Birbax 6 csillagozás

Nagy Franciska: Birbax

A fordulatos meseregény színhelye a Balaton vidéke. Szepezden tanyázik a tó fővarázslója, Birbax, aki itt nyeri el Pikpaktól, a manókirálytól egész birodalmát. A nagy jelentőségű kártyacsata egyetlen tanúja Balogh Marci. Birbax megkeresi Marcit, beköltözteti a tihanyi Motelba, varázsol neki egy sárga Fiatot, és azt is megígéri, hogy megtanítja a varázslómesterségre. Ezzel kezdődik Balogh Marci csodálatos, mindvégig mulatságos kalandozása a varázslók, manók és boszorkányok birodalmában. Az eredeti humorú mesekönyvet Heinzelmann Emma kitűnő illusztrációival adjuk közre.

Móra, Budapest, 1978
122 oldal · ISBN: 9631111520 · Illusztrálta: Heinzelmann Emma

nero P>!
Nagy Franciska: Birbax

Harmadikban Blanka néni, a rajztanár olvasta fel nekünk a mesét, amíg mi rajzoltunk. Évekig vadásztam rá, de csak kamaszkoromban sikerült megvenni. Akkor is nagyon tetszett. Szerettük a karaktereket, izgultunk a sztorin és vártuk a következő rajzórát, hogy jöjjön a folytatás. Majd 30 évvel később a kisfiamnak olvastam fel esti mesének, aki hozzám hasonlóan beleszeretett. A mese olvasása után mindenképpen el akart menni a tapolcai tavas barlangba is. Te is késztetést érzel majd rá.

Szil78>!
Nagy Franciska: Birbax

Hmmm…nem is tudom, hogy mit írjak. Bár elvileg ez egy gyerekkönyv és én már messze vagyok a gyerekkortól, nagyon tetszett. Szórakoztató, érdekes és a tanulság amit le lehet vonni belőle nem csak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is aktuális még manapság is. A boszorkányos vonal nagyon jó volt, közben pedig kicsit tanulhatunk a Balaton környékéről is, na meg persze a sok-sok kaland leírása beindítja az ember fantáziáját.
Viszont….néhol voltak olyan részek benne, amit abszolúte nem engednék egy gyereknek olvasni (pl.: 9 évesen autót vezetni jogsi nélkül…), főleg a mai 8-10 éveseknek, akik sokkal de sokkal másabbak, mint amilyenek mi voltunk ennyi idősen. Szerintem biztos lenne egy-két gyerek aki gondolkodás nélkül utánozná le.
Ettől elvonatkoztatva egy igazán vicces (helyenként nagyon jókat kacagtam rajta) könyv amit bátran ajánlok minden felnőttnek is. :)

Nagy Franciska: Birbax

Szeretem, ha egy meseregény valós helyszíneken játszódik…hát még ha az a Balaton:):) Az eleje nagyon tetszett, ötletes volt, jó nevekkel, és nagyon vártam, mit sütött ki Birbax…de sajnos a vége lapos lett és kusza. Fölösleges volt kiterjeszteni az egész világra az utazást. És sokszor csak kapkodtam a fejem, hogy akkor most mi történt?
Az illusztráció…hát…tőlem nagyon távol áll…

Sicc>!

A domb aljában a Balaton csodának látszott inkább, mint valóságnak.

Sicc>!

Vargánya fokozatosan méregbe gurult, pedig az ízletes vargányák közt elvétve sem akad mérges gomba.

Sicc>!

A szürke, csillogó agyagpalán egy kétszázhúszmillió éves páfránylevél lenyomata látszott. Kunigunda szerette ezt a kavicsot, mely kőöklében az évmilliók távolából egy páfránylevél titkos üzenetét hozta.

Sicc>!

Az emberek távoli bolygólakókban hisznek… A varázslókra azt mondják: mese! Megcsinálhatod te a legkáprázatosabb égi tüneményt is. Mi a válasz? Meteorológiai jelenség, fényvisszaverődés, magyarázzák így is, úgy is, csak varázslásnak nem. Az ember idővel belefárad. Nem varázsol.

– Gomba-kezelése-használat-előtt! Takarodj!
De a Gomba-kezelése-használat-előtt nevezetű manó nem mozdult. Döbbenten állt hosszú, új neve birtokában, s bátortalanul nyöszörögte:
– Az előbb azt tetszett mondani, hogy Csipetke… Én szeretnék inkább Csipetke lenni…
A varázsló rákiáltott:
– Ez marad a neved! Tűnj el!