Molière ​válogatott színművei 7 csillagozás

Molière: Molière válogatott színművei

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szerző válogatott művei Európa

Európa, Budapest, 1973
782 oldal

Knyobold01>!
Molière: Molière válogatott színművei

1. NŐK ISKOLÁJA ( 2019.06.30. 08:45 -13:53 )
Nagyon tetszett egy kis „macska – egér” játék. Izgultam Horace és Ágnes miatt mit tartogat számukra a történet. De mindig kiderül hogy a kis parasztlány az eldugott „királylány” :)
Arnolfot kicsit megsajnáltam. Ügyesen próbálta csavarni a szálakat, de egy kicsit későn jött rá, hogy mégsem egy ostobácska feleséget szeretne, dehát ez a hajó bizony elúszott. :)

2. TUDÓS NŐK (2019.07.01. 14:02 -17:45)
Nagyon sokat nevettem. Már az elején Armanda és Henriette szócsatája. Szinte hallotam őket. Az anyjuktól itt-ott viszketett a tenyerem és nagyon reméltem, hogy Chrysale a sarkára áll. spoiler

3. BOTCSINÁLTA DOKTOR (2019.07.02. 20:30 – 23:00)

4. EMBERGYŰLÖLŐ (2019.07.03. 17:14 – 22:02 )
Egészen a mű végéig nem teljesen voltam biztos benne, hogy miről is fog szólni. Eléggé megnehezítette a dolgot az is, hogy két nagyon hasonló nevű szereplő volt benne.
Valahol megértem Alceste és Céliméne viszonyát a dolgokhoz. Céliméne fiatal, természetes, hogy élvezi a férfiak bókjait és rajongását. Fiatalságának tudható be a végkifejlet is bár meglepetésként ért kicsit, de talán mindenképpen tanulságos volt a számára. Kedveltem a történetet, de nem ez lesz a kedvencem.

5. DON JUAN VAGY A KŐSZOBOR LAKOMÁJA (2019.07.04. 17:05 – 22:00)
Don Juan teljesen megérdemelte amit kapott. Korábbról már ismertem a történetet, a végére mégsem emlékeztem spoiler A lezárást kicsit hiányosnak éreztem. Pár mondat még jól esett volna a végére.

6. DANDIN GYÖRGY VAGY A MEGCSALT FÉRJ ( 2019.07.05. 17:12 – 21:20)

7. FÖSVÉNY ( 2019.07.06. 14:30 – 16:32 )

kaporszakall>!
Molière: Molière válogatott színművei

Moliére napjainkban kevéssé kedvelt, egyfajta ’commedia dell’arte’ epigonnak tekintik, pedig sokkal több annál. Az ’Úrhatnám polgár’, a ’Don Juan’ vagy az ’Embergyűlölő’ a mai rezignált korban is erős visszhangra talál. Ez a válogatás szerintem tökéletes, a mérnökök által oly kedvelt ’mindent, ami szükséges, semmit, ami fölösleges’ elv alapján készült: tartalmazza a szerző összes maradandó művét, a gyengébb és alkalmi darabok viszont kimaradtak belőle. Ezzel felülmúlja a Helikon Klasszikusok 1966-ban megjelent ’Moliére összes színművei 1-2’ kiadását, ami ehhez a válogatáshoz képest szinte semmi plusz értéket nem ad (… na jó, esetleg a ’Scapin furfangjai’-t…).

plastpumpa>!

Oronte:
Rosszúl irok talán? Bennem sincs semmi érdem?

Alceste:
Dehogy, kérem, dehogy. Csak – mondottam – nem értem,
Rímelve szólani mi fene hajtja önt,
S főleg kinyomtatni, amit versekbe önt?

plastpumpa>!

Uram, a kritika csiklandós kötelesség
Mert széplelkünk csak azt szereti, hogy legyezzék