Egy ​tucat esztendő 12 csillagozás

Exitus et exodus Agriensis 1793
Muhary Zalán: Egy tucat esztendő

Orvoslás, ​politika és egyházi intrikák a 18. századi Egerben!

Muhary József sebészmester – a híres orvos, Markhot doktor segédjeként – nyugalmas életre rendezkedett be a szépen fejlődő, barokk városban, Egerben. Egy minorita szerzetes rejtélyes halála és II. József császár, a Kalapos Király befolyása, rendelkezései azonban érzékenyen érintik a város légkörét. Az egyházak és szerzetesrendek versenyre kelnek a sikerért, az elismertségért és a hatalomért.

Ekkor cseppen bele ő is a politikai, vallási játszmákba, melyek Budapesttől Pozsonyig, Bécstől Egerig, a püspöki palotától az Eger alatti pincerendszerig zajlanak, átívelnek egy egész évtizedet. A háttérben gyilkosságok, pénz, gyémántok, háború és titokzatos iratok rejtőznek. Konspiráció és lázadás áll szemben hittel és reménnyel, a sebészmesternek pedig el kell döntenie, melyik utat válassza az események és lelkének összekuszálódott szálai közepette.

Kövesse az üldözött, sokak által szektásoknak tartott… (tovább)

Eger · Bükk (hegység)

pwz I>!

Muhary Zalán: Egy tucat esztendő Exitus et exodus Agriensis 1793

Doktor Úr! Ez egész jó lett! :)
Szülővárosom történetei és történelme iránt érdeklődő emberként azt mondhatom, hogy a valóság és a fikció kellemes keverékét kaptam a könyvben. Egy újabb jó olvasnivaló Egerről!
Ha van még valami a tarsolyban, akkor azt meg kell írni! :D

Muhary Zalán: Egy tucat esztendő Exitus et exodus Agriensis 1793

Izgalmas, érdekes. Amikor beleshetünk a függöny mögé. Valós szereplők, a barokk Eger élete, orvoslás, hatalmi harcok, intrikák. Avagy a dédnagypapa naplójának titkai.
Ha szabad ilyet írni: mint valamikor a Tenkes kapitány olyan hatással volt rám. Imádtam!
A blogon bővebben. http://gaboolvas.blogspot.hu/2013/03/egy-tucat-esztendo.html

Muhary Zalán: Egy tucat esztendő Exitus et exodus Agriensis 1793

De jó, hogy megint van egy Egerben játszódó könyv! Tetszett a korabeli város leírása, de érdekes is lenne visszamenni oda. Jó volt a szereplőkkel végigjárni a város utcáit, jó volt lemenni a város alá is.
Amikor ideköltöztem Egerbe, elég sok nevezetességet végigjártunk a férjemmel, de a Város a város alatt és a Ráctemlom kimaradt. Hát ezeket most a közeljövőben pótolni szeretném. Külön örültem, hogy néhol nem kellett a térképet és a lábjegyzetet néznem, mert ismertem őket, de volt ahol egy újabb érdekességet is megtudtam. Én is reménykedem egy folytatásban vagy egy hasonló Egerben játszódó következő könyvben :)

Muhary Zalán: Egy tucat esztendő Exitus et exodus Agriensis 1793

Nahát, nem tudom, mi lehet velem: ez idén már a negyedik történelmi regény volt, amit olvastam, sőt, élvezettel olvastam! Pedig a történelemmel mi ketten sosem voltunk nagy barátságban… Egri születésűként viszont nagyon szerettem a 18. századi Egerben való bóklászást: a városban, a környékén, no meg a város alatt is! Nagyon tetszett, hogy ismerős helyszínekről olvashattam és képet kaptam a város akkori arcáról, az akkori mindennapokról. Látszik, hogy az író részéről nagyon alapos kutatómunka előzte meg a könyv összeállítását. A korabeli orvoslásról viszont szívesen olvastam volna még többet, ha már az események jelentős részét úgyis egy chirurgus (vagyis sebészmester) elbeszéléséből ismerhettük meg. Persze ebben a témában sem volt szófukar a szerző, érdekes volt megtudni például azt, hogy a 18. században elő-előfordult még malária Egerben, a könyvben is szereplő kolerajárvány izgalmairól nem is beszélve. Azt a nyomozó munkát pedig, amivel egy-egy betegséget próbáltam kitalálni a korabeli elnevezése és a tünetei alapján, kimondottan élveztem.
Negatívumként egyedül az elbeszélési mód következetlenségeit tudom megemlíteni. A korabeli szóhasználat nem mindenhol egységes, be-becsúszik néhány modernebb kifejezés, pár oldallal később pedig már újra latin szóáradatban úszunk. Ide tartozik az is, hogy a fejezeteket felváltva olvashatjuk a sebészmester naplójának, illetve egy egyes szám harmadik személyben megszólaló elbeszélő tolmácsolásában – ezek stílusa között viszont sokszor alig érezhető különbség, illetve nem egyszer ismétlik is egymást. Ezzel az anekdotázó-humorizáló elbeszélésmóddal helyenként nagyon élesen szemben áll a történelmi tények nagy mennyiségben való felsorolása, ami rögtön a gimnáziumi töri órák hangulatát idézte fel bennem… Ezek apróságok ugyan és első könyves szerzőnek abszolút elnézhető, csak itt-ott előforduló hibák, számomra mégis rontottak kicsit a 18. századi egri kalandozás élményén, ezért a fél csillag levonás.

