61. legjobb dráma (műnem) könyv a molyok értékelése alapján

Tartuffe 1312 csillagozás

Molière: Tartuffe Molière: Tartuffe Molière: Tartuffe Molière: Tartuffe Molière: Tartuffe Molière: Tartuffe Molière: Tartuffe Molière: Tartuffe Molière: Tartuffe Molière: Tartuffe Molière: Tartuffe Molière: Tartuffe

A Tartuffe-ben, a képmutatók zsarnoki uralmának e pompás torzképében minden idők egyik legnagyszerűbb komikus remekművét tiszteli az egész művelt világ. A korabeli francia udvarban annyian gúnyolva érezték magukat, hogy betiltatták az uralkodóval a bemutatót.

Eredeti megjelenés éve: 1664

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Matúra klasszikusok Ikon · Világirodalmi kiskönyvtár · Kétnyelvű klasszikusok Corvina · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi · Diákkönyvtár Szépirodalmi · Molière vígjátékai Szépirodalmi · Népszerű drámák Bibliotheca, Művelt nép

124 oldal · ISBN: 9786155529191 · Fordította: Vas István
Ikon, Budapest, 1993
96 oldal · ISBN: 9637948899 · Fordította: Vas István
Kriterion, Bukarest, 1972
136 oldal · Fordította: Vas István

Timár_Krisztina I>!

Újraolvasás vége.
Nna, csak fölment négy és félre. Többet nem adok. Juszt sem.

Diákként nem értettem, hogy mitől komédia. Pedig még meg is néztem színházi felvételen, színészóriásokkal, az néha tényleg vicces volt, de valahogy nem tudtam nevetni rajta. Most se tudok. Csakhogy most már nem is hiszem azt, hogy ennek viccesnek kéne lenni, és attól lenne jó. Vagy hogy attól lenne komédia. A komédia sajnos nem mindig mulatságos, bőven elég, ha nevetséges helyzetet teremt. spoiler

Továbbiak a blogon:

puncsoscukor63>!
Molière: Tartuffe

Nagyon meglepődtem, hogy tetszett.
Néha letenni is alig lehetett.
A verses forma külön dobott rajta,
Igazán élvezhető volt ez a fajta
Írás, ami ugyan kötelező olvasmány,
Ugyanakkor szórakoztató, netalán
Külön ajánlanám, ha verset írnátok
Ez a mű igazán megihlet srácok!
Legalábbis én bármit mondtam olvasás után,
Az rímek terén nem jött ki bután.
Aki nem szereti a humoros színműveket,
Az is olvassa bátran, nem nehéz művelet :)

gabiica P>!
Molière: Tartuffe

Érdekes volt, a százalék alapján sokkal rosszabbra számítottam. Tetszett a dráma-forma, a verselés, hogy gyorsan lehetett haladni vele. Számomra épp kellőképpen volt humoros, élvezhető. Olvastatta magát.
Nem érintett meg túl mélyen, de ennek ellenére nem mondom azt, hogy rossz volt.

Karcsika>!
Molière: Tartuffe

Ritka az amikor egy kötelező olvasmányról azt tudom mondani, hogy azta, ez rettentő jó volt.
Na, ez egy ilyen dráma. Humoros. Fordulatos. Tanulságos. És annyira gördülékeny.

Vivi_>!
Molière: Tartuffe

Ahhoz képest, hogy muszáj volt elolvasnom nekem személy szerint tökre tetszett. Valahogy nem mindig voltam barátságban az ilyen könyvekkel, nehezen is értettem a szövegüket. Talán a verses forma, vagy még nem vagyok hozzájuk elég érett. Ennek ellenére ezt könnyűszerrel felfogtam és emellett humoros is volt pár helyen. Szóval még el is gondolkodtam, hogy más Moliére művel is próbálkozzak.

Shine>!
Molière: Tartuffe

Kötelező olvasmányom volt, ezért kénytelen voltam elolvasni, de nem ezért lett 3 csillagos. Tény és való, hogy alig van olyan kötelező, amit szívesen olvastam volna, de attól még beismerem, ha tetszett bennük valami. Ebben pedig nincs ilyen. Valószínűleg azért mert dráma, és ezeket soha nem szerettem. Pontosabban azokat, amik ebben a stílusban íródtak. Volt egy olyan kérdésünk a záródolgozatban, hogy humorosnak találtuk-e a művet. Hát nem. Tudom, hogy komédia, de én egyszerűen csak szenvedtem rajta, sehol nem tudott megnevettetni, de még csak el sem mosolyodtam sehol.
Mindenkinek el kell olvasni, hogy tudja, hogy létezik, hogy miről szól, stb. De számomra ez nem lett egy fontos olvasmány.

eme>!
Molière: Tartuffe

És lelkünknek, mely mindig érdeket hajhász,
Csak mesterség a hit és árucikk a vallás.

