A ​pénz szaga 81 csillagozás

Riport a kamionsofőrökről
Moldova György: A pénz szaga Moldova György: A pénz szaga Moldova György: A pénz szaga

„Kamionos ​- milliomos”, „Könnyű magának, szomszéd, maga kamionos!” – és még lehetne sorolni a közmondásokat, melyekben egy egész ország irigyli-gyűlöli az „élet királyait”.
Én több mint két évet töltöttem el a kamionok „anyósülésein” kuporogva, kéttucatnyi útra kísértem el őket, jelenthetem az Olvasónak, hogy ebből a szakmából valóban árad a pénz szaga, de egyetlen fillért sem adnak ingyen. Halál távoli országutakon, balesetek és küzdelem a lerobbant kocsikkal, huszonnégy órás megszakítás nélküli vezetések, hosszú várakozások határokon és parkolókban, korai betegségek, felbomlott családi élet – ezek a kamionos életforma útjelzői.
Tévedés ne essék, ebben a könyvben én nem akartam felrajzolni a magyar kamionfuvarozás átfogó körképét, aki elolvassa az meg fogja érteni, hogy miért nem tehettem, egyébként is jobban érdekeltek a sofőrélet mindennapjai, mint a kiglancolt statisztikák és a főnökök bölcs vagy kevésbé bölcs nyilatkozatai.
Kalandkönyvet írtam, hétköznapit,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1986

396 oldal · puhatáblás · ISBN: 963141034X

hivatásos sofőr

Bécs · Moszkva · Helsinki · Vörös tér · Koper

Roszka>!

Moldova György: A pénz szaga Riport a kamionsofőrökről

Moldova bevackolja magát egy kamionba, hallgatja a történeteket, amit a sofőr mesél. Saját bőrén akarja megtapasztalni azt az életet, amit a kamionsofőrök éltek a nyolcvanas években. Semmi körítés, csak leírja amit hall. Hogyan próbáltak különböző dolgokat behozni az országba, még úgy is, ha nem volt szabad. Miként éltek a kocsijukba, ami szinte a lakásuk volt, nagyon jól kerestek, nagyon keveset voltak otthon a családjukkal, és pont ezért kevés embernek volt biztos hátterű családja. Pénzük volt, de boldogságuk, családjuk nem igazán.
Nehéz élet lehetett, de sokan évtizedekig csinálták. Érdekes belepillantani ebbe a zárt világba.

encus625 P>!

Moldova György: A pénz szaga Riport a kamionsofőrökről

Fuvarozásban dolgozom, így amikor véletlenül rátaláltam erre a könyvre, egyből el is kezdtem olvasni. 30 éve jelent meg a könyv, ma már tényleg sok minden másképp van, de engem mindig érdekelt, hogy lehetett dolgozni a mai technika (GPS, nyomkövető, mobiltelefon, stb.) nélkül. Hát nehezen… Ugyanakkor nem is kell irigykedni a kamionosok kereseteire, ki kell próbálni hetekig az utakon lenni egyedül, magányosan, napi sok száz km-t levezetni és minden szabályt betartani.

396 oldal · puhatáblás · ISBN: 963141034X
BakosJuci>!

Moldova György: A pénz szaga Riport a kamionsofőrökről

Szeretem Moldova riportkönyveit, emberközelbe hozza a bemutatott embereket: velül él, velük eszik, velük alszik, meghallgatja őket, empátiával, humorral oldva meg szavukat.
És le a kalappal, mert amit bevállalt, az azért nem semmi kihívás.

A könyv pont olyan volt, mintha összefutottam volna egy öreg csocsesszal a rámpán: a teheráni idők, a moszkvai utak, a nyugati csókos kanyarok, kerékcsere, árokparton szerelés, vízum, deviza… mennyi ilyen történetet hallgattam már végig. És mennyire nem tudom megunni.
És mennyire pontosan bemutatja a sofőrök sokszínűségét is: a Münchausen báróktól a vidám zöldfülünk keresztül az öreg vén rókákig. Igen pontos merítést hoz.
A kamionos életről pedig elmond sokat. Jót is, rosszat is. Mesél a magányról, az alkoholizmusról (ami nagyon korrekt: soha nem ítélkezik, ő csak mesél, a következtetést mindenki vonja le maga-maga), a „lányokról”, a tönkrement házasságokról (az erős hátországot többször, többen is említik neki), a válásokról, a pénzről, a kenőpénzekről, okosságokról, jólétről, nyűgökről-bajokról. Igen színes képet tár az olvasó elé (és igen valósat), nem hagy ki, nem szépít. És még a kamionosok sajátok humorát is megmutatja.
És nagyon jól ír. Igazi álmány olvasni.

