A ​beszélő disznó 64 csillagozás

Moldova György: A beszélő disznó

A ​disznó nemcsak beszélni tud. A disznó karriert is csinál. Méghozzá tökéletesen. Pontos helyrajzjelentéseivel és megoldási javaslataival felvirágoztatja otthonát, az Állami Gazdaságot. Áldásos tevékenysége folytán sertéstársai emelt fővel mennek a Vágóhídra, amelyet ő sikeresen elkerül. Bár a maga nemében pótolhatatlan, egy pillanatra sem feledkezik meg jövőjéről: megbízóit is alaposan megfigyeli… A számítógépnek minden oka megvan a boldogtalanságra. Gazdái – hogy botrány nélkül elkönyvelhessék – Nagy Bélának keresztelik. (Feltehetően valaki rendszeresen felveszi a fizetését is.) Később arra is rákényszerülnek, hogy emberbőrbe bújtassák. Középszerűre programozzák ugyan, de kiváló adottságait így sem sikerül eltüntetniük. Így aztán a szegény számítógép a kiemelt pozícióból hamarosan mélybe zuhan, majd korrupt kis közértpénztárosként végzi be a pályafutását. Kérdés, hogy a részeges takarítónőtől született gyermeke mire megy majd a zseniális apai örökséggel. A lezüllött komputert… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1978

Magvető, Budapest, 1978
204 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632706064 · Illusztrálta: Várnai György

Moldova György · Mózes · Szepesi György

Biró_Krisztina>!
Moldova György: A beszélő disznó

A mester hozta a szokásos formáját."A dilettánsnak ihlet kell,a profinak előleg…!
És így megy ez oldalakon keresztül.Ha valaki jót akar nevetni,nem félti a rekeszizmát egy kis fájástól,és „szeret és tud a sorok között olvasni” akkor Nekik ajánlom!

Moldova György: A beszélő disznó

Annyira szórakoztató olvasmány volt, hogy még másodjára is, az idézeteket pötyögve is megnevettetett. És ez egyáltalán nem a Kádár-rendszer iránti nosztalgiáról szól, hiszen a mai korra, a mai Magyarországra ugyanígy érvényesek ezek a leírások. Ahogy Mózes megpróbálja kiadatni a Tízparancsolatot… Mondjuk, ennek a befejezésén akár sírhatunk is, különösen ami azt a részét illeti, mikor Mózest diliházba vitetik a NE LOPJ! parancsolat hangoztatása miatt… És bár ebben az időben Moldova még egy csapatban játszott (szó szerint!) Csurkával, a választási kabaré után az az érzésem, hogy az összes párt viccpárt, kivéve a Kétfarkúakat, akik egyedül képviselik azt az irányvonalat, amire szüksége volna ennek a országnak…

FORTUNATA>!
Moldova György: A beszélő disznó

„A világon két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi hülyeség. Bár az elsőben nem vagyok biztos.” (Albert Einstein)
A második: – úgy tűnik – állandó, és kimeríthetetlen téma az írók számára, az olvasók nagy örömére. :)
Földrajzi, politikai és egyéb hely(zet)től függetlenül létezik.
A 70-es évekhez képest, amikor ez az írás megjelent, sokkal nagyobb rálátásunk van a világra. Már tudjuk, hogy máshol, máskor is történtek és történnek furcsa dolgok, amin nevethetünk, vagy sírhatunk.
De Moldova a miénk.
Józsi A beszélő disznó karrierje és Egy boldogtalan számítógép (Nagy Béla) története a két véglet, ami között megeshet/megesik bárhol, bármikor.