Soha el nem évülő vígjáték. Szemforgató erényből, álszentségből, képmutatásból és álarcokból soha nem volt hiány. Ma sincs. Mesterséggé és árucikké vált majd’ minden. Nem csodálkozom rajta, hogy annak idején hevesen támadták, cenzúrázták, sőt betiltották a darabot. Akkor sem szerették, ha valaki nyitott szemmel és nyitott elmével jár-kel a világban, és esetleg hangot is ad annak, amit lát és gondol, ma sem mindig adnak kitüntetést érte, sőt. Semmi új a nap alatt. Sem a „Napkirályok” alatt. Azért természetesen Molière-nek szüksége volt egy helyesen ítélő, finom lelkű, jó megfigyelő uralkodóra, aki a baj kellős közepén épp időben közbelép és igazságot szolgáltat.
Uralkodó ide vagy oda, azért nálam a komorna viszi a pálmát. A szócső egyértelműen Clèante, viszont nem érzem annyira erőteljesnek a karakterét. Dorine ezzel szemben talpraesett, józan, öntudatos, szókimondó, remekül ellenpontozza a konvencionalitásban botorkáló alakokat. Ismét egy kedvenc mellékszereplő.

csillagka>!
Molière: Tartuffe

Milyen különös hogy különböző nemzeteket másfajta műfajok tették naggyá.
Angoloké a dráma, Franciáké pedig a komédia és ebben bizony Molière a mester.
Szinte hihetetlen hogy az évszázadok alatt milyen keveset változott az emberi természet és mennyire keveset is tanultunk. A csalók még mindig az mutatják amit látni szeretnénk, van erre egy jó megállapítás „amit annyira szép hogy nem lehet igaz az bizony nem is az”,talmi csillogás és talmi emberek ma is elcsavarják a bolond fejeket, mint egykor ebben a színdarabban.
Közben pedig megpukkadok a nevetéstől, mert bizony a komoly téma és tartalom egy nagyon finom humorral van egybecsomagolva.
Egyike azon műveknek ami több mint négyszáz év után is pontosan annyira
aktuálisak, mint amikor az álszent Tartuffek betiltották.
Ez egy kimondottan élvezhető kötelező, nem kell félni tőle.

Angele>!
Molière: Tartuffe

Minden kötelező olvasmányra van itt egy csomó rossz értékelés. Sajnos. Szüntessük be a kötelezők kötelező csillagozását! :)
Ez is egy remek történet, szórakoztató, mondanivalója súlyos, nekem nagyon tetszett.

Zzsófi>!
Molière: Tartuffe

Tetszett, tetszett, de semmi különös…
A karakterek igazi emberi tuljdonságokkal voltak megáldva zsarnokság, vakbuzgõság stb, szerintem jó volt ezeknek a tulajdonságoknak úgymond kigúnyolása.
Nem tudok összeszedettebb értékelést írni, mert nem nagyon hagyott bennem nyomot ez a dráma. :/

Papírtigris>!

Az ember csak beszél, de nem mindig cselekszik,
Gyakran hosszú az út a szándéktól a tettig.

Megfizetném a száz legszebb Lajos-arannyal
Azt az élvezetet, hogy úgy vágjam pofon
Ezt a rongy alakot, ahogy csak tudom.

teufelin>!

Szentségtörés, csalás, amit ezek művelnek,
És mindazt, ami szent az embernek itt,
Ők kiaknázzák, és a hasznát élvezik,
És lelküknek, amely mindig érdeket hajhász,
Csak mesterség a hit és árucikk a vallás.

Rosaliacska>!

S mint ahogy látjuk a becsület mezején,
Aki zajt csap, nem ő az igazi legény,

Rosaliacska>!

A szerelem saját ábrándjainak rabja,
És az önszeretet önmagát is becsapja.

Gretii>!

Túl őszinte vagyok? Ez a természetem:
Az van a nyelvemen, ami a szívemen.

Marsie>!

Te egyszerűen ostoba vagy, fiam,
Ezt én, a nagyanyád mondom neked.