Menjek ​vagy maradjak? 10 csillagozás

Az ingatag kapcsolatokról
Mira Kirshenbaum: Menjek vagy maradjak? Mira Kirshenbaum: Menjek vagy maradjak? Mira Kirshenbaum: Menjek vagy maradjak?

Ami elromlott, az gyakran megjavítható, de ami sohasem működött, az csak ritkán. Ugye ismerős a filmbeli jelenet, amikor a főhős túlfut a szakadék peremén, és egy pillanatra megmerevedik a levegőben? Zuhanni csak akkor kezd, amikor látja, hogy nincs alatta semmi. Ingatag kapcsolatainkban, felemás érzések foglyaként valahogy mi is így vagyunk. Csak lebegünk a levegőben és nem merünk lenézni. Ma a párkapcsolatban élők közel egyötöde képtelen eldönteni, menjen vagy maradjon. Ez a könyv talán segít abban, hogy tisztábban lássák, helyesebben mérjék fel igazi szükségleteiket, kapcsolatuk valódi természetét. Mert a helyes döntéshez mindez elengedhetetlen.

Eredeti megjelenés éve: 1997

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hétköznapi pszichológia Park

Park, Budapest, 2015
304 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633551974 · Fordította: Komló Zoltán · Illusztrálta: Barka Ferenc
Park, Budapest, 2012
304 oldal · ISBN: 9789635309825 · Fordította: Komló Zoltán · Illusztrálta: Barka Ferenc
Park, Budapest, 2011
304 oldal · ISBN: 9789635309450 · Fordította: Komló Zoltán · Illusztrálta: Barka Ferenc

Aurora_Michaelis P>!

Mira Kirshenbaum: Menjek vagy maradjak? Az ingatag kapcsolatokról

Sok hasznos és elgondolkodtató infó van a könyvben. A kérdésekre is válaszoltam, ennek ellenére nem tudom, mi lenne a számomra helyes döntés. Az utolsó kérdés spoiler kissé összezavart, mert utána meg arról van szó, hogy ha elviselhetetlen a kapcsolat, vagyis volt olyan válasz, ami erre mutat, akkor ki kell szállni. De ha a problémák megoldódnának, vagyis mindketten jobban odatennénk magunkat, jobban figyelnénk a másikra, akkor lehet, hogy az elviselhetetlenségre mutató kérdésekre máris más lenne a válasz. Arra viszont rájöttem olvasás közben, hogy mennyi minden van, amit mi sosem tisztáztunk a párommal, és lehet, hogy inkább ezek tisztázásával kellene kezdeni, nem azonnal felrúgni mindent.

Mira Kirshenbaum: Menjek vagy maradjak? Az ingatag kapcsolatokról

Kicsit ambivalens érzéseim vannak :) a könyvvel kapcsolatban. Mindenképp hasznos könyv, hiszen olyan kérdéseket szegez az olvasónak szépen sorba szedve, amit egy érzelmi kapcsolatban élve sok-sok érzés, tapasztalat és életszakaszban nyakig benne, nem biztos, hogy az ember meg tud fogalmazni, vagy ha igen is, nem feltétlenül látja a kérdést olyan megvilágításban, hogy átgondolhassa akár a „nyilvánvalóvá kellene lennie” hatást, vagy azok jelentőségét a gubancban.
Ami hiányérzetem támadt, azt egyetlen könyv egy ilyen témában aligha tudná felölelni, és ezért is gondolom, hogy ha csak ezek a kérdések merülnek fel egy ingatag kapcsolatban, és még ha egészen tisztán is lát utána valaki, hogy döntést hozzon, egy rakás probléma megmaradhat az emberrel. Arról az oldalról megközelíteni, hogy miben kell a személyiségfejlődés, miért születik meg egyáltalén egy fennálló kérdés, mik éltetik, belőlem mi az, ami létrehoz bizonyos problémákat, és utána megvizsgálni a kapcsolatot, sokkal életszerűbbnek tűnik számomra, minthogy a partner viselkedésének a számlájára felírni mindent. Hiányzott a másik oldal – én hogyan járultam és járulok hozzá, és ha azt megváltoztatom, akkor képes-e változni a kapcsolat is, a másik is esetleg. Így picit „tinderes” kritériumokat kipipáló partner- átvilágítás marad a könyv.
Ugyancsak furcsa volt, hogy én az utolsó kérdésekkel kezdtem volna a fontossági sorrendet.
Ami leginkább érdekelt volna, hogy ha a könyv picit mélyebbre nyúl az amivalenciában való maradásra hajlamosító tényezőkre, vagy az azt éltető sémákra.
Azzal talán majd találkozom egy másik könyvben.

