tanárt kifaggatott, akik József A. halálakor jelen voltak.* Bizonyos az öngyilkosság.

*Fodor András – Hogyan halt meg József Attila