!

Képtelen természetrajz 116 csillagozás

és más karcolatok
Nagy Lajos: Képtelen természetrajz Nagy Lajos: Képtelen természetrajz Nagy Lajos: Képtelen természetrajz Nagy Lajos: Képtelen természetrajz Nagy Lajos: Képtelen természetrajz Nagy Lajos: Képtelen természetrajz Nagy Lajos: Képtelen természetrajz
Amazon
Könyvtár

Kötetünk Nagy Lajos karcolatainak legjavát tartalmazza, Köztudomású, hogy a karcolat – a rövid, néhány oldalas novella mellet talán a legnagylajosibb műfaj, hiszen sajátos tehetsége éppen abban áll, hogy apróbb tényekben, az általános figyelmet sokszor elkerülő részletekben lásson rá jelentékeny és jellemző tartalmak megnyilatkozásformáira. A kötet első ciklusa látszólag szellemes állatportrék sorozata, de az író figyelmeztet rá, hogy nem a krokodilt vagy a potykát vette célba, hanem a társadalmi és emberi fonákságokat. Karcolataiból a Horthy-korszak szinte teljes képe bontakozik ki: Nagy Lajos kíméletlen iróniával tesz nevetségessé mindent, ami az akkori társadalomban természet- és emberellenes. Vérbeli szatírairó: nem indulatokkal, hanem tényekkel, nem felháborodással hanem az akkori társadalmi és emberi fonákságok nevetségessé tételével győzi meg.

Elcserélné vagy eladná

1.000 Ft ★★★★☆ Eladó Elcserélhető
verdeleth könyve Nagy Lajos: Képtelen természetrajz

A magyar író

A magyar író igen buta állat: egész álló nap dolgozik, összeír mindenfélét, és azt hiszi, hogy nem fog éhen halni. Munkájának terméke az úgynevezett újságcikk, elbeszélés, vagy regény, amit se megenni, se meginni, se testünkre húzni nem lehet, tehát teljességgel haszontalan.
Az író-állat keze toll nevű képződményben végződik, miből sötét színű váladék szivárog, amit tintának, vagy vitriolnak neveznek: ezzel végzi tevékenységét, az „írást”, ami előtt a természettudósok a mai napig értetlenül állnak. A magyar író élettartama rövid, ugyanis, mint mondtuk, éhen hal.
A magyar író nagyságára, színére nézve változatos, általában emberszabású, de előfordulhat másmilyen is. Ruházata általában rongyokból áll, kedvenc tápláléka az úgynevezett fekete, mely okból a kávéház névvel illetett író-rezervátumokban tölti napjai nagy részét. Az író mindenevő, vegyes táplálkozású, ebben hasonlít a disznóra, azzal a különbséggel, hogy a disznó kövér, és hasznos állat, ezzel szemben a magyar író is lehet kövér, de sokkal inkább a kártevők közé sorolható. Ma már szerencsére kihalóban van ez a veszedelmes faj, hála a vele szimbiózisban élő másik kártevőnek, az olvasó-állatnak, aki az író-állat által írt dolgokat elolvassa, mellesleg még gondolkodni is tud, szóval a két állat állományának lecsökkenésének legyen hála. Ámen.

Aurore P

Nagy Lajos: Képtelen természetrajz és más karcolatok

Úgy látszik, ebben a két-három hétben „családban maradtam”, tekintve, hogy a bő hete befejezett Fur-Fa-Rag-Ta írónője, Szegedi Boris ezen könyv szerzőjének, Nagy Lajosnak a felesége volt. Hogy mire nem jó 1. egy hagyatéki felszámolás, 2. a Moly és 3. úgy az internet általában. Pár héttel ez előtt az sem tudtam, hogy így név szerint a világon voltak. Így megy ez. (Persze a két könyv létezéséről tudtam, csak nem kapcsoltam őket össze írókkal és azokat meg egymással.)

Akkor most térjünk rá a lényegre, erre a könyvre. Az elején, az állatos karcolatoknál azt hittem, max. 4 csillagot adok rá. Nagyon hasonlítottak nekem a Kaszás György – Pap Tibor – Elek Lívia féle Fintor sorozatra, melynek első darabja talán az Amit a békákról feltétlenül tudni kell volt, s ilyen töménységben nekem kicsit fárasztó volt ez a humor.