Mira Kirshenbaum: Menjek vagy maradjak? Az ingatag kapcsolatokról

Természetesen vannak benne felvetve olyan kérdések, amiket az ember magától is megkérdez, ugyanakkor vannak olyan kérdések is, melyek fel sem merülhettek benned, s vannak olyan gondolatok, amelyek csak kavarognak valahol az ember agyában, de nem tudja hova tegye őket, viszont ebben a könyvben megtalálhatja, hogy hova is tartoznak. Aki szereti a logikát, nem fog csalódni. Már a könyv felépítése is olyan, mint egy tankönyv: egy-egy fejezet egy-egy kérdést fogalmaz meg, melyre a választ a saját életünkben kereshetünk, ugyanakkor példákat hoz fel mások életéből. S mint egy tankönyvben, ha nem is tetszene az egész könyv, biztos találsz benne olyan részt, ami valami újra tanít meg. Én pl. azt gondoltam eddig, hogy a jó kapcsolathoz nagyon is kell, hogy a pároknak hasonló legyen az érdeklődési körük, s hogy ez hozzá segít a hosszú, harmónikus kapcsolathoz. Ebből a könyből megtudtam, hogy ez nem szükséges. Sok feltett kérdés hasznos lehet, ha tisztábban szeretnénk látni milyen is a kapcsolatunk. A végére valahogy mégis hiányérzetem maradt. Valahogy olyan a kapcsolat értékét elemezni, mint ahogy a szerelem mivoltját taglalni. Az igazi szerelem rejtély marad. Nem boncolható. Ahány ember, annyi kapcsolat létezik. Kapcsolat nem egyenlő a szerelemmel. Ha úgy érzed, hogy a kapcsolatodban már nincs szerelem, vagy nem vagy biztos benne, akkor érdemes elolvasni a könyvet.

StAngela>!

Mira Kirshenbaum: Menjek vagy maradjak? Az ingatag kapcsolatokról

Egész jó könyv volt, bár picit hosszúnak éreztem és voltak benne ismétlődő jelleggel előforduló gondolatok. Nagy segítséget nyújt a párkapcsolatukban bizonytalanoknak a megfelelő döntés meghozatalában, hogy véget vessenek-e neki vagy sem. Én magam kicsit úgy éreztem, hogy egy bizonyos fokig jobban az elválás irányába vezérelte az olvasót az író. (Mondjuk azt el kell ismernem, hogy mindenütt kihangsúlyozta hogy a végletek esetében gondolja így!) Összességében azt kaptam amit vártam. Könnyed volt, de nem valódi tartalom nélküli. Szerencsére én enélkül is tudtam, hogy menjek vagy maradjak!

Molu P>!

Ne engedd, hogy reményeid vakká tegyenek a kapcsolatod realitásaival szemben.

TheDoctor P>!

A megaláztatás a gyűlölet barométere.

98. oldal (Park, 2015)

Molu P>!

Ha neked és társadnak szenvedélyesen átérzett, ám egymástól mélységesen eltérő igényeitek vannak arra nézve, hogy hogyan éljetek, és ha az általad előnyben részesített életstílus a társaddal nem megvalósítható, és ha egyértelműen boldogabb lennél, ha a saját életviteledet folytatnád, akár a partnered nélkül is, akkor jobban jársz, ha távozol, és keservesen megbánod, ha maradsz. Egy szó, mint száz: Az életet kell élni, nem a kapcsolatot.

Molu P>!

Ha a társad túl gyakran túlságosan tiszteletlen veled szemben, és ha azt veszed észre, hogy mindent megteszel annak érdekében, hogy korlátozd a vele való érintkezést, akkor a tiszteletlenség mértéke már megmérgezte a kapcsolatotok légkörét, és jobban teszed, ha elmész. Egy szó, mint száz: A víz akkor ihatatlan, ha azt veszed észre, hogy már nem iszol belőle.

zsuzsyb I>!

Abban mindig biztosak lehetünk, amit érzünk, azzal a kiejlentéssel azonban csínján kell bánnunk, hogy igazából mi váltja ki azt a bizonyos érzést.

zsuzsyb I>!

A szeretet nem olyan csomag, amit az ember mindenhova magával cipel, hanem olyan, amit átad valakinek.

Molu P>!

…a komika, Monica Piper megfogalmazása szerint pedig: – Ki akarna olyan szagú lenni, mint egy férfi?

TheDoctor P>!

Végül is nem azt jelenti-e a szeretet, hogy sohasem kell megbánnunk azt, hogy megengedtük a másiknak, hogy meztelenül lásson bennünket?

TheDoctor P>!

…egy kapcsolatnak kevés esélye van arra, hogy megjavuljon, ha sohasem volt igazán jó.

42. oldal (Park, 2015)

zsuzsyb I>!

Nem azt jelenti-e a szeretet, hogy sohasem kell megbánnunk azt, hogy mengedtük a másiknak, hogy „meztelenül” lásson bennünket?