– A címadó novella ihletéről az író egy másik könyvében olvashatunk:

„Szatirikus témáimért soha el nem múló hálával tartozom a Magyar Rádiónak, híradásai és egyéb műsorai kiapadhatatlan forrásul szolgáltak. Ha szabad egy példát.
(…)
Épp a Falurádió műsora ment, egy állami gazdaság főállatttenyésztője beszélt a terveikről, és egyszer csak a következőket mondja:
– …ezt és ezt a tápszert többé nem alkalmazzuk a sertéshízlalásban, mert a sertések túlságosan savanyúnak találták!
Kész, ennyi volt az egész. Nekem mégis megállt a kezemben a villa, mellyel a tejfölös túrót kavartam, és egyetlen élő kérdőjellé váltam:
– Honnan tudja?!
(…)
Hosszú töprengés után rájöttem; igenis létezik egy mód, ahogy rájöhetett; ha egy sertés, egy beszélő disznó személyesen mondta neki.”

– H. Kovács történetei ebben a kötetben kevésbé voltak viccesek, mint a korábbi olvasmányaimban.
– A szerző, aki Maga az iparos humoros és elgondolkodtató. Személyes, kritikai és önkritikai írásai, szatírái szórakoztatóak.
+ Nosztalgia (Rumbach Sebestyén utca) :D

SteelCurtain>!
Moldova György: A beszélő disznó

Moldova, akárcsak a színpadon Hofi, abban volt zseniális, hogy olyan dolgokkal nevettetett meg minket, amin már sírni sem tudtunk. Sajnos ezeken a dolgokon ma már sem nevetni, sem sírni nem tudunk, noha rendszerváltás ide vagy oda, átcímkézve ugyan, de ugyanazok a problémák ma is kitöltik az életünket.

Hannibal_Lector>!
Moldova György: A beszélő disznó

Józsi bement a disznók közé, majd egyszer csak ezt hallja:
– Józsi a Ku***a anyád!
Józsi körül néz, nem lát semmit, tovább dolgozik, majd újra a hang:
– Józsi a jó ku****a anyádat! :)

Amúgy érdekes szocializmusi kritika arról, hogyan lehet egy disznóból pártelnök.

Alíz_Simon P>!
Moldova György: A beszélő disznó

Szeretem Moldova groteszk társadalomkritikáit. Néha kicsit túlpörgeti, de elképesztő, hogy manapság éppúgy megállják a helyüket, mint a 80-as években, amikor először találkoztam a könyveivel… Sőt, a „sorok közötti olvasás” felelevenítésére is jól jöhetnek bármikor :D

nyolcadikutas>!
Moldova György: A beszélő disznó

Moldova, akár csak Hoffmann, a régi éra engedélyezett megmondója volt. Amolyan szelep a kazánon. Jelen könyv szatírái közül a Boldogtalan számítógép és a Mózes pamflet tökéletes volt. Kikapcsolt és rengeteg mosolyt csalt az arcomra. Talán lenne egy könyv, amelyet újra kellene olvasnom. Címe: Magyar atom.

Sketchy I>!
Moldova György: A beszélő disznó

Gyakran hangosan nevettem rajta… Én nem csak a régi rendszer kritikáját látom benne, sok szatírája bármilyen korra áll, amiben emberek versengenek a pénzért és a hatalomért. És tetszik, hogy helyenként nagyon morbid.

XX73>!
Moldova György: A beszélő disznó

Moldova szociográfiáit jobban szeretem, mint szatíráit. Ezek picit "túl sok"nak bizonyultak számomra. A felütés jó, de valahogy túlpörgeti magát. (Lehet, hogy tudatosan? Hisz a világ, amit ábrázol, sokszor nálánál is groteszkebb.)

Kuroshio>!
Moldova György: A beszélő disznó

Igazából nem nagyon emlékszem rá, Apám polcáról vettem le, érdekesnek tűnt a címe, de csak arra emlékszem belőle, hogy „Józsi a k*** anyád”

Carmilla >!

– Maga segédmunkás akar lenni?
– Mit csináljak? Gyerekkori vágyam.
– De magának öt év főiskolája van!
– Baj?
– Dehogy baj, ha tud még ilyeneket, küldje nyugodtan hozzánk.