Basset>!

Muhary Zalán: Egy tucat esztendő Exitus et exodus Agriensis 1793

Kicsit sok volt ez az egy tucat esztendő, elég lett volna fél tucat is, vagy még kevesebb. Ez ugyanis – számomra – nem volt történet: történt ez is, az is, vallásháború, igazi háború, árvíz, járvány…, mindenből egy kicsi, de nehezen tetten érhető, inkább csak itt-ott felbukkanó történetfüzér, amire ezek fel lettek lógatva. Pont úgy, ahogy egy napló íródik…
Nagyon különleges volt egyébként! Mintha egy kultúrtörténeti érdekesség került volna a kezembe Egerről, megelevenedett a múlt. Régi utak, épületek, régen élt emberek tettek-vettek a könyvben. Mintha megtaláltam volna egy ősöm naplóját és minden ismerős lenne, akiről ő írt: „ja, a Béla bácsi…!” –, pedig igazából senkit nem ismertem konkrétan.
Tulajdonképpen ez a legnagyobb pozitívuma a könyvnek. Egy Egert szerető embernek szerintem kötelező darab.

ultis>!

Muhary Zalán: Egy tucat esztendő Exitus et exodus Agriensis 1793

Egy átlag feleti könyv, érdekes és izgalmas, de olvastam már jobbakat is.

encus625 P>!

A kegyelem az, amikor valakinek megbocsátják azt, amit mi emberek képtelenek lennénk megbocsátani.

robinson P>!

Esterházy a magánkönyvtárában várt. Plafonig érő könyvespolcok, a nyomatok szaga mindent áthatott. Több ezer kötet, bámulatos, ahogy a gyertyák fénye megcsillant a könyvek gerincén.

Jesper_Olsen >!

Az embernek időnként szüksége van a szótlanságra.

clarisssa P>!

– Eger áldott hely! Szent János apostol beszél egy olyan egyházról, ami sem hideg, sem hév*. Langyos. Ami semmire sem jó. Eger nem ilyen! Nézd meg, tavasz van, és ebből a forrásból micsoda hideg víz tör fel, akár egy szökőkút! – méter magasan tört fel mellettünk a kristálytiszta forrásvíz. – A melegben üdítő és frissítő. Kifogyhatatlanok a hegyek. A barlangok hóolvadáskor megtelnek, aztán egész nyáron csöpögtetik az áldást, ember és állat számára. De Eger tud forró is lenni – folytatta. – Nézz szét a környéken! Kövesd, Bogáts, Szalók, Demend vagy Bükkszék. A Buttler kertjének a végében is hévíz tör fel. Forró, gyógyító. Messzi földről érkeznek a betegek. Vagy gondolj Parádra. Ott a timsós víz, ízületre, gyomorra is kiváló. Igazi áldás ez is!

* hév – forró, utalás Szent János apostol Mennyei Jelenésekről szóló könyvére, amely az Újszövetség része

Kapcsolódó szócikkek: Eger
encus625 P>!

November van, hűvös, ezért esténként melegítenek is, szesszel, Sampanyer, pályinka, ser, szilvórium, no meg a tokaji.

Muhary Zalán: Egy tucat esztendő Exitus et exodus Agriensis 1793

Kapcsolódó szócikkek: Tokaji (bor)
clarisssa P>!

Hatvanas éveinek második felét koptatja. A szem kezd gyengülni, az ízületek berozsdásodnak, az izmok ernyedeznek. Fáj a derék, fáj a szív. De a Mester mindezt elfelejtette, mikor újra kint voltunk a Bükk szentélyében.

clarisssa P>!

A látvány lenyűgöző, mint mindig. A hegyek, a Bükk kövei: Őr-kő, Hegyes-kő, Pes-kő, Cserepes-kő, Vörös-kő, Tar-kő, Három-kő. Távoli, néma óriások, melyek a hegyvonulat állandóságát vigyázzák a világ mulandóságának szentélyében.

Muhary Zalán: Egy tucat esztendő Exitus et exodus Agriensis 1793

Kapcsolódó szócikkek: Bükk (hegység)
robinson P>!

„A jó pap holtig tanul, a jó orvos pedig a pap halála után is.” Igaza volt, Esterházy alatt tovább fejlődtünk, és a Mester halála napjáig küzdött. Bár az orvosi iskola ügye másodszor is elvérzett, de a betegeit nem hagyta cserben, búskomorságán felülkerekedett. Most viszont elment. Messzire és végleg. Itt hagyott.

robinson P>!

– Sajnálom, hogy sietnek. Nem szerettük volna megbántani az urakat.
Majd egy könyvet nyújtott feléje, és hozzátette:
– Kérem fogadja ezt el! Nekünk drága kincs. Olvassa!

robinson P>!

Aztán az egyébként is nyomott márciust verőfényes, feslő április követte. Már nagyon vártuk, ahogyan az összes ember minden évben vágyakozik a tavasz után.