Az ​utolsó töltény 12. 5 csillagozás

Moldova György: Az utolsó töltény 12.

Itt az ideje elbúcsúznom az önéletrajzi sorozatom olvasóitól. Köszönöm, hogy ilyen hosszan megtiszteltek a figyelmükkel! Tizenkét évvel kezdtem el „Az utolsó töltény”-t, az eltelt időszak alatt közel háromezer oldalt vetettem papírra, leírtam minden fontosat ami történt velem.Túl sok említenivaló már aligha adódik.
Nem tudom, hogy mennyi maradt még hátra, biztosan csak annyit mondhatok, hogy az élettől már elment a kedvem, a halálhoz még nem jött meg. Az egyetlen amit tehetek, folytatom a munkát.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Urbis, Budapest, 2015

gesztenye11 >!
Moldova György: Az utolsó töltény 12.

Ahogy növekszik Moldova önéletrajzi töredékeinek sorszáma, úgy csökken a könyvek terjedelme. Mintha a szerző már tényleg mindent kiírt volna magából.
Ez a kötet sokat foglalkozik az egészségi állapotával, szívritmuszavaraival, beleértve a kórházi vagy éppen szanatóriumi kezeléseket is, és bypass műtétének körülményeit.
De azért Moldova módot talál arra, hogy írjon pár könyvének keletkezéséről, például a Bíró Lászlóról vagy Kardos Györgyről szóló művéről. És menetközben, mintegy mellékesen ír pár emberről, akikkel találkozott a kórházi tartózkodások idején: ilyen volt például Marjai József vagy Farkas Vladimir.
Közben az is kiderül, hogy járt több pszichológushoz is, de az még inkább, hogy egyikről sincs túl nagy véleménnyel!
Az egészségi állapota kapcsán persze muszáj szóba hoznia talán legnagyobb munkáját, az egészségügyről megjelentetett 3 kötetes könyvét, címe „A tékozló koldus”. Moldova ír a megírásának és fogadtatásának körülményeiről, bár ez utóbbi mintha már megjelent volna valamelyik „töredékben”. spoiler
Az újabb kórházi kezelések ismertetése után szóba kerül még néhány műve, „A bolygató”, illetve ”A beszélő disznó” és folytatásai, majd egy kis politizálás következik. Benne „A nagy októberi összefogás” és a „Zsidómentes övezet” keletkezésének körülményei, illetve „nem fogadtatása”. A rövid kötetet születésnapi „meg-nem-emlékezések” zárják, majd részletek egy ATV interjúból. Mintha Moldova már tényleg elkészült volna – akár a halálra is. Az utolsó sorok ezek:
„2015. április 4-én, a felszabadulás hetvenedik évfordulóján, Moldova György”
Ennek több, mint 6 éve és Moldova György azóta is él és alkot – szerencsére!
Én ezt a „töredéket” és a többit is ajánlom az olvasóknak, legalább én csináljak már egy kis reklámot ezeknek a könyveknek, talán több olvasójuk lesz, legalábbis a molyon!

gesztenye11 >!

Egy paptól hallottam valaha, hogy egy zuhanó repülőgépen senki sem marad ateista.

81. oldal - 7.

Kapcsolódó szócikkek: ateista · pap · repülőgép
gesztenye11 >!

A remekmű leválik az alkotójáról, a fércmű a nyakán marad.

84. oldal - 7.

Kapcsolódó szócikkek: alkotó
gesztenye11 >!

Nekem leginkább az a história tetszett, miszerint egyszer küldöttséget vezetett Franciaországba, kint Ferihegyen felsorakoztatta a tagokat és végigkérdezte őket, hogy milyen feladatokat látnak el. Elégedetlen volt a válaszokkal, a delegáció felét, mint szükségtelent, hazaküldte a repülőtérről.

29. oldal - 2.

Kapcsolódó szócikkek: Franciaország · Marjai József
gesztenye11 >!

Kassák Lajos, a világhírű festő és író mondta nekem egyszer:
– Az én nemzedékemet már kiherélték, a maga generációja kiherélte saját magát, ez a legújabb eresztés pedig már herék nélkül született.

58. oldal - 5.

Kapcsolódó szócikkek: író · Kassák Lajos · nemzedék
pável>!

…az élettől már elment a kedvem, a halálhoz még nem jött meg.

fülszöveg