Sári ​bíró 6 csillagozás

Vígjáték 3 felvonásban
Móricz Zsigmond: Sári bíró Móricz Zsigmond: Sári bíró

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1910

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Népszerű drámák Bibliotheca, Művelt nép

Művelt nép, Budapest, 1955
86 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Kass János

kolika>!
Móricz Zsigmond: Sári bíró

Móricz Zsigmond: Sári bíró Vígjáték 3 felvonásban

Sári bíróné egy jó pókocska módjára évek óta fonja hálóját, s fonala óhatatlanul elér minden szóra érdemes embert, s onnantól már nem lehet szabadulni, hanem csak egyre jobban belegabalyodni a hálóba. Mindenkiről tud valamit, amit nem fél felhasználni, hogy elérje célját. Férjét – a bírót – is úgy mozgatja madzagon, hogy az általa megálmodott cél, álom valóra váljon. Igen ám, de egyszer csak fellép a térre egy jó tanítvány, aki ugyanazokat az ellesett fortélyokat alkalmazza, mint mestere.
Móricz a falut választotta művének helyszínéül, szereplői is innen kerülnek ki, témája azonban egyetemes. Az érdekek ütközése – családi, anyagi –, hatalomvágy nagyravágyás, szerelem, öregek és fiatalok között húzódó ellentétek nemcsak falun, hanem bárhol a világon feltűnnek, s lehetnek örök témái egy-egy műnek. Ezekről lehet nagyon komolyan, véresen komolyan írni, de itt újra és újra felsejlik a komikum. A bíró felesége háta mögött szövetkezik ellenlábasaival, s ebből is születnek vicces jelenetek.
Szerettem olvasni, jókat nevettem olvasás közben.

Leveske>!
Móricz Zsigmond: Sári bíró

Móricz Zsigmond: Sári bíró Vígjáték 3 felvonásban

Egyszobás vígjáték a századfordulós vidéki Magyarországon. A nyírségi nyelvezet és a falusi karakterek viszik a hátukon a darabot, a történet maga nem túl bonyolult. „Az asszony kitalálja, az ember megcsinálja.” Ez a felállás a bíráskodásban megöregedett házaspárnál, és tőlük ellesve ezt viszi tovább a soron következő generáció is.

Hornblasia>!

Nono, kedvesem, avval pöröl az ember, akit szeret, akit nem szeret, avval nem pöröl negyven esztendőkig.

52. oldal, 12. sor

guellpark>!

mer a fösvény magához is rossz, hogy vóna jó máshoz…