Nade a vége! Hát az meg minimum 5 csillag! Nagy Lajos szatírája olyan kíméletlen, szókimondó és szellemes, hogy csak leborulni tudok előtte. Szinte teljes valójában bontakozik ki benne a Horthy-korszak, a „kernemzeti kurzus”, a korabeli fasizmus összes nyomora és visszássága. Ezeket persze pl. József Attila munkásságából már megismerhettük az iskolában, és bár az ő zsenijét nem jut eszembe megkérdőjelezni, viszont hozzám valahogy jobban szól, ha valamihez gúnnyal, iróniával nyúlnak. Ledöbbentem azon, hogy Magyarország szinte semmit nem változott az elmúlt 80-90 évben, hogy mennyire ülnek ma is ezek a szövegek. Vagyis változott, tettünk szerintem egy hurkot, de végül ugyanoda jutunk / jutottunk vissza. Legalábbis a mostani vezetés ügyködésén azt látom, hogy teljes egészében azt a kort igyekeznek visszaállítani, annak társadalmi berendezkedésével, életszínvonalával, politikájával, utcaneveivel. Miért, azt hittétek, a Széll Kálmán tér véletlen választás? Az előbb azt írtam, leborulok Nagy Lajos szatírája előtt. Bizony. És annál inkább, mert szinte fel nem foghatom, hogyan mert, hogyan bírt ilyen szókimondóan, félelem nélkül (?) írni ezekről a dolgokról abban a légkörben, abban a korban.

A könyvet @smiley2000 jóvoltából olvastam el. Ő ugyanis édesapám hagyatékából kiszúrta és megvásárolta, s én bátorkodtam még azelőtt elolvasni, hogy hozzá eljuttassam. Köszönöm. Megjegyzendő, hogy sajnos nem tudtam mindent kiidézni a MEK segítségével, mert az 1958-as kiadás és az ott szereplő digitális változat tartalomjegyzéke nem 100%-ig fedik egymást.

Kaczagány

Nagy Lajos: Képtelen természetrajz és más karcolatok

Ki ne ismerné és ki ne szeretné? Nagy Lajos ezzel múlhatatlanul beírta magát a történelembe és a magyar gyermeklelkekbe.
Kötelező.

Aquarius

Nagy Lajos: Képtelen természetrajz és más karcolatok

Elcsodálkoztam a hihetetlen párhuzamokon, melyeket soha nem találtam volna ki magamtól. Felüdítő, kedves és kacagtató. „A kígyó is örül a tavasznak, mégpedig annyira, hogy ilyenkor örömében kibújik a bőréből.” Én is majdnem kibújtam, de nem a tavasz miatt! Az állatok bemutatása helyenként abszurd, de ezektől lesz az egész „képtelen”. Nagyon jól szórakoztam rajta, bár nemcsak én, mert sűrűn kellett felolvasást tartanom az aktuális nevettető részeknél. Jár az öt csillag. Élmény volt olvasni! :)

emotive

Nagy Lajos: Képtelen természetrajz és más karcolatok

Pár napja olvastam fel egy idősotthonban, ahol önkéntes gyakornok vagyok. A néni,aki egyébként imádja a felolvasásokat, jókat kacagott rajta és szerintem bőven elég dicséret az, hogy addig fel sem állhattam, míg az összes kis jellemzést nem hallotta :-) Bőven tele van azért akkori aktuálpolitikai, történelmi utalásokkal, de abban az időben, világháború utáni első években nincs is ezen mit csodálkozni. Jó humorú, aranyos, érdekes módon a földesúr rajza tetszett a legjobban nekem is és az öreg hölgynek is :-)

JamiC P

:) Tündérbogár :)
Még általános iskolában találkoztam először néhány novellával a kötetből, a sas ragadozóságának összefüggése a csirizzel azóta is sokszor eszembe jut.
Most sikerült a teljes művet elolvasnom – volt benne erősebb és gyengébb novellácska is, de alapvetően mindegyik tetszett :)

fm15

Nagy Lajos: Képtelen természetrajz és más karcolatok

„A sas ragadozó madár, ami azt jelenti, hogy ha egy sast csirizzel bekenünk, és a falhoz vágjuk, hát odaragad.”
Ezek után nem adhatok ötnél kevesebbet…

Almost_Zed

Nagy Lajos: Képtelen természetrajz és más karcolatok

A hangoskönyv mindkét CD-je humoros, ironikus, abszurd és groteszk, lehet rajta vigyorogni bőven :)
A második rész nagy adag társadalomkritika a két világháború közötti honi dolgokról. Számomra az volt döbbenetes, hogy jó része ma is aktuális.

borga

Nyílt társadalomkritika.
A retró örök.

Véda MP

Nagy Lajos: Képtelen természetrajz és más karcolatok

Hahahahahahahahahahahahaha :D És miután megpihent a hasizmom: Óh, magyar nyelv és ironikus, finom humor, Te csodás! „Te vagy nékem a szívdobogás.” :) Köszönjük Nagy Lajos!

Frank_Spielmann I

Mint minden élőlény, a kígyó is örül a tavasznak, mégpedig annyira, hogy ilyenkor örömében kibújik a bőréből.

