A ​fösvény / Kényeskedők 60 csillagozás

Molière: A fösvény / Kényeskedők

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Diákkönyvtár Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1965
126 oldal · Fordította: Illyés Gyula

Kikiriki>!

A fösvény:
Felüdülés volt Shakespeare után valami könnyebbet, lazábbat olvasni. A nyelvezete érthető, maga az egész kellően humoros, igazi komédia. Nagyon tetszett! Molière sikeresen belopta magát a szívembe. :)

Kényeskedők:
A fösvény egy fokkal jobban tetszett, viszont ez is szórakoztató volt. Drága szerzőnknek sikerült elérnie azt, hogy teljesen belefeledkezzek az olvasásba, és hogy ki tudjam zárni a könyzetet. Ami órákon nem volt valami hasznos…

gybarbii >!
Molière: A fösvény / Kényeskedők

Egyértelműen olvastam már sokkal jobb komédiát is Moliére-től, a többivel összehasonlítva ez egy kicsit gyengére sikerült… Ettől függetlenül Moliére még mindig az egyik legnagyobb kedvencem, remekül tudja ábrázolni a jellemeket, és ez most sem volt másképp :)

DTimi>!
Molière: A fösvény / Kényeskedők

Sokat akar a szarka, nem bírja a farka.
A fösvény (4*) egy szánalmas, önző, embert szeretni képtelen, vén troty. Írnék mást a troty helyet, de az nem szalonképes. Szerencsére gyerekei annál határozottabbak és saját kezükbe veszik boldogságukat. A jó győz, de a rossz sem veszít.

A kényeskedők (4*) két olyan lányról szól akik a külsőségek, cicomák, rangok, látszat rabjai. Meg is leckéztetik őket.

FLauraM>!
Molière: A fösvény / Kényeskedők

Ez kicsit gyengébbre sikeredett mint a többi színmű, viszont azért olyan rossz sem volt
A két lány megérdemelte a fordulatot. Viszont tetszett, hogy a lánykát legalább tudnak és szeretnék olvasni.

vassmse>!
Molière: A fösvény / Kényeskedők

Moliére remekül tudja az olvasó elé tárni a különféle jellemeket. A cselekmény maga nem volt nagy hatással rám, ám a szereplők nagyon ki vannak találva, a jelen korra is kivetíthető viselkedésük. A két kényeskedő leányzó végül megkapta, amit érdemelt.

liliom1229>!
Molière: A fösvény / Kényeskedők

Először azt hittem A fösvény vége hasonlítani fog Mozart Figaro házassága című operájáéhoz, így egy kisebb csalódás ért mikor nem az következett be, mint amit vártam. Viszont fordulatos volt, tele meglepetésekkel és összességében nagyon tetszett.
A Kényeskedők esetében meglepetésként ért a dráma hossza, tekintve, hogy csak 30 oldal a mű. A komédia kellemes csalódást okozott, bár az események nagyon gyorsan pörögtek, így kicsit nehezebb volt követni a cselekményszálat.

Update: Elkezdtem újraolvasni a Kényeskedőket, de eléggé unalmas volt. Nem tudom mi fogott meg benne anno, de kénytelen voltam belenyúlni a csillagos értékelésbe is.

MAGDI
Ahogy a széptevéshez láttak! Mit nem még! Nyomban a házassággal kezdeni!
GORGIBUS
Hát mivel kezdjék? Az ágyassággal?

Negyedik jelenet

MASCARILLE
Óh, óh, jaj nekem, nem ügyeltem,
Amíg nézésébe gyanútlan elmerültem,
Szeme alattomban ellopta szívem, óh, jaj,
Segítség! Tolvaj! Tolvaj! Tolvaj! Tolvaj!

MASCARILLE
Minden, amit csinálok, csak úgy csordul belőlem: minden előtanulmány nélkül.
MAGDI
A természet igazán szerető anyaként bánt méltóságoddal, és szakadatlanul kényezteti.

MASCARILLE
Méltóztassék ideadni még egy kicsit a kezét, s most tapogassa meg itt: itt hátul a tarkóm alatt. Megvan?
KATI
Igen, érzek valamit.
MASCARILLE
Muskétagolyó; a legutóbbi hadjáratban szereztem; abban is részt vettem.
JODELET (fölfedvén mellét)
Rajtam meg itt ment keresztül Gravelines ostromakor.
MASCARILLE (nadrágja gombjához nyúlva)
Én is mutatok egy őrült sebhelyet mindjárt.
MAGDI
Nem szükséges; elhisszük látatlanban is.

Tizenegyedik jelenet

Szelén>!

GYALOGHINTÓS Ha egyszer szűk az ajtó, rogyna rá az ég. Az úr parancsolta, hogy idáig hozzuk.

MASCARILLE Magától értetődik, ti, disznóformák. Tán azt akarnátok, hogy tollaim sudár alakját kitégyem légyen az esős idény zord mostohaságának, lábbelieimet pedig a sárral hozzam volt érintkezésbe? No, táguljatok azzal a hordszékkel.

II. GYALOGHINTÓS Szíveskedjék hát kifizetni bennünket.

MASCARILLE He?

II. GYALOGHINTÓS Azt mondtam az úrnak, szíveskedjék ideadni, ami nekünk jár.

MASCARILLE (nyakon vágja) Mit? Pénzt mersz kérni, te útonálló, egy magam-rangú személyiségtől?

II. GYALOGHINTÓS Mi, itt így fizetik ki a szegényembert? Talán az úr nagy rangját együk meg ebédre?

Hetedik jelenet

Szelén>!

KATI Csakugyan, ha egyszer mód van rá, hogy megéreztessék a hallgatókkal a mű szépségeit! Minden dolog annyit ér, ahogy érvényesítik.

Szelén>!

MASCARILLE Így bánni egy márkival! Ez már a nagyvilági élet; hagyjon el csak egy percre a szerencse, ellöknek, akik addig ölelgettek. Gyerünk, pajtás, próbáljunk másutt szerencsét. Látom már, itt csak a hiú külsőt nézik, s a pucér erényt semmibe sem veszik.

Tizenhatodik jelenet

MAGDI
[…] A társaságban csak ilyenek révén nézik valakinek az embert. Ha valaki ezeket nem ismeri, annak a tudásáért, akármekkora is különben, én bizony egy lyukas mogyorót sem adnék.