Sokat hallottam a nagy öregektől, hogy a „régi szép idők”. Mert azért kamionsofőrnek lenni, főleg nyugati fuvarokra, olyan kiváltság volt, amit ha ésszel, odafigyelve csinált az ember, igazán jól lehett belőle élni. Ma már ez nincs. Van helyette műszaki mentés, gumiszervíz, assistance. Hogy melyik kor volt jobb? Hát, ez jó kérdés.

Ami számomra nagy döbbenet volt: a köny 1986-ban lett kiadva, más kor, más rendszer, más évtized, század, ezred… és még a legtriviálisabb problémák is koppra azonosak a mai kamionos problémákkal: hiába kap pénzt, az élete soha nem lesz megfizetve; tönkrement családok; újrafutózott gumik; alkatrászhiányos javítások; időhiány; üzemanyagfogyasztás/norma/lopás.
Azért az kemény, hogy 30 év alatt se sikerült a fuvarozásban megváltoztatni. Ja egyet: most már a sofőrök se urak, ami tisztelete volt ennek a szakmának, az is elveszőben már.

Kallós P>!

Moldova György: A pénz szaga Riport a kamionsofőrökről

Moldova hegyek figyelnek a diktafonomon már hosszú ideje, valamelyik reggel az autóban (a messzelátós szemcsimben) mellényomtam és elindult ez a történet. Hallgatása közben az embernek folyamatosan olyan hangulata van tőle, mintha ’87-ben ülne a szobájában és fülig érő szájjal lapozgatná a legújabb Matchbox katalógusokat miközben Toblerone-t majszol – akkor már 16 voltam, de későn érő típus vagyok – amit akkor zsákmányolt az apja bőröndéjből. Számomra ez a hangulat volt a legértékesebb vonása a könyvnek. Nincs történet, se rafinált írói eszköztár csak folyamtosan hömpölygő sztorizgatás órákon keresztül. Édesanyám könyvespolcán hegyekbe álltak Moldova kötetei kedvencem ez a könyv volt, lévén az a kiadás van meg melyen a kedvenc csőrösöm feszít, végigolvasni sohasem sikerült. :D Az öt csilis rendszer ismét becsődölt nálam, mihez képest ne legyen 5 csili?

kisssan27 >!

Moldova György: A pénz szaga Riport a kamionsofőrökről

Saját élményeken alapuló riportkötet az 1980-as évek valóságáról.

SteelCurtain>!

Moldova György: A pénz szaga Riport a kamionsofőrökről

Hát igen, a hetvenes-nyolcvanas években a kamionosok valóban meseszerű jövedelemmel rendelkeztek. Egy régi osztálytársam, aki maga is emberemlékezet óta kamionozik, nemrég azt mondta, hogy hónapokon belül áttelepszik Spanyolországba, mert itthon már képtelenség ebből a munkából megélni, miközben az utakon gyakorlatilag minden fuvarozó – nemcsak kamionos – potenciális gyilkosként közlekedik, mert csak idő kérdése, hogy a folyamatosan kialvatlan, fáradt sofőrök mikor okoznak halálos balesetet. Így múlik el a világ dicsősége. Viszont ez a néhány évtized alatt a mennyből a pokolba vezető út is megérne egy könyvet.

Stephanie_Ford_és_Városi_Emese IP>!

Moldova György: A pénz szaga Riport a kamionsofőrökről

Kamaszkorom vége felé, amikor ez a könyv íródott, valamiféle titokzatos köd lengte körül a kamionosokat. Ismertem srácokat, akik hiába áhítoztak egy-egy ilyen pozícióért, de olyanokat is, akiket semmivel nem lehetett volna rávenni. Indokaik között szerepelt a családtól való távolság, a magány, a semmiben lógás. A könyvbeli kamionosok pont ugyanerről számoltak be, amilyen nagy anyagi haszonnal kecsegtető is volt ez az életforma, annyira nehéz is, és a nagy kereset még nem garantálta a gazdagságot.
A könyv legnagyobb értéke, hogy a szerző első kézből szerezte az információkat, majd azokat emberközeli stílusban tálalta. Olvasok-hallgatok még Moldovát, ez biztos.

Badiga>!

Moldova György: A pénz szaga Riport a kamionsofőrökről

Ez a könyv bemutatja, hogy milyen volt a rendszerváltás előtt / ezt direkt írtam ! / kamionozni régi kocsikkal, sok akadállyal szembenézni határ, vámolás, rakodás, főnök, utak, évszakok stb. stb. Volt szerencsém betekinteni ebbe a világba a könyvet is egy kamionos utazásom során olvastam el, összehasonlításképpen eltelt 20 év már semmi nem úgy volt ahogy a könyvben le volt írva…azért érdemes elolvasni pláne aki szerette e TIR sorozatot

Moldova György: A pénz szaga Riport a kamionsofőrökről

Nekem ez nosztalgikus olvasmány volt. Régen a szembeszomszédunk is a Hungarocamionnál volt sofőr, és sokszor előfordult, hogy kinéztem az ablakon, és csak a kocsit láttam teljes hosszában, ahogy épp itt parkolt. (Most már be sem hajthatna az utcába, amit leaszfaltoztak azóta, de a megnövekedett forgalom miatt valószínűleg el sem férnének mellette az autók.) Bírom Moldova módszerét, ahogy most is hetekig-hónapokig utazott és élt együtt a kamionosokkal. Ha kell, beáll segíteni kereket cserélni, együtt sörözik velük, no és persze együtt is alszanak a kocsin stb. Ezáltal nemcsak a kamionsofőrök mindennapi küszködéseit ismerjük meg, hanem kis felvillanásszerű emberi portrékat is láthatunk. Színes, eleven, élményszerű írás.

bercipocok P>!

Moldova György: A pénz szaga Riport a kamionsofőrökről

Moldova több mint két évet töltött a kamionok „anyósülésein”. Közvetlen közelről tapasztalta meg ennek az életformának az árnyoldalait. Átélte, hogy milyen áldozatok árán dől a lé: végtelennek tűnő, 24 órát meghaladó pihenés, megállás nélküli vezetések, akár betegen is, akár balesetekkel is, akár lerobbant járművekkel is. Távol a családjuktól, a szeretteiktől. Megannyi emberi sors kalandokkal, örömökkel és tragédiákkal tűzdelve. Moldova nem ítélkezik, csak tudósít és tájékoztat. Élethűen elénk hozza és cáfolja azt a világot, amiről egy kívülálló mindössze ennyit tud: kamionos – milliomos.

robinson P>!

Úgy akarom, ahogy lesz!
Kamionos közmondás.

robinson P>!

– Mi volt az egészben a legnehezebb?
– A magány!
– Hogy tudtad feloldani?
– Én vezetés közben énekeltem, magam elé képzeltem a főnökeimet, és veszekedtem velük.

Carmilla >!

– A svédekkel nehéz összeveszni. Ha látja, hogy én kint kapálok a kertben, ő inkább ki sem jön a saját kertjébe, mert attól fél, hogy zavarna engem.

125. oldal, IV. A nullás Volán (Magvető, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: svéd
Carmilla >!

– Egyszer Szegeden a börtönben vettem fel egy szekrénysort, a rabok pakoltak. El tudja képzelni, hogyan?
     – Igen, egy filozófus azt mondta: „A rabszolga munkája szükségképpen hanyag!”

54. oldal, II. Irány: Moszkva! (Magvető, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: börtön · rabszolga · Szeged
BakosJuci>!

Nálunk, ahogy valaki rangot kap, akármilyen kicsit is, már nem akar dolgozni többé, inkább arrébb rúgja a csavart, mint hogy felvegye, mert ugye én vagyok a vállalatnál a huszadik senki.

Carmilla >!

– A rosszat nem lehet megszokni, legföljebb tűrni lehet.

316. oldal, IX. Törökországból nincs visszatérés (Magvető, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: rossz
Carmilla >!

– Engem otthon feljelentettek, hogy egy géppisztolyt hoztam haza Iránból és eladtam. Aztán egyszer kilencvennapos távollét után arra jöttem haza, hogy itthon már halottnak tartanak, az egyik kollégám azt mondta, hogy ő látta is a temetésemet. Az anyám már ki is rúgta a feleségemet a lakásból, és új zárat szereltetett az ajtóra.

268. oldal, VI. Olasz november (Magvető, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: anyós · Irán
Carmilla >!

Felnyílik előttünk a sorompó, ismerek otthon néhány embert, aki éveket adna az életéből, ha most a helyünkön ülhetne – és a visszfuvarra sem tartana igényt.

16. oldal, I. Vidéki kamion (Magvető, 1986)

kisssan27 >!

… nem sokkal nehezebb a munkát jól elvégezni, mint rosszul …

Emőke_Bozóné_Csernus >!

Tőlünk balra mozdulatlanul vesztegel a Bulgárián keresztül főleg az NSZK felé tartó kocsisor. A mikrobuszokban itt is népes török családok ülnek, lábuk alatt görögdinnyék gurulnak ide-oda, valahol egy magnóból elnyújtott keleties dallamok hallatszanak. Egy magyar kamion érkezik Törökország felől, óvatosan mozog a kikopott úton, majd lassan belegurul egy gödörbe, melyet fertőtlenítő folyadékkal töltöttek fel. Míg áztatja a kerekeit, egy veréb ugrál a gödör szélére és iszik belőle. Edzett madár lehet.

Moldova György: A pénz szaga - Riport a kamionsofőrökről