A kígyó

z

Kétféle halak vannak, úgymint tengeri halak és édesvízi halak. Nekünk, szegény magyaroknak, bár már Széchenyi István sürgette, hogy tengeri halakra is igyekezzünk szert tenni, csupán édesvízi halaink vannak; van pontyunk, csukánk, harcsánk, tokunk, pisztrángunk, ebihalunk és kárászhalunk, és egy igen kellemetlen, szomorú kis halunk, az, hogy előbb-utóbb éhen halunk.

A hal

z

A macska karcsú, fess állat, jóképű, kis tömpe orra szórakoztató pöcögtetésre igen alkalmas. A bajuszát nem pödri, s a nősténynek is van bajusza, ami miatt a kanmacska a nőstényt minden alkalommal igen beható vizsgálatnak veti alá, hogy meggyőződjék róla, vajon csakugyan nőstény-e.

A macska

Frank_Spielmann I

A zsidónak erényei nincsenek, mert ha gyógyít, ezt a honoráriumért teszi, ha tanít, ez a fizetésért van, ha ingyen gyógyít, akkor látszatot akar kelteni, ha elment a háborúba, ezt azért tette, mert muszáj volt neki, különben bezárták volna, ha elesett, ezt biztosan nem szándékosan tette, hanem elszámította magát. Csakis bűnei vannak a zsidónak. A zsidó idézte elő a világháborút, ő okozta annak az egyik fél által való elvesztését, a másik fél által való megnyerését, különben egészen biztos, hogy a háború remis-vel végződött volna, azaz egyenlő hadállásban abbahagyták volna a küzdő felek, és a díjon osztozkodtak volna. A zsidó csinálta a forradalmakat és a bolsevizmust, ő vezette félre és mételyezte meg az orosz nemzeti keresztény Lenint, a zsidó csinálta a drágaságot, a nagy hideget, a szénhiányt, a nyári negyvenfokos meleget, az éhínséget és a spanyoljárványt. Szerintem helyesen sem spanyol- hanem zsidójárvány ennek a neve. Az a zsidó pedig, aki spanyoljárványban meghalt, csupán a keresztény spanyolhalottakat utánozta, nem tudván ellenállni letagadhatatlan és fönt már méltatott majomtermészetének.

A zsidó

z

Este elalvás előtt a milliomos kivesz a könyvszekrényből egy verseskönyvet, és egy óra hosszat elgyönyörködik azon, hogy a költő azért a sok versért alig kapott pár korona honoráriumot. Ez az úgynevezett műélvezet.

A milliomos-állat

z

A harcsának bajusza van, de végtagjai, mint a halaknak általában, nincsenek; a halaknak csak uszonyaik vannak, amikkel a vízben úszkálnak, de lábuk nincsen, azért nem tudnak a folyók, tavak és tengerek fenekén mászkálni, sem kezük nincsen, ami különösen a harcsának kellemetlen, mert nem tudja a bajuszát kipödörni.

A hal

z

A macska igen őszinte állat. Ha éhes, eszik; ha jóllakott, fekszik; ha jól érzi magát, dorombol; ha valami baja van, keservesen nyávog. Ez gondolatainak és érzelmeinek olyan közvetlen kifejezése, amit a képmutató emberek sehogy sem tudnak megérteni, tehát valami hallatlanul körmönfont ravaszságot sejtenek mögötte, s ezért azt mondják a macskára, hogy ravasz. Azt hiszik szegény macskáról, hogy ő is olyan, mint a galíciai zsidó, akiről a másik galíciai zsidó tudta, hogy Tarnopolba utazik, s amikor a pályaudvaron megkérdezte tőle, hogy hova utazik, és az azt felelte, hogy Tarnopolba, így szólt rá: micsoda svindli ez már megint, miért mondod te, hogy Tarnopolba utazol, mikor csakugyan Tarnopolba utazol? Az emberek, magukból indulva ki, a macskától is azt kérdezhetnék, hogy: miért nyávogsz te, mintha valami bajod lenne, mikor csakugyan bajod van.

A macska

Kapcsolódó szócikkek: macska
z

A tyúk a jómadarak közé tartozik, mert tojást ad. Illetve nem adja a tojást, hanem elveszik tőle, ami azonban a rántotta szempontjából mindegy.

A tyúk

labe

Fürdeni fürdőruhában szokás, erkölcsi okokból. Ugyanilyen okokból, szerintem, némely fürdőző álarcot is feltehetne.

Frank_Spielmann I

A kutya örömének az által ad kifejezést, hogy a farkát csóválja. Ha pedig a farkát levágják, akkor a fejét csóválja.

A kutya