186. oldal, És miért nem írok filmet? (Magvető, 1978)

Carmilla >!

A könyvesekkel elég jó kapcsolatban állok, de túlzás volna azt állítani, hogy minden könyvesboltban rajonganak értem az eladók. Néha csak úgy finoman mondják el a véleményüket: egy tárlóba tesznek Berkesivel és Szilvásival – engem egy kicsit még hátrább is csúsztatva.

199. oldal, A népszerűség ügyében (Magvető, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: Berkesi András · könyvesbolt
Carmilla >!

Egy Yorkshire-ből importált öreg kan Angliában töltött malackoráról szokott mesélni, légkondicionált ketrecekről, televízióról, narancshéjjal és banánnal kevert moslékról. Józsi legközelebbi jelentésében a yorkshire-i kan sürgős eltávolítását javasolta, mielőtt még szélesebb körökben elterjedne az a nézet, hogy Nyugaton kényelmesebbek a ketrecek, és jobb az ellátás.

16. oldal, A beszélő disznó (Magvető, 1978)

Szelén>!

– Arra gondoltam, hogy úgy teszünk, mintha mi sem történt volna, vissza tetszenek helyezni engem a többi malac közé. Én megfigyelném, hogy a társaim mit beszélnek, mi a véleményük az ellátásról, a férőhelyekről és főleg önökről, a vezetőkről, akiket mindnyájan tisztelünk és becsülünk. Időnként valamilyen ürüggyel felhozatnának az irodába, majd én kitalálom, hogy milyen ürüggyel, és én beszámolnék mindenről.

A malac fölemelte kerek orrát, és várakozóan doktor Barta Editre nézett, nem tudta mire magyarázni az igazgatónő elgondolkozó tekintetét, bizonytalanul megjegyezte:

– Arról sem hallottam, hogy van-e ilyen rendszer az emberek között, de a sertések között szerintem nagyon jól beválna.

Carmilla >!

[…] Rövidlátó volt, de nem hordott szemüveget, ettől tekintete megrablott sámánokra hasonlított.

174. oldal, Az első novellám (Magvető, 1978)

Carmilla >!

– A dilettánsnak ihlet kell, a profinak előleg.

140. oldal, Mózes hatodik könyve (Magvető, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: dilettáns · ihlet · író
Carmilla >!

…tudjuk: ha valami olyan ostoba, hogy nem merik elmondani, azt általában eléneklik.

184. oldal, Miért nem írok színdarabot? (Magvető, 1978)

Carmilla >!

Írtam egy filmet – címét borítsa gyógyító feledés –, hadd mondjak róla csak annyit, hogy Pécsi Sándor, Takács Mari és egy papagáj játszott benne, a papagáj elég jó volt, legalább tudta a szerepét, maga a film nem sokat ért, alig érte el a két-hárommilliós nézőszámot. Nem volt film, csak filmszerű.

189. oldal, És miért nem írok filmet? (Magvető, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: film · papagáj · Pécsi Sándor
Carmilla >!

…olyan smucig volt, hogy mint mondani szokás, apját-anyját agyonverte volna, hogy részt vehessen az árvák vacsoráján.

194. oldal, Miért nincsenek íróbarátaim? (Magvető, 1978)

Carmilla >!

[…] Tiszteletbeli vasutas vagyok, két református egyházközségbe választottak meg tiszteletbeli presbiternek a Negyven prédikátor című regényemért, egyszer pedig egy úttörőőrs akarta felvenni a nevemet. Eljöttek küldöttségbe zászlóval, dobokkal – éppen aludtam –, és arra kértek, hadd lehessenek ők ezután Moldova György őrs.
     – Nem volna jobb, ha megtartanátok a régi neveteket? Azelőtt hogy hívtak titeket?
     – Hiszen éppen ez az: Csizmás Kandúr őrs. Ennél még a Moldova is jobb.

202. oldal, A népszerűség ügyében (Magvető, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: